2017.12.11, 13:09
    Hungary 4 Uruguay 2 (after extra time)
    Stade Olympique de la Pontaise, Lausanne (37,000)
    30 June 1954

One of the best match matches in the history of the World Cup saw Hungary go 2-0 up just after half-time but in the final quarter of an hour, Uruguay came back to level the scores and force extra-time. Kocsis scored the goals that finally took Hungary through.

5. avatar: magyarfutball.hu

6. avatar: heimo
    2015.10.10, 19:16 (szerk.: 2016.08.19, 13:10)
    A magyar válogatott a világbajnoki döntőben!

Százezrek ültek feszült izgalommal a rádiókészülékek mellett, százezrek sóhajtoztak és nevettek, aggódtak vagy vigadtak aszerint, ahogyan Szepesi György a lausannei stadion mikrofonján keresztül az éter hullámain át továbbította a magyar-uruguayi mérkőzés páratlanul izgalmas jeleneteit. Túlzás nélkül mondhatjuk, hogy az egész ország szíve ott dobogott labdarúgóinkkal abban a szinte emberfeletti küzdelemben, amellyel fiaink végül is kiharcolták a nehéz, de megérdemelt győzelmet.

Büszkék lehetünk a magyar 11-re, amely nem kisebb ellenfelet késztetett megadásra, mint a kétszeres világbajnok Uruguay csapatát, a világbajnoki cím jelenlegi védőjét, a délamerikai kontinens legjobb együttesét. Büszkék lehetünk labdarúgóinkra, akik ismét megmutatták, hogy a legválságosabb pillanatokban is helyén van a szívük s akkor nyújtják a legnagyobb teljesítményt, amikor arra a legnagyobb szükség van. Nagy akadályon jutottunk túl. Hatalmas lépést tettünk a világbajnoki cím elnyerése felé. Minden dicséret a magyar labdarúgóknak, akik a rendkívül kemény, de mindvégig példás, sportszerű keretek között lefolyt nagy csatában diadalra vitték a magyar színeket.

Magyarország csapata a világ- bajnoki döntőben! A magyar futballsport újabb világraszóló diadala ez. Köszöntjük a magyar labdarúgókat, akik küzdőképességükkel az első perctől az utolsó percig erejüket nem kímélve, minden tudásukkal harcoltak — és győztek! Köszöntjük őket és reméljük, hogy a vasárnapi döntőben újabb győzelemmel, a magyar sport újabb nagy diadalával örvendeztetik meg a sportszerető magyar közönséget.

Magyar idő szerint 7 óra előtt néhány perccel vonult ki a két csapat a pályára. A játékosok felsorakoztak a gyepszőnyeg szélén és felhangzott a két ország himnusza. A csapatkapitányok kezet fogtak egymással, majd Griffith játékvezető sípjelére felállt a két csapat.

Magyarország: Grosics — Buzánszky, Lóránt, Lantos — Bozsik, Zakariás — Budai II., Kocsis, Palotás, Hidegkúti, Czibor.

Uruguay: Maspoli — Andrade, Santamaria, Croz — Carballo, Martinez — Souto, Ambrodis, Schiaffino, Hohberg, Borges.

Magyar támadásokkal kezdődik a játék. Kocsis már az első percben meredeken szökteti Budait, de a labda a szélső elől az oldalvonalon kívülre csúszik. Beadás után azonnal az uruguayiak törnek előre. Borges Schiaffinóhoz játszik, aki Carballót ugratja ki.

A 13. percben megszületik a magyar válogatott első gólja. Kocsis ragyogóan ugratja ki Czibort a balszélső egy pillanatig kivár, majd bal lábbal Maspoli mellett a hálóba rúgja a labdát.

Sűrű cseppekben esik az eső, amikor a második félidőben a pályára lépnek a csapatok. Schiaffino indítja el a labdát, de a következő pillanatban már Czibort szereli az uruguayi védelem. A második percben nagyszerű magyar gól születik.

Kocsis remek szöktetésével ragyogóan fut el Budai. Az alapvonal közeléből bead; Hidegkúti a jobbalsó sarokba fejeli a labdát (2:0).

A 31. percben gólt érnek el az uruguayiak. Ambrois hozza fel a labdát, Schiaffinóhoz játszik, a bal- összekötő elgurít Lantos mellett és az átadásra pompás ütemben kiugró Hohberg a magyar kapuba lő (2:1).

Már csak néhány perc van hátra s úgy látszik, a magyar csapat győztesen hagyja el a pályát. A 40. percben azonban a magyar védelem pillanatnyi megingását a ragyogóan játszó Schiaffino kihasználja és a kifutó Grosics mellett gólt ér el (2:2).

A meghosszabbítás: Kocsis két góljával győzünk!

A 22. percben a magyar csapat ismét megszerzi a vezetést. Palotás szöktetésével Budai szélsebesen elszáguld és mintaszerű beadását Kocsis védhetetlenül fejeli a hálóba (3:2).

A gól szárnyakat ad a magyar játékosoknak. Egymást átölelve vonulnak középre az újrakezdésre. Ismét több szép magyar támadás fut a pályán. Két perccel a mérkőzés végleges befejezése előtt

Hidegkúti pompásan ível előre egy labdát, amely Kocsis fejéről védhetetlenül száll a hálóba (4:2).

Közben erősen besötétedett. A közönség szállingózik kifelé. Még néhány veszélyes magyar támadás és — vége!

Magyarország labdarúgócsapata legyőzte az 1950. évi világbajnok Uruguay válogatottját s ezzel biztosította a döntőbe jutását!

11. avatar: magyarfutball.hu
    2011.01.17, 12:44 (szerk.: 2018.02.01, 18:42)
    Szűcs Balázs - email

12. avatar: chinaglia
    2010.08.16, 21:50
    Egy 40 perces összefoglaló a meccs tévéközvetítéséből 4 részben, igaz hang nélkül:

1. rész:

2.rész:

3. rész:

4. rész:

13. avatar: fgymat
    2009.05.19, 21:38
    Válogatottunknak elég sok problémával kellett szembe néznie a mérkőzésre készülve. Puskás után most már Tóth II. helyettesítését is meg kellett oldani a csatársorban (mindketten sérültek voltak). Szerencsére Bozsikot az előző mérkőzésen történt kiállítása miatt nem tiltották el, mert végül is elfogadták, hogy gyakorlatilag vétlen volt az esetnél. A játékosokra fizikailag és pszichikailag is nagy nyomás nehezedett a két előző találkozón. Most pedig a világbajnoki cím védőjével, a kétszeres világbajnokkal kellett szembenézniük. Tudták azt is, hogy az uruguayiak nem csak saját csapatukért hanem, miután Brazília kiesett, Dél-Amerika tekintélyének megvédéséért is küzdeni fognak. Ismét alapos lelki és taktikai felkészítés folyt. A mérkőzés napján végig esett az eső és játékosaink úgy gondolták a csúszós talaj nekünk kedvez.
    Sokaknak volt az a véleménye, mint az uruguayi csapat orvosának, Juan Carlos Bracce-nak: " Szerintem ez a mérkőzés lesz a világbajnokság döntője."
    A pályát ismét nagyon sok dél-amerikai szurkoló vette körbe, hiszen az uruguayiak mellett természetesen most is ott voltak a brazilok.

Nézzük a találkozó eseményeit.
    Mind a két csapat vállát nyomta a ránehezedő felelősség súlya. Ennek volt az eredménye a kezdeti idegesség kapkodás. Már az első pillanatoktól futottak ugyan gyönyörű támadások, de a védelmek időben avatkoztak be és tisztázni tudtak.
    14. perc: Palotás, Hidegkuti, Kocsis volt a labda útja. Ő fejjel tette Czibor elé, aki vagy húsz méteren keresztül vágtatott előre, majd hat-hét méterről gyenge lövést küldött kapura. A lövés olyan volt, mintha lecsúszott volna, mindenki erősebbre számított. Talán maga a kapus is és a lapos, pattogó labda kicsit meglepte. Későn vetődött és a labda a kapu bal sarkába került. 1-0
    A gól végre megnyugtatta játékosainkat és könnyedébben, folyamatosabban kezdett működni a gépezet. Szép támadások bontakoztak ki mind két oldalon, de a védelmek kiválóan dolgoztak.
    Szünet után nem vártunk semmire, nagy iramban kezdte a játékot csapatunk.
    47.perc: Budai II. Bozsik pontos labdájával tört előre. Az alapvonal közeléből beadott, de Martínez bele tette a lábát. A labda magasan felpattant és a kapu jobb sarka felé szállt. Carvallo és Máspoli egymásra vártak, a támadást követő Hidegkuti viszont nem tétovázott, háromméteres előrevetődéssel a kapuba juttatta a labdát. 2-0
    Most már a legtöbben a közönség soraiban biztosra vették a magyar csapat győzelmét. Sajnos így tett a pályán csapatunk is. Csakhogy az uruguayiak nem úgy viselkedtek, mint az előző találkozón a brazilok. Ők nagy akarással, rendkívül fegyelmezetten és iszonyatos iramot diktálva játszottak tovább.
    76.perc: Schiaffino remek labdával ugratta ki Hochberget, aki a kifutó Grosics mellett 12 méterről a jobb alsó sarokba lőtte a labdát. 2-1
    A dél-amerikai csapatot nagyon " földobta" a gól. Változatos játék következett és az idő is gyorsan fogyott. Már csak pár perc volt hátra, ráadásul az " uruk" a saját térfelükön jutottak bedobáshoz. A védelmünk megfeledkezett a szokásos óvatosságáról és nem fedezett le gondosan minden embert.
    86.perc: A bedobásból az uruguayiak támadásba lendültek. Soutohoz került a labda, aki a befutó Hochberg elé tette. Grosics kifutott, de nem érte el a labdát. A védőink közbe avatkoztak, de a labda ismét Hochberg elé került. Most 10 méterről lőtte kapura és Lóránt fölött talált a hálóba. 2-2
    A szabályok értelmében most 2*15 perc hosszabbítás következett!
    Természetes, hogy a pihenő időben a magyar játékosok voltak rosszkedvűbbek, hiszen biztos győzelmet engedtek ki a kezükből. Az uruguayiaknak viszont erőt adhatott az egyenlítés. Nem volt egyszerű feladat fiainkba lelket verni, a rendelkezésre álló pár perc szünetben felkészíteni Őket a hátra lévő, mindent eldöntő félórára.
    Amint megkezdődtek a hosszabbítás percei az uruguayiak nagy lendülettel kezdtek támadni. Gólhelyzetet is sikerült kialakítaniuk, de ezt sikerült hárítanunk. Fokozatosan válogatottunk kezébe került a kezdeményezés. Az első tizenöt perc után még mindig döntetlen volt az eredmény. Következett a mindent eldöntő negyedóra.
    112.perc: Hidegkuti szöktette Budai II.-t, aki a labdával előre tört. Az alapvonalról beívelt, a kaputól öt méterre várakozó Kocsishoz. Kocsis magasra emelkedve fejelt a bal alsó sarokba. 3-2
    117.perc: Most Bozsik ívelt előre a kaputól hat méterre álló Kocsishoz, aki ismét fejjel juttatta a bal sarokba az újabb gólt. 4-2

A magyar öltözőben leírhatatlan volt az öröm. A hatalmas feszültség, ami a játékosokat nyomta, most hírtelen felszabadult, de csak nehezen tudott oldódni. Grosics elájult, többen képtelenek voltak vacsorázni.
    Most a dél-amerikaiak sem verekedést provokáltak, hanem az uruguayiak hihetetlen sportszerűségéről bizonyságot téve csapatuk kapitánya látogatta meg a magyar labdarúgókat és szó nélkül kezet szorított minden játékossal. Egyébként is az egész mérkőzésre a rendkívüli sportszerűség volt a jellemző.

Uruguayi vélemények a mérkőzésről.
    Luis Troccoli, az uruguayi csapat vezetője: " Drámai küzdelemben meg kellett hajolnunk ellenfelünk nagyobb tudása előtt."
    Andrade, az uruguayiak egyik legjobbja: " Még sohasem játszottam ilyen erős ellenfél ellen. Csodálatosan játszanak a magyarok."