Vasas SC - Siófoki Bányász SE 4 : 2 19:00

2016.05.16, 10:33 (szerk.: 2016.05.16, 13:38)
    Vasas SC - Siófoki Bányász SE 4:2 (0:1) 1985.08.14.

Vasas SC - Siófoki Bányász SE 4:2 (0:1) 1985.08.14. 19:00 Fáy utca, 8000 néző.
    Vezette: Szilágyi (**) (Nagy B., Bognár).

Vasas: Gulyás 5 — Farkas 7, Híres 6, Csorba 5 — Pecha 6, Balog T. 5, Teodoru 5, Rácz 6, Balogh A 6 — Borostyán 6, Nyúl 5.
    Edző: Illovszky Rudolf.

Siófoki Bányász: Kovács 5 — Brettner G, Pardavi 5, Takács 5 — Szajcz 6, Tieber 5, Zsadányi 6, Olajos 5, Jankovics 6 — Handel 5, Horváth I. 6.
    Edző: Szőke Miklós.

Csere: Teodoru helyett Szíjjártó (—), Zsadányi helyett Nagy (—), mindkettő a 65., Farkas helyett Zvara (—) a 72., Jankovics helyett Boda (—) a 73. percben.
    Gólszerző: Zsadányi a 29., Farkas a 49., Borostyán az 58., Horváth I. a 70., Híres a 77., Nyúl a 86. percben.
    Szögletarány: 7:3 (4:1) a Vasas javára.

Cseppet sem szeppent meg az újonc Balaton-parti gárda az angyalföldiek otthonában. Az első tíz perc szokásos „ismerkedése” után a vendégek egy óriási lehetőség könnyelmű elpuskázásával nyitottak. Történt, hogy Jankovics még a siófoki térfélről remek keresztlabdával indította a jobbösszekötő helyén kirobbanó Tiebert, Gulyás jóval a 16-oson kívülre futva lábbal próbált menteni, ám jókora lyukat rúgott, így Tieber előtt szabaddá vált az út. A siófoki középpályás azonban — ki tudja, miért? — az azonnali lövés helyett elkezdett cselezgetni, közben a védők és Gulyás is visszaért a a kapu előterébe, és mire Tieber nyolc méterről lövésre szánta el magát, az eléje vetődő kapusról a mezőnybe vágódott a labda. Újabb tízpercnyi játék után Handel szerzett labdát, már a Vasas 16-osán belül, a jobb oldalon, az alapvonal közelében befelé vezette, majd ügyesen visszafelé gurított, az érkező Zsadányi hét méterről egyből lőtt, és Farkas az utolsó pillanatban a gólvonalon állva tudott csak menteni. Ellentámadás végén Balogh A. ugrott ki villámgyorsan a balösszekötő helyén, aztán 14 m-ről félmagasan lőtt, de a jó ütemben eléje vetődő Kovács ökléről a mezőnybe vágódott a labda. Ezután egy ígéretes Rácz—Nyúl—Rácz kényszerítőzés befejező akkordjaként, Rácz a balösszekötő helyéről tíz m-ről a jobb kapufát találta el. Még nem gyulladt ki az első félóra végét jelző lámpácska az elektromos eredményjelző táblán, amikor egy ügyes siófoki támadás végén megszerezte a vezetést az újonc gárda. Ekkor ismét a nagy mezőnymunkát végző Jankovics játszott pontosan a balösszekötő helyén a védőktől elszakadó Horváth I.-hez, a csatár az alapvonal közeléből, ballal fejmagasságban visszafelé lőtte a labdát, s az érkező Zsadányi megelőzve az egy ütemnél lemaradó Farkast és a gólvonalon ragadó Gulyást, az ötösről élesen a kapu jobb oldalába fejelt. 0-1

SZÜNET UTÁN az élvonalban az utóbbi 40 évben példa nélküli esettel folytatódott — az első félidő! (Nincs tévedés, ugyanis az történt, hogy Szilágyi játékvezető a pályáról való levonulás után az öltözőben vetít észre, hogy nem kevesebb, mint négy perccel korábban vetett véget az első játékrésznek. így aztán a szabályok értelmében nem tehetett mást, mint hogy a szünet végén a csapatokat az eredeti felállásban szólította folytatáshoz és előbb bejezték az első félidőt. Ezután, gyors térfél-csere következett és elkezdődött a második félidő.) A Vasas érezhetően magasabb fokozatba kapcsolt. Előbb Pecha jobbról ívelt a vendégek kapuja elé, az érkező Nyúl fejese nyomán a labda a jobb kapufáról átpattant a balra, majd onnan a dermedten álló Kovács kapus ölében kötött ki. Fokozódott a hazaiak nyomása, és a 49. percben ki is egyenlített a Vasas. Ekkor Nyúl a siófoki térfél közepétől kitűnő ütemben tálalt a védők közül kirobbanó Farkas elé, aki néhány lépés után 14 m-ről a tehetetlen Kovács mellett nagy erővel félmagasan lőtt a kapu bal oldalába. 1-1 Bátran kitámadott a Siófok és az 55. percben majdnem gólt is lőtt: Szajcz labdájával Horváth I. lépett ki, de jó helyzetből mellégurított. Az 58. percben Borostyán megemberelte magát, előbb Zsadányit, majd Takácsot csapta be könnyedén a jobbösszekötő helyén, aztán a 16-oson belülre érkezve futtából 12 m-ről biztosan helyezett a jobb alsó sarokba. 2-1 (Itt azért az is kiderült, hogy a siófokiak védelmét zavarba lehet hozni, ha a Vasas támadói csak egy kicsivel többét vállalnak) A 70. percben Rácz a Vasas térfelének közepén ügyetlenkedett, Handel elvette tőle a labdát, és azonnal kapura tört. A rátámadó Híres csak szabálytalanul tudta feltartóztatni a csatárt. A megítélt, 22 m-es szabadrúgást Tieber röviden Horváth I. élé pöckölte, akinek a lövése a sorfalon irányt változtatott, s a jobbra mozduló Gulyást becsapva a kapu bal oldalába vágódott. 2-2 Hét perccel később Balogh A. balról ívelt szögletből a siófoki ötösre. A labda ide-oda pattogott, végül a berobbanó Híres úgy lőtt a kapuba, hogy a menteni akaró Brettner már csak a gólvonalon túl érte el a labdát. 3-2 A 82. percben a csereként beállt Bodát Csorba az ötös és az alapvonal találkozási pontjánál, a jobbösszekötő helyén hátulról felvágta. A nyilvánvaló 11-es helyett azonban Szilágyi játékvezető meglepetésre szögletrúgást ítélt a vendégek javára! A 86. percben Balogh A. indította a balösszekötő helyén kiugró Borostyánt, aki az ötössel egy magasságból, félmagasan középre küldte a labdát, úgy tűnt, hogy a kivetődő Kovács könnyedén megkaparinthatja azt, ám ügyetlenül röviden csak továbbtolta, és az érkező Nyúl két lépésről könnyedén pöccintett a kapu bal oldalába. 4-2 ★ ★ ★ A televízió jóvoltából a legszélesebb nyilvánosság előtt lejátszott találkozóról aligha állíthatja valaki is, hogy a számszerű eredmény hű tükörképe a látottaknak. Az első játékrészben az újonc siófokiak meglepően higgadtan, magabiztosan futballoztak és góljukon kívül akár még háromszor is bevehettek volna az ekkor' rendkívül bizonytalanul, görcsösen, kapkodva játszó Vasas kapuját. Az angyalföldi együttes sehogy sem tudta megtalálni a kedvező ritmust. Bontatlan átadások tömkelegé, egymás meg nem értése jellemezte ebben az időszakban a hazai együttes játékát, és bizony csak a siófokiakon múlott, hogy nem tudtak jelentősebb előnyt kiharcolni maguknak a szünetig. A folytatásban — amely rendhagyó módon kezdődött — már egy egészen más Vasas lépett pályára. Ekkor elkezdett rohanni a csapat, főként Borostyán javult fel, és ennek, meg is lett az eredménye. Aztán újra csak a régi hibába estek az angyalföldiek, könnyelműsködtek, aminek egyenlítés lett az „eredménye”. Ekkor ismét teljesen nyílttá vált a csata, sőt, még akkor sem dőlt el egyértelműen a küzdelem, amikor a szemfüles Híres újra vezetést szerzett csapatának. A Balaton-partiak egy pillanatig sem adták fel, és nem tudni, mi lett volna a találkozó végeredménye, ha az indiszponáltan működő Szilágyi játékvezető 3-2-es állásnál megítéli a siófokiak javára a nyilvánvaló büntetőt...

Illovszky Rudolf: — Csapatom második félidei kitűnő teljesítményével rászolgált a győzelemre. Úgy érzem, teljesen megérdemelten nyertük a találkozót.

Szőke Miklós: — Csak magunkat hibáztathatjuk a vereségért, az NB I-ben ilyen helyzeteket be kell rúgni, a védelem pedig nem kaphat ilyen olcsón gólokat.

Szilágyi játékvezető: — Bepárásodott az órám, ilyen a játékvezetői múltamban még nem fordult elő. Amikor a félidőben az öltözőbe mentem, már tudtam, hogy ezt a „műszaki hibát” korrigálnom kell. A második félidőt a szabályok értelmében kezdtük. Zsiday István

(Forrás: Népsport 1985.08.15.)