Békéscsabai Előre Spartacus SC - Ganz-MÁVAG SE 1 : 0 14:30

2020.04.25, 22:37 (szerk.: 2020.04.25, 22:40)
    Békéscsaba - Ganz-MÁVAG 1:0 (0:0)

Békéscsaba, 6000 néző. V: Katona
    B.-csaba: Tóth M. — Kvasz, Dobó, Láza, Lukoviczki, Kerekes A., Kiss (Schneider, a szünetben), Veszelka, Dávid, Kovács (Kerekes B., a 69. percben), Bánáti. Edző: Piller Sándor
    Ganz-MÁVAG: Meyer — Stammler, Monostori, Marcell, Vaskor, Kvassay, Kecskés, Végh, Molnár, Fister, Ananiádisz. Edző: Mészöly Kálmán

16. perc: Stammler beadását Végh mintegy 8 méterről, kapásból fölé durrantotta.
    28. perc: Kerekes A. került gólhelyzetbe, de Marcell az utolsó pillanatban szögletre vágta a labdát.
    30. perc: Fister labdájával Molnár tisztán futott el, a kifutó Tóth M.-et is kicselezte, amikor Katona játékvezető sípjába fújt és a csabai térfél közepéről szabadot ítélt — les címén — a Ganz-MÁVAG ellen.
    50. perc: a szemfüles Veszelka nehéz szögből a hálóba gurította a labdát, 1:0.
    65. perc: Bánáti óriási helyzetben a bal kapufa mellé bombázott.
    66. perc: Tóth M. egymás után kétszer hárította bravúrosan Marcell gólba tartó fejeseit.
    70. perc: Végh sárga lapot kapott.
    72. perc: Molnár remek elfutása után pontosan adott középre, de Ananiádisz tisztán állva, öt méterről Tóth M. kezébe fejelt.

A csúszós talajon mindkét csapát óvatosan kezdett. Az I. félidőben a fiatal, lelkes játékosokból álló csabai csatársor és a jól szervezett Ganz-MÁVAG védelem nagy csatáját láttuk, amelyet egykét gyors fővárosi ellentámadás tett még izgalmasabbá.
    Szünet után nagyot javult a játék színvonala. A csabaiak vezető gólja után feladta korábbi taktikáját a fővárosi együttes, egyre-másra vezette veszélyes akcióit, de ezeket sikeresen állta a hajrára megerősített hazai védelem.
    Jó: Tóth M., Dobó, Láza, Kerekes A., Kovács, ill. Stammler, Monostori, Vaskor, Molnár, Fister.
    (Machalek István)

2. Ganz-MÁVAG 9 5 2 2 17-9 12
    ..
    11. Békéscsaba 9 3 3 3 7-9

Népsport, 1972. október 9.
    Kitettek magukért a lila-fehérek!
    Bcs. Előre Spartacus - Ganz-MÁVAG 1-0 (0-0)

Békéscsaba, NB I B-s labdarúgó mérkőzés, 6 000 néző. V. Katona
    Békéscsaba: Tóth M. (8) — Kvasz (8), Dobó (8), Láza (8), Kiss (5), Lukoviczki (7), Kerekes A. (8), Veszelka (6), Dávid (6), Kovács (7), Bánáti (8). Edző: Piller Sándor
    Ganz-MÁVAG: Meyer (6), — Stammler (8), Monostori (8), Marcell (7), Vaskor (8), Kvassay (6), Kecskés (5), Végh (6), Molnár (8), Fister (8), Ananiádisz (6). Edző: Mészöly Kálmán
    Cserék: Kiss helyett Schneider (7), a szünetben, Kovács helyett Kerekes B. (—), a 69. percben.
    Szögletarány 5:5

A mérkőzés előtt — a többnapos esőzés után — végre kisütött a nap, így kellemes idő, de meglehetősen mély talaj várta az együtteseket.
    Amíg a játékosok készülődtek, a két edzőtől kértünk nyilatkozatot.
    Mészöly Kálmán: Nagyon nehéz mérkőzés lesz! A döntetlennel kiegyeznénk!
    Piller Sándor: Fiatal csapatunktól lelkes, odaadó játékot várok, és remélem, hogy hazai környezetben a siker nem marad el!

Hazai támadásokkal kezdődött a mérkőzés. A 3. percben Kiss került jó helyzetbe, de elhamarkodottan a jobb alsó sarok mellé küldte a labdát.
    Az ellentámadás során Kecskés közeli fejesét ütötte szögletre Tóth M.
    A 16. percben Végh, mintegy 8 méterről kapásból a léc fölé „durrantott”.
    Ez is viharos hazai támadás volt! A 28. percben Kovács remek labdát tálalt Kerekes Attila elé, akik elöl Marcell az utolsó pillanatban — szögletre rúgta a labdát. A háttérben Balla partjelző.(Fotó: Barnácz István)
    A 30. percben Molnár 3 méteres lesről futott el, már a kapujából kifutó Tóth M.-t is kicselezte, amikor Katona játékvezető sípja végre megállította a csatárt. A bíró les címén ítélt szabadrúgást a vendégek ellen.

Heves hazai rohamok vezették be a második félidőt.
    A 47. percben, szöglet után Kerekes A. négy lépésről gólhelyzetben a léc fölé emelt.
    Azután megszületett a remekül harcoló hazaiak győzelmét jelentő gól. Az 50. percben jobboldali támadás végén Kovács erősen meglőtt labdáját a kapus csak kiütni tudta és a szemfüles Veszelka nehéz szögből a lábak között a hálóba gurított, 1-0.
    Az 56. percben előbb Marcell gólba tartó felhőfejesét csípte el remek vetődéssel Tóth M., majd Ananiádisz közeli lövését „bokszolta” ki a felső sarokból.
    A 65. percben Kovács tisztára játszotta Bánátit, de a balszélső — senkitől sem zavartatva — óriási erővel, a baloldali léc mellé vágta a labdát.
    Egy perccel később Láza tört a pesti kapura, amikor Végh hátulról buktatta. A MÁVAG játékosa sárga lapot kapott.
    A 69. percben Kvassay „tartott be” Lázának, majd egy perc múlva Végh-el szemben „törlesztett” a csabai hátvéd.
    A 72. percben Molnár ívelt beadását Ananiádisz pontosan Tóth M. kezébe fejelte — tiszta helyzetben.
    Nem sokkal később Kecskés ravasz labdáját csípte el a lila-fehér kapuvédő.
    A hátralévő időben a hazaiak sikerrel tartották az eredményt.

Egy akció, amely alaposan felvillanyozta a 6000 nézőt: Kovács (fehér mezben) rajtolt egy előreívelt labdára, de Meyer gyorsabb volt: kapujából messze kifutva, lábbal hárított a csabai csatár elől.

A heves iramú, különösen a második játékrészben színvonalas találkozón nagyszerű erényeket csillogtatva nyert a megfiatalított, szívvel-lélekkel küzdő hazai együttes.