1...5

2016.04.09, 22:42
    Brugge óta sokat változott a helyzet

Legjobb csapatával játszik a Dózsa × Behozható-e a belgák előnye? Az újpestiek szerint: igen

Ha egy vendéget nagy „előszeretettel” várnak, azt általában nem azért teszik, hogy ha megérkezik, alaposan elverjék. Nos, Újpesten mégis az utóbbira készülnek, s az ő esetükben a vendégvárás e szokatlan formája mégsem sérti a vendégjogot, még csak az etikett szabályaiba sem ütközik. Előre megfontolt szándékuk indító oka: a visszavágás vágya, s az, hogy közel egy hónappal ezelőtt Brugge-ban az Újpesti Dózsa labdarúgó csapatában sem „tisztelték” a vendéget. Akkor az FC Bruges öt gólt lőtt Szentmihályi kapujába. Akkor, azon az október végi estén más volt a helyzet. Tulajdonképpen egyik fél sem ismerte a másikat. A hazaiak azt tudták, hogy az újpestiek három válogatott játékosukat kénytelenek nélkülözni, s ismerték nemzetközi eredményeiket. Az újpestiek még ennél is kevesebbet, csupán annyit tudtak, hogy az FC Bruges igen jól szerepel a belga bajnokságban, külföldi játékosokkal kitűnően erősített az utóbbi időben, s különösen otthonukban veszélyesek a kék-feketék.
    Ez a mérkőzés alatt be is bizonyosodott, s a kitűnő napot kifogó belga együttes súlyos vereséget mért a Dózsára.
    Azóta persze sokat változott a helyzet. A megismerkedés, ha egy kissé kínos „ceremónia” közepette is, de megtörtént. Az újpestiek sok mindent megtudtak ellenfelükről, elsősorban azt, hogy jó kis csapat, s azt is felmérhették: milyen erőbedobást igényel az, ha méltóképpen kívánják viszonozni a Brugge-i vendéglátást. Azóta, természetesen, rég felépültek a lila-fehérek sérült kulcsemberei is, mi több: az együttes kedélyállapota is nagyot változott, hiszen egy fordulóval a bajnokság befejezése előtt az Újpesti Dózsa megnyerte az 1969. évi magyar bajnokságot.
    Ami pedig az ellenfelet illeti: a belga bajnokság hétvégi eredményeit figyelve kitűnt; a bravúros kupaküzdelem óta bizony szépen hullatta pontjait az FC Bruges.
    Ennyit tehát az első „felvonásról”, valamint az utána következő szünetről. Most pedig következik a második „felvonás”, a döntés.
    Az Újpesti Dózsa már a vasárnapi mérkőzés után együtt maradt, hogy minél alaposabban készülhessen a hátralévő időben.

- A csapat hétfőn délelőtt fürdőben volt – mondta Baróti Lajos mesteredző. – Kedden pedig még egy edzést tartunk.
    - Mit vár a Bruges ellen?
    - Papíron sok a három gól előny, s bizony úgy tűnik, nagy bravúr kell a hátrány ledolgozásához. Én azonban nem tartom behozhatatlannak, s bevallom: reménykedem abban, hogy mi jutunk tovább, s nem a belgák. A fiúk fogadkoznak: mindent megtesznek ennek érdekében. Tudom, nem lesz könnyű, de én változatlanul jobb csapatnak tartom a Dózsát az FC Bruges-nál, s abban az esetben, ha szerdán friss lesz a társaság, akkor behozzák a hátrányt. Ellenfelünk eredményeit figyelve kitűnik, hogy idegenben elég sebezhető a belga együttes. Mi mindenesetre felkészülünk arra, hogy három kitűnő csatáruk ne játszhasson olyan nyugodtan, mint Brugge-ban.
    - Változik-e a csapat összeállítása?
    - Nem. Az Eger ellen szerepelt csapat kezd szerdán is. Noskónak vasárnap az esés következtében légzési zavarai voltak, azért cseréltem le. Sérülése azonban nem látszik komolynak, tehát minden bizonnyal játszik majd.
    - Mi hír az FC Bruges-ről? – érdeklődtünk Farsang Endrétől, a szakosztályvezetőtől.
    - A belgák keddre jelezték érkezésüket. A delegáció 45 főből áll, de a hírek szerint két különgéppel a szurkolók is elkísérik kedvenceiket. Az együttes kérte, hogy kedd este villanyfénynél edzést tarthasson. Ennek semmi akadálya. A hírek szerint 15 játékos jön, nyilván a Bruges legerősebb gárdája. De mi állunk elébük.

Frans de Munck edző az első találkozó után magabiztos volt:
    - Úgy érzem, a továbbjutás kérdése már eldőlt… - mondta, s látszott ez a meggyőződése.

Jó volna szerdán kiábrándítani.

1969. november 26.

Fazekas és Bene szétrombolta a belga reményeket

Újpesti Dózsa- FC Bruges 3:0 (1:0)
    Megyeri út, 16 ó., 30.000 néző, V.: Tschenscher (Heumann,Geng – mindhárom NSZK-beli)
    EVK, 2. forduló, 2. mérkőzés
    Ú. Dózsa: Szentmihályi-Káposzta,Solymosi,Bánkuti-Dunai III.,Noskó-Fazekas,Göröcs,Bene,Dunai II.,Zámbó.
    Edző: Baróti Lajos
    FC Bruges: Sanders-Axelsson-Hinderyckx,Houwaert,Van den Daele,Moelaert-Marmenout,Thio,Carteus-Turresson,Rensenbrink.
    Edző: Frans de Munck

Csere: Dunai II. h. Nagy L. (73p.), Thio h. Bailleu (79p.), Marmenout h. Bastens (84p.)

Gólszerző: 1:0 Fazekas (45p.), 2:0 Bene (55p.), 3:0 Fazekas (65p.)

Szögletarány: 15:2 (9:1)

Óriási ováció közepette futott ki a pályára a két csapat. A vendégeket népes belga szurkolótábor is elkísérte, akik éktelen dudálással, kerepeléssel fogadták kedvenceiket. A két kapitány, Carteus és Göröcs cserélt virágcsokrot, majd az Újpest kezdett. Már az 1. percben Zámbó ügyesen adta a labdát Dunai II. elé, aki azonban 14 méterről mellé lőtt. A vendégcsapat minden erejét a védekezésre összpontosította. Elöl csak a szőke Turresson és Rensenbrink tanyázott. A többiek jórészt a kapujuk előterébe tömörültek. A középpályán pedig igyekeztek lassítani a Dózsa rohamokat. A 7. percben Turresson elöl mentett becsúszva Solymosi. Szinte állandóan az újpestiek rohamoztak. De nem boldogultak a betömörülő belga védelemmel. Fazekas és Moelaert kapott játékvezetői figyelmeztetést. Aztán kétszer a vendégek próbálkoztak, Turressont csak szabálytalanság árán tudták szerelni az újpestiek. A 28. percben Dunai III. 16 méteres bombája alig jutott kapu fölé. A 30. percben Benének csaknem a szögletzászlótól belőtt labdáját ütötte ki Sanders. Forró, ideges volt a légkör a játéktéren, s mindkét oldalon több szabálytalanság is becsúszott. Bánkuti két esetben is megpróbálta távolról, 25 méterről átlőni a védőfalat. Mindkét lövés kapu fölé jutott. A 40. percben Zámbót választották el szabálytalanul a labdától, Solymosi bombája centiméterekkel kerülte el a bal sarkot. A 45. percben megszületett a lila-fehérek vezető gólja. Szabadrúgás után Dunai II. remek ütemben ugrott fel 7 méterre a kaputól, ügyesen visszafejelte a labdát a nagy lendülettel érkező Fazekas elé, aki 8 méterről a kapu közepébe bombázott. 1:0. Közvetlenül a gól után Turresson meglökte a játékvezetőt, aki azonnal leküldte a pályáról a szőke csatárt.

Szünet után is nagy lendülettel vetette magát a küzdelembe az újpesti csapat. A 48. percben Bánkuti átadását röviden mentették a védők. Göröcs rácsapott a labdára, két csel után kapura húzott, de 8 méterről, nagy helyzetben a bal kapufa mellé lőtt. A 10 főre olvadt vendégcsapat még jobban beszorult a kapuja elé. Káposzta lövésébe Dunai II. beletette a lábát, s a labda a bal kapura tövéről pattant vissza a mezőnybe. Az 54. percben a kapura törő Zámbót a 16-oson belül buktatta Van den Daele, a játékvezető azonban nem látta szabálytalannak a közbelépést. Az 55. percben a közönség óriási üdvrivalgása közepette megszületett a második újpesti gól. A védőkről lepattanó labdát Bene csípte el. Remekül fordult le Axelssonról, s 10 méterről, fordulásból, laposan a kapu bal oldalába lőtt. 2:0. Igen lelkesen, nagy akarással játszott a Dózsa. Zúgott a biztatás. Ebben a játékrészben lényegesen mozgékonyabbak, lendületesebbek voltak az újpesti támadók. A 61. percben Dunai II. lesről talált a hálóba. Most már a vendégek is kitámadtak, de nemigen tudtak helyzetet összehozni. A 65. percben megszületett a továbbjutást jelentő gól. Dunai II. – Bene akció után Fazekas elé pattant a labda, aki a 16-os jobb sarkáról bombagólt lőtt a jobb felső sarokba. 3:0. Marmenout rövid ápolásra szorult, majd a 67. percben egy kemény belépő után Dunai II. is a földön maradt. Levitték, s az alapvonalon túl ápolták. Ezután tűzijátékot rendezett a Dózsa a vendégek kapuja előtt, s többször is csak nagy üggyel-bajjal tudtak tisztázni a belga védők. A 73. percben Nagy László jött be Dunai II. helyére, Dunai II. pedig lebicegett az öltözőbe. Noskó felvágta Thiót, s ezért a neve bekerült a játékvezető noteszába. Izgalmas, nagy iramú volt a játék. Állandó nyomás alatt állt a vendégek kapuja. Az utolsó percek eseményeihez tartozik még, hogy a kiugró Nagy László elől Sanders csak merész előrevetődéssel tudott tisztázni. A játékvezetői hármas sípszó után hatalmas volt az öröm a pályán és a lelátón is.

Várható volt, hogy az FC Bruges – háromgólos vezetés birtokában – elsősorban előnyének megőrzésére törekszik. Szoros védekezésre rendezkedtek be a vendégek. Elöl csak két csatáruk tanyázott, a többiek a kapujuk előterét biztosították. Az első félidőben eredményesen működött a belga „retesz”. Nemigen lehetett betörni a kapu előterébe, mivel a brugesiek minden csatárt szorosan fedeztek és területet is védtek. Szünet után annyiban változott a játék képe, hogy az újpestiek több és gyorsabb mozgással sokszor elszabadultak őrzőiktől, ezáltal gyakran kerültek helyzetbe. Tény, hogy a vendégek nagy hátrányba kerültek Turresson kiállításával, az újpestiek győzelmének értékéből azonban ez mit sem von le. Lelkes, harcos játékukkal rászolgáltak a továbbjutásra.

Az Újpesti Dózsa kapujában Szentmihályinak nem sok dolga akadt. A védők azonban biztonságosan őrizték kapujuk előterét. Noskó és Dunai III. is rengeteg támadást indított, és lőttek kapura is. Elöl a lendületes, erőtől duzzadó Bene és az ördőngősen cselező Zámbó játéka emelkedett ki. Fazekas két remek góljával és szünet utáni ügyes játékával vívta ki az elismerést, míg Göröcsnek az irányítókészsége dicsérhető.

Baróti Lajos: Úgy érzem, megérdemelten győztünk. Végig mi támadtunk, a Brugesnak szinte helyzete sem volt.

Elégtétel Brugge-ért

Népes belga szurkolósereg kísérte el szerdán kedvenceit a Megyeri útra. A Brugge-ból iderándult szurkolók a kék-fekete zászlókon és a trombitákon kívül túláradó derűt, jó adag önbizalmat is hoztak magukkal.
    Érthetően. Csapatuk „tarsolyában” három gól előnnyel érkezett.
    A mérkőzés végén összetekerték a zászlókat, hónuk alá vágták a trombitákat s meglehetősen csendesen távoztak. A hangulatkeltő „szereket” visszavitték, csupán a jókedvet, a derűt hagyták itt.
    Ez pedig nagy elégtétel volt. A brugge-i pályán „elszenvedett” 90 percért, az öt gólért, az ottani éktelen zenebonáért, mindenért visszafizetett a Dózsa.

Azt mondanom sem kell, hogy mennyire vártam én is erre a törlesztésre. Arra, hogy az újpestiek visszavágjanak a brugge-i kudarcért. Reméltem, mi több, bíztam benne. De mégis: ha komolyabb tétre menő fogadást kellett volna kötnöm az újpestiek továbbjutására, mi tagadás: izgultam volna a pénzemért. Nem azért, mert nem tartom bravúrokra is képes csapatnak az Újpesti Dózsát, hanem, mert láttam az első találkozót. Akkor ugyan három erősségét: Göröcsöt, Dunai II.-t és Bánkutit nélkülözte a Dózsa és kapushibából kapott egy-két gólt. A hazaiak szerint igen jó napot fogott ki az FC Bruges. Mindezek ellenére nem kellett ahhoz különös szakértői szem, hogy meglássa: a belga együttes jó csapat. Játékosainak többsége technikailag képzett, korszerű labdarúgást játszik. Sokat mozognak, labda nélkül is, egyszerűen, de célravezetően tevékenykednek a pályán. Szervezett s igen szívós a védelmük, gyors, lendületes a támadójátékuk. Egy ilyen csapatnak nagy előny a három gól.

Az Újpesti Dózsa ledolgozta a három gól hátrányt. Hallatlan lelkesedéssel és erőbedobással küzdötte végig a 90 percet. Szinte az első perctől az utolsóig nagy erővel rohamozott. Végül felőrölte a szívósan védekező vendégek erejét. Felőrölte, mert kihasználta Frans de Munck edző nagy taktikai melléfogását, aki arra állította be csapatát, hogy csak védekezzen, „kibekkelje” a meccset. Csupán arra törekedjék, hogy az újpestiek ne tudják ledolgozni a hátrányukat. Ezért eleve feladták a pálya kétharmadát – mert amikor még bent volt Turresson, akkkor is csak ő, vagy időnként Rensenbrink volt elől -, ezzel tulajdonképpen kimondták maguk felett az ítéletet.

A mérkőzés után, természetesen, nagyon sok boldog embert lehetett találni Újpesten. Köztük a lila-fehérek mesteredzőjét, Baróti Lajost is.

- Nagyon boldog vagyok, hogy sikerült kivívnunk a továbbjutást, s bizonyítani: a brugge-i vereség kisiklás volt. A csapat minden tagja elismerést érdemel lelkes, odaadó játékáért. Küzdöttek becsülettel, nem ismertek elveszett labdát. Külön köszönettel tartozunk szurkolótáborunknak. Híveink ugyancsak „aktívan” részt vettek a győzelem kivívásában, hajtották a csapatot egyre csak előre. Ami Turresson kiállítását illeti, kétségtelen: hátrányba került a vendégegyüttes. De a fegyelem is hozzátartozik a küzdelemhez, s a szőke csatár saját magának köszönheti, hogy nem lehetett ott a második félidőben is a pályán. Ha ott van végig? Azt hiszem, akkor sem alakul másként a mérkőzés, mert érzésem szerint a vitatott 11-eseknél akkor másként ítélkezett volna Tschenscher. Végül, ami ugyancsak örvendetes volt még számomra: a fárasztó bajnoki év végén rukkolt ki a csapat ezzel a jó játékkal.

Ragadjunk ki egy tényt az edzői nyilatkozatból, mégpedig azt, amit Turresson kiállításával kapcsolatban említ. Mi van akkor, ha a szakállas svéd végigjátssza a 90 percet? Amíg játszott, addig is túlnyomórészt egyoldalú volt a küzdelem, s a svéd egymagában nemigen boldogult elöl. Lehet, hogy taktikát változtatott volna a Bruges már a második félidő elején. És nem csak akkor, amikor megkapta a harmadik gólt is, s már gyakorlatilag eldőlt a meccs, hiszen már csak gól segíthetett volna a belga együttesen?
    Nos, ezek a kérdések megválaszolatlanul maradtak. Tény, hogy a kiállítás könnyebbé tette a Dózsa győzelmét, pontosabban a továbbjutását. Úgy érzem, csak könnyebbé. Mert a játék képe az első félidőben is arra utalt, csak idő, s egy kis szerencse kérdése az újpesti gólok születése.
    A fegyelem is hozzátartozik a játékhoz – mondta Baróti edző. Nos, így igaz. Egy kupamérkőzés eredményének alakulásához éppen úgy hozzájárulhat egy játékos kiállítása, mint egy-egy potyagól. És ha az FC Bruges jutott volna tovább, idővel épp úgy feledésbe merült volna, hogy foghíjas volt az ellenfél, meg, hogy kapushibákból kapott gólt, mint ahogy Turresson kiállítása is hamar a múlté lesz.
    Csak az eredményt jegyzik fel.

3:2

Ez a magyar labdarúgó csapatok nemzetközi kupaszereplésének a végeredménye a második fordulóban – a mieink javára. Három együttes továbbjutott, kettő kiesett.

A legnagyobb érdeklődés – érthetően – a legjobb magyar együttesnek, az Újpesti Dózsának szólt. A huszonnyolcezres nézőszám önmagáért beszél. A lelátókon nemcsak a lila-fehér, hanem a zöld-fehér, kék-fehér, piros-kék, piros-fehér és minden egyéb szín-párok szurkolói is megjelentek. Ez azért is örvendetes, mert a nemzetközi kupaküzdelmekben való helytállás elsősorban nem is egyesület ügy, hanem az egész magyar labdarúgás ügye.

Az FC Bruges, az Újpesti Dózsa EVK ellenfele nem rossz együttes, a jó újpesti gárdának alaposan rá kellett kapcsolnia, hogy behozza háromgólos hátrányát. Meggyőződésünk: ha Turressont nem állítja ki a játékvezető, akkor is továbbjutnak a lilák. Tschenscherrel, a mérkőzés nyugatnémet játékvezetőjével másnap beszélgettünk.

- Az Újpesti Dózsa megérdemelte a háromgólos győzelmet – hangoztatta a nagyszerűen bíráskodó Tschenscher. – Turressont ki kellett állítanom, ilyen sportszerűtlenül egy játékosnak sem szabad viselkednie.

Zürichben már elkészült az Európai Vásárok Kupája 3. fordulójának sorsolása. Az Ú. Dózsa az NDK kitűnő formában levő együttesével, a Carl Zeiss Jénával mérkőzik.

Göröcs János csapatkapitány véleménye:

- Kijut nekünk a mérkőzésekből. A Bruges után a csehszlovák válogatott, majd kétszer a jénai együttes. Megpróbálunk továbbra is jól szerepelni az EVK-ban, előbb azonban a marseille-i mérkőzésre összpontosítunk.

Népsport, Képes Sport

hmgy

2. avatar: fgymat
    2009.08.06, 22:45
    Továbbjutott az Újpesti Dózsa, 5-5-ös összesítéssel, idegenben lőtt több góllal.