SL Benfica - Újpesti Dózsa SC 6 : 2 16:00

2015.12.31, 18:14 (szerk.: 2017.07.11, 20:40)
    Az Újpesti Dózsa a mérkőzés első húsz percében biztonságos védekezésre próbált berendezkedni. Várhidi a söprögető szerepét kapta, s a fedezetek is védelmi feladatokat láttak el. Patakinak kellett (volna) tartania a hátsó alakzatokkal a kapcsolatot, és indítania a csatárokat. Az Újpesti Dózsa játékosai ezt a taktikát nem tudták megvalósítani, a Benfica csatársora viszont, amelyet hátulról megfelelően támogattak, sorozatosan vezethette támadásait. Az újpestiek hátsó alakzatai nem sokat törődtek az emberfogással, játékuk kapkodóvá vált. A Benfica azt csinált amit akart, és az első félidőben rúgott öt góljával megalapozta a magyar csapat katasztrofális vereségét. A második félidőben a Dózsa szemléletet váltott, és minden erejét a támadásokba fektette. Az Újpest fokozatosan mezőnyfölényt harcolt ki, majd néhány perc leforgása alatt lőtt két mesteri góllal szorosabbá tette az állást. A még „barátságosabb” eredmény eléréséért a lilák újfent teljes erővel rohamoztak, levegőben lógott az újabb találatuk is, ehelyett a lefújás előtt Győrvári J.Augusto elé ügyetlenkedte a labdát, aki 8 méterről óriási erővel, kapufás góllal behozhatatlanná alakította a mérkőzés végeredményét.

Sorozatos védelmi hibákból…

Fenyvesi László, az Ú.Dózsa edzője telefonálja Lisszabonból:

Erre bizony nem számítottunk… A bajok már ott kezdődtek, hogy a sérült Rajna és Kuharszki mégsem vállalta a játékot. Aztán a mérkőzés első 11 percében folytatódtak a bajok. Ezek következtében – 3:0-ra vezetett a hallatlan erővel támadó Benfica. A 16. percben már 0:4-re állt a meccs, a félidő végén pedig 0:5-re. A gólok közül hármat fejesből kaptunk!
    Az első félidő utolsó húsz percében kezdtek magukra találni a fiúk, a második félidőben pedig végig igen jól játszottak. Szinte végig támadtuk a II. félidőt s ezt a játékrészt – bizony, nagyon sovány vigasz ez – 2:1-re megnyertük. Védelmünk az első félidőben súlyos hibákat vétett, hátvédeink – főleg Győrvári – nehezen találták fel magukat a mély, sáros talajon. Török is gyakran bizonytalankodott. Szünet után, amikor rengeteget támadtunk, csatáraink vétettek bosszantó hibákat kecsegtető helyzetekben. Csapatunk a 6:2-es vereség ellenére is jó benyomást keltett szünet utáni játékával.
    A Benficáról el kell mondanom: nem hiába írta róla múltkor a Képes Sport, hogy a Benfica jó csapat. Klassziscsapat! Csatársorában például a jobbszélső, a középcsatár és a balösszekötő extraklasszis játékos, de a másik két csatár is remek futballista. A Benfica különben kétszer döntetlenre (1:1 és 2:2) végzett a Real Madriddal, s az itteni szakemberek véleménye szerint a Dózsa elleni teljesítményével biztos győzelmet aratott volna a spanyol együttes ellen is. Mondanom sem kell, hogy nemcsak a Benfica csatársorában, hanem hátsó alakzataiban is átlagon felüli képességű labdarúgók játszanak.
    Hogy mennyire igazam van, rövidesen a budapesti szurkolók is tapasztalhatják.

Néhány megfigyelés Lisszabonban

„… Igen, idejében útra kell kelni, mert a kényelmesebbek különben rosszul járnak. Akik a Benfica- Újpesti Dózsa EK mérkőzésen kényelmesen fogyasztották el a vasárnapi ebédjüket, akik ügyelve egészségükre, gondosan szedegették ki a szálkákat a vasárnapi tányérból sohasem hiányzó halételből, az első félidő 5 góljából egyet sem, vagy a valamivel frissebbek is csak egyet, kettőt láttak.
    A portugál bajnokcsapatot ugyanis úgy ismerik, hogy az első félidő utolsó negyedórájában kapcsol rá igazán, s most már hosszabb ideje a mérkőzéseknek ebben a szakaszában biztosítja be győzelmeit. Nos a kényelmesebbek, a biztosra menők, a nagy pillanatokra vadászók november 6-án mellé fogtak, mert mire az óra mutatója a 28. percet jelezte, az Újpesti Dózsa kapuvédője már ötödször szedte ki a labdát a hálóból. A későn jövők – vagy ötezren – már csak az egetverő örömben osztozkodhattak, de szegényebbek maradtak öt remekbe szabott gól felejthetetlen élményével.”

Képes Sport

hmgy

2014.12.28, 19:06
    A mérkőzést 11.06.-án játszották.

BENFICA LISBOA-ÚJPESTI DÓZSA BUDAPEST 6-2(5-0)
    Estádio da Luz Lisboa 6.11.60 Ref: Victor Schicker (Swi) Att: 55.000
    BENFICA: Alberto da COSTA PEREIRA; ÂNGELO Gaspar Martins, Fernando da Conceição CRUZ; José António Conceição NETO, Artur Santos (Cap), António Saraiva; JOSÉ AUGUSTO Pinto, Joaquim SANTANA da Silva Guimarães, José Pinto Carvalho dos Santos ÁGUAS, Mário Esteves COLUNA, Domiciano Barrocal Gomes CAVÉM. Tr: Béla Guttmann
    ÚJPESTI DÓZSA: Gábor Török; Kálmán Sovari, József Györvári; József Szini, Pál Várhidi, György Borsányi; László Jagodics, János Göröcs, Ferenc Szusza (Cap), László Pataki, József Bencsics. Tr: László Fenyvesi
    Goals: Cavém (1), Águas (6,28), Augusto (12,87), Santana (16), Göröcs (69), Szusza (77)

A Benfica közölt, 1960/1961 évi idényről készült fényképen láthatóak:
    Állnak: Neto, Cruz, Guttmann Béla (edző), Germano, Saraiva, Costa-Pereira, Artur Santos és Ângelo.
    Ülnek: Mário João, José Augusto, Santana, José Águas, Coluna, Cavém és Serra.

2009.08.27, 15:38
    Egyes források szerint az első portugál gólt Cavém, a másodikat Augusto, az ötödiket Águas, és a második magyart Szusza szerezte.