Club Brugge KV - Újpesti Dózsa SC 5 : 2 20:00

ground : Bruges, Albert Dyserynckstadion
  2. Magyar csapatok kupamérkőzései: 25.000

2016.03.30, 21:29
    1969. október 27.

Az Újpesti Dózsa a Ferencváros elleni csapatot szerepelteti

Telt ház lesz szerdán

16 játékos helyett csupán 15 újpesti fiú gyülekezett hétfőn délelőtt a Ferihegyi repülőtér előcsarnokában, s ez a 15 sem a korábban tervezett volt.
    Az utazás előkészítésénél ugyanis még számolt Baróti edző Göröccsel, Dunai II.-vel és Bánkutival is. De hát: az edző tervez, viszont közbejönnek sérülések, s ezek felborítják a terveket.

- Mindhármuknak pihenniük kell, hogy mihamarabb rendbe jöjjenek – így indokolta Baróti Lajos a három válogatott otthon maradását.

Így a vasárnap szerepelt 11 labdarúgón kívül Borbély, Horváth, Szini és Nyírő szállt be a Sabena légitársaság karcsú Caravelljébe.
    A kellemes repülőutat Prágában rövid időre megszakította a gép. A társaság csendes volt. Látszott, hogy nehéz meccset vívtak az előző napon. Fazekas Laci a mosdóban megvizezte az arcát.

- A repülést nem nekem találták ki – mondta rezignáltan.

És látszott is rajta.
    Prágától Brüsszelig is sima volt az út. A leszállás után a repülőtér előcsarnokában csatlakozott az együtteshez egy belga újságíró, aki Baróti mestert kezdte faggatni.

- Ismeri az FC Bruges-t?
    - Csak az újságból.
    - Mit vár a mérkőzéstől?
    - Ha fiataljaink kipihenik magukat – ettől nagyon sok függ -, döntetlen körüli eredményt.
    - Valamit talán a taktikáról? Védekezni fog a Dózsa?
    - Nem szokásunk!
    - Idegenben sem?
    - Óvatosabbak leszünk, de nem mondunk le a támadójátékról.

Elmondta: Tóth Andrásnak pillanatnyilag még fáj a térde, de szerdáig alighanem rendbe jön és akkor a Ferencváros elleni csapat játszik.

A Brüsszeltől Brugesig tartó, mintegy 100 km-es út kellemes autóversenyzéssel telt. Bene Feri elismerően csettintett, amikor a kilométeróra mutatója hosszabb ideig állt a 120-as számon.
    Az érkező csapatot M.Lagasse, az FC Bruges főtitkára fogadta. Közölte: már elővételben elkelt valamennyi jegy, így 22.000 néző előtt kerül sor szerda este 8 órakor a mérkőzésre. A főtitkár arra a kérdésre, hogy milyen eredményre számít, mosolyogva válaszolta:

- Természetesen jóra!

A hazai együttes vasárnap imponáló biztonsággal győzött bajnoki mérkőzésen. Mint ahogy a Le Soir cikkírója írja: „leiskolázták” ellenfelüket, a Racing White-ot. A csapatban több hazai válogatotton kívül Axelsson és Turesson személyében két svéd válogatott is található, akik közül az előbbit a svéd válogatott szerepeltetni fogja soron következő mérkőzésén.
    A hazaiak vasárnapi ellenfele – mint a tudósításból kiderül – nem nagy ambícióval küzdött. Szerdán azonban nem olyan ellenfelet kap az FC Bruges…

Nehéz helyzetben az Újpesti Dózsa

Az újpesti játékosok a kedd esti edzésen ismerkedtek meg a bruges-i pályával. Az első benyomások: a játéktér keskenyebb a szokottnál, a közönség – mivel nincs futópálya – közvetlenül a pálya szélén ül. A levegő páratartalma meglehetősen nagy és a fű alaposan csúszik.
    Baróti edző nem tartott alaposabb foglalkozást, csupán ötven perces könnyű edzés szerepelt a programban.
    Szerda délelőtt a tengerpartra rándult ki az együttes, majd délután fél hat órakor tartotta meg az edző a mérkőzés előtti szokásos „eligazítást”. Felhívta a figyelmet arra, hogy a bruges-i együttes harcos, küzdőképes gárda, tele külföldi, jó képességű labdarúgókkal. Nem véletlen, hogy az együttes olyan neves klubokat előz meg a bajnoki táblázaton, mint az Anderlecht és a Standard Liege. Kijelölte a csapatot is: a Ferencváros ellen szerepelt együttes kezd.
    A mérkőzésre már a múlt héten elfogytak a jegyek, a mérkőzés napján nem is nyitottak ki a pénztárak. Ami az ellenfelet, az FC Brugest illeti, már vasárnap rejtekhelyre vonult. 16 játékost vitt magával az edző. Az összeállításról szerdán egyik lapban sem esett szó.
    Nem tudom, milyen meglepetéseket tartogat az Újpesti Dózsa számára Frans de Munck edző, de el kell mondanom, hogy a játékosokról hallomás alapján itt kialakult kép szerint van választási lehetősége.
    Az FC Bruges csapatát odahaza kevesen ismerik alaposan. Egy feljövő gárda, amely nem véletlenül foglal el előkelő helyet a bajnoki táblázaton. Játékosanyaga kitűnő!
    Rensenbrink balszélsőt például kifejezetten a figyelmünkbe ajánlották a magyar labdarúgás itt élő barátai. A volt holland válogatott a közönség kedvence. Ördöngősen cselez, kiválóan kezeli a labdát és a legváratlanabb helyzetekben is feltalálja magát. Nem akarok nagy szavakat használni, de az egyik szakember – aki pedig elég jó ismerője a nemzetközi labdarúgásnak – Pratihoz, a Milan világhírű balszélsőjéhez hasonlította.
    A „bizalmas jelentések” szerint a svéd Turesson a Bruges edzőjének egyik ásza. Ritkán jut szóhoz, de ha pályára kerül, óriási akarattal igyekszik meghálálni a bizalmat. Lövéseinek hatósugara harminc méternél kezdődik, s a bombák nem csak gyilkos erejűek, hanem pontosan helyezettek is.
    Folytathatnám a jó képességű játékosok bemutatását, de nem akarom elijeszteni a hazai szurkolókat, mint ahogy nagy gondot fordított az Újpesti Dózsa vezetősége is a játékosok önbizalmának megőrzésére.
    Szükség lesz este hideg fejre, a nyugodtságra és a szigorú csapatfegyelemre, mert a stadion közönsége híres Belgiumban. Trombitákkal, kereplőkkel és egyéb „szerszámokkal”, no meg jó torkukkal akkora hangzavart keltenek, hogy könnyen meginog a bíró is, meg az ellenfél is.
    Mire ezek a sorok odahaza megjelennek, a rádió jóvoltából tudni fogják a végeredményt. Mi még itt, a szállodában, délután csak találgattuk. A fiúk óvatosak a latolgatásban, én azonban úgy érzem, hogy este nehéz percek várnak az Újpesti Dózsára.
    A Bruges most akarja a nemzetközi életben is megalapozni azt a tekintélyt, amit a hazai bajnokságban már régóta kivívott magának, és egészen biztosra vehető, hogy hallatlan elszántsággal vetik magukat a küzdelembe játékosai.
    Féltem az Újpesti Dózsát, de – remélem – nem lesz igazam.

Háromgólos előnyt szerzett a belga csapat

FC Bruges- Újpesti Dózsa 5:2 (2:1)
    Bruges, 20 ó., 25.000 néző, V.: Costes (Graham, O’Leary – írek)
    EVK, 2. forduló, 1. mérkőzés

FC Bruges: Boone-Axelsson-Hinderyckx,Reisch,Van den Daele,Moelart-Houwaert,Carteus-Turesson,Lambert,Rensenbrink.
    Edző: Frans de Munck
    Ú. Dózsa: Szentmihályi-Káposzta,Solymosi,Noskó-Dunai III.,Zámbó-Juhász,Fazekas,Bene,Nagy,Tóth A.
    Edző: Baróti Lajos

Csere: Reisch h. Marmenout (szünetben)

Gólszerző: 1:0 Rensenbrink (6p.), 1:1 Juhász (34p.), 2:1 Rensenbrink (37p.), 3:1 Szentmihályi (46p.-öngól), 4:1 Turesson (70p.), 5:1 Rensenbrink (88p.), 5:2 Fazekas (90p.).

Szögletarány: 7:5 (2:4)

A 6. percben fülsiketítő csatazaj és petárdák robbanása jelezte a hazaiak vezető góljának megszületését. Rensenbrink kapott labdát a baloldalon, néhány lépést tett vele, s tizennégy méterről óriási lövést zúdított kapura. A labda Szentmihályi kezét érintve vágódott a jobb felső sarokba. 1:0.
    A 10. percben Fazekas tizenhét méteres lövése a vetődő kapus lábáról a felső lécre, onnan – szögletre pattant. Támadott a Dózsa. A 16. percben Solymosi, szabadrúgás után, tizennyolc méterről bombázott fölé. A 30. percben Rensenbrink kecsegtető helyzetből pörgetett kapu fölé. A 34. percben egyenlített a Dózsa. Káposzta végzett el szabadrúgást. Jobb oldalról kapu elé nyeste a labdát és az előrevetődő Juhász négy méterről fejelt a kapu jobb oldalába. 1:1.
    Nem sokáig örülhetett a Dózsa. Három perc múlva ugyanis gólt kapott. Rensenbrink ezúttal a jobbösszekötő helyéről, tizennégy méterről küldött hatalmas erejű lövést. Szentmihályi felütötte a labdát, az visszahullt, a kapus vetődött, de már csak bentről tudta kikotorni. 2:1.

Szünet után a 46. percben Lambert lövését Szentmihályi lábbal tisztázta, majd Noskó fejelte szögletre a labdát. Beívelés után Turesson feje emelkedett ki a bolyból, homlokáról a labda a felső lécre, onnan a földre pattant és a szerencsétlenül közbeavatkozó Szentmihályi saját kapujába rúgta a labdát. Öngól! 3:1.
    Nagy volt az iram és a küzdelem. A 70. percben újabb gólt ért el a hazai csapat. Houwaert visszasarkalt egy labdát, Turesson a jobb oldalon felbukkant, teljesen tisztán lekezelte a labdát és éles szögből, tíz méterről, Szentmihályi lába között, nagy erővel a jobb alsó sarokba lőtt. 4:1.
    A 88. percben Carteus átadását Rensenbrink lekezelte, majd néhány lépés után, félfordulatból, huszonöt méterről, ritkán látható nagy gólt lőtt a bal felső sarokba. 5:1.
    A 90. percben szépített a Dózsa. Fazekas tizennyolc méteres lövése a bal felső sarokba talált. 5:2.

Továbbjuthat a Dózsa – célszerűbb játékkal

Bene: Mi játszottunk, s kaptunk egy ötöst…
    Fazekas: Képzeld, mi van, ha ők játszanak…

A fenti kedélyes párbeszéd már hazafelé, a brüsszeli repülőtér előcsarnokában zajlott le, s szó ami szó, van is benne valami.
    A „mi játszottunk” állítás stimmel. Mert az Újpesti Dózsa, különösen az első félidőben, többet birtokolta a labdát. Többet is kezdeményezett, szemre ügyes dolgokat művelt. Főleg a mezőnyben. Tették, vették a labdát a magyar játékosok, tetszetős is volt időnként, amit csináltak, de – hiányzott belőle a célszerűség. Nemcsak azért, mert elég sok átadásból szőtték az akcióikat, hanem mert a támadásoknál az elemi óvatossági szabályokat is felrúgták. Ha támadtak, a középpályások is felnyomultak, ezzel fellazult hátul a védelem, s amikor ellentámadásba ment át a brugesi együttes, nem értek vissza. A lassú védők sokszor zavarba jöttek. Ennek a játéknak tízegynéhány évvel ezelőtt még nagy hatása lett volna az ellenfélre, ha az is úgy védekezik, ahogy abban az időben szokás volt…
    Az FC Bruges azonban a „ma futballját” játszotta.
    Szoros védekezés, sepregető, négy hátvéd, két középpályás, s csak három csatár. A védők egyszerű, kemény eszközökkel romboltak, szívósan ragadtak emberükre. A középpályások – a lassúnak tűnő, de mindenhova odaérő Carteus vezérletével – rengeteget dolgoztak, jól szereltek, s gyorsan indítottak.
    A kevésbé látványos, korszerű, gyors labdarúgást képviselik. Sokszor három csatáruk rohamozott, de az a három – „életveszélyes” volt. Közülük is elsősorban Turesson, a szőke fejű svéd „tank” és az állandóan összeesni készülő, ennek ellenére ördöngős és kitűnően lövő holland Rensenbrink!
    Ez a két támadó bemutatta, hogyan lehet pillanatok alatt parázs jeleneteket teremteni a kapu előtt.
    Mindkettőjüknek nagy előnye volt a gyorsaság. Az, hogy egyik pillanatról a másikra el tudnak szakadni védőiktől, s ezzel légüres térbe kerülnek.

- Ilyen balszélsőnk nekünk egy sincs! – jegyezte meg a mérkőzés után Szini József, s ebben egyet lehetett érteni vele.

Már csak azért is, mert ez a fiú 11-es számmal a hátán bejátszotta a csatársor valamennyi posztját. Lőtt gólt a balszélről, a balösszekötő és a jobbösszekötő posztjáról is. Az utóbbi időben labdarúgóért nem fizettek olyan magas összeget Belgiumban, mint Rensenbrinkért. Most kiderült – nem dobták ki az ablakon a pénzüket a brugesiek.
    Egy sz, mint száz, az FC Bruges, ha nem is klassziscsapat, de jó együttes. Olyan, amely ellen nem lehet „csak úgy” focizni!
    Erre figyelmeztettek a kint élő magyar edzők is.

- Majd meglátják, hogy ez a gárda nem lesz könnyű ellenfél. Különösen idehaza nagyon veszélyes! – mondogatták.

Meggyőződtek erről az újpestiek is. Sajnos, csak a meccsen. Pedig, mint a tapasztalat is bizonyítja, nem ártott volna korábban tanulmányozni a Bruges játékát.
    A Leeds United, amikor összesorsolták a Dózsával, nyomban küldött egy felderítőt Újpestre, aki nemcsak a csapat játékát nézte meg annak idején, hanem „földet és füvet is vitt haza” magával. Megnézte a labdákat, felment kétfajta cipőben a játéktérre, leellenőrizte a meleg víz hőfokát és stopperral mérte az időt, hogy mennyi idő alatt lehet kiérni a szállodából a pályára.
    Ez talán több a kelleténél. De az ellenfélről ma már nem árt alaposabban tájékozódni. Ezt bebizonyította a szerdai mérkőzés is.
    Az FC Bruges megérdemelten győzött. Annak ellenére, hogy három góljában erősen benne volt a rossz napot kifogó Szentmihályi, és hogy a mezőnyben nem játszott olyan alárendelt szerepet az Újpesti Dózsa, mint az az eredményből következtethető. A magyar játékosok fogadkoztak is, itthon behozzák a hátrányt és továbbjutnak. Elképzelhető, 5:2 ellenére is továbbjuthat a lila-fehér együttes. De ahhoz nem csak jobban, hanem – célszerűbben is kell játszani, mint szerdán!
    Korszerűbb, harcosabb játékot, fegyelmezett csapatmunkát!
    Olyan fegyelmezettet, mint amilyennel a brugesiek játszottak otthonukban.

Frans de Munck edző magabiztos volt a mérkőzés után, s amikor az újságírók a továbbjutásról faggatták, röviden fogalmazott: Úgy érzem, ez már eldőlt. Most már inkább a vasárnapi mérkőzés izgat.

Baróti mester megjegyzéséből pedig csak egyet: Újpesten másképp lesz!...

Reméljük.

Miért nem cserélt Baróti?

Baróti: Borbély kevésbé tapasztalt

- Nem tudom, hogy mi történt Miskával, hiszen heteken át nagyon jól, megbízhatóan védett. Brugesban két védhető gólt kapott, s balszerencséje is volt, mert egyszer úgy pattant a lábáról a labda a hálóba, hogy nem tehetett róla. Megingásaiban az is közrejátszott, hogy a közönség, amelynek egy része közvetlenül a kapu mögött helyezkedett el, hangorkánt rendezett, trombitált, kerepelt, fülsiketítően zajongott. Miért nem cseréltem le Szentmihályit? Gondoltam rá, de az az igazság, hogy Szentmihályinak voltak jó védései is, s féltem attól, hogy Borbélyt – aki kevésbé tapasztalt – még inkább zavarja, idegesíti majd a kapu mögötti cirkusz. Sikerül-e a visszavágás? Kevés az esélyünk. Ha Fazekas az utolsó percben nem rúgott volna gólt, reménytelen lenne a helyzetünk. Ha most végig úgy játszik a csapat, mint a Newcastle ellen az első félidőben, sikerülhet a 3:0!

KUPAÖZÖN

A Dózsa az EVK-ban az FC Brugest kapta második ellenfélül. „Hát az a „brüzs”, az meg micsoda? Eszik-e, vagy isszák? – mondta a vidám és önbizalomtól duzzadó magyar szurkoló. – Ezt az ismeretlen csapatot Göröcsék szőröstől-bőröstől megeszik…”

Aztán a Bruges bemutatkozott – kitörölhetetlen emléket hagyva a magyar szurkolók emlékezetében. „Nem állítom, hogy márol-holnapra klasszis csapatot formáltak a Brugesből, de az kétségtelen, hogy van néhány kiváló játékosa – mondta Szentmihályi Antal. – Nem keresek mentségeket a saját hibáimra, de Rensenbrink szélsőjátéka például a legjobbakra emlékeztet. Gyors, jól ad be, s olyan lövéseket eresztett meg rüszttel, futtából, hogy majd kilyukadt tőlük a gyomrom. Turesson úgy cselez, hogy káprázott a szemem, mire kapuközelbe ért. Hogy feladtuk-e?... Azt azért nem. Ha idegenben tudtunk két gólt rúgni – saját pályánkon tudunk hármat is. Ennyi pedig elég a továbbjutáshoz, ha a védelem nem kap gólt. Nem hiszem, hogy lehet még egyszer olyan „rövidzárlatunk”