2017.01.07, 17:30 (szerk.: 2017.05.07, 21:09)

2017.01.07, 17:00 (szerk.: 2017.05.07, 21:09)

Rajz a hazaérkezésről

Nemzeti Sport, 1930. július 09.

4. avatar: heimo
    2017.01.07, 16:50 (szerk.: 2017.05.07, 21:09)

A négy győztes. Első a magyar bajnok Újpest, második a csehszlovák bajnok Slavia, harmadik az osztrák kupagyőztes Vienna és negyedik a svájci bajnok Servette.

Színházi Élet, 1930./30.szám

5. avatar: heimo
    2017.01.07, 16:41 (szerk.: 2017.05.07, 21:10)

A résztvevő nemzetek himnuszát a kivonuló csapatok feszes vigyázzban hallgatták végig.

Színházi Élet,1930./30. szám

6. avatar: heimo
    2017.01.07, 16:32 (szerk.: 2017.05.07, 21:10)

A nagytribün zsúfolásig tele volt a döntő napján elegáns, nemzetközi publiummal. A tribün tetején van a rádió-speaker sátra, ahonnan Pestre is közvetítették az újpesti meccseket.

Színházi Élet, 1930./30. szám

7. avatar: heimo
    2017.01.07, 09:27 (szerk.: 2017.05.07, 21:10)

A díjkiosztás pillanata, amikor a győztes csapat elhelyezkedett a pálya közepén felállított dobogó előtt. A dobogón vannak felállítva a díjak, amelyeket Madame Dunant, a Servette elnökének felesége osztott ki. Újpest csapatának élén Langfelder mellett Hevesy Pál genfi miniszter rezidens áll, aki a két hét alatt, amelyet Újpest Genfben töltött, a legszeretőbb barátja, a legkedvesebb házigazdája és feledhetetlen jóakarója volt a magyar bajnokcsapatnak.

A díjkiosztást Monsieur Dunant, a Servette elnökének megafonba mondott francia beszéde nyitotta meg. A beszéd harsogó dicsőítése volt Újpest játékának.

A díj-átadás pillanata. Fogl és Langfelder kézcsókkal és meghajlással köszönik meg a győztesnek járó virágot és Kupát, amelynél szebb és értékesebb trófeát magyar futballcsapat még nem hozott Budapestre.

8. avatar: heimo
    2017.01.07, 09:03 (szerk.: 2017.05.07, 21:11)
    Az Est, 1930. július 10.

9. avatar: heimo
    2017.01.07, 08:54 (szerk.: 2017.05.07, 21:11)

A gyönyörű győzelem után valósággal megrohanták a fényképészek Újpest csapatát. Ez a kép is a díjkiosztás után készült. Langfelder tartja a félméteres kupát, amelynek az értéke 30.000 svájci frank.

10. avatar: heimo
    2017.01.06, 19:39 (szerk.: 2017.05.07, 21:11)

Az Újpest—Slavia meccs előtt.

Patrick angol taccsbiró a közönséget gusztálja, középütt Rous, a meccs angol birája. Fogl III. és Svoboda a két kapitány és Svoboda mosolygó arcán még nincs rajta, hogy nemsokára három nullra ki fognak kapni.

11. avatar: heimo
    2017.01.06, 19:31 (szerk.: 2017.05.07, 21:12)

Nemzeti Sport, 1930. július 11.

12. avatar: heimo
    2017.01.06, 19:22 (szerk.: 2017.05.07, 21:12)

Ezt a rajzot a La Suisse közölte a döntő után. A földön fekszik Svoboda, a Slavia kapitánya, Fogl pedig a kupával a kezében megköszöni Blumnak, a Vienna kapitányának, hogy szombaton, bár kikaptak, de kifárasztották a Slaviát.

13. avatar: heimo
    2017.01.05, 18:29 (szerk.: 2017.05.07, 21:13)

Auer, Újpest gólrekordere. A bajnokcsapat 16 gólt rúgott Genfben, ebből Auer egyedül 8-at szerzett.

14. avatar: heimo
    2017.01.05, 18:19 (szerk.: 2017.05.07, 21:13)

Kvasz, a meccs hőse, aki három gólt lőtt a Slaviának. A momentum mutatja, hogy milyen energiával vetette magát a küzdelembe Újpest centere. Ezt a labdát Planicka még kivédte, de másik hármat beeresztett!

15. avatar: heimo
    2016.12.23, 16:18 (szerk.: 2016.12.23, 17:41)
    A Slavia a favorít, Rouss a bíró, Köves a centercsatár

A két mai meccs után a nemzetközi szakértők körében a Slavia a favorit. Reás favorit. Szerintem Újpest esélyei legalább is egyenrangúak a Slaviáéval. Érthető a Slavia favorizálása, mert az Újpestnek eddig még nem volt olyan ellenfele, aki ellen megmutathatta volna, mit tud igazán. De ez nem baj, mert jó, ha az ellenfelet favorizálják s a jó ellenfél ellen bizonyára kijönnek majd Újpest igazi képességei. Újpest mellett szól önbizalma, hiszen már legyőzte a cseh bajnokot s mellette lesz bizonyára a közönség is, mert a Slavia viselkedése miatt szörnyen népszerűtlen Genfben. A nemzetek serlegének döntőmérkőzése délután fél hat órakor veszi kezdetét az angol Rouss bíráskodása mellett, míg az előző mérkőzés a Vienna és Servette között a harmadik helyért félnégy órakor kezdődik, a bíró a svájci Enderli lesz. Újpest eddigi csapatán csak annyit változtat, hogy Kövest állítja a csatársor közepére. Ha ez a megoldás nem válna be, a 40. percig még van idő a korrigálásra. A centerhalf természetesen Volentik. A Slaviában szó sem lehet Zsenisek játékáról, aki bevarrt fejjel a kórházban fekszik, helyette Fiala lesz a jobbhátvéd. König sem játszhatik, mert a lába dagadt, helyette Schubert játszik balhalfot s Kratochwill is harcképtelen, miért is a csatársor balszélére Bara kerül. Beszéltem Loos-szal, aki szörnyen fel van háborodva a történtek miatt, eljárt a torna vezetőségénél és fellépésének eredményeképpen a holnapi lapokban felhívásokat fognak közzétenni, amelyekben a közönséget sportszerű magatartásra kérik fel. Rouss bírót is felkérik, hogy szigorúbban kezelje a játékot. Loos nagyon pesszimista, csapatát lelkileg és testileg összetörtnek tartja, azt mondja, húsz meccset játszottak Újpest ellen, de összesen sem volt e húsz meccsen annyi fault, mint ezen az egyetlen mai mérkőzésen. Újpestet kellemes meglepetés várta szállójában, a személyzet az asztalt és az egész éttermet piros-fehér-zöld szalaggal díszítette fel, Újpest nagyon népszerű lett, egyik karikatúra rajzoló a másik kezébe adja a kilincset. Újpestről holnap kiderül, hogy jó alkimista-e. Tud-e az ezüstből aranyat csinálni. A második helyért ugyanis ezüstórák járnak, az első helyen viszont aranyak. Újpest már második, de holnap első is lehet.

Nemzeti Sport, 1930. július 06.

3:0 Újpest a genfi torna fölényes győztese 3:0

Újpest élete legjobb játékával, Köves hat trickjével biztosan győzött a Slavia ellen a genfi döntőben

Újpest—Slavia 3:0 (1:0)

Újpestnek mind a 11 embere kiválót nyújtott s kivívta a szakértők osztatlan csodálatát — Borsányi a remek Újpest legjobbja — A szenzáció: Köves a centerben - Három kétes helyzet: két 11-es gyanús cseh hendsz és Avar gólgyanús bombája

A bajnokok bajnoka a diadal hatása alatt fél óra alatt négy meghívást kapott, de egyet sem fogadott el: ma délben indul és holnap este érkezik az Újpest

Újpest a Nemzetek Serlegének győztese!

... Genf, amely tíz futballnemzet bajnokát látta vendégül, vasárnap délután a magyar bajnok előtt hajtotta meg zászlaját. Újpest kilenc nemzet bajnokát utasította maga mögé s a Középeurópai Kupa és a magyar bajnokság után elhozza Genfből a jubiláló Servette remekbe készült ezüstserlegét is, hogy ezzel teljessé tegye a futballesztendő legszebb trófeagyűjteményét. Újpest ebben az esztendőben lett először magyar bajnok, idén futott be a nagy csapatok sorába s a futballtársadalom a remek sikerek dacára is némi tartózkodással figyelte az újdonsült bajnok karrierjét. Az első sikerek nem voltak elegendőek a teljes arriváltsághoz. A túlóvatos közfelfogásban talán a tavalyi esztendő tanulsága lebegett, amikor a Hungária, friss bajnoksága után, nem tudta tartani az iramot s a Középeurópa- Kupának már az első fordulójában elbukott. Újpest tegnap megmutatta, hogy ö egészen kemény fából van faragva. A genfi próbát százszázalékos sikerrel megállotta s a veretlenül, egyetlen kapott góllal végigküzdött torna után most már beérkezett a legtartózkodóbb magyar drukkerek szívébe is. Mert a diadalmas Újpest ma már nem csupán színeinek dicsőséges hordozója, de méltán a magyar sporttársadalom osztatlan bizalmától kísérten képviselheti az egyetemes magyar futballt bárhol, ahol a nemzeti színek becsülete forog is kockán

Genf, július 6.

Délelőtt kissé beborult Genfben, mire általános öröm tört ki. A játékosok hangoztatták, hogy így sokkal szebb játék alakul ki, több erőt vihetnek a küzdelembe.

A torna csúcspontja: A DÖNTŐ

Újpest eddigi legnagyobb játékának krónikája

(A döntő mérkőzés napjára elmúlt a rekkenő hőség, vasárnap délutánra remek futballidő fogadta a csapatokat. Újpest kockás dresszében jelent meg a tribün kijáratánál, ott, ahol közvetlenül előtte a Vienna és a Servette csapata a harmadik hely eldöntése után eltűnt. Nagy taps fogadja az újpesti legénységet s felzendülnek a magyar Himnusz akkordjai, de nem játsszák végig a versszakot, hanem csak addig, hogy: „Balsors, akit régen tép...” A Slaviát szintén taps fogadja. Úgy látszik, hogy a genfi közönség hamar felejt. Rouss, az angol bíró sorsoltat, Svoboda választ és a szél által támogatott oldalon állítja fel csapatát.)

A két csapat a következő:

Újpest: Aknai — Dudás, Fogoly III. — Borsányi, Volentik, Vig — Török, Avar, Köves, Spitz, P. Szabó.
    Slavia: Planicska — Fiala, Novak — Vodicska, Simpersky, Subert — Junek, Soltys, Swoboda, Pucs, Bara.

Újpest standard csapatán tehát csupán annyi a változás, hogy a center helyén Köves tartalék centerhalf szerepel. Viszont a Slaviának a sérült Zenisek és Kratochwill helyén kellett tartalékot szerepeltetnie.

Az I. félidőben

Csak egy gól esik, de győzelmet ígér Újpest munkája

Tapogatózó magyar támadással kezdődik a játék. A belső trió viszi a labdát, de az első mozdulatokon látszik az idegesség. A csehek is idegesek. Köves szép labdát ad ki a balszélre s a harmadik percben P. Szabó az első magyar kornert íveli középre, Köves élesen fejel a sarokra, Planicska nehezen véd. Köves startja jó. Rous bíró tévesen fújja le Borsányi szerelését. A 4. percben vezeti Pucs és Swoboda az első cseh támadást, de Volentik és Dudás egyesült erővel szerel. Volentik jól hozza előre a labdát, passzát Avar remekül kitolja Töröknek, de a szélsőt szerelik. Aknai a 9. percben kapja az első labdát Junektől. Spitz is agilis, de a beadáson most Avar késik le. Avar összefejel Suberttel; Subert a földön fekszik pár pillanatig, de inkább markírozásszerű a dolog. Borsányi—Köves—Avar szép akciója végén a jobbösszekötő lövése kapu mellé kerül. Utána Dudás mellé fog, de Aknai remekül ugrik ki és Swoboda elől kornerra ment. Ez volt az első veszélyes helyzet. Volentik szabadrúgását P. Szabó kapja, Köves rosszul találja a labdát és Planicska bele tud avatkozni. Víg hendszet vét, a szabadrúgást Volentik csípi el, Köves pompás kiadással gombolyítja tovább az akciót, de P. Szabó beadását a kissé hátulmaradt Avar nem bírja elérni. Volentik lövése Fiala kezén akad el. Mintha szándékosság is lenne a hendszben, de Rous int, hogy nem látott szándékosságot. Nagyon 11-es gyanús volt a dolog. A 17. percben a csehek erősen ostromolnak, de Swoboda magasan kapu fölé lő. Mindkét fél nagyon óvatos, egyik sem mer kockáztatni. De máris látszik, hogy Újpest nagyszerű kondícióban és kitűnő formában van. De a Slavia mozgásán látszik, hogy a legkomolyabb ellenfél. A Slavia balszárnyát Dudás csak kornerre tudja bántani, utána Bara támad Swoboda kiadásával, nagyon veszélyesen, mert Dudás elcsúszik, Aknai pedig bennragad, de a szélső lövése szerencsére keresztben elfut a kapu előtt. A 23. percben Köves remek passzát oxforddal vesziát P. Szabó s a cseh védelem csak kornerre bírja szerelni a gyors szélsőt. Korner után Avar lő, a lepattanó labdát Volentik bombaszerűen küldi kapra, de rövid méterrel a léc mellé csúszik a remek lövés. Volentik játéka is örömmel tölti el a magyar szíveket, nagyszerűen irányít, szépen fejel, játékot csinál. Spitznek remek labdát ad, a 25. percben az összekötő keresztben játszik a másik oldal felé, Avar ugrik a magas labdáért, fejjel maga elé ejti és visszavágja a balszárny felé, ahol Spitz és P. Szabó pár húzást csinál még, P. Szabó laposan középre ad, ahol Köves szükségcenter, még egy cselt csinál és aztán angol nyugalommal közelről bevágja Újpest első gólját. 1:0. A közönség rettenetes tapsviharral fogadja a magyar gólt, jelezve, hogy a két csapat közül Újpest a szimpatikusabb. Spitz fekve marad a gól után, mert a kavarodásban rúgást kapott, de hamarosan talpraáll. Avar—Köves—P, Szabó kombináció az újpesti 16-osról hozza előre a labdát és P. Szabó a legjobb helyzetben a döntő pillanatban csúszik el. A 28. percben Spitz vonja magára a figyelmet első és egyetlen faultjával, majd az újpesti jobbszárny támad, Avar a félpályáról egészen a baloldalig csúszik át és váratlanul vagy 40 méterről rettenetes bombát zúdít Planicska kapujára. Planicska fel sem eszmél, s a labda a kapufáról levágódik a gólvonalra, nagyon gyanúsan táncol a vonalon, de kifelé perdül. Az újpestiek reklamálják a gólt, a bíró, aki messze állt, maga sem tudja, hányadán áll a dolog és ezért taccsbíráját, a svájci Mercet-et kérdezi meg, de a taccsbíró sem látott gólt. A 31. percben Simpersky majdnem öngólt vét, azután Borsányi centerez szépen és Planicka Spitz fejéről húzza le a labdát. Fiala megint hendszet vét, most is 11-es gyanús a dolog, de a bíró most sem fütyül. Avar kapásból lő sarokra, Planicka véd, Avar 25 méteres szabadrúgása kapu mellé zúg. Fiala, a tartalék jobbhátvéd, lemegy a pályáról, sebesülést markírozva, a bíró azonban nem egykönnyen nyugszik bele, előbb vizsgálatot tart és csak azután engedi meg, hogy új ember álljon be Fiala helyett. A csehek ekkor — ez már kicsinált tervük volt — átcsoportosítanak. Vodicska hátramegy jobbhátvédnek, Soltys jobbhalfnak s az új ember, Novotny jobbösszekötőbe áll. Újpest lendületét azonban ez az átcsoportosítás sem tudja befolyásolni. Avar remekül tör ki, de kapu fölé emeli a labdát. Meleg Slavia-támadást Fogoly szerel, de aztán újra Újpest-támadások jönnek. Újpest többet támad, de a Slavia állandóan nagyon veszélyes. Swoboda, Simpersky nagyszerűen harcol, de Újpest támadásai simán gördülnek, élvezet nézni a lila-fehérek játékát, P. Szabó szabadrúgása Rous bíróról pattan ki a kapu mögé, majd Avar lő a sorfalba. A 43. percben Dudás kornerre szereli Barát, a beadásból veszélyes kavarodás támad, ide-oda pattog a labda. Pucsnak lábra jön, de Aknai csodálatos elvetéssel kornerre tolja. Még egy korner követi ezt, de ezt kifejeli az újpesti védelem. Swoboda támad még s Volentik nagyszerű szerelésével véget ér a félidő.

A játék méltó a döntőhöz

Szüneti hangulat

(Szünetben mindenki elragadtatással beszél Újpest játékáról. A fiúk boldogok, maguk is érzik, hogy nagyszerűen megy nekik a játék. Az idővel meg vannak elégedve, nem nagyon meleg, de azért a hidegvíznek van kelete. Az idegenek szorongatják az újpestiek kezét, gratulálnak, együtt örülnek velünk.

Duckworth, az angol tréner a fülembe súgja:

- A játék méltó a döntőhöz. Biztos nyernek.)

A II. félidő:
    Két villámgyors gól, állandó fölény

Erőtlen Slavia-támadások vezetik be a második félidőt. A nap is kisüt, de most már nincs ereje, egészen kellemes. Volentik ragyogó, elegáns szerelése kelt feltűnést, Swoboda faulttal felel rá, Újpest belső triója nagyszerűen tologat. A csehek egészen be vannak szorítva. Brilliánsan játszik az újpesti csapat, minden passz pontos, de azért a drukkereknek jólesne még egy gól a megnyugvás kedvéért. Avar kiugrása gólt ígér, de a lövés mellé süvít. Török remek agilitással hátulról, a saját kapuja elől hozza előre a labdát, Novak hazaadással szerel, de elcsúszik és majdnem gólba megy a labda. Korner. Avar fejesét Planicska bravúrosan védi. Most az öt újpesti csatár lábán vándorol villámgyorsan a labda a Slavia-kapu elé, Török hatalmas lövésé alig kerüli el a sarkot. Majd Borsányiról majdnem kornerre perdül a labda, de Aknai azt is fogja. Utána Swoboda kitörését Dudás csak kornerre tudja menteni, Junek remekül rúgja, a kavarodás óriási, már bent látjuk a labdát a gólban, de hirtelen megkönnyebbülünk; valamelyik az öt újpesti védő közül hatalmas rúgással továbbítja a mezőnybeh a labdát. Nagyon meleg volt. Most hullámzó a játék, de a 19. percben újabb újpesti gól jön. Török támad, Novak belép, a labda Volentik elé pattan, aki nyugodtan stoppol és 25 méterről rettenetes bombát ereszt a kapura, talán ez a lövés is bemenne, de Köves, aki körülbelül 12 méterre áll a kaputól, beleteszi a lövésbe a lábát s — a vízipólóban is ritkán csinálnak ilyen szép doplert! — rüsztjéről feltartózhatatlanul vágódik be a labda — a másik sarokba. Planicska a villámgyors akcióval szemben tehetetlen volt. (2:0). A megnyugodott Újpest fölénye most már jobban kidomborodik. Úgy futballoznak most az újpestiek, mint a tanárok. Köves imponálóan játszik centert, minden labdán rajta van, minden passzának szeme van. A Slavia az utolsó erőfeszítéseket teszi. A 21. percben Dudás kornerre szereli a jobbszárnyat s a korner már veszélytelen. Köves—P. Szabó iskola játékkal közelíti meg a cseh kaput. De a szélső remek lövése a kapu felett száll el. Törököt Novák csak kornerre bírja szerelni. A 28. percben Fogoly III. félpályáról szépen irányít szabadrúgást, Avar fején Török elé csúszik a labda és a szélső rettenetes bombája alig csúszik a kapu fölé. Köves passzát P. Szabó élesen lövi a sarokra s Planicska csak az ujjai hegyével tudja a labdát akasztani, a kirúgást már a bekkekre bízza. Avar 25 méteres bomba szabadrúgása csak centiméterekkel kerüli el a felső sarkot.

A közönség kórusban zúg:

— Formi-dable!

Vodicska megrúgja P. Szabót! (A 32. percben.) Rous csak akkor fúj, amikor látja, hogy P. Szabó fekve marad. Rúgást kapott a lábába a szélső, de tovább játszik. Rous feldobja, illetve érdekes módon pár centiméter magasról leejti a labdát. Spitz ügyesen elcsípi, letolja P. Szabónak, a szélső centerez és a 16-oson álló Köves hatalmas bombát küld a sarokba. 3:0. Most már nyugodt ügy a meccs. Az újpestiek úgy játszanak a nagy Slaviával, mint atya a gyermekével. A ragyogóbbnál ragyogóbb akciók egymást követik. A 35. percben Bara beugrik Dudásba, a közönség élesén fütyül. Dudás tovább játszik. Slavia korner. Avar fejeli ki. Junek fölé lő. A 41. percben újabb Slavia-korner, Bara a kapu mögé irányítja. Újpest most az eredményt biztosítani igyekszik, Avar hátrahúzódik és négy fedezettel játszanak az újpestiek. De nincs szükség a túlzott óvatosságra, mert a Slavia így sem tudja átvenni az irányítást. Bara még egyszer nagyon veszélyes, egy reménytelen labdát elfog, beadja Juneknek s Aknai bravúrjára van szükség. Az utolsó percek már nem érdekesek, Újpest, mint aki biztos a dolgában, fölényesen játszik. Rous utolsót fütyül...

Újpest a svájci közönség vállain

A közönség óriási tapssal fogadja a mérkőzés végét. Hip-Hip-Hurrázik, élteti Újpestet. Huszonkétezer semleges néző örül a magyar győzelemnek. A rendőrök berohannak a pályára, kötélkordont vonnak, a pályaszolgák deszkákat hoznak, a pálya közepén hatalmas emelvényt ácsolnak össze. Asztal kerül az emelvényre és az asztalra a nemzetek serlege, a többi díjak, virágcsokrok. A csapatok közben az öltözőkben csinosítják magukat, majd kivonulnak, elől Újpest, aztán a helyezések sorrendjében a Slavia, a Vienna és a Servette és körülállják az emelvényt. Madame Dunant, a Servette elnökének felesége osztja ki a díjakat, felhangzik a magyar Himnusz, az emelvényen ott van Hevesi Pál követünk is, megható jelenet. Kár, hogy a közönség éretlenebb része, amely elől a pályára tóduló nézők elfogták a kilátást, fütyüléssel, zajongással megzavarta ezt a jelenetet. De mindenki tisztában volt vele, hogy ez a tüntetés nem a győztes Újpest ellen irányult. Először megafonon közölték a helyezettek nevét, s azután Madame Dunant átadta a nemzetek serlegét Fogoly Jóskának, Újpest kapitányának, s minden egyes újpesti játékosnak átnyújtott egy arany karkötő órát. A Slavia is serleget és ezüstórákat kapott, s minden helyezett kapott valami díjat. Díjkiosztás után a fényképészek rohama következett, az Újpestet és valamennyi játékosát levették elölről, hátulról, lentről és fentről. A végén a közönség áttörte a kordonokat, odarohant az emelvényhez és vállain vitte ki Újpest játékosait a pályáról. Sok-sok kilométerre a magyar haza határaitól...

Életveszélyes a tolongás Újpest öltözőjében — annyi elnök, alelnök és funkcionárius siet gratulálni.

(Utána az öltözőben óriási az öröm. Le nem írható. A játékosok csókolják, ölelik egymást, szorongatják egymás kezét, betódulnak az idegenek, különböző funkcionáriusok, elnökök, trénerek, vezetők, óriási nagy a rumli, ember ember hátán, mindenki oda akar férkőzni egy újpesti vezetőhöz vagy játékoshoz, hogy gratuláljon, itt vannak az Irun vezetői, akik elsőknek fejezik ki jókívánságaikat, a Servette-nek minden díszelnöke, elnöke, alelnöke és ügyvezetője is az Újpest öltözőjébe siet, csupa ilyen szavak hallatszanak:

— Csodás, mesés, ilyen játékot még nem láttunk, ez volt a torna legszebb játéka, gratulálunk, gratulálunk, gratulálunk.)

Éppen most tart be az öltözőbe Loos, a Slavia vezetője, aki a következőket mondta:

— Ragyogó játék. Újpest úgy játszott ma, ahogy a tornán egy meccsen sem játszott senki. (Patrick, az angol bíró mosolyogva bólint hozzá. Ő volt különben a mérkőzés egyik határbírája.)

(Mamusich dr. itt félbeszakítja a beszélgetést.)

— Átadom egy pillanatra a telefont Langfeldernek:
    — Halló, itt Langfelder! Boldog vagyok és büszke. Nemcsak magyar csapatnak, de még semmiféle idegen csapatnak sem sikerült megcsinálnia azt, amit: az Újpest ebben az évben. Három nagy díját nyert: a Középeurópai Kupát, a magyar bajnokságot és most Genfben tíz nemzet legjobb csapata közül lett az első. Soha így még nem játszott az Újpest, mint most a döntőben a Slavia ellen. Ezzel a teljesítményével felülmúlta a Sparta és Slavia felett aratott emlékezetes diadalát. Tizenegy szív és nem tizenegy ember volt a pályán. Büszke vagyok, hogy Magyarországnak szereztünk dicsőséget.

(Mamusich dr. folytatja a nyilatkozatoknak továbbítását.)

Jeny, a Spanyolországban trónéreskedő magyar játékos: A két utóbbi gyengébb csapat ellen elért újpesti eredményen keresztül sokan lebecsülték a magyar csapatot, én azonban Újpestben láttam a torna győztesét. Az egységes profistílus győzött a tornán. Ez volt a legegészségesebb futball.

Máriássy dr.: Újpesttől hasonló játékot még soha az életben nem láttam. A gólarány helyesen fejezi ki az eredményt. Valahogy ugyan a Slavia lefékezetten játszott, hogy Zsenisek és Kratochwill hiánya miatt fel kellett forgatni a csapatot, ez azonban Újpest érdeméből semmit sem von le, mert a lila-fehérek ezzel a játékukkal a komplett és jó Slaviát is megverték volna.

Nagy Jóska tréner: Életemben még soha ilyen jól nem láttam az Újpestet játszani.

Perbellani, a Littoriale genfi szerkesztője: A magyarok gyönyörű győzelme a torna megkoronázása. Kétségkívül Újpest volt a legjobb ezen a tornán és már az első meccsen szerzett szimpátiáját végig megtartotta. Az Irunon kívül nem találkozott a magyar csapat nagyobb erejű ellenféllel és így senki sem sejtette, hogy mi van benne. A magyar oroszlánok a Slavia felett hatalmas győzelmet arattak és magas klasszisukat csillogtatták. A csehek gyorsak és pontosak. De az Újpest egyszerűbb és mégis legtökéletesebb futballjával simán verte őket. Nekem az Újpest védelme tetszett különösen, de a legjobb volt Borsányi. Ahogyan ez a játékos ma játszott, úgy nem küzdött az egész tornán senki sem. Magasabb arányú is lehetett volna a győzelem, mert a Slavia kissé fáradtan játszott, ez utóbbi ugyan nem von semmit sem le az Újpest győzelméből. Úgyis mint sportember, úgyis mint olasz ember, szívből gratulálok a magyar csapatnak.

Örömmámorban beszélnek a magyar játékosok

Volentik: Végig ment a játék. Annak örülök elsősorban, hogy Svoboda sehol sem volt.

Avar: Megérdemelten nyertünk, a csapat minden egyes tagja szívvel és lélekkel játszott.

Török: Olyan jól játszott ma az Újpest, hogy mindenkit legyőzött volna.

Köves: Szívünket kitettük a pályára. Ez gólokban fejeződött ki. Mindenki szenzációsan játszott.

P. Szabó: Most senki sem tartott volna fel.

Borsányi: Csinálja utánunk másik csapat ezt a szériát.

Kővágó: Soha nem láttam ilyen futballt az Újpesttől.

Harmat: A fiúk a szívüket tették ki. Ilyen gyönyörű meccset sokáig nem fogunk látni.

Víg: Sikerült kötelességünket teljes mértékben teljesíteni.

Fogoly III.: Ez volt az Újpest!

Dudás: Most már mi vagyunk a bajnokok bajnoka.

Négy meghívás egy fél óra alatt

(A nyilatkozatok adása közben öltözik a csapat és siet vissza a szállóba az autóbuszon. Ott folytatódik az örömmámor. Idegenek kilincselnek folyton. Jön a párisi Racing Club elnöke és meleg szavakkal fejezi ki jókívánságait. Jön a Lugano elnöke és meghívja a csapatot szerdára Luganóba egy meccsre. Szó sem lehet az elfogadásról. Egy félóra alatt különben négy meghívást kap egyszerre az Újpest. Langfelder azonban egyiket sem fogadja el. Kimondották már: hétfőn délben indul a csapat és kedden este háromnegyed tíz órakor megérkezik Budapestre, a Keleti pályaudvarra. Amikor e sorokat adom, éppen akkor érkezik meg Hevesy Pál magyar követnek a meghívása. A követ estére vacsorára hívta meg a csapatot.)

Ugyanannyi a bevétel mint a kiadás

A Servette funkcionáriusai most készítették el a számadásukat. 560.000 svájci frankot költöttek a tornára, de körülbelül ugyanannyi volt a bevétel is.

Újpest életében még nem játszott ilyen jól

Újpestet még sohasem láttam ilyen jót játszani. De az újpesti vezetők is egyek abban, hogy Újpestből a genfi döntő fontosságának átérzése élete legjobb játékát váltotta ki. A legpompásabb futball volt, amit Újpest a szétválasztás óta produkált. Mind a tizenegy fiú részes a ragyogó sikerben, mert nem volt az együttesnek egyetlen gyenge pontja sem. Mindegyik újpesti a legjobbat nyújtotta. Mindegyik méltó a legteljesebb dicséretre, a legnagyobb hálára. A játék legörvendetesebb eseménye az, hogy Köves, a szükségcenter nagyszerűen bevált. Általános meglepetésre tökéletes támadásirányítónak bizonyult és ez a körülmény el is döntötte a mérkőzés sorsát. Mondják, hogy a Slavia fáradt volt, fáradtabb, mint Újpest. Ebben lehet valami igazság, de viszont a Slavia a döntő meccsen végig állta a harcot, veszélyes volt az utolsó pillanatig, de azzal a játékkal szemben, amelyet Újpest mutatott, legjobb formájában sem vehette volna fel a harcot a siker kilátásával.

Újpestben ragyogó volt a védelem. Aknai egyetlen hibát sem csinált. A bekkek közül ezúttal Fogoly III. tetszett jobban, ő volt a hibátlan. Dudásnak kicsúszott egy-két gikszere, de ez megbocsátható és semmit sem ronthat a kiváló hátvéd nagyszerű átlagú genfi teljesítményén. Fölényes, nagyszerű centerhalfjátékot láttunk Volentiktől. Fejjel magaslott ki a középen s meglepő volt, hogy a fejesek terén milyen fölényben volt Swobodával szemben s hogy milyen pompásan dolgozott a földön is. Borsányi — kell-e ennél nagyobb dicséret? — ebben a csapatban a legjobb ember volt. Ez, azt hiszem, a dicséret szuperlatívusza. Víg nem érte el két kiváló társa színvonalát, de az ő játékáról is csak elismeréssel lehet megemlékezni. A csatársor nagyszerűen belelendült a finisre. A két szélső a régi, igazi Török és P. Szabó volt, lendületes, ellenállhatatlan szélsők. Avar most is a legveszélyesebb ember, akin mindig két Slavia-védő lógott, aki tehermentesítette társait, aki így is minduntalan veszélyes tudott lenni, de ezúttal a lövésekkel nem volt szerencséje. Spitz is tudása teljes fényében tündökölt, ravasz és önzetlen csatár. Köves a siker egyik legnagyobb részese, centerpróbája várakozáson felül sikerült s hat trickje beszél minden dicséret helyett.

A Slavia nagy csapatnak bizonyult ezen a meccsen is, de Újpest szenzációs formája ellen nem volt orvosszere. Planicka nagy védéseket csinált, de az újpesti gólok tökéletesek voltak. A bekkek — Fiala is, aki csak félórát játszott és Vodicska is, úgy játszottak, hogy Zsenisek sem játszhatott volna jobban. Vodicska az egész tornán legjobb embere volt csapatának, s a Vodicska—Novák bekkpár legelső klasszis. Simpersky jobban játszott, mint az előző meccseseken. Swoboda küzdött, mint mindig, ő sem olyan nagy legény komoly ellenfelekkel szemben. Junek bizonyult a legveszélyesebb csatárnak, a másik szélső, Bara még tapasztalatlan, Pucs a kapu előtt mindig veszélyes, de a lövésekkel ezúttal nem volt szerencséje. Soltys lanyhábban küzdött, mint máskor.

Rous bíró képességeit és jóhiszeműségét nem lehet kétségbe vonni.

Egyébként a mérkőzés fair volt, a csapatok megfogadták Langfelder és Loos tegnapi kijelentését, amely így szólt:

— Megmutatjuk Genfnek, hogy tudunk mi játszani fair futballt, jó futballt, igazi közép-európai futballt.

A mérkőzést valóban nem csúfította el szándékos durvaság, egykét kicsúszott faulttól eltekintve mindvégig fair volt, jó propagandája volt a közép-európai, nagy dicsősége a magyar futballnak.