Békéscsabai Előre Spartacus SC - Dunaújvárosi Kohász SE 1 : 0 15:00

2020.06.14, 22:59 (szerk.: 2020.06.20, 21:59)
    Békéscsabai Előre Spartacus - Dunaújvárosi Kohász 1:0 (0:0)

Békéscsaba, 8000 néző. V: Somlai
    B.-csaba: Tóth — Kvasz, Dobó, Lukoviczki, Lengyel, Ambrus, Kriskó, Imri, Kovács, Németh, Schneider. Edző: Piller Sándor
    Dunaújváros: Papp — Formaggini, Fajt, Cseh, Somogyi, Ruppert, Simon, Kamarás (Csörgő, a szünetben), Mártha, Somogyvári, Dombóvári (Nagy E., a 66. percben). Edző: Németh Gyula

2. perc: gyors Kohász-támadás végén Simon az oldal hálót találta el.
    8. perc: Kamarás és Dobó összecsapott a 16-oson belül, a labda az alapvonalon túlra pattant, a játékvezető szögletet ítélt!
    10. perc: Schneider fejese a felső lécet érintve hagyta el a játékteret.
    35. perc: Ambrus 30 m-ről lövésre szánta el magát, a labda a felső kapufáról pattant a mezőnybe.
    56. perc: Dombóvári a dunaújvárosi 16-oson cselezgetett. Az előre lopakodó Kvasz elvette tőle a labdát, Némethez játszott, aki a jobb összekötő helyéről, mintegy 10 m-ről élesen lőtt az ellenkező sarokba, 1 :0.
    60. perc: Kvasz becsúszva szerelte a partvonal mellett Csörgőt, majd fütty után elrúgta a labdát. A hátvédet a játékvezető kiállította.
    76. perc: Csörgő 6 m-ről, nagy helyzetből, fölé emelt.
    77. perc: a játékvezető a nézők heves tüntetése miatt lefújta a mérkőzést és levonult a pályáról, öt perc elteltével folytatódott a játék.
    89. perc: Imri becsapta Ruppertet, maid közeli bombáját bravúrosan hárította Papp.
    93. perc: szöglet után Somogyihoz került a labda, ő távolról kapura lőtt, de Tóth óriási bravúrral elcsípte a bal sarokba tartó labdát.

Régen látott nagy iramú, színvonalas mérkőzés, amelyen mindkét együttes „nyílt sisakkal\" játszott.
    Fordulás után a csabai csapat gólja — bár szerencsés körülmények között esett — teljesen megérdemelt volt. Aztán a vendégegyüttes átvette a játék irányítását, de támadósora nem bírt az önfeláldozóan harcoló csabai védőkkel.
    Jó: Schneider (a mezőny legjobbja), Dobó, Tóth, Ambrus, Kovács, ill. Papp, Fajt, Ruppert. (Machalek István)

3. Dunaújváros 23 11 9 3 27-13 31
    ...
    7. Békéscsaba 23 8 9 6 30-26 25

Népsport, 1972. április 10. (Arcanum DT)
    Paprikás hangulatban — megérdemelt győzelem
    Bcs. Előre Spartacus - Dunaújvárosi Kohász 1-0 (0-0)

Békéscsaba, Kórház u. 8000 néző. V.: Somlai (3)
    Előre Sp.: Tóth (8) — Kvasz (1), Dobó (7), Lukoviczki (6), Lengyel (7), Ambrus (8), Kriskó (5), Imri (6), Kovács (8), Németh (7), Schneider (9). Edző: Piller Sándor
    Kohász: Papp (8) — Formaggini (6), Fajt (8), Cseh (6), Somogyi (5), Ruppert (7), Simon
    (6), Kamarás (5), Mártha (7), Somogyvári (7), Dombóvári (5). Edző: Németh Gyula
    Csere: Kamarás helyett Csörgő (7) a szünetben, Dombóvári helyett Nagy E. (—) a 66. percben.
    Szögletarány 8-6 (5-5) a D. Kohász javára.

A sorsolás a vendégeknek kedvezett, s így a hazaiak széllel és nappal szemben kezdtek.
    A 2. perc végén Simon lefutotta a baloldali védelmet, éles lövése az oldalhálóban akadt el. Az ellentámadás során Németh elől Papp lehúzta a labdát.
    A 8. percben Kamarás ügyes csellel ment el Lukoviczki mellett, a 16-oson belül járt, amikor Dobó megtámadta. A két játékos egymás mellett futott, a középhátvéd megpróbálta kiszorítani a csatárt. Mintegy tíz méterre lehettek Tóth kapujától, amikor Dobó becsúszva az alapvonalon túlra rúgta a labdát. Eközben mindketten a földre estek. A játékvezető nem látott szabálytalanságot, s szögletet ítélt.
    A 10. percben Lengyel beívelt szabadrúgását Schneider úgy fejelte kapura, hogy a labda a felső lécet súrolva hagyta el a játékteret.
    Bátran támadott mindkét együttes, ezért változatos és izgalmas volt a játék.
    A 14. percben Dombóvári erősen meglőtt labdáját Tóth csak másodszorra védte.
    A 24. percben Imri két szögletét Kriskó — mindkét esetben — a bal alsó kapufa mellé fejelte.
    Egy perccel később Ambrus hatalmas partdobása után Kovács került gólhelyzetbe, a csatár elhamarkodottan a léc fölé bombázott.
    A 31. percben Simon és Lengyel kapott sárga cédulát.
    A 35. percben Ambrus bombája a felső lécről vágódott a mezőnybe.
    Válaszul Simon lövése suhant el a kapu fölött.

Erőteljes hazai rohamok vezették be a második félidőt.
    Villámgyors csabai akció végén Imrit tévesen állította meg lesen a játékvezető.
    Az 56. percben Ambrus keresztlabdáját Dombóvári elcsípte a saját 16-osánál, majd cselezni próbált. Közben az előrelopakodó, kitűnően játszó Kvasz elvette tőle a labdát, s egyből Némethez játszott. Az összekötő mintegy tíz méterről élesen lőtt a hosszú sarokba, 1-0.
    A gól után több kemény és sportszerűtlen belemenést láthattunk.
    A 60. percben Kriskó elhúzott védője mellett és az utánafutó Ruppert csúnyán felvágta. Somlai még csak nem is figyelmeztette a Kohász-játékost!
    Még ugyanebben a percben a csabai térfél közepén, a partvonal mellett Csörgő vezette a labdát, Kvasz megtámadta és becsúszva úgy rúgta el a labdát, hogy közben Csörgő lábát is érte. Mindketten a földre estek, Somlai fütyült, Kvasz pattant fel hamarabb, Csörgő a földön maradt, s a csabai hátvéd elrúgta a labdát. Somlai ekkor piros cédulát mutatott Kvasznak és leküldte a pályáról.
    A közönség heves tüntetésbe kezdett, Csörgőt ápolták, aki aztán játékra jelentkezett.
    Somlai jelezte, hogy három percet hosszabbít. Amikor folytatódott a játék, Simon letalpalta Schneidert. Somlai megállította a játékot, magához hívta a két csapatkapitányt, és miként később mondotta — sportszerűbb játékot kért tőlük!
    A 74. percben szögletet rúgott a Dunaújváros. Schneider nem állt 9 m-re a labdától. A játékvezető odafutott a csabai szélsőhöz és sárga lapot mutatott neki.
    A 76. percben gyors dunaújvárosi támadás végén Csörgő hat lépésről óriási helyzetben, fölé emelt. Tóth kapus előbb a bal oldalon tette le a labdát a kirúgáshoz, majd a másik oldalra vitte. Dobó "komótosan” készülődött a kirúgáshoz: Somlai ekkor neki is sárga lapot mutatott.
    A közönség heves tüntetésbe kezdett.
    A játékvezető lefújta a mérkőzést és a játékoskijáróba vonult. Közben a fél dunaújvárosi csapat bement az öltözőbe.
    A rendezők sportszerű biztatásra, a füttykoncert abbahagyására kérték fel a közönséget. Somlai öt perc várakozás után folytatta a mérkőzést.
    A 89. percben Imri becsapta Ruppertet, s közeli bombáját a kapus jó érzékkel védte.
    Nagy erővel támadtak a vendégek, de az önfeláldozóan játszó csabai védelem mindig időben közbe tudott avatkozni.
    A 93. perében Somogyi került gólhelyzetbe, de éles lövését Tóth bravúrosan elcsípte.
    A 97. percben a kitörő Kriskót Cseh terítette le. Ezért a hátvéd is sárga cédulát kapott.
    képKovács beadását a dunaújvárosi kapu előterében Lengyel és Schneider elől Cseh fejeli ki. (Fotó: Barnácz István)

Izgalmakban bővelkedő, nagyiramú, színvonalas mérkőzést vívott egymással a két csapat. Mindkét együttes bátran támadott.
    Fordulás után megérdemelt vezetést szereztek a csabaiak.
    Ezután a vendégek nagy erőfeszítéseket tettek a kiegyenlítésért, beszorították ellenfelüket, azonban a kitűnően záró hazai védelemmel nem bírtak a Kohász támadók.
    A látottak alapján az egygólos Bcs. Előre Spartacus-győzelem megérdemelt.
    Kár, hogy Somlai működése nem érte el a találkozó magas színvonalát!