ground : Genf, Stade des Charmilles
referee : Enderli Hans (Svájc)
  1. Nemzeti Sport: 7.000
  1. 4' Avar István 1 - 0
    9' P. Szabó Gábor (penalty) 2 - 0
    44' Harmath András 3 - 0
    49' Avar István 4 - 0
    56' Harmath András 5 - 0
    68' Avar István 6 - 0
    79' Avar István 7 - 0

Forrás: twitter.com/NietteKraken

2016.12.23, 09:09 (szerk.: 2016.12.23, 09:18)
    Újpest megerőltetés nélkül hét gólt lőtt a holland bajnoknak, de akár egy tucatig is vihette volna

Újpest—Go Ahead 7:0 (3:0)

Újpest már az elődöntőben van, úgyszintén a Slavia is, a lila-fehéreknek a mai Bologna—Servette mérkőzés győztese gesz ott holnap az ellenfelük — A tegnapi meccsen Avar, P. Szabó, Harmat, Avar, Harmat, Avar, Avar sorrendben estek a gólok — P. Szabó egy 11-est berúgott, a másikat meg kivédte a kapus — A hollandok egyet fölé lőttek

A mi meccsünk:

Újpest temérdek gólhelyzetének csak egy töredékét értékesítette

A második meccs: Újpest nevét felül rakják ki a hirdető táblán. Kedvező jel. Langfelder megvizsgálja a labdát az öltözőben, a fiúk könnyűnek találják és beáztatják kissé a vízbe, hogy nehezebb legyen. Nagy a meleg, a fiúk előre irigyelik a labdát a kis fürdésért. A svájci Enderli a bíró, a szintén svájci Mércét most taccsbíráskodik. Az árbocokon a holland és a magyar lobogó, a himnuszokat húzzák, a kivonuló Újpest alig kap tapsot, nem lehet mondani, hogy a hazai közönség nagyon lelkesedne irányunkban. A hollandoknak kedvez a szerencse a helyválasztásnál, Újpest kerül nappal szembe.

Így áll fel a két csapat:

Újpest: Aknai — Dudás, Fogoly III. — Borsányi, Köves, Vig — Török, Avar, Harmat, Spitz, P. Szabó.
    Go Ahead: Halle I. — Brookmann, Uding — Schemmekes, Halle II., Reemeyer — Stenvert, Kreek I., Kreek II., Brilleman, Devries.

Mi kezdünk és Harmat azonnal ofszájdra fut. Dudás hibáz, a szorgalmas Avar hátul van és segít, de csak kornerre tudnak menteni egyesült erővel. Az első esemény tehát: holland korner. A hollandok fölé vágják a labdát. Újpest szintén kornerrel válaszol, Török csikarja ki, Harmat belőle tiszta helyzethez jut, de mellé lő. Az eredményre még sem kell sokáig várni. A 4. percben Spitztől kap jó labdát Avar, energikusan kiugrik, átemeli a kifutó kapuson, s berakja az üres kapuba. (1:0). A következő percben Borsányi hibáz, de Dudás javít s rögtön Harmat kerül ismét jó helyzetbe, de az elején elfogódottan játszik a fiatal csatár, ront. A holland védelem offszájd-taktikával operál, P. Szabót kétszer is offszájdra állítják, de a 9. percben még sem tudják megakasztani a magyar támadást, Brookman kézzel állítja meg a labdát, a bíró 11-est ad és P. Szabó a szokott séma szerint helyezi a sarokba a labdát. (2:0). Nincs nagy öröm, zsivaj, sőt a gól után a játékosok tribünjéről hevesen kezdik biztatni a hollandokat. A drukkerek: az olaszok, akik lényegesen szívesebben játszanának az elődöntőben, még egyszer a derék hollandusokkal, mint az Újpesttel. A drukkolásuk azonban nem sokat változtat a jámbor hollandusok helyzetén. A gólsorozat azonban egyelőre megszakadt. A 10. percben Avar szépen kiugrik, lövése — nem sokkal — elkerüli a kaput. Avar nagy kedvvel játszik, megint lő, de most emberbe megy a labda. Megint Avar küld, ezúttal kapásból remek bombát a kapura, gólt érdemelt volna ez a lövés, de egy kevés ehhez is hiányzott. A hollandok egészen beszorulnak s a közönség is biztatni kezdi őket, kevés eredménnyel. A 12. percben Brookmann jobbhátvéd kiáll és helyére Bulteel áll be. Ez sem segít sokat. Spitznek van egymásután két kecsegtető helyzete, de mind a kettőt rontja. A 15. percben szóhoz jut a holland csatársor is, kornert ér el a baloldalon, de a rúgásból semmi sem lesz. A játék nem egyoldalú, mert a hollandok, noha nem sokat tudnak, elismerésre méltó szorgalommal hajráznak, száguldoznak hol előre, hol hátra, de nincs egyetlen rendes, átgondolt akciójuk sem. Viszont Újpest rengeteg alkalommal akad el lesálláson, mert a holland bekkek taktikája sokszor bevált. A 20. percben nagyon nagy helyzetet dolgoz ki Avar számára az újpesti balszárny, azonban a gólzsák keresztben mellé vágja a labdát. Törököt csípi rajta a bíró kétszer egymásután lesálláson, majd Harmat lövése pattan le a kapusról, de Spitz nem találja el az üres kaput sem. A vörös összekötő a 23. percben maga játssza tisztára magát, de nagy helyzetében most ö talál pont a kapusba. A magyar helyzetek egymást követik. P. Szabó beviszi a labdát egészen a kapu elé, most nem elég önzetlen, lő, de ő is egyenesen a kapusnak. Még csak két gól van, de ha egy kicsit ment volna a játék, már féltucatot is rúghatott, volna a lila-fehér csatársor. A 26. percben Avar a jobbszélen megy le, jól adja a labdát a kapu előtt, de Spitz toronymagasat lő. Holland előrelendülés közben Köves faultol a 16-oson, de a szabadrúgás nem jelent semmijele veszélyt Aknai kapujára. Megint Spitz ront. Azután váratlan esemény jön. A hollandi jobbszélső hirtelen bead, a labda a kapura száll, s ezen Aknai is annyira meglepődik, hogy a labdát csak a kapuvonal gyanús közelségében fogja el. A hollandok reklamálnak élénken, de a bíró nem hajlik a gól megadására. Avar áll most lesben. Majd a 34. percben Spitz passzát Harmat vágja mellé kiváló helyzetéből. A közönség a változatosság okáért kifütyüli a nagy helyzetet rontó ifjú magyar csatárt. Avar éles lövését a kapus felüti gyertyába, de a visszaeső labdát már elfogja. Török fut le, kitűnő labdával, de ő sem bírja eltalálni a kaput öt lépésről sem. Avar támadása újpesti kornert hoz, Török beadását a kapus teszi ártalmatlanná. Még Borsányi is lövésre szánja el magát, de baj van az irányzékkal nála is. A 40. percben Spitzen van a hibázás sora, azután P. Szabó centerez a kapus kezébe. A 42. percben a holland jobbszélső lefut, beadása Dudás kezén akad meg, s a bíró itt sem tétovázik: 11-est ad. Kreek II. áll a labdának, de elszalasztja a ritka gólszerzési alkalmat. A kapu fölé vágja a labdát. Újpest is megembereli magát, a 44. percben P. Szabó szépen lemegy, beadását a bekk éppen Harmat elé fejeli, aki kapásból a sarokba lő. (3:0). Ezzel vége is a félidőnek.

(Szünetben nagyon panaszkodnak az újpesti fiúk a hőségre. Nem lehet mozogni sem ebben a rettenetes melegben — mondják. A hollandok játéka sincsen ínyükre.

— Ezek maguk sem tudják, hová megy a labda, honnan tudjam akkor én? — panaszkodik a fedezetek nevében Víg.

Egyhangú a vélemény, hogy a hollandoknak nagyon kevés fogalmuk van a futballról, de zavaros összevissza való kapkodásuk meglehetősen kellemetlenné teszi az ellenük való játékot.)

A második félidőt újpesti korner vezeti be. Harmat jó helyzetéből a kapu mellé küldi a labdát. A játék képe most is ez: Újpest állandóan támad. A pihenő azonban úgy látszik, javára volt a lövések pontosságának. A 4. percben ugyanis Avar hátulról szépen hozza előre a labdát, s 20 méterről hatalmas lövést küld a túlsó felső sarokba. 4:0. Igazi profigól, a torna egyik legszebb gólja. Most már nagyon biztos a dolgában az újpesti legénység, kényelmeskedik mindenki, de így is kornert ér el. A 11. percben a holland centerhalf hátrapasszolja a kapusnak a labdát, Harmat lesben áll ugyan, de ellenféltől repült feléje a labda, tehát nincs ofszájd, a center ezt szemfülesen kihasználja, egy gondolattal előbb éri el a labdát, mint a kapus, s hiába már minden erőlködése a holland kapuőrnek, nyugodtan a sarokba gurít. 5:0. A hollandok még mindig reménykednek és küzdenek, de nincsen foganatja az igyekezetüknek. Újra és újra az újpesti támadások hullámai gyűrűznek a holland kapu felé s csak az a kérdés, hogy még hány gólt lő Újpest.

A tribünön elhangzik a vicc:
    — A Go Ahead változtassa meg a nevét Go home!-ra. (Nem: Menj előre! Hanem: Menj haza!)

A 23. percben újabb útravalót kap a hollandi csapat, Harmat jó passzával Avar kitör és a kifutó kapus mellett — 6:0. Harmat is gólt lőhetne, de a kapust találja el. Viszont a 26. percben, amikor az esélyei komolyabbak, felvágják a holland bekkek, hogy csak úgy nyekken. Viszont a bíró ezért 11-est ad, de P. Szabót már a holland kapus kiismerte s pont oda ugrik, ahová Ujpest 11-es lövője a labdát irányítja. Megint támadnak a hollandok, de a halfjainkkal is alig tudnak megbirkózni. Pedig a védelem most már nagyon kényelmeskedik. A 80. percben kornert ér el a Go Ahead. Fogoly III.-ról lepattan a beadás, de a center égnek lövi. Nincs játék, nincs iram, de a 34. perc így is gólt hoz. P. Szabó—Spitz viszi le a labdát, jó passzt tálaltak Avar elé és Avar, mintha mondaná, én már hármat lőttem, hagyjatok élni, undorral megvágja a labdát, hogy csak úgy száll a sarokba. (7:0). Most hirtelen megelevenedik az újpesti csatársor, nem is értené az ember nagy játékkedvüket, ha nem tudná, hogy itt a kitűnő rekordjavítási lehetőség: meg lehet javítani a Vienna 7:0-ás rekord gólarányát. Korner, egy csomó Avar-lövés jelzi az újpestiek élénkségét, de rekordjavítás nem sikerül. Az utolsó percekben a holland csatársor (amelyiknek bőven volt ideje kipihennie magát), viharosan támad, de Aknai a helyén van és hálója mégis érintetlenül maradt.

Túl könnyű tréningpartner volt a holland bajnok

A játék Újpest számára inkább tréningjellegü volt, semmint véres küzdelem. Viszont ami a tréninget illeti, jobbat is el lehetett volna képzelni számára, mert a holland bajnok, amely maga a megtestesült stílustalanság, néha kizökkentette stílusából a magyar bajnokot is. Reméljük azonban, hogy ennek a zavarosan futballozó ellenfélnek Újpest következő meccseire nem lesz semmi hatása. Újpestnek nem volt szüksége arra, hogy erőlködjön, könnyedén, megerőltetés nélkül vezette támadásait, egyiket a másik után, háromszor-négyszer annyi helyzete volt, mint amennyit értékesített, komolyabb játékkal két számjegyű eredményt is produkálhatott volna, így teljesítménye sem volt olyan kiváló, mint például az Irun elleni, de a Go Ahead nem is az az ellenfél, amelyik Újpestet nagyobb tudása kifejtésére kényszerítheti.

A védelem kifogástalan volt, dolga semmilyen sem akadt. Hibát sem igen csinálhatott. A halfsorban nagyszerűen mozgott Borsányi, de különösen Köves, aki mindenkit meglepett frissességével, agilitásával. Nem ment a játék Vignek. Őt azonban menti, hogy az első félidőben ő játszott a napos oldalon és ez sokat kivett belőle. A csatársorban Spitznek volt rossz napja, a mezőnyben jó volt, de a kapu előtt nem volt szerencséje. Viszont a két szélső s Avar nagyszerűen operált, a két szélső úgy vezette támadásaikat, ahogy akarta. Avar négy gólt lőtt, de szükség esetén többet is lőhetett volna. Harmat, ahhoz képest, hogy fiatal és még nem nagyon rutinos, jól mozgott és a kapu előtt is feltalálta magát.

A torna elnöke :
    "Aki tud, szépen és fairen játszik..."

Langfelder Ferenc: Lépésben, valósággal sétamenetben nyertünk. A fiúk tartogatják erejüket szombatra. De a 7:0 is valami.

Bányai tréner: Az első félidőben nagyon meleg volt. A forróság sokat kivett a mieinkből, akik azonkívül fölényeskedtek is és sok jó helyzetük nem sikerült. Végeredményben mégis bajnokcsapatot vertünk el 7:0-ra. Azt is meg kell jegyeznem, hogy a pálya a tegnapi esőtől nagyon elromlott, talaja feltört, csomós lett, s ez a gurigázó újpesti csapat játékának ártott.

Aknai: Semmi dolgom sem volt.

Dudás: Nem volt alkalmam játszani.

Fogoly: Nagy meleg volt.

Blanco, a spanyolok vezetője: Gratulálok. Remélem, rövidesen látni fogjuk Újpestet Spanyolországban is.

Osztermann, a tornabizottság vezetője: Ez az igazi futball, amelyet a Vienna és Újpest játszik. Szépen és fairan játszanak, mert tudnak.

Eichert, a svájci szövetség elnöke: Macska-egér harc folyt.

Máriássy Lajos dr., a Ferencváros Genfben tartózkodó igazgatója: Újpestnek 12 góllal kellett volna nyernie, a nagy meleg azonban nagyon ellanyhította a csapatot. Szép lett volna, ha megjavították volna a Vienna gólarány rekordját.

Jeny, az Arenas Bilbao trénere, régi magyar válogatott balszélső: Újpest nagyon szépen játszott. Reális favoritja a döntőnek.

Avar: Jobban is mehetett volna, de azért meg vagyok elégedve.

P. Szabó: Nem baj (már t. i., hogy a 11-es kimaradt) eltettem az igazit a döntőre.