Profi I. liga 1931/1932, 9. forduló
  1. nela: 5.000

2023.10.31, 18:39
    Ujpest—Nemzeti 2:1 (2:1)
    35 percig 1:0-ra vezetett a Nemzeti, akkor 5 perc alatt két gólt rúgott. Ujpest, de aztán nem ment
    Góllövő : Czétényi,P. Szabó, Vörös
    Üllői út, 5000 néző. Bíró: Himler.
    Ujpest: Huba — Kővágó, Dudás — Borsányi, Volentik, Víg — Török, Avar, Köves, Vörös, P. Szabó. Nemzeti: Gallina — Flóra, Szendrő — Vadas, Odry, Belcsik — Kovács, Kautzky, Gergely, Bihámy, Czétényi.
    Ujpest kezd s azonnal támad bár a B-közép felől harsányan záll a buzdítás: „Hajrá, Nemzet!ti/” Avart szereli Szendrő és utána fog a biztatás a Nemzetin: egész jó kombinációkkal jön előre a fekete-fehér csatársor s a 4. percben
    Kautzky 16 méteres bombája alig egy kevéssel csúszik a léc fölé.
    Az Ujpest támadásai csak a bekkekig jutnak el, viszont Hubának a 16-osra futva kell tisztáznia Czétényi elől. A Nemzeti a ferencvárosi közönség harsány biztatása mellett élénken támad s a 8. perc meghozza a szenzációt: Odry szépen kiverekszik magának egy labdát, kivágja jobbra, ahonnan Kovács remek ívelt beadást küld a tulsó kapufa elé, ahol
    Czétényi ugrik rá s mielőtt Huba elébevághatna, közelről a hálóba fejel. (0:1).
    Nagy az öröm a B-tibünön s a Nemzeti a biztatástól szinte szárnyakat kap. Jó rohama végén Kovács nagy lövése alig csúszik a kapufa mellé. Ujpest élénkül, de lassan. A 15. percben Avar fejjel Köves elé teszi P. Szabó beadását, de a lövést jól védi Gallina, Kovács beadását kapásból pompásan lövi Gergely, de a nehéz feladat megoldása nem sikerül tökéletesen: magas a lövés.
    Az eső egyre sűrűbben kezd esni
    s a pálya mind csúszósabb lesz. Ujpest támad, de a lövések nem sikerülnek. A 20. percben
    P. Szabó labdája ívelten kapura megy, Gallina nehezen öklöz. Közben felszisszen az ujpesti közönség, mert Flóra löki Vöröst, de a bíró int: oldalról szabad! P. Szabót szereli Szendrő, mire a csatár gyomrához kap, de a bíró és a közönség nem hisz neki. A 21. percben ujpesti korner után Flóra ment a vonalon.
    Ujpest most szorongatni kezd.
    Avar Szendrő hátáról fejel a kapu mellé, a bíró szabadrúgást ítél. Belcsik rossz hazaadásából majdnem baj lesz. Török elcsípi s lövése Gallinát érintve csúszik a kapu fölé, de a bíró nem adja meg a kornert. Köves emberbe lő, Szendrő kornert hibáz, Avar elszántan küzd,
    Ujpest fölénye dacára is meddő.
    Török éles lapos lövése kerülgeti a tulsó sarkot. A 32. percben szép Nemzeti-támadást Gergely faultja akaszt meg, majd Vörös lő a sarokba s Gallina helyett Flóra rúgja vissza a labdát a vonalról! Utána Szendrő lyukat rúg,
    Vörös a 6-oson kapja a labdát,
    de addig igazgatja, míg belépnek a lövésbe s bár Török újra lő, külső hálót talál. Most komoly magaslatokat ér el a játék:
    nagyszerű az iram,
    pillanatok alatt száll a labda egyik kaputól a másikig és vissza.
    Széthúzódik a mezőny, szétszóródik a Nemzeti zárt védelmi lánca s ezt használja kiegyenlítésre az Ujpest: a 36. percben szerelik a Nemzeti-támadást, Volentik Törököt szökteti, ez Avart s Avar nem lő, hanem befordítja a labdát a kapu elé, Gallina talán kifuthatna, de nem fut,
    P. Szabó tisztán szalad rá s közelről lő, a labda a felső lécet surolva menthetetlenül vágódik a hálóba (1:1).
    Ujpest most támadásban marad. Vörös előbb toronymagasat lő a 6-osról, majd a 40. percben el is dől a mérkőzés sorsa: Köves a 16-oson átverekszi magát a védőkön, hatalmasat lő s Gallina kiüti ugyan a labdát, de Vöröshöz, aki ugyanúgy, ahogy előbb Köves, átcsetlik-botlik a hátvédeken s bár kissé elugrik előle a labda, Gallina most is késik egy kicsit s
    Vörös mellette begurít. (2:1).
    Tovább is folyton Ujpest támad, de a Nemzeti szívósan és keményen védekezik. El is fajul a játék:
    Avar és Szendrő a nyílt színen rugdossa egymást,
    közben ökölvívás is folyik Flóra és P. Szabó között. P. Szabó k. o., de még „10” előtt fölkelt a bíró int, hogy tovább. Flóra még egyszer ment a vonalon. Avar egy szabadrugást még
    fölé lő és vége a félidőnek.
    A II. félidőt élénk iramban kezdi Ujpest s a jobbszárny akciójából toronymagasat lő Vörös. Ujpest támad s Avar fordulásból lőne, de rosszul talál. A Nemzeti nem tud komolyan veszélyes lenni, viszont az ujpesti nyomás folyton erős. Török ívelt labdáját Gallina elnézi és a kapufa éléről pattan vissza. A 8. percben kornet ér el Ujpest s a nagy kavarodásban kétszer is csak a legutolsó pillanatban ment a Nemzeti-védelem. A 10. percben Flóra csúnyán elkaszálja a kitörő Avart, majd P. Szabó jajdul fel, mikor ott sincs a labda, viszont Flóra ott volt.
    A Nemzeti szívósan védekezik,
    és jóideig csak harc van, játék nélkül. P. Szabó fut el, de gyenge a lövése. Annál szebb a 18. percben Török szélről küldött bombája: csak arasszal csúszik a kapufa mellé.
    Odry megsérül s kiáll a jobbszélre, míg centerhallba Gergely húzódik vissza.
    A Nemzetit tíz harcképes embere dacára is lendületbe hozza az új csoportosítás. Kautzkyn ugyan meg-megtörik a lendület, de Czétényi a 20. percben jó helyzetbe kerül s
    nagy lövése
    csak kevéssel csúszik a kapu fölé. Nem sok hiányzott az egyenlítéshez. Gergely ügyesen működik a Nemzeti tengelyében, de a csonka csapat így sem tudja tartani sokáig magaszabta iramát s
    újra Ujpesté a szó.
    A 25. percben kornert hárít Gallina, majd Víg lövése csúszik újabb kornerre Szendrő fejéről, de még az ezután következő sarokrúgással sem megy Ujpest semmire. Avar jó, sőt túl jó helyzetben kapja a labdát, lest fúj a bíró, a lövés így is kapufát talál. Rögtön ezután újból kiugrik Avar, most már szabályosan, de
    a laposan sarokra gurított labdát Gallina kiüti
    s bár Vörös újra Avar elé húzza, a csatár most elcsúszik a 6-oson. Ujpest sem panaszkodhatik túlnagy szerecséjére! P. Szabót elnyomják a hátvédek, hiába panaszkodik. Ujpest megint két kornert hagy ki, majd a 33. percben Huba kiejt egy hosszú labdát , Dudásnak kell javítani.
    Az izgalom nem szűnik,
    mert Gergely rögtön újra előreküldi a labdát a 6-os sarkán álló Czétényihez, akit izgalmas közelharcban nehezen tesznek ártalmatlanná az újpestiek. A hátrahúzódott Vörös szabadít fel. Odry a 36. percben végleg kiáll
    s most Kovács visszamegy a szélre, de a Nemzeti-csatársor most már nem sok vizet zavar. Ujpest még egyszer erősít: Vörös emberbe lő, P. Szabó Gallinába, Avar félre. Nem megy, hiába! Vörös 20 méterről próbálkozik, ami feltűnést kelt, de Gallinát még ez sem lepi meg. A Nemzeti most már csak csapkod. Ujpest még egyszer mintha javítana a gólarányon: a 42. percben
    Köves hatalmasat lő a léc alá,
    de Gallina ökle felfogja a labdát. A sarokrúgást Köves fölé fejeli, majd az utolsó percben Borsányi lő félre és az újpestiek minden igyekezete dacára gól nélkül múlik el a második félidő.