Békéscsabai Előre SC - Videoton SC 2 : 4 17:00

2023.01.29, 20:58 (szerk.: 2023.01.29, 21:13)
    Videoton - Békéscsabai Előre 4:2 (2:1)

Békéscsaba, 8000 néző
    V: Schopp
    Videoton: Timár — Sári, Nagy III, Fejes, Borsányi, Kerecsényi, Volek, Pataki (Balogh, a 70. percben), Burka, Karsai, Csukovics. Edző: Turai András.
    B. Előre: Tóth — Kvasz, Láza, Szűcs, Lengyel, Ambrus, Dobó, Moós, Bertók, Németh, Schneider (Kiss a 70. percben). Edző: Piller Sándor.

11. perc: Lengyel szabadrúgását a jól helyezkedő Dobó mintegy 5 méterről vágta a hálóba. 0:1. 29. perc: Bertók lövését Timár ez ujja hegyével ütötte szögletre a bal sarokból.
    31. perc: Borsányi szögletét Karsai magasan felugorva fejelte a léc alá. 1:1.
    34. perc: Borsányi lőtte kapura a labdát, Tóth kiejtette és a befutó Pataki a kapu közepébe lőtt. 2:1.
    50. perc: Ambrus partdobása Schneiderhez került, a szélső a bal sarokba lőtt. A labda Timár kezét érintve jutott a hálóba. 2:2.
    58. perc: gyors Videoton-támadás végén Burka lőtt a hálóba. 3:2.
    75. perc: a kapura törő Némethet szabálytalanul szerelték a 16-oson belül. A megítélt büntetőt Dobó a kapu fölé vágta.
    85. perc: Csukovics futott el a bal oldalon, éles beadását Volek fejelte a kapu közepébe. 4:2.

Élénk iramú, izgalmakban bővelkedő, helyenként színvonalas mérkőzés.
    Az I. félidőben, enyhe mezőnyfölényben játszott a Békéscsaba, a Videoton két gyors szélsője révén veszélyeztetett.
    Szünet után mintegy 20 percen át tartó hazai rohamokat biztosan hárította a Videoton védelme, s végül korszerű, jó játékkal, biztosan győzött a listavezető.

Jó: Nagy III. Volek, Karsai, Burka, ill. Lengyel, Ambrus, Schneider.

1. Videoton 18 13 1 4 53:23 27
    ...
    8. Békéscsaba 18 8 3 7 30:27 19

Népsport, 1969. augusztus 11. (Arcanum DT)
    Döntőnek bizonyult a 11-es kihagyása
    VIDEOTON - Bcs. Előre 4:2 (2:1)

Békéscsaba, 10 ezer néző
    V: Schopp
    VIDEOTON: Tímár 6) — Sári (6), Nagy III (7), Fejes (8), Borsányi (9), Kerecsényi (8), Volek (8), Pataki (7), (70. p.-ben Balogh), Burka (7), Karsai (7), Csukovics (8). Edző: Turay András.
    Előre: Tóth (5) — Kvasz (6), Láza (7), Szűcs (6), Lengyel (7), Ambrus (8), Dobó (6), Bertók (6), Moós (7), Németh (7), Schneider (8). (Kiss a 70. percben.) Edző: Piller Sándor.

Óriási hangorkán közepette vonultak ki a csapatok.
    Nagy lendülettel kezdett az Előre. Ambrus hatalmas partdobása okozta az első izgalmat.
    A másik oldalon Volek bombáját Tóth bravúrosan öklözte szögletre.
    Az 5. percben Némethet Kerecsényi csúnyán felvágta.
    Bertók rosszul eltalált lövése Tímár ölébe hullott a 8. perc végén Moós zúgó bombáját Tímár szögletre ütötte.
    Egy perccel később a kitörő Bertókot a 16-oson belül felvágták. Schopp játékvezető azonban továbbot intett. (Véleményünk szerint 11-es volt.)
    Továbbra is a csabaiak irányították a játékot.
    A 11. percben Burka a kitörő Némethet vágta fel.
    A 12. percben vezetéshez jutott az Előre. Jobb oldali támadás után a középre húzódó Schneider csúsztatott fejese a balösszekötő helyén tanyázó Dobó elé került és ö közelről a kapuba lőtt, 0:1.
    A gól után feljöttek a vendégek, Tóthnak két esetben is kifutással kellett tisztáznia.
    A 16. percben Szűcs látványos szerelése kapott nyíltszíni tapsot.
    Ezután Kvasz és Csukovics között történt rövid „megbeszélés”. A játékvezető Csukovicsot figyelmeztette.
    A 24. percben Szűcs Volek elöl szögletre mentett, majd Karsai lövése suhant el a jobb alsó kapufa mellett.
    A 27. percben Kvasz beadása elcsúszott Bertók feje felett.
    Nem sokkal később Bertók lövését a kapus szögletre öklözte.
    A másik oldalon Borsányi szabadrúgása fölé szállt.
    A 31. percben egyenlített a VIDEOTON. Borsányi szögletét az üresen álló Karsai a kapu közepébe fejelte, 1:1. (Tóth és a védők késlekedtek a közbeavatkozással.)
    A 34. percben a vezetést is megszerezték a vendégek. Burka távoli, erős lövését Tóth kiejtette és a befutó Pataki közelről a hálóba pofozta a labdát, 2:1. (Nagy kapushiba.)

Az utolsó tíz perc eseményét Moós kapufája jelentette.
    Szünetben Piller edző változtatott: Láza helyére Dobó került, így az Előre támadósora a következőképpen alakult: Bertók, Láza, Moós, Németh, Schneider.
    Az újrakezdés után Lázát Kerecsényi leterítette. A szabadrúgást Dobó mellélőtte.
    Németh Volket buktatta, később Volek gólhelyzetben hibázott.
    Az ellentámadás során Németh lábát a 16- oson belül elhúzták. A játékvezető most sem látott szabálytalanságot.
    Az 50. percben egyenlítettek a hazaiak. Bertók partdobását Schneider a jobbösszekötő helyéről nagy erővel lőtte kapura. A labda Tímár kezét érintve került a hálóba, 2:2.
    Az 52. percben Csukovics Bertókba rúgott a labda elrúgása után.
    Az 57. percben Csukovics elfutott a bal szélen, lapos beadását Burka levette s szorongatott helyzetben 6 m-ről a jobb alsó sarokba lőtt, 3:2.
    Moós két távoli bombája csúszott el a bal kapufa tövénél, majd Ambrus szabadrúgása szállt mellé.
    A 70. percben Schneidert a labda leadása után megrúgta Pataki. (Ennél az esetnél kiállítás járt volna.) A balszélsőt ölbe vitték le a pályáról, a helyére Kiss állt be.
    A 74. p-ben Karsai lőtt mellé, a másik oldalon Ambrus lövése a jobb oldali lécről az alapvonalon túlra pattant, majd Németh elhirtelenkedve a kapu fölé emelt.
    A 76. percben Némethet Nagy III a büntetőterületen belül elkaszálta. Schopp határozottan a 11-es pontra mutatott. A megítélt büntetőt Dobó csúnyán fölévágta.
    A 84. percben Csukovics lefutotta a védőket, pontos beadását Volek a kapuba fejelte, 4:2.
    A második félidő 5. percében Schneider lövése Tímárt (képünkön) érintve került a hálóba. Ezzel 2:2-re alakult a mérkőzés eredménye.
    Némethet (a földön) Nagy III. a büntetőterületen belül elkaszálta. Ezért ítélt a játékvezető büntetőt a csabaiak javára.
    A VIDEOTON - Előre mérkőzés sorsdöntő pillanata. 3:2-es fehérvári vezetésnél Dobó (képünkön nem látható) az égbe lőtte a 11-est. (Fotó: Demény)

BÍRÁLAT
    Jól kezdett a hazai csapat s megérdemelten szerezte meg a vezetést. A gól után kissé kiengedtek a csabaiak s a listavezető - két védelmi, illetve kapushibából - megszerezte a vezetést.
    Fordulás után ismét a hazaiak voltak a kezdeményezőbbek. Hamar kiegyenlítettek, mégis a VIDEOTON szerzett újabb vezetést. Ezután levegőben lógott az Előre egyenlítési gólja. A 11-es kihagyása azonban döntően befolyásolta a végeredmény kialakulását.
    A VIDEOTON csapatában kitűnő együttest ismertünk meg. Kár, hogy egy-két játékosuk durvaságokra ragadtatta magát. Ezekre egyáltalán nem volt szükségük.
    A fehérváriak győzelme megérdemelt a két éve hazai pályán veretlen Előre ellen.

Jók: Borsányi, Kerecsényi, Volek, Csukovics, ill. Ambrus, Schneider.
    Schopp játékvezető jó néhányszor tévedett. Pataikit ki kellett volna állítani. Több esetben feltűnően nem alkalmazta az előnyszabályt.