Békéscsabai Előre SC - Várpalotai Bányász SK 1 : 2 16:30

2022.12.20, 23:26 (szerk.: 2022.12.20, 23:28)
    Várpalotai Bányász - Békéscsabai Előre 2:1 (1:0)

Békéscsaba, 5000 néző
    V: Teuschler.
    Várpalota: Palotai — Süke, Csapó II, Szabó, Dorogi, Kisbej, Kerkai, Orbán I, Horváth E., Lukács, Horváth L. Edző: Dósai István.
    Békéscsaba: Tasnádi — Szűcs, Láza, Kvasz, Lengyel, Ambrus, Dobó, Imri (Száraz a 68. percben), Moós (Zahorán a 68. percben), Németh, Schneider. Edző: Piller Sándor.

4. perc: Lakics a túlságosan előrehúzódott védők között kitört és a kifutó Tasnádi mellett laposan a jobb sarokba lőtt, 1:0.
    9. perc: Németh fejelt kapura, a kapus elvetődve, a gólvonalon mentett a szögletre!
    50. perc: Dobó lövése csak centiméterekkel szállt a jobb felső sarok fölé.
    53. perc: Németh elől kifutva, rávetődéssel hárított Palotai.
    67. perc: Németh labdáját Palotai kiejtette és a jó iramban érkező Imri a hálóba lőtt, 1:1. 71. perc: Horváth az üresen álló Lakicshoz továbbított, aki mintegy 18 méterről megszerezte a győztes gólt, 2:1.
    80. perc: Nagy tömörülés támadt a várpalotai kapu előtt, Ambrus 5 méterről lőtt, a kapus már verve volt, a hálóba tartó labdát a gólvonalon mentette Orbán I.
    86. perc: Kerkai tisztára játszotta magát, erős lövése a felső kapufáról vágódott a mezőnybe.

A mérkőzés elején lőtt gól után a Várpalota védekezésre rendezkedett be, így nagy fölénybe került a B. Előre. Az első félidőben 14 szögletet értek el a csabaiak, de a csatársoruk nem bírt a szervezetten, sokszor kilenc emberrel védekező várpalotai védelemmel.
    Szünet után a Várpalota felhagyott védekező taktikájával, kitámadott és élvezetesebb, jobb lett a játék. Bár ebben a játékrészben is többet támadott a csabai együttes, végül is a kevés helyzetét jobban kihasználó Várpalota megérdemelten győzött.

Jó: Süke, Szabó, Kisbej, Lakics, ill. Ambrus, Lengyel, Schneider.
    (Fercsik János)

11. Békéscsaba 2 - - 2 2-4 6
    12. Várpalota 2 2 - - 6-1 5
    Az utolsó oszlopban a jutalompontok a most szerzett pontokkal együtt szerepelnek.

Népsport, 1970. augusztus 17. (Arcanum DT)
    A szögletarány 21:4 volt a hazaiak javára
    Várpalotai Bányász - Bcs. Előre 2:1 (1:0)

NB I/B-s labdarúgó-mérkőzés, Békéscsaba, 6000 néző
    V: Teuschler
    Várpalota: Palotai (8) — Süke (7), Csapó II (8), Szabó (7), Orbán I (7), Kisbej (8), Horváth E. (8), Kerkai (8), Lakics (9), Dorogi (7), Horváth L. (7). Edző: Dósai István.
    Előre: Tasnádi (6) — Szűcs (7), Láza (6), Kvasz (6), Lengyel (7), Ambrus (7), Dobó (5), Imri (6), Moós (5), Németh (6), Schneider (7). Edző: Piller Sándor.
    Csere: Imri és Moós helyett Száraz és Zahorán a 67. percben.

Fergeteges Előre-rohamok vezették be a találkozót. Ennek ellenére mégis a vendégek szerezték meg a vezetést.
    A 4. perc végén Kerkai a fedezetlenül álló Lakicshoz továbbított. A középcsatár a kifutó Tasnádi fölött, nagy nyugalommal a kapu jobb oldalába emelt, 1:0.
    Válaszul Moós lőtt a kapu mellé.
    Ezután tűzijáték alakult Palotai kapuja előtt. Előbb Németh fejesét, nem sokkal utána az összekötő közeli lövését nagy reflexszel szögletre hárította a Bányászok kapuvédője.
    Nagy fölényben játszott a lila-fehér együttes! A vendégek teljesen beszorultak. A meg-megújuló hazai rohamokat a lelkesen játszó bányászok védelme önfeláldozóan mentette. Schneider ívelt szabadrúgása a háló tetejére esett.
    A 20. perc végén Kvasz beadását - a gólra éhes Imri elől - Szabó szögletre fejelte.
    Teljesen egyoldalúvá vált a játék. Sajnos azonban a hazai támadósor tagjai keveset mozogtak és így a vendégek védelme mindig időben hárítani tudott.
    A 36. percben Dobó erős lövését a védők szögletre hárították. Németh fejesénél a kapus kivetődve mentett, majd Imri alig lőtt mellé.
    A 43. percben egy villámgyors Előre-támadás végén Németh a léc fölé fejelt.
    SZÜNET UTÁN továbbra is a lilák maradtak támadásban.
    Dobó félfordulattal leadott lövése a felső léc fölött zúgott el.
    Ambrus távoli bombája, csak centiméterekkel hagyta el a jobb felső sarkot.
    Az ellentámadás során Lakics alig lőtt fölé.
    Az 54. percben a kitörő Németh elől Dorogi(!) a saját 16-osán szerelt.
    Schneider elől Csapó II szögletre hárított. Beívelés után Dobó gólhelyzetben nem találta el a labdát(!)
    Egy ellentámadás után Dorogi szabadrúgása a háló tetején kötött ki.
    Ismét nagy iramot diktáltak a hazaiak. Feltűnő volt azonban, hogy a szépszámú közönség némán figyelte kedvencei játékát.
    A levegőben lógott a kiegyenlítés. A kapura törő Némethet Dorogi derekánál fogva visszahúzta.
    A 67. percben végre sikerült kiegyenlíteni a csabaiaknak. Moós-Lengyel-Németh volt a labda útja. Az összekötő egy csel után éles szögből kapura lőtt, a kapus csak kiütni tudta és a szemfüles Imri közvetlen közelről a kapu közepébe helyezett, 1:1.
    Nem sokáig örülhetett a közönség, mert a bányászok két perccel később újabb vezetéshez jutottak.
    Horváth E. átadását Lakics a kimozduló Tasnádi mellett a kapu bal sarkába vágta, 2:1.

Újrakezdés után Zahorán bal alsó sarokba tartó lövését a kapus a léc segítségével szögletre mentette.
    A 80. percben Ambrus gólba tartó labdáját Orbán I az utolsó pillanatban a gólvonalról szögletre vágta. Németh elől Csapó II önfeláldozóan ismét szögletre hárított.
    A 84. percben ritkán látható esemény történt. A közönség hosszú sorokban elindult a kijárat felé.
    Az utolsó percekben még két említésre méltó dolog történt: Kerkai bombája a felső lécről vágódott vissza, a másik oldalon Kvasz lövése a kapu fölé szállt.
    Az a bizonyos Németh-fejes. A 43. percben már a jól védő Palotai is verve volt, de a csabai összekötő mintegy 10 m-ről a kapu fölé fejelt. A bányász védők kétségbeesetten várják a fejleményeket. (Fotó: Fábián I.)

BÍRÁLAT:
    Nem úgy kezdődött a mérkőzés, hogy az Előre vesztesként hagyja el a pályát.
    A kezdeti viharos csabai támadások után a bányászok gyors gólja teljesen lehűtötte a kedélyeket a játék- és a nézőtéren egyaránt. A lila-fehérek láthatólag idegesek lettek. Lassan, körülményesen szőtték támadásaikat, időt adtak arra, hogy a bányászok védelme tömörülhessen. Védelmükre óriási munka hárult. Valamennyien lelkesen, hősiesen küzdöttek és mindenkor keményen, sportszerűen.
    Összegezve: a sok kihagyott hazai gólhelyzet ellenére is a vendégek győzelme megérdemelt. De az ellentámadásaik viszont - fürge és technikás csatáraik révén - mindig gólveszélyt jelentettek Tasnádi kapujára. Játékuk igen jó benyomást keltett.

Jók: Palotai, Csapó II, Horváth E., Kerkai, Lakics, ill. Szűcs, Lengyel, Ambrus, Schneider.