Békéscsabai Előre SC - Ganz-MÁVAG SE 2 : 0 13:00

2023.01.17, 21:14 (szerk.: 2023.01.17, 21:17)
    Békéscsabai Előre - Ganz-MÁVAG 2:0 (2:0)

Békéscsaba, 4000 néző
    V: Emsberger
    Békéscsaba: Tóth — Kvasz, Láza, Kiss, Lengyel, Szűcs, Dobó, Moós, Bertók, Németh, Schneider (Dupsi, a szünetben). Edző: Piller Sándor.
    Ganz- MÁVAG: Veróczki — Monostori, Vida, Kvassai, Balogh, Rattmann, Fenyvesi, Dinopulosz, Jagocsics (Kaiser, a szünetben), Palanik, Bartusik. Edző: Bánáti Rezső.

26. perc: Bartusik a 16-oson tisztán kapta a labdát és lövését a bal sarokból öklözte szögletre Tóth.
    30. perc: Lengyel szögletrúgását az 5-ösön álló Németh „lekezelte”, majd félmagasan a hálóba lőtt, 1:0.
    35. perc: Lengyel szabadrúgását Veróczki kiejtette, a kapu torkában pattogó labdát az utolsó pillanatban tisztázta a védelem.
    40. perc: Bertók a hálóba talált, de a játékvezető éles címén, kirúgást ítélt.
    44. perc: Moós nagyszerű labdával szöktette Bertókot, a középcsatár lefutotta a védőket és mintegy 15 méterről a bal sarokba vágta a másodikat, 2:0.
    57. perc: Lengyel 20 méteres szabadrúgását Veróczki csak másodszorra tudta megkaparintani. 65. perc: nagy tömörülés a csabai kapu előtt, 2 lövés akadt el a védőkön, a harmadik pedig a kapus térdéről vágódott a mezőnybe.

Az első 20 perc kiegyenlített játékkal telt el. Mindkét kapu többször forgott veszélyben, a fővárosiak több helyzetet elügyetlenkedtek, ezután a félidő végéig, a Békéscsaba játszott fölényben.
    Szünet után általában a két 16-os között folyt a játék. A hazaiak valamivel többet birtokolták a labdát, de a védelmek mindkét oldalon jól zártak.

Jó: Láza, Németh, Moós, ill. Veróczki, Vida, Bartusik.

6. Békéscsaba 31 13 8 10 47:40 34
    ...
    13. Ganz-MÁVAG 31 10 7 14 32:42 27

Népsport, 1969. november 9 (Arcanum DT)

Előre: Tóth (8) — Kvasz (7), Láza (7), Kiss (7), Lengyel (8), Szűcs (9), Dobó (6), Moós (9), Bertók (8), Németh (9), Schneider (6). Edző: Piller Sándor.
    MÁVAG: Veróczki (7) — Monostori (6), Vida (8), Kvassai (7), Balogh (6), Rattmann (8), Fenyvesi (7), Dinopulosz (8), Jagodics (6), Palanik (7), Bartusik (7). Edző: Bánáti Rezső. Csere: A szünetben Schneider helyett Dupsi (6), ill. Jagodics helyett Kaiser (7).

Szemerkélő esőben, eléggé csúszós talajon indult a játék.
    Az első támadást a hazaiak vezették. Dobó el viharzott a jobb szélen, a védők szögletre szerelték. Schneider beívelése után Moós kapáslövését védte a kapus, majd Dobó éles szögből leadott lövését csípte el Veróczki.
    Mintegy tízperces hazai ostrom után feljöttek a vendégek is. Öt csatárral bátran támadtak. Fenyvesi-Dinopulosz adogatás után Kiss nehéz helyzetben fejjel tisztázott.
    Változatos lett a küzdelem.
    A 14. percben a kitörő Németh elől két esetben is csak az utolsó pillanatban hárított a fővárosiak védelme.
    A 20. percben egy gyors ellentámadás során Bartusik erős lövését Láza szögletre mentette. Meleg helyzet adódott a csabai kapu előtt. Fenyvesi bombáit Tóth remek érzékkel ütötte szögletre.
    Majd felszabadult a csabai kapu, s rögtön támadásba lendültek a lila-fehérek.
    A 28.percben Moós-Lengyel-Dobó adogatás után, a jobbszélsőt szögletre szerelték. Lengyel ívelt szögletét Németh 14 m-ről jól eltalált ballábas lövéssel védhetetlenül küldte a léc alá. 1:0
    A gól után is az Előre maradt támadásban. Teljesen beszorultak a vendégek, csupán két csatár tartózkodott elöl.
    Lengyel távoli bombáját a kapus kiütötte, majd Schneider hibázott jó helyzetben.
    A 38. percben kavarodás támadt a Ganz kapuja előtt, s végül Bertók közelről a hálóba talált. A játékvezető azonban nem adta meg a gólt, mert előzőleg kezezést látott.
    Villámgyors bal oldali ellentámadás során Bartusikot Kvasz szögletre szerelte. A beívelt labdát Tóth kiöklözte, Németh elé. A balösszekötő elfutott, de Kvassai felvágta a csatárt.
    A 43. percben növelték előnyüket a hazaiak. Moós saját térfeléről indulva, két csel után kitűnő labdával ugratta ki a balösszekötő helyén tanyázó Bertókot. A középcsatár senkitől sem zavartatva, kapura húzott, s mintegy 8 m-ről a kimozduló kapus mellett - nagy erővel - a bal alsó sarokba vágta a labdát. 2:0.
    Szünet után a fővárosiak kezdtek jobban. Kaiser lövését Tóth könnyedén védte. Láza nehéz helyzetben tisztázott Palanik elől, majd Fenyvesi 25 m-es szabadrúgása szállt el a jobb kapufa mellett.
    Sokat csúszkáltak a játékosok, ezért több szabálytalanság fordult elő.
    Az 55. percben Lengyel ravaszul ívelt szabadrúgását a kapus csak másodszorra kaparintotta meg.
    A 65. percben a földön fekvő Tóth Fenyvesi, majd Bartusik lövéseit bravúrral hárította!(Nyíltszíni tapsot kapott érte!)
    Mindkét csapat továbbra is nyílt sisakkal játszott, a védelmek azonban jól zártak.
    A 70. percben a kitörő Németh éles szögből leadott lövését a kapus szögletre ütötte.
    Az ellenkező oldalon Kaiser fejese alig szállt mellé.
    A 80. percben Bertók bombája csak hajszállal ment el a jobb oldali léc mellett.
    A 82. percben szépíthettek volna a vendégek, de Palanik teljesen egyedül, óriási gólhelyzetben a kapu előtt keresztbe vágta a labdát!
    Az utolsó percekben nagy erőfeszítéseket tettek a vendégek a gólszerzésre, de az Előre védelme mindig időben hárított.

Bírálat:
    Az esőtől felázott talajon inkább küzdelem folyt - helyenként kemény belemenésekkel.
    A vendégek szoros emberfogással védekeztek, s igyekeztek gyors ellentámadásokat vezetni, de a csabai védelem - Tóthtal az élen - kitűnően hárított.
    Fordulás után hullámzó mezőnyjáték folyt a két tizenhatos között. Gólhelyzetek csak elvétve akadtak, összességében: közepes színvonalú és iramú, küzdelmes mérkőzésen a többet kezdeményező hazai együttes gólratörőbb játékával megérdemelt győzelmet aratott.

Jók: Tóth, Szűcs, Moós (a mezőny legjobbja), Németh, ill. Vida, Rattmann, Fenyvesi.