2022.04.15, 20:25 (szerk.: 2022.04.16, 08:17)
    UTE — Törekvés 3:0 (0:0)

Ujpesti stadion, 8000 néző
    Biró: Schiller Gyula

Minden mérkőzés végeredményében teljes egészet alkot s a közbeneső szünet csupán összefűzi, de ketté nem osztja a mérkőzést. Ez a meccs azonban határozottan két különálló részből állott. Két felvonásból. Az első felvonásban magára terelte a figyelmet, maga felé hajlította a bizalmat az a hős, amely a második felvonásban tragikusan elbukott. S a tragikus hőse ennek a játéknak a Törekvés csapata volt. Az első félidőben impozánsan szép, formájában klasszikus, energikus, kompakt játékot produkált s olyan erővel támadta ellenfelét, hogy az UTE hívei előtt már-már foszladoztak a bajnokság iránt táplált reménységek. Több esetben csak hajszálon függött a Törekvés gól s egyszer a legnagyobb szerencsén mulott, hogy elmaradt: Szedlacsek két lépésről Remete lábára lőtte a labdát. Ha Szedlacsek válogatott csatárhoz illően föltalálja magát és helyezi a labdát, a vezetés menthetetlenül a Törekvésnek a kezébe kerül. De csaknem ilyen biztos helyzetet szalasztott el Kautzky is, míg Urik erős lövésének csak a kapuléc állotta el az utját. Voltak persze góllal kecsegtető helyzetei az UTE-nak is, a Törekvés támadó akciói azonban jóval veszedelmesebbek és impozánsabbak voltak. Gyönyörű küzdelemnek volt tanuja a közönség az első félidőben, a várt folytatás azonban elmaradt. A második félidőben hirtelen bekövetkezett a Törekvés összeomlása. S ezt az első gól idézte elő. Egy szabadrugásból Fogl II. irtózatosan erős lövéssel megszerezte a vezetést s ez elegendő volt, hogy a Törekvés elveszítse a lélekjelenlétét. De talán még magához tudott volna térni, sorsát azonban megpecsételte kitűnő formában levő balfedezetének, Pruhának a kiállítása. Pruha aki ma még a szokottnál is erősebben játszott, már az első félidőben szemet szurt a bírónak s a mikor egy ízben egy öszszefutás közben megrugta Fogl III-at, Schiller menten kiküldötte a pályáról. Ezzel azután a Törekvés szárnya letörött s a helyzete még sivárabbá vált, amikor sérülése következtében Szedlacseknek is el kellett hagynia csapatát. Ilyen módon csak természetes volt, hogy az UTE végképpen föléje kerekedett s kénye kedve szerint bánt el vérét vesztett ellenfelével. A küzdelem további folyamán a Törekvés védelmének viaskodása volt csak a játék az UTE csatársorával, amelynek éppen nem jelenti dicsőségét, hogy még így is csak Fogl II. remek kitörése tudta háromra emelni a góloknak a számát. Közben még egy könnyű helyzetet is teremtett magának a Törekvés, de Urik a kifutó kapus mellett az üres kapuba sem tudta belőni a labdát. Az UTE győzelmében, miként az MTK ellen is, Fogl II-őt illeti az érdem oroszlánrésze. Szenzációsan dolgozott ez a remek hátvéd ma is. Már az első félidőben is a legtöbbször ő nyomta előre csapatát, a második félidőben meg egyenesen uralkodója volt a pályának. Minthogy a védelemben nem volt megfelelő elfoglaltsága, a támadásra vetette magát s annyira ment, hogy átdolgozta magát a Törekvés védelmén s akár egy kitűnő szélső csatár, pontosan centerezett s Királynak adott alkalmat a góllövésre. Igen jó partnere volt Fogl III, míg a fedezetsorban ezúttal Baubach tetszett a legjobban. Király csak ritkán jutott szóhoz, miután a Törekvés elhanyagolta Szántót. Kelecsényi ezuttal is legjobb teljesítményét adta. A csatársor teljesítménye nem állította elénk egy leendő bajnokcsapatnak a támadó oszlopát. Priboj játékán meglátszott, hogy a lába nincsen rendben, Schaller pedig az első félidő küzdelmétől teljesen kimerült. Kósa csak a második félidőben kapott lábra. A két szélső között ma Bluchon volt a jobb és a hasznosabb. Remetének szerencsés napja volt. A Törekvés csapatában elsősorban a fiatal Lantost illeti elismerés. Bravuros védéseket produkált s bár Priboj gólját parírozhatta volna, mégis minden dicséretet megérdemel. A két hátvéd biztosan állott a helyén, a fedezetsor azonban nem elégített ki. Különösen Csermely volt gyenge pontja. Hajós hazardírozott, pedig egyszerűbb játékkal többre jutna. Pruha ujabb fejlődést árult el. A csatársor jóformán csak az első félidőben működött. Ekkor Weisz igen jol játszott s jól segítette Szedlacsek, mig belül Kautzky mozgott ügyesen. A jobboldal, különösen Szántó, mindvégig a „talonban” maradt. Az első félidőben elhanyagolták, a második félidőben pedig még a saját árnyékától is félt, hát még a Fogloktól. A mérkőzés így folyt le: A mérkőzés elővigyázatos tapogatózással kezdődik. Az UTE szemmelláthatólag kíméli az erejét, a csatársor támadásai szokatlanul puhák, a halfsor is többször keresztül engedi a Törekvés támadósorát, amelyet viszont a saját halfsora hajt előre szünet nélkül. Mintegy 20 percig ez volt a helyzet. Ez alatt az idő alatt különösen kemény munkát kellett kifejteni az UTE védelmének. 20 perc után mindkét csapat fokozza az iramot s a hátralevő időben egymást követték az izgalmasnál izgalmasabb akciók. Mindkét csapat kapuját több biztosnak látszó gól fenyegette, a szerencse azonban egyaránt pártfogásába vette mindkét kapust s így a félidő gól nélkül mulhatott el. A 23-ik percben Kautzky 5 méterről küldött lövése Remete lábáról pattant vissza. Igen jó gólhelyzete volt a 26-ik percben Bluhonnak, ő azonban ahelyett, hogy a tisztán álló belső csatárokhoz jutatta volna a labdát a kapu mellé lőtt. A 34 ik percben Priboj vont el egy igen jó gólhelyzetet, amennyiben lassan startol egy a Fogl II. által szépen előreadott labdára, amely ilyen formában Lantos zsákmánya lett. A 37-ik percben újra a Törekvés van soron. Urik rendkívül éles lövése Remete kezéről a felső kapufára s onnan a gólvonalra pattan. Hasonlóan izgalmas helyzet volt a 40-ik percben a Törekvés kapuja előtt Pribor lövését Lantos maga elé ejti, utánaveti magát, de rosszul, a labdára startoló Priboj keresztül esik a kapuson s a szabadon álló labdát Siegl rugja viszsza. A 42-ik percben Fogl II. szabadrugását Lantos alig-alig védi. A 45-ik percben Kautzky éles lövése kerüli el a kaput.

A második félidőben az UTE halfsora és védelme megismételte a mult heti pompás játékát, a csatársor azonban ebben a félidőben sem elégített ki, jóllehet három gólt ért el az UTE. Az első negyedóra tisztán az UTE-é. Az első gól a 8-ik percben esik Fogl II. bombaszerű szabadrúgásából A következő percben a bíró kiállítja Pruhát, mert megrugta Fogl III.-at. Pár perccel előbb Pruha kapott alapos rúgást. A kiállítást követő második percben Priboj erős lövését Lantos a kapuba ejti (2:0). A 14-ik percben Fogl II. pontos szabadrugását Kósa a kapu mellé lövi. A következő 10 percben a Törekvés irányítja a játékot. A 18-ik percben Urik könnyű helyiségből az üresen hagyott kapu mellé lövi a labdát. A 29-ik percben Priboj tiszta gólhelyzetet ront el a faultjával. A 30-ik perc ujabb handicapot jelent a Törekvés részére. Szedlacsek véletlenül összefejelt Bluhonnal, az arcán megsérült és nem is vett részt a mérkőzés hátralévő részében. A kilenc emberrel játszó Törekvés, bár a támadásokkal nem hagyott fel, természetesen messze alul maradt az utolsó negyedórában. A 40-ik percben Lantos pompásan fogja Szidon veszélyes beadását. Az 41-ik percben következett a mérkőzés hosszu ideig emlékezetes legszebb momentuma. Fogl II. egy, a saját 16-os vonalán kapott labdával ellenállhatatlan erővel előre dolgozza magát csaknem a Törekvés kornervonaláig, centiméternyire pontos beadását Király balhalf teszi három méterről a kapuba. A hátralevő és UTE támadásokkal elítélő néhány perc alatt is Fogl II. remek akciójának hatása alatt állott a közönség, amely attól a hírtől is fellelkesülve, hogy az FTC vezet a félidőben az MTK ellen, viharosan ünnepelte az UTE csapatát.

UTE: Remete— Fogl II., Fogl III.— Kelecsényi, Baubach, Király— Bluchon,Kósa, Priboj, Schaller, Szidon.
    Törekvés: Lantos— Horváth, Siegl— Csermely, Hajós, Pruha— Szántó, Urik, Kautzky, Szedlacsek, Weisz.