Haladás VSE - Békéscsabai Előre FC 0 : 2 19:00

2021.10.30, 23:49 (szerk.: 2021.10.31, 00:06)
    Haladás VSE - Békéscsabai Előre FC 0-2 (0-0)

NB I-es labdarúgó-mérkőzés, Szombathely, 4500 néző
    V.: Bay (Márton, Bede)
    Haladás: Derdák 4 — Szekér 4, Jagodics 6, Sánta 5 — Neudl 5, Kenesei 6, Bognár 6, Tóth Gy. 4 — Süle 4, Elekes 5, Farkas 5. Edző: Glázer Róbert
    Békéscsaba: Udvarácz 7 — Mracskó 7, Usmajev 7, Szenti 0, Zahorán 5 — Fodor 5, Csató 7, Árgyelán 5, Vancea 7 — Váczi 6, Kulcsár 6. Edző: Pásztor József
    Csere: Szenti h. Gricajuk (5) a 13., Süle h. Csoboth (5) az 53., Tóth Gy. h. Tóth N. (-) a 78., Fodor h. Szarvas (-) a 80. percben.
    Gólszerző: Vancea a 85., Mracskó a 90. percben.
    Sárga lap: Neudl (Vancea buktatásáért) a 15., Csató (Kenesei felvágásáért) a 19., Mracskó (Sánta buktatásáért) a 27., Vancea (eldobta a labdát) az 58., Kulcsár (elrúgta a labdát) a 71. percben.
    Szögletarány: 5:4 (3:3) a Haladás javára.

A negyedik percben Jagodics fejelt alig a jobb kapufa mellé.
    A 13. perben Süle és Szenti a jobb oldalon összecsapott, majd a békéscsabai védő a földön maradt, két percig ápolták. Ez sem segített, így hordágyon levitték, majd a mentő elszállította.
    A 14. percben Udvarácz nagy védéssel hárította Elekes bombáját.
    Egy perccel később, egy szabadrúgás után Kulcsár lőtt el keresztben a szombathelyi kapu előtt.
    A 17. percben Csató középen kitört, önzetlenül legurított jobbra Fodornak, aki futtából óriásit lőtt, de Derdák szögletre tolta a labdát.
    A 36. percben Vancea átadásával Árgyelán bújt ki a védők között, de túlkombinálta a lehetőséget, ráadásul át is esett az egyik védő lábán, így a lehetőség odalett.
    A 42. percben Bognár lopakodott előre, senki sem zavarta, így 35 méterről váratlanul célzott, de Udvarácz jó felé vetődött, ám a labda így is a jobb kapufán csattant, onnan került az alapvonalon túlra.
    Szünet után az 50. percben Váczi jobb oldali beívelése a felső kapufáról pattant vissza a mezőnybe.
    Aztán Árgyelán gurított jól Csató elé, aki viszont a 11-es pont tájáról mellé lőtt.
    A 68. percben Kulcsár 20 méteres nagy lövése Derdák térdéről vágódott a mezőnybe.
    Udvarácz jeleskedett két perccel később, amikor Elekes nagy lövését hárította.
    A 77. percben egy jobb oldali szöglet végén Bognár fejelt, de Mracskó a gólvonalról kivágta a pettyest.
    A 85. percben a 16-os jobb oldalánál szabadrúgáshoz jutottak a békéscsabaiak. Váczi beívelt, de a játékvezető megismételtette. Ismét ő állt oda, ugyanúgy beívelte a labdát, Vancea pedig hét méterről a tehetetlen kapus mellett a jobb sarokba fejelt, 0-1.
    A 88. percben Váczi ugratta ki Gricajukot, akinek lövését Derdák hárította.
    A 90. percben Mracskó jól bújt ki a védők közül, miután kicselezte őket, majd a jobb összekötő helyéről, a 16-os vonaláról laposan kilőtte a rövid sarkot, 0-2.

Az első játékrészben alaposan ráijesztett a hazai csapat a békéscsabaiakra. Egyre-másra vezették a rohamokat, s mind jobban beszorultak a lila-fehérek a saját kapujuk előterébe. Ám rendkívül szervezetten védekeztek, jól adták át egymásnak a támadókat, máskor pedig a területeket blokkolták le.
    A fordulás után alábbhagyott a szombathelyiek támadókedve, s ettől kezdve jó néhány tetszetős és igazán életveszélyes kontrát mutattak be Vanceáék. Nemcsak bemutattak, hanem a finisre ők voltak frissebbek, és ekkor két látványos góllal megadták a kegyelemdöfést az újoncnak, amely folytatja mélyrepülését az idei bajnokságban.
    A békéscsabaiak okosan tartották a labdát, s pillanatok alatt jól váltottak ritmust, így nem véletlen, hogy a mérkőzés végén megéljenezték őket a helyi szurkolók, a fújolásból pedig jócskán kijárt a Glázer-legénységnek.
    A csabaiak megérdemelten szerezték meg a két pontot.

Edzői nyilatkozatok
    Glázer Róbert, a Szombathely edzője:
    — Sajnos ismét egy figyelmetlenség okozta vereségünket, a döntetlen igazságosabb lett volna.
    — A szünet után leült a Haladás. Úgy tűnt, mintha döntetlenre játszottak volna.
    — Én is úgy éreztem, hogy leült a csapat, de nem az iksz volt a cél. Egyre görcsösebben játszottak, s ez rányomta bélyegét a teljesítményre.
    — A hazai mérkőzéseken csupán két pontot gyűjtöttek. Baj van?
    — Igen, baj van. Az újabb vereségre nem számítottunk, ez szégyenletes.
    Pásztor József a Békéscsaba edzője:
    — A Haladás számára hatalmas volt a tét, mindent megtettek a két pont érdekében. A mieink viszont olyan erényeket csillogtattak, amivel kiérdemeltük a győzelmet.
    — Tudatos volt az altatódal, amiből időnként robbantottak?
    — Nem annyira, a játékosok, amikor lehetőség adódott, kitűnően improvizáltak.
    — Az idegenbeli mérleg három mérkőzés, hat pont. Ez minek köszönhető?
    — Amikor idegenben játszottunk, mindig gyorsabbak voltunk ellenfelünknél, s ez meghatározta a mérkőzés kimenetelét.
    (Jávor Péter)

2. Békéscsaba 6 4 1 1 15-4 9
    ...
    16. Haladás 6 1 - 5 3-9 2

Békés Megyei Hírlap, 1993. szeptember 18-19.
    képMracskó (középen), Tóth Gy. és Bognár között igyekszik támadás­ba lendülni. Balról Árgyelán látható. (Benkő Sándor felvétele)

Vas Népe, 1993. szeptember 18. (Arcanum DT)