Békéscsabai Előre Spartacus SC - Bp. Spartacus SC 1 : 0 13:30

2020.04.09, 23:17 (szerk.: 2020.04.09, 23:28)
    Békéscsaba - Bp. Spartacus 1:0 (0:0)

Békéscsaba, 5000 néző. V: Emsberger
    B.-csaba: Tasnády — Kvasz, Dobó, Láza, Dávid, Lukoviczki, Veszelka, Kerekes A. (Schneider, a 72. percben), Kerekes B. (Bánáti, a szünetben), Németh, Kovács. Edző: Piller Sándor
    Bp. Spartacus: Takács — Idei, Szűcs, Márkusz, Nagy, Wendl (Szeibel, az 55. percben), Siklósi, Dorogi, Gábor, Zöldi, Végh. Edző: Szimcsák István

57. perc: Szögletet rúgott a Békéscsaba. Takács és Márkusz között Dávid élesen fejelt a hálóba, 1:0.
    60. perc: Gábor Zöldi elé játszott, Zöldi óriási lövése a vetődő Tasnádyról kipattant, Kvasz felszabadított.
    70. perc: a 14. (!) csabai szögletet Takács kiöklözte, Dávid egyből kapura felelt. A gólvonalon álló Siklósi fejjel mentett.
    74. perc: parázs csabai akció végén Schneider 20 méterről lőtt, a labda a felső lécről vágódott a mezőnybe.
    84. perc: Bánáti elől, a kapujából mintegy 25 méterre kifutó Takács lábbal hárított.

Az I. félidőben sokat kapkodtak a csabaiak, a fővárosi csapat ügyesen, átgondoltan megjátszotta a megszerzett labdákat. A csatárok azonban egyik kapu előtt sem bírtak a védőkkel.
    Fordulás után gyorsabbá, pontosabbá vált a hazaiak csatárjátéka, és ez meg is hozta az eredményt. Az utolsó negyedórában nagy erőfeszítéseket tett az egyenlítésért a budapesti csapat, de helyzetet nem tudtak kidolgozni csatárai.
    Jó: Kovács, Láza, Dávid, Németh, Veszelka, ill. Takács, Márkusz, Nagy, Siklósi.
    (Machalek István)

9. Bp. Spartacus 16 6 5 5 24-22 17
    10. Békéscsaba 16 6 4 6 16-16 16

Népsport, 1972. november 27.
    Csabai győzelem a szövetkezeti rangadón
    Békéscsabai Előre Spartacus - Budapesti Spartacus 1-0 (0-0)

Békéscsaba, 5000 néző. V.: Emsberger (5)
    Előre Sp.: Tasnády (6) — Kvasz (6), Dobó (6), Láza (8), Dávid (8), Lukoviczki (5), Veszelka (8), Kerekes A. (5), Kerekes B. (5), Németh (8), Kovács (8). Edző: Piller Sándor
    Bp. Spartacus: Takács (8) — Idei (6), Szűcs (7), Márkusz (7), Nagy (8), Wendl (5), Siklósi (8), Dorogi (5), Gábor (5), Zöldi (6), Végh (6). Edző: Szimcsák István
    Csere: Kerekes B. helyett a szünetben Bánáti (6), Kerekes A. helyett a 72. percben Schneider (—), ill. Wendl helyett az 55. percben Szeibel (7).
    Szögletarány: 14-2 (8-2), a Bcs. Előre Sp. javára.

Meglehetősen gyenge iramban kezdődött a mérkőzés. Szemmel láthatóan mindkét együttes tartott a másiktól, s így biztonsági játékra törekedtek.
    Az első veszélyes támadást a csabaiak vezették. A 8. percben Kovács jól eltalált lövését Takács biztosan védte.
    Két perccel később Veszelka veszélyeztette a fővárosiak kapuját.
    A 22. percben egy újabb csabai akció végén Dávid a kaputól öt méterre a léc fölé emelt.
    A 32. percben Kerekes A. lövése az oldalhálóban akadt el. Nem sokkal később Kvasz élesen belőtt labdáját Takács remek öklözéssel a mezőnybe küldte.
    A másik oldalon Végh tiszta helyzetben elhirtelenkedve lőtt — a bal kapufa mellé.

Szünet után — a hazaiak jóvoltából — megváltozott a játék képe. Erőteljes rohamokat vezettek, és mintegy negyed óráig uralták a mezőnyt.
    Az 52. percben Németh labdája Takácsról kipattant, de nem volt közelben csabai csatár, s így odalett a kínálkozó helyzet. Nem sokkal később Kovács lőtt érvénytelen gólt.
    Az 57. percben megszületett a csabaiak vezető és egyben győztes gólja. Veszelka iramodott meg a jobbszélen, Márkusz csak az alapvonalon túlra tudta szerelni. A szélső beívelt szögletét Dávid Takács és Márkusz között fejelte a kapu jobb oldalába, 1-0.
    A gól után a fővárosiak lendültek támadásba. A 60. percben egy villámgyors Nagy-Gábor-Zöldi adogatás után, az utóbbi erős lövése Tasnádyról kipattant és Kvasz fölszabadított.
    Röviddel utána Szeibel pontos átadását Siklósi — gólhelyzetben — a kapu mellé küldte.
    A 68. percben Kovács indításával Bánáti egyedül mehetett el, ő azonban még csinált egy cselt, így Szűcs szerelni tudta.
    Két perccel később Veszelka szögletét Dávid az üresen hagyott kapura fejelte, de Siklósi fejjel hárította a hálóba tartó labdát.
    A 74. percben egy parázs csabai támadás végén a nagy kedvvel játszó Schneider 22 m-es bombája a felső lécről vágódott Németh elé, akinek fejese fölé szállt.
    Bánáti cselsorozata után a hálótartó vasat találta el.
    A 78. percben egy jónak ígérkező csabai támadás Kovács lesén akadt el.
    A 80. percben Nagy a saját térfeléről vezette fel a labdát. A csabai kaputól 16 m-re Gáborhoz játszott. A középcsatár már a 16-oson belül volt, amikor kényszerítő átadását Dobó vitte el (!). A budapestiek kezezést reklamáltak, ezért Emsberger közvetett szabadrúgást ítélt a csabaiak javára.
    Pár perccel később egy Előre-támadás végén Bánáti elől Takács a kapujából kifutva a 16-oson kívül lábbal hárított.
    A 87. percben, gólt ígérő fővárosi támadás Nagy reklamálása miatt akadt el.
    A Spartacus-rangadó érdekes jelenete: Veszelka a „húsdarálóban”. (Fotó: Bamácz István)

Az első játékrészben sokat bizonytalankodtak a csabaiak. Sok pontatlan átadás, céltalanul előrevágott labda jellemezte játékukat. A fővárosiak viszont ügyesen, tervszerűen igyekeztek megközelíteni Tasnády kapuját.
    Fordulás után feljavult az Előre Spartacus és a gyorsan megszerzett hazai gól után, jó iramú, küzdelmes mérkőzés alakult ki. A vendégeket nem törte le a gól, sőt ők is több jó támadást vezettek! A budapesti csatárok azonban nem bírtak a jól záró lila-fehér védőkkel.
    A látottak alapján a vendéglátók győzelme valós!