Vidéki bajnokság – Déli kerület, Békéscsabai alosztály 1920/1921

1 Csabai AK 4 4 0 0  13 :   0 8
2 Békéscsabai Előre MTE 4 2 0 2   9 :   6 4
3 Orosházi MTK 4 0 0 4   0 :  16 0
- Gyulai AC 1 - - - -   - :   - -

Zöld adatsor : Feljutott vagy egyéb okból (például MLSZ döntés, klubegyesülés), a klub a következő bajnoki szezonban magasabb osztályban folytatja.

1. 1) ősszel visszalépett
Kerületi döntő

Csabai AK – Hódmezővásárhelyi TVE 1:1 ; 4:0
Szegedi AK – Csabai AK 4:1

A kerületi bajnok a Szegedi AK lett.

1920 elején a politikai helyzetnek megfelelően új kerületi beosztás készült, mely 1938-ig változatlanul megmaradt, csupán a kerületeken belül az alosztályok száma változott:
Nyugati kerület
Középmagyarországi kerület
Északi kerület
Keleti kerület
Délnyugati kerület
Déli kerület

A román, francia és szerb megszállások megszűnése lehetőséget adott vidéken is a kerületi kétfordulós bajnokságok kiírására. Ennek szükségességét mi sem bizonyította legjobban, hogy a nevezési zárlatig a benevezett csapatok száma – immár a megcsonkított ország területén – megközelítette Nagy-Magyarország utolsó, 1913-14. évi vidékbajnokságán indulók számát. A középmagyarországi (volt pestvidéki) kerületben már öt alosztályt állítottak fel, míg a keleti kerületben II. osztályt is szerveztek.

Az újonnan felállított Békéscsabai alosztályban bemutatkoztak a békés vármegyei csapatok. A Csabai AK kiemelkedett a parányi mezőnyből, pontveszteség és kapott gól nélkül nyerte az alosztály bajnokságát, de a kerületi döntőben alulmaradt a rutinos Szegedi AK-val szemben.
Az alosztály első helyezettje felkerült az egységes kerületi I. osztályba, a 2-3. helyezett osztályozót vívott az I. osztály további két helyéért. Az osztályozó érdekessége, hogy azon két, a bajnokság félidejében visszalépett csapat (Újszegedi TC és a Szegedi TE jogutódja) is részt vehetett.

Osztályozók az egységes I. osztályba jutásért:

Szentesi Torna Egylet – Szegedi Alsóvárosi Torna Egylet 1:0
Szegedi Zrínyi Sport Egyesület [*1] – Orosházi Testgyakorlók Köre 2:0
Szegedi Vasutasok Sport Egyesülete – Hódmezővásárhelyi Munkás Testedző Egyesület 2:0
Békéscsabai Munkás Testedző Egyesület – Orosházi Munkás Testedző Kör 4:0
Szegedi Vasutasok Sport Egyesülete – Szegedi Zrínyi Sport Egyesület 2:1
Békéscsabai Előre Munkás Testedző Egyesület – Szentesi Torna Egylet 2:0
[*1] volt Szegedi Torna Egylet

Felkerült az I. osztályba az utóbbi két mérkőzés győztese.
[*1] ősszel visszalépett

Földessy János dr: A magyar futball és az MLSz 1897 - 1925.
Az MLSz 1921. évi jelentése.
Sporthírlap. 1920., 1921.
Nemzeti Sport 1920., 1921.
Sportlap. 1920.
gaborpapi (fórum)

2023.08.28, 22:03 (szerk.: 2023.08.28, 22:53)
    Bajnoki döntő és osztályozók:

Az összes helyi csapatok vidéken játszanak.
    Csak
    Szegeden játszik alosztályi döntő mérkőzést a Vásárhelyi Vivók csapatával.

Körösvidék, 1921, június 12.
    (Szeged.) Hódmezővásárhelyi FKE-CsAK 1 : 1 (1-0).

A kerületi bajnokság elődöntőjében találkozott a két csapat Szegeden, a rókusi pályaudvar mögötti pályán.
    Az orkánszerű szél és a szokatlan méretű pálya sokat lerontott a mérkőzés szépségéből, amely mindvégig a csabaiak fölénye mellett folyt le.
    Sajnos, le kell szögeznünk, hogy a CsAK csatársorán múlott a győzelem, akik a szép mezőnyjáték után, mihelyst az ellenfél kapuja elé érnek, agyonkombinálják magukat.
    Az első gólt a vásárhelyiek rúgták az első félidő 18. percében, míg a CsAK egy kavarodásból a II. félidő 17. percében egyenlített ki.
    A kétszer 15 perccel meghosszabbított mérkőzés azonban a döntést nem hozta meg.

Körösvidék, 1921. június 14.

CsAK—Hódmezővásárhelyi TVE 4-0 (3-0)

Szegeden megismételték az osztálybajnokság döntőjét s ebből — mint megírtuk — a papírformának megfelelően, a CsAK került ki győztesen. Négy góllal (sőt nyolccal) ugyan nem jobb a vásárhelyieknél, akiknek rossz napjuk volt, de győzelme feltétlenül megérdemelt. Ha az intéző a csapatot kézben és készen tartja, úgy a Szak. ellen is győzni fog.

Körösvidék, 1921. június 21.

SzAK—Csabai AK kerületi döntő mérkőzése.

A döntőmérkőzés vasárnap délután fog lefolyni Hódmezővásárhelyen a HTVE népkerti pályáján.
    A mérkőzés kiemelkedő sporteseménye lesz a szezonnak és iránta máris óriási érdeklődés nyilvánul meg. Igy valószínűleg sokszáz híve fogja átkísérni a SzAK-ot Vásárhelyre.
    A CsAK szegedi szereplése alkalmával nem mutatott bár valami nagy tudást, mégis erősen kell készülni a SzAK-nak, hogy biztos győztese legyen a küzdelemnek.
    A bajnok SzAK ma formája tetőpontján van, de ha figyelembevesszük a CsAK-nak az FTC elleni sikeres szereplését, szép küzdelemre van kilátás.
    A pálya kis mérete a SzAK-ot erősen befolyásolni fogja játékában.
    A mérkőzést Iváncsics fővárosi biró vezeti. A vonatközlekedés igen kedvező, mert délután 3 óra 20 perckor indul Szegedről és 8 óra 22 perckor jön vissza a vonat.

Szeged, 1921. június 24.

SzAK-CsAK 4:1 (2:0)

Kerületi döntő, Hódmezővásárhelyen, 2500 néző. (Kiküldött munkatársunk jelentése)

Hatalmas érdeklődés nyilvánult meg a döntőmérkőzés iránt. Szegedről mintegy 800-an utaztak Vásárhelyre kedvenc csapatukkal, azonkívül sokan jöttek Csabáról is.
    A pályát kivételesen néhány méterrel szélesítették, de a pálya még igy is tulkeskeny.
    A mérkőzés negyed 6-kor kezdődött.
    A SzAK-ot pályáraléptekor szűnni nem akaró tapsorkán fogadta. A bajnokcsapat kitűnő tormában, biztosan nyerte a mérkőzést. Az első percekken nehezen találja fel magát a hepe-hupás talajon, de később annál fényesebb játékot produkált. Minden ember dicséretreméltóan dolgozott. Martonosi az idén ilyen formát még nem játszott ki. A gólokbol háromat ő rúgott, de azonkívül sok éles lövése süvített el a kapu mellett, vagy a kapus mentette azt. Csaky és Solti sem maradtak a háta mögött. Előbbi fejjátékával, utóbbi veszélyes lerohanásaival gyönyörködtették a közönséget. A többiek is mind kisebb-nagyobb sikereket arattak. Baumgartner és Horváth II. több veszélyes támadást tettek ártalmatlanná.
    A CsAK-ról is dicséret hangján kell írnunk. Játékosai az utolsó percig lelkesen küzdöttek és látva, hogy ellenfelük nagy tudása előtt meg kell hajnlniok, mégsem csüggedtek. Védelmük mindent megtett, azonban a csatársorban csak Filipini II. volt kielégítő. Folytonos feleselgetéseivel felhagyhatna.
    Iváncsics biró a mérkőzést nagy körültekintéssel vezette és a durvaságokra hajlamos CsAK-ot erős kordába tartotta.

Szeged (Délmagyarország), 1921. június 28.

A sportpolitika viharai úgy látszik nemcsak az Előre csapatánál, de a CsAK csapatánál is érezteti a hatását : a játékosok is politizálnak a tréning helyett.
    A papírforma szerint 1 :0-ás eredményt várt mindenki a CsAK javára, de 4:1-es eredményt ért el a szegedi csapat, mely dolgozott is a győzelemért.
    A mezőnyben mindvégig egyenlő erejű két csapat közül a gól előtt a szegediek voltak a jobbak, míg a mieink határozatlanságukkal minden helyzetet elrontottak. A közvetlen védelem sem dolgozott jól, mert négy góllal még úgy sem terhelhette volna a SzAK a csabai hálót.
    A mieink egyetlen gólját Holecska a 2. félidő 22. percében rúgta.

Körösvidék, 1921. június 28.

Az Előre bajnoki osztályozókkal van elfoglalva. Vasárnap az orosházai MTK lesz az ellenfele. Nagy kár, hogy a kiváló együttesnek ilyen céltalan és felesleges mérkőzésekkel kell bajlódnia. Az Előre, eddigi eredményei után osztályozó nélkül is besorozható lett volna az I. osztályba.

Előre MTE—Orosházi MTK 5 : 0 (0 : 0)
    Mint előre megjósoltuk, az Előre mérkőzése nem okozott meglepetést. Az orosháziak nem állhatnak meg az Előre játéktudása előtt egy percre sem és éppen ezért, ismételjük, egyenesen céltalannak tartjuk ezeket az osztályozó mérkőzéseket, melyek egy kiváló csapatot vonnak el a komoly játéktól.

Körösvidék, 1921. augusztus 7. és 9.
    Csabai Előre—Szentesi TE 2:0 (1:0).Osztályozó döntő.

Nemzeti Sport, 1921. augusztus 15. (Arcanum DT)

2. avatar: bbsz
    2023.08.28, 21:35 (szerk.: 2023.08.29, 21:21)
    A CsAK vasárnap délután bajnoki mérkőzést tart az Orosházi M. T. E.-vel.
    Szép, dehát csak arra vagyunk kíváncsiak, hogy mikor lesznek a bajnokiak a jobb és erősebb csapatokkal ? Mikor lesz az Előre CsAK mérkőzés, mert hát mégis szeretnénk tudni, melyik csapat a jobb kvalitású.

Körösvidék, 1920. október 16.
    Első bajnoki mérkőzés Csabán.
    A CsAK jóképességű csapata ma délután 3 órai kezdettel mérkőzik az Orosházi MTE. első csapatával. A játék, amennyiben az orosháziak minden erejüket kifejtik, a CsAK részére nem hoz nagy gólarányú eredményt.

Körösvidék, 1920. október 17.
    Vasárnap folyt le az első bajnoki mérkőzés.
    A sorshúzás az Orosházi M. T. E.-t és a CsAK-ot hozta össze. Az udvarias, incidensek nélküli játék a CsAK óriási fölényét emelte ki.
    Orosházát kissé deprimálta az első félidő eredménye, de mindvégig higgadtan, szépen játszott.
    A CsAK emberei közül Szedoglavits, Filippinyi tűntek ki és általában valamennyien jó formát mutattak. Rigó unatkozott kapujában.
    Az eredmény 8:0 a CsAK javára.

Körösvidék, 1920. október 19.

CsAK—Előre bajnoki mérkőzése

Az idei futballszezon legérdekesebb meccse ma délután fog lefolyni a CsAK sporttelepén délután fél 3 órakor.
    A két rivális mai találkozása általános érdeklődés szempontjából túl fogja szárnyalni még a múlt heti városközi válogatott mérkőzést is, amenyiben a hideg idő dacára óriási érdeklődés nyilvánul meg iránta a közönség részéről.
    A nagy érdekességű bajnoki meccs, mely úgyszólván az elmaradt serlegmérkőzést van hivatva pótolni, hű kifejezője lesz mindenesetre a két klub erőviszonyának, melynek érdekében mindkét csapat latba fogja vetni minden erejét és képességeit.
    Sportkörökben éppen ezért nagy érdeklődéssel várják a délutáni eseményeket, melynek eredményét illetőleg nem merünk jóslatokba bocsájtkozni annál is inkább, mert mindezideig nem ismerjük a csapatok összeállítását.
    Amennyiben semmi változás nem történhetett, úgy a CsAK, mint az Előre valószínűleg a régi összeállításban fog szerepelni.

Körösvidék, 1920. október 31.

Mai futballmérkőzések:
    ...
    Orosházán: Előre - OMTK bajnoki

Körösvidék, 1920. november 7.
    Csabai Előre - OMTK 1:0.
    Az Előre Kvasz, Milyó s Uhrinok nélkül állott ki s nehezen tudott érvényesülni ilyen módon meghendikeppelt csapatával az OMTK lelkes játékával szemben.

Körösvidék, 1920. november 9.

A CsAK — Előre bajnoki mérkőzést újra játszák

A csabai osztály intézőbizottsága folyó év nov. 22-én tartott ülésén a következő határozatot hozta :
    A MLSz. csabai osztályának intézőbizottsága az 1920. évi okt. 31-én a CsAK—Előre között Csabán megtartott bajnoki mérkőzést megsemmisíti és a mérkőzés újrajátszásának határidejéül 1920. nov. 28-át, helyéül Békéscsabát tűzi ki.
    Indokolás :
    Megsemmisítendő volt a mérkőzés, mert az intéző-bizottság rendelkezésére álló hivatalos adatok, valamint a MLSz hivatalos értesítése szerint Kvasz Endre a CsAK. részére igazoltatott 1920. julius 24-én és igy ö a kérdéses mérkőzésen az Előre csapatában jogosulatlanul játszott.

Körösvidék, 1920. november 24.
    Az a csúnya veszekedés, mely a két csabai sportegylet, helyesebben football csapat között dúl, tegnap egy uj fejezetéhez érkezett. Tudvalevőleg a CsAK — Előre bajnoki mérkőzést megsemmisítették és újrajátszását rendelték el.
    A CsAK és a kiküldött szövetségi bíró meg is jelentek a pályán, az ellenfél azonban nem állt ki. Szabály szerint a két pont így a CsAK-ot illeti, az Előre azonban tovább fellebbez.

Körösvidék, 1920. november 30.
    A CsAK csapata Orosházán szerepel, ahol az OMTK-val bajnoki mérkőzését játssza le. Nagyon rosszul kell szerepelnie, hogy elveszítse a biztos két pontot.

Orosháza: CsAK - MTK 4 : 0 (Bajnoki)

Körösvidék, 1921. május 1. és 3. (Arcanum DT)
    Előre - CsAK bajnoki mérkőzés.

Ma d. u. 4 órakor zajlik le az Előre pályáján az Előre - CsAK bajnoki mérkőzés, amelyen a csapatok az alábbi összeállításban vesznek részt:
    CsAK: Papp - Filipinyi I. Veress - Bogdán Boross Holecska - Pongrác I. Pataj Filipinyi II. Hercka Penyaska
    Előre: Amsel - Kertész Kvasz - Uhrin I. Szobek Vanyiska - Gandlik Máté Feinichel Milyó Uhrin II.

A vasárnapi bajnoki mérkőzés
    CSAK—Előre 1 : 0

Óriási érdeklődés előzte meg a vasárnapi bajnoki mérkőzést, amely minden incidens nélkül, simán folyt le.
    A küzdelemben mindkét csapat játékosai szép játékot igyekeztek nyújtani, ami sikerült is teljes mértékben és a hatezer főnyi közönségnek bőséges élvezetben volt része.
    A mérkőzés lefolyását az alábbiakban vázoljuk:
    CsAK kezd a sorsolás eredményének megfelelően.
    Az első percekben az Előre mezőjében folyik a játék, miközben Amselnek alkalma nyílik kapujában egy bravúros fogással kivédeni Filipinyi lövését.
    Az Előre lendületes támadása következik.
    A 19. percben Milyó egyik szép lövését a kapufélfa fogja fel.
    Filipinyi újabb kivédett suttja után Máté egy lövést a kapu felett ad be.
    Az első gól a 42. percben esik, amikor is Filipinyi a tacsdobásból oxforddal továbbított labdára ráfut és védhetetlenül belövi.
    A második félidőben 2—2 korner esik. A játék lanyhul.