Helsinki, 02.08., Olimpijske igre(finale),stadion: Olympic,gledalaca:60.000,sudija: Ellis (Eng).

MAĐARSKA: Gyula Grosics, Jenoe Buzansky, Mihaly Lantos, Jozsef Bozsik, Gyula Lorant, Jozsef Zakarias, Nandor Hidegkuti, Sandor Kocsis, Peter Palotas, Ferencz Puskas, Zoltan Czibor.

JUGOSLAVIJA: Vladimir Beara (Haj) 15, Branko Stanković (Czv) 38, Tomislav Crnković (Dzg) 7, Zlatko Čajkovski (Par) 41, Ivan Horvat (Dzg) 34, Vujadin Boškov (Voj) 10, Tihomir Ognjanov (Czv) 18, Rajko Mitić (Czv) 39, Stjepan Bobek (Par) 47, Branko Zebec (Par) 10, Bernard Vukas (Haj) 23 – S. Komisija: Milorad Arsenijević 48, Aleksandar Tirnanić 24 i Leo Lemešić 6

STRELCI: 1-0 Ferncz Puskas (25'), 2-0 Zoltan Czibor (88').

2010.03.21, 17:38 (szerk.: 2018.02.01, 18:24)

2010.03.11, 12:52 (szerk.: 2018.02.01, 18:22)
    Puskas Match worn boots, Olympic Games 1952, Helsinki, gold medal winners Hungary. Boots worn by Puskas in the final plus signed photograph of him receiving gold medal wearing the boots.

10. avatar: magyarfutball.hu

11. avatar: fgymat
    2009.01.13, 21:33
    Nagyszerű győzelmekkel jutott csapatunk a döntőbe, de volt mégis valahol mindenkiben egy kis nyugtalanság. Azonban az elszántság is óriási volt. Mindenki azt érezte, amit Titkos Pál a csapat egyik felkészítője mondott: "Győzni-vagy győzni!-csak erről lehet szó."
    A jugoszlávok a szovjetúnióval két összecsapáson döntötték el a döntőbe jutást, mert első alkalommal döntetlen (5-5) lett az eredmény. Most azonban bizakodtak, már a díszdobozt is előkészítették, amelyben azt a labdát helyezték volna el, amelyikkel az olimpia bajnokságot megnyerték. A dobozt Tito elnöknek ajándékozták volna.
    Máris megdölt az egy hónapja az előkészületi mérkőzésünkön (288. mérkőzés) felállított nézőcsúcs. Most több mint kétszer annyian jöttek el a találkozóra.

A mérkőzésen kicsit nehezen bontakozott ki csapatunk. Kapkodó és ideges volt a csatárok játéka. Változatos, nagyiramú volt a küzdelem. Hol itt, hol ott forgott veszélyben a kapu, de a védelmek jól dolgoztak.
    36.perc: Kocsist a 16-oson belül buktatták. A megítélt büntetőt Puskás rúgta. Elegánsan gurított a jobb alsó sarok felé, de túl gyengén, így Beara elcsípte.
    49.perc: Végre a jugoszláv hálóban a labda! Puskás szöktette Czibort, akinek a beadását Kocsis lőtte a kapuba. Sajnos azonban már Czibor lesen volt. A gól érvénytelen.
    60.perc: Most Puskás beadása után lövi Kocsis a jugoszlávok hálójába a labdát. Most azonban a lövés előtt elnyomta Sztankovicsot, így gól helyett szabadrúgás ellenünk.
    71.perc: Czibor a felező vonalon túlról indul és magasan ível az előre törő Puskás elé. Puskást Horvat zavarja, a kifutó jugoszláv kapus pedig a labdára veti magát. De a labda kiesik a kezéből. Puskás gyorsan kapcsol, elcsípi és hét méterről a kapus mellett elhúzva gurítja a labdát a hálóba.
    88.perc: Zakariás bedobása után Puskás gurított hátra, a 16-os sarkán álló Czibornak. Ő körülnézett, de miután a tumultusban nem látott senkit, akinek a labdát adhatta volna, hát lőtt. A labda a lábak között utat találva félmagasan vágódott a kapu jobb alsó sarkába.

Olimpiai bajnok Magyarország!
    A középső zászlórúdon lengő nemzeti színű lobogó egyértelműen jelezte az egész világnak labdarúgásunk kiválóságát.

Az egyik jugoszláv újság szerínt: "A magyar labdarúgók eddig nem látott magas színvonalú játékot mutattak be. Különösen a csapat összjátéka, a játékosok kitűnő technikája volt szembetűnő. Feltétlenül megérdemelték az olimpiai bajnokságot."
    Egy német lap pedig a következő képpen értékelt: "A magyar játékosok futballvarázslók. Úgy szeretik a labdát, mint a gyerekek a grundon. Puskásnál futnak össze a szálak. Ő vezeti, irányítja a csapatot a győzelemhez vezető úton, azzal a könnyedséggel, amelyet eddig még sohasem tapasztalhattunk."
    Vittorio Pozzo egykori olasz szövetségi kapitány annyit mondott: "A háború óta ennél jobb csapatot nem láttam a világon."
    Az angol labdarúgó szövetség főtitkára, Stanley Rous szerínt: "Ragyogó a magyar csapat. Nem hiszem, hogy az angol válogatott sikerrel vehetné fel vele szemben a küzdelmet." (Már érezhetett valamit?!)
    Bozsik pedig annyit mondott: "Védelmünk ezen a mérkőzésen is tartotta jó formáját. A győzelem elsősorban nekik köszönhető."