1. avatar: Longinus
    2021.07.25, 08:26
    képPlatini a franciák kapitánya a levegőben, Dajka és Détári a földön. Kép forrása: fourfourtwo.hu

2021.06.18, 13:31 (szerk.: 2021.06.18, 13:36)
    Mezey György: Értetlenül állok a csa­pat rossz szereplése előtt. Nagyon nehéz és szerteágazó feladat feltárni az okokat, de azt reálisan el kell ismer­nem, hogy 0-6, no meg 0-3 ide vagy oda, a szovjet és a francia válogatott is sokkal jobb, mint a miénk. Bár­milyen taktikai vagy felké­szülési trükköt találok ki, ta­lán csak kisebbé tehettem volna a különbséget, csőkkenthettem volna a veresé­geket, de ez a lényegen mit sem változtat. Nem sajnálha­tom magam, és a kollégái­mat, de szemlátomást ben­nünket viselt meg legjobban a kudarc. Természetes a közvetlen felelősség rám eső része. A csalódásunk óriási. Amíg egy játékos mondhat­ja azt, hogy értetlenül áll a történtek előtt azért a köz­vélemény sok mindenre kö­vetkeztethet, például, hogy elszúrták a felkészülést, ad­dig ezt egy edző nem teheti.

Nem kívánom elkendőzni a saját felelősségemet, ha rá­jövök, hogy miben hibáztam a felkészülés során, termé­szetesen a közvélemény elé tárom. Beletartozik ebbe a mérkőzések során elkövetett hibám is. Ezeket a nézők is látták, s őszintén mondom, szívesen veszem kritikai ész­revételeiket. Azt hiszem, ak­kor lesz egészséges az össze­foglaló értékelés, ha ugyan­úgy keresi a hibát a vezető, mint a játékos a saját mun­kájában, felkészülésében.

Végül a legőszintébb szív­vel megköszönöm azoknak,akik segítettek eddigi kapi­tányi tevékenységem során — nagyon sok ilyen ember volt —, abban, hogy viharos labdarúgásunkban a váloga­tott hajóját eddig el tudtam kormányozni.
    Három évet tudok csak együtt értékelni, amit szép­nek, tartalmasnak, mi több, biztatónak ítélek, még akkor is, ha a lezárása nem úgysikerült, ahogy képzeltük. Nem tudtuk az eddigi mun­kára feltenni a koronát. Semmi szükség arra, hogy másokra mutogassunk, mocskolódjunk, a felelősséget át­passzoljuk. Ezért nem kívá­nok bővebben foglalkozni a történtekkel, az értékelésre majd néhány hét után visszatérek.

Ezzel a nappal lezártam szövetségi kapitányi tevé­kenységemet, mint ahogy már a VB előtt is jeleztem, igaz, kint maradok a világbajnokság végéig, de 1986. június 10-étőI, keddtől nem szövetségi kapitányként, ha­nem egyszerű szakmai meg­figyelőként leszek Mexikóban. Azt már el sem tudom képzelni, hogy belátható időn belül a magyar labdarúgás­ban dolgozzam.

Henri Michel: Nem hiszem, hogy bármelyik Játékos gondolatban elfogadott volna egy szánalmas, eseményte­len, gól nélküli döntetlent. Ennél mindannyian büszkébbek va­gyunk, én pedig azt is jól tudom, sok példát is tudnék hozni rá, hogy ha egy csapat bármilyen ok miatt egy sorozatmérkőzésekből álló verseny közben leenged, vé­giglazsál akár csak egy találkozót Is, képtelen úgy folytatni, mintha mi sem történt volna! A mérkő­zés elején féltünk a reális tét nél­kül kiálló magyaroktól, azt hit­tük végig fogják rohanni a ta­lálkozót, és ha ilyenkor egy-egy csapat gyorsan rúg egy gólt, el­lenállhatatlanná válhat. Nem így kezdtek, ezért a vezetés megszer­zése után már biztos voltam a győzelmünkben.
    Elismerem, hogy a játékunk ebben a szakaszban nem volt olyan változatos, mint egyébként, a mérkőzés inkább egy sakkpar­tihoz hasonlított, de ezt a helyze­tet a magyarok kényszerítették ránk. Mezey a cserékkel felgyor­sította együttesét, védekezésben mindig előbb foglalták el a kulcspozíciókat a saját térfélen, mint mi. Ezért nehéz volt elvinni a labdát a tizenhatosuk előteré­be. Ugyanakkor nyilvánvaló volt, hogy amint tehetik, megpróbál­ják meglepni, lerohanni a védel­münket. A kollektív védekezés mellett ez a legélesebb fegyve­rük, ezzel verték meg a selejte­zők során valamennyi ellenfelü­ket, Ezért most a francia hátvé­deknek tilos volt előre kalandoz­niuk, kockáztatniuk. A gól után már minden megváltozott, s azt hiszem, volt néhány nagyon szép akciónk is ...

5. avatar: chinaglia
    2012.11.26, 17:14 (szerk.: 2015.03.06, 09:49)
    A meccs összefoglalója Vitray Tamás közvetítésével 4:17-től.

6. avatar: magyarfutball.hu
    2011.02.08, 11:28 (szerk.: 2018.01.14, 09:55)
    Az 1986-os VB labdája:

7. avatar: ingersheim
    2011.02.03, 23:14
    Tulajdonképpen ünnepi mérkőzésre készültünk.A magyar válogatott 600.találkozójára.A franciákkal szemben,talán mert az utóbbi időben ritkán találkoztunk velük,meglepően jól mutatott a mérleg: a tizenkilenc meccsből tizenkettőt megnyertek Détáriék elődei,és csak ötöt vesztettek el.Az utolsó találkozóra is egy világbajnokságon került sor,Argentínában.A magyar csapatnak akkor már minden mindegy volt,egy széthúzó zilált társaság kapott ki 3-1-re.
    Most azonban még reménykedhettünk,vagy legalábbis reménykednünk illett.Mezey György igyekezett lelket önteni a játékosaiba.Ismét Disztl Pétert állította a kapuba,Bognár és Nagy Antal a kispadra ült,a sérült Kiprichet nem nevezte.A franciáknál ugyanaz a csapat kezdett,mint a szovjetek ellen.Azok a spekulációk,amelyek azon alapultak,hogy Henri Michel,a biztos továbbjutás tudatában négy-öt új embert küld majd pályára,hogy az ászokat pihentesse,alap nélküli okoskodásnak bizonyultak.Egyébként a mexikói nyár ezen a napon nem volt túlságosan forró,huszonöt fokot mértek hivatalosan.
    A mérkőzés előtt a francia szurkolók lengették meg előbb kék-fehér-piros trikolorjukat,aztán a Magyar Ifjúság Kupa itt levő győztesei közül ketten is átjutottak a sűrű kordonon,és körbehordozták a nemzeti zászlót.
    Egy perccel az első félóra előtt ismét égnek állt minden magyar haja-szála.Ayache beadását Stopyra zavartalanul fejelhette Disztl hálójába.Következett egy kedélyes időszak. "Ollé! Ollé!"-hangzott fel minden átadás után a Franciaországból érkezett és a magyarok ellen szurkoló hazai közönség közös csatakiáltása.A második félidőben volt egy szép öt percünk,ha több nem is.Dajka lövése a felső kapufáról a vonalra,vagy mögé pattant,de a játékvezető jól látta,hogy nincs benn a labda.Csapatunk néhány percre tűzbe tudta hozni a kicsiny magyar közönséget,de aztán a szalmaláng elhamvadt,és Platiniék a maguk erőkímélő játékával ismét meghatározták az eseményeket.Előbb a 62.percben Tigana jobb alsó sarkos lövése talált utat a hálónkba,majd a végén Rocheteau gólja pecsételte meg sorsunkat.
    A magyar csapat így harmadik,de ezzel nem lehet sokat kezdeni.Igaz,elképzelhető,hogy két ponttal és a mínusz hetes gólkülönbséggel is továbbjuthat,de olyan eredmények,amelyek ehhez a többi csoportban szükségesek volnának,csak a mesében létezhetnek.Mindenesetre a válogatottnak egyelőre Mexikóban kell maradni,de a vezetőség már hozzálátott a hazautazás megszervezéséhez.A mintegy negyven tagú magyar szurkolócsoport bizony szomorúan csomagolta össze nemzeti színű zászlóit,és az sem vigasztalta őket,hogy így is,úgy is haza kellett volna utazniuk a csoportmeccsek után.

2009.05.24, 06:37
    Még lett volna lehetőség a továbbjutásra, de ehhez mindenképpen le kellett volna győzni a francia csapatot. Ez viszont a " gallok" kiesését jelentette volna, ezért tudni lehetett, hogy nekik is lesz ehhez egy-két szavuk. (Azt a helyzetet, ami akkor állt volna elő, ha Kanada legyőzi a Szovjetuniót (gyakorlati lehetetlensége miatt) figyelmen kívül hagytuk. Már akkor is.) A franciáknak persze a döntetlen elég lett volna, de nekünk az ugyan úgy a kiesést jelentette, mint a vereség.

Komoly gondokat jelentett a magyar csapat összeállítása, amin nem is lehet csodálkozni.

A francia csapat nem úgy kezdett játszani, mint akik megelégszenek a döntetlennel. Ügyes ritmusváltásokkal már ekkor is gyakran hozták zavarba védelmünket, de ekkor még a hősies akarat segített. Látni lehetett azonban, hogy igazi esélyünk nincs a frissen, szervezetten játszó ellenfelünkkel szemben.

30. perc: A jobboldalról, a 11-es pont magasságából Giresse küldte a labdát ívelten a másik oldalon az ötösnél szabadon álló Stopyrához, aki a védelemtől cseppet sem zavartatva fejelt a kapu bal oldalába. 1-0

A második félidő elején, két perccel a kezdés után, még megcsillant a lehetőség, hogy egyenlíthetünk és azután, talán... Détári küldte kapura a labdát, ami kipattant a francia védőkről, éppen Esterházy elé. Elindult jobb felé, a pálya széle felé, de hírtelen Dajkához sarkallt, aki kapásból bombázott. A labda a felső kapufát találta el és lepattant a gólvonalra. Innen azonban Bossisnak sikerült szögletre mentenie.

62.perc: Rocheteau indította a baloldalon előre törő Tiganát és Ő tizennégy méterről nagy erővel a jobb alsó sarokba lőtt. 2-0

84.perc: A francia kapus hosszú kirúgással küldte a labdát a baloldalon üresen maradt Platinihoz. Ő bevezette a labdát a 16-oson belülre, majd a másik oldalon érkező Rocheteau elé tálalt, aki hat méterről előrevetődve juttatta a hálóba a labdát. 3-0

Nem tudtuk még megnehezíteni sem a francia válogatott győzelmét. Sajnos megállapítható, hogy a továbbjutás számunkra már egy héttel ezelőtt, a Szovjetunió elleni mérkőzésen elveszett. Akkor ugyanis olyan megrendítő " ütést" kapott a csapat, amiből egy hét alatt nem lehetett " észhez térni" . Rengeteg elmélet született a kudarc okairól, de ezeket nem érdemes itt sorolgatni. A tények, tények maradtak.

Rögtön a mérkőzés után Mezey György szövetségi kapitány is lemondott és a csapattal együtt hazautazott.

mafoci

9. avatar: chinaglia
    2009.01.12, 00:20
    A mezek színe alapján mi kellett hogy legyünk.

10. avatar: magyarfutball.hu
    2009.01.11, 22:37
    Mi voltunk a hazai csapat vagy a franciák? Eltérő adatokat találtam...

11. avatar: chinaglia
    2009.01.11, 19:45
    Csak annyi javítás a mafoci cikkéhez,hogy mint később kiderült a döntetlen is elég lett volna a továbbjutáshoz,mert nemcsak a csoportok első két helyezettje,hanem a 4 legjobb harmadik is továbbjutott a 16 közé.

12. avatar: magyarfutball.hu
    2009.01.11, 18:59 (szerk.: 2018.01.14, 09:11)