hivatalos, barátságos válogatott mérkőzés
játékvezető : Zhuk Vadim (Fehéroroszország)

Én is ott voltam Ungváron! Szép emlék! Kicsit más világ volt még akkor! Záhonynál visszafelé, örült nagy sor volt! Próbáltunk az ukrán határőrnél egy kicsit előbbre jutni..(már akkor is virágzott a korrupció)! Egy dolog volt, amiért sikerült sorba állás nélkül hazajutni! A magyar nemzeti lobogónk kellett neki! Akkor még volt értéke számukra is! Ma már a városházákról is leszedik...

2021.09.29, 12:22
    Az ukránok a magyarok el­leni barátságos összecsapásra bő kerettelkészülnek. A válo­gatást egy öttagú bizottság végzi, melynek szövetségi ka­pitányi minőségbentagja a je­lenleg az Arab Emírségekben dolgozó Velerij Lobanovszkijis.Bannyikov úr szerint kétfé­le összeállítás lehetséges, ami lényegében a külföldön sze­replő idegenlégiósok elenge­désének a függvénye.

Az első lehetséges csapat: Gorodov(Dnyepr) - Smato-valenko(Dinamo Kijev) - Za-jec(Dinamo Kijev), Bezsenar(Dnyepr), Luzsnij(Dinamo Kijev) - Cimalar(Csemomo- rec Odessza), Nyikiforov(Csemomorec Odessza), Ja-kovenko(Dinamo Kijev) - Szalenko(Dinamo Kijev), Scselbakov(Sahtyor Do- nyeck), Saran(Dinamo Ki­jev).

Amennyiben számításba jöhetnek a külföldiek is, úgy ez a gárda lépne a pályára: Csanov(Maccabi Haifa) - Smatovalenko(Dinamo Ki­jev) - Zajec(Dinamo Kijev), Kuznyecov(Rangers), Luzsnij(Dinamo Kijev), Litovcsenko(Olympiakosz Pireusz), Mi-hajlicsenko(Rangers), Jako-venko(Dinamo Kijev), Zava­rov(AS Nancy), Protaszov(Olympiakosz Pireusz), Jurán(Benfica). Számításba jöhet még más idegenlégiós is, töb­bek közt Koncelskis(Man­chester United).

Foci 7, 1992.04.29

3. avatar: BZS1979
    2017.06.01, 10:55 (szerk.: 2017.06.01, 10:56)
    VISSZAVÁGTAK AZ UKRÁNOK A 25 ÉVVEL EZELŐTTI VERESÉGÉRT

MTI 2017.05.31. 09:06

Huszonöt évvel ezelőtt Magyarország ellen játszotta első hivatalos mérkőzését az ukrán labdarúgó-válogatott, s kedden Ungváron újrajátszották ezt a találkozót az akkori résztvevők, illetve a korszak meghatározó játékosai. Ezúttal az ukránok nyertek.
    A magyar szövetség (MLSZ) honlapjának beszámolója szerint a magyar együttest Gellei Imre korábbi szövetségi kapitány az Andrusch József - Mónos Tamás, Telek András, Mészöly Géza, Cseh András - Halmai Gábor, Márton Gábor - Dombi Tibor, Détári Lajos, Tököli Attila - Sallói István kezdőtizeneggyel küldte pályára. Csereként Fehér Csaba, Vincze Ottó, Sallai Sándor, Waltner Róbert, Vlaszák Géza, Jenei Sándor, Véber György és Éger László állt be.

A mérkőzést az összeszokottabb, valamint több fiatalabb játékost is bevető Ukrajna nyerte meg 3-1-re, a gólokat Andrij Vorobej, Ivan Hecko, Szerhij Lazarenko és Fehér Csaba szerezték. A 25 évvel ezelőtti találkozón 1992. április 29-én Kiprich József duplájával és Sallói István góljával a magyarok győztek 3-1-re.

A keddi gálameccset - melyet az ukrán labdarúgás napjának jegyében rendeztek meg - mintegy hatezren látták a helyszínen, köztük Csányi Sándor, az MLSZ, valamint Andrij Pavelko, az ukrán szövetség elnöke.

A találkozó előtt emléktáblát avattak az ungvári stadion bejáratánál a 25 évvel ezelőtti összecsapás emlékére.

4. avatar: magyarfutball.hu

5. avatar: magyarfutball.hu
    2016.04.18, 10:10 (szerk.: 2021.09.29, 12:15)
    Budapest, 1992. augusztus 23. vasárnap (MTI) - A magyar labdarugó válogatott szerdán 16.30 órakor Nyíregyházán az ukrán nemzeti tizeneggyel játszik barátságos mérkőzést. A kerettagok
    vasárnap délelőtt találkoztak a szövetségben. Jenei Imre szövetségi kapitány az MTI munkatársának elmondta, hogy a külföldön szereplők közül Détári Lajos és Kiprich József klubkötelezettsége miatt nem léphet pályára. A meghívottak közül Fodor Imre és Nagy Zsolt sérülés miatt nem áll a szakvezető rendelkezésére. A kerettagok:

Petry Zsolt, Balogh Tamás - kapusok

Simon Tibor, Nagy Tibor, Limperger Zsolt, Lőrincz Emil, Disztl László, Telek András, Márton Gábor, Cseh András, Szlezák Zoltán, Lipcsei Péter, Bognár György, Pisont István, Véber György, Sallói István, Fischer Pál, Kovács Kálmán, Kámán Attila - mezőnyjátékosok

Vasárnap gyúrás és pihenés szerepelt a programban, majd ebéd után a csapat elutazott Nyíregyházára, a mérkőzés színhelyére. A szövetségi kapitány hétfőn két, kedden pedig egy edzést tart.

- Az ukránokról semmilyen információt nem kaptam, de ez különösebben nem foglalkoztat, a saját csapatom a lényeg. Az idegenlégiósok közül Lőrincz sérüléssel bajlódott, de bízom benne, egészségesen érkezik haza. Sajnos Limpergerrel nem sikerült felvenni a kapcsolatot, róla csak annyit tudok, hogy hétfőn kell jönnie - mondta Jenei Imre, majd hozzátette: a kezdő tizenegyet egyelőre nem akarja - nem is tudja - megadni.

6. avatar: fgymat
    2013.05.06, 21:04 (szerk.: 2022.04.29, 16:18)
    Sporttörténelmi 90 perc Ungváron

Mészáros István, az MTI kiküldött munkatársa jelenti:

Ungvár, 1992. április 29. szerda (MTI) - Sporttörténelmi mérkőzést vívott egymással szerdán délután Ungváron az ukrán és a magyar labdarugó válogatott: a két együttes ugyanis korábban még soha nem találkozott. A 90 percet nagy érdeklődés kísérte, annál is inkább, mert a házigazdáknak ez volt az első nemzetek közötti összecsapásuk, ugyanakkor a magyarok 656-odszor léptek pályára hivatalos válogatott találkozón.

A szövetségi kapitányok, Anatolij Puzacs, illetve Jenei Imre az utolsó pillanatig titkolóztak, nem adták meg a kezdő összeállítást. Aztán egy órával a mérkőzés kezdete előtt fellebbent a fátyol, ismertté vált mindkét gárda összetétele. Az ukránoknál ,,hibapont,, nélkül bejött a tippelt csapat, míg a magyaroknál a combsérüléssel bajlódó Kovács Ervin kimaradt, helyét Telek András foglalta el. Hosszú, kétéves szünet után tért vissza a válogatottba Márton Gábor, míg a 25 esztendős Sallói István először kapott helyet a nemzeti tizenegyben.

A fehérorosz Zsuk játékvezető sípjelére az együttesek az alábbi összeállításban kezdték a játékot:

Ukrajna:
    Kutyepov - Luzsnij, Nyikiforov, Tretyak, Bezsenar - Cimbalar, Selepnyickij, Pogogyin, Kovaljec - Szalenko, Scserbakov

Magyarország:
    Brockhauser - Lőrincz, Telek, Limperger - Mónos, Márton, Sallói, Lipcsei, Simon - Kiprich, Vincze

Kellemes, 20 fokos, szellős időben kezdődött a mérkőzés, egyik oldalon megilletődött magyarok, másikon lelkes ukránok közremüködésével. Folyamatos játék percekig nem alakult ki, a kölcsönös csapkodást követően a 3. percben viszont kishiján megszerezték a vezetést a hazaiak. Szalenko, a Dinamo Kijev futballistája, jó 20 méterről a baloldali kapufát találta telibe. Közvetlenül utána az ukrán csapatkapitány, Selepnyickij kötött csokrot több magyar hátvéd lábára is, de gyatrán mellé guritott. A 9. percben 11-es-gyanus eset játszódott le Brockhauser kapuja előtt. A kiugró Scserbakovot felbuktatták, szerencsére a jóindulatu játékvezető a szabadrugást kihozatta a 16-oson kivülre. Nyikiforov bombáját Brockhauser látványosan háritotta. A 16. percben ismét a magyar kapus tartott bemutatót képességeiből, Tretyak nagyszerü szólója végén az ukrán közeli lövését tette ártalmatlanná. Közvetlenül ezután Lőrincz szabadrugása jelenthette volna az első lehetőséget, de a belga idegenlégiós 25 m-ről a sorfalba lőtt. Ám korántsem a magyar kezdeményezések jellemezték a mérkőzést. Csaknem mindig a házigazdáknál volt a labda, és szögletek sora is jelezte a hazaiak fölényét, akik összeszokottabb, jobb csapat benyomását keltették. A 19. perc hozta az első magyar csatárjelenetet: Kiprich négy ukránt kicselezve jutott el a 16-osig, végül azonban mentettek előle. Ez idő tájt Mónos után rövid időn belül Sallói is begyüjtött egy sárga lapot, tulzott keménykedésük következményeként. A 26. percben Kiprich parádésan ,,dobta,, Vincze elé a labdát a 16-oson belülre, de semmi sem lett a dologból. Fél óra után kiegyenlitettebb lett a játék, nem azért, mert feljavultak a magyarok, hanem mert az ukránok visszavettek az általuk diktált tempóból. A Jenei-gárda tagjai leginkább előrevágott labdákkal kisérleteztek, de mivel ezt többnyire vaktában tették, nem lett eredménye. A 36. percben Vincze az első sikeres magyar kapuralövést jegyezhette föl magának, kár, hogy labdája a kapu közepébe tartott, ahol ott állt Kutyepov. Álmatag percek zárták az első félidőt, eseményt az jelentett legfeljebb, hogy egy akciószerüség végén Márton lent maradt az ukrán 16-osnál a földön, szerencsére azonban nem történt vele baj.

A félidőben:
    Ukrajna - Magyarország 0:0

Sajátos metamorfózison ment át a szünetben a magyar válogatott. Mintha teljesen kicserélték volna a csapatot, egészen frissen, nagy akarással vetették magukat a küzdelembe a játékosok. A 47. percben Kiprich gyors kilépője jelentette az első feljegyezni valót: a holland vendégmunkás azonban hosszan szöktette magát, s igy odalett az esély. Négy perccel később Mónos oldalról ivelhetett be szabadrugást, Lőrincz ,,felhőfejese,, az égbe szállt. Annál több zavart okozott Vincze ivelése, ám végül csak szöglet lett a dologból. Röviddel később ismét a Kispest-Honvéd csatára volt a középpontban: ő végzett el egy szabadrugást, ám lövése Mártont találta telibe... A hibák dacára dicséretesen akaró válogatott futballozott ekkor a pályán. A bátorság mellé azonban, mint utóbb kiderült, csak átmenetileg, hiányzott az összpontositás. Ám csak a 61. percig. Ekkor a vezetést is megszerezte a Jenei-gárda. Vincze a baloldalon elrobogott, remekül adott be, és a berobbanó Sallói öt méterről középen, félmagasan a hálóba lőtt (1:0). A 68. percben viszont kishiján egyenlitettek a hazaiak. Lőrincz felfejelte a labdát, amelyet Cimbalar az ötösről egyből kapura vágott, Brockhauser parádésan mentett. Azonnali válaszként Kiprich kihasználta Nyikiforov hibáját, a hátvéd elcsuszott, és a magyar csatár 11 m-ről belőtte a válogatott második gólját (2:0). Halvány válasz gyanánt a 74. percben a csereként beállt Gecko 10 m-ről az oldalhálóba lőtt. Hibázott az egyik magyar cserejátékos is: az MTK-s Balog egyedül tört a kapura, de beérték. Adódtak ukrán lehetőségek is, de ekkor már egyértelmüen a magyarok irányitása mellett zajlott a találkozó. A 80. percben Márton, némi tulzással, a félpályáról szurta rá a labdát, amely - a közönség felhördülésétől kisérve - alig tévesztett célt. Vincze gyámoltalankodott el ezután egy helyzetet, majd Kiprich volt hasonlóképpen nagyvonalu. A befejező percekre is jutott esemény bőséggel. Lőrincz a 83. percben ragyogó szólót vágott ki, már a 16-oson belül járt, amikor Nyikiforov buktatta. A jogos büntetőt Kiprich értékesitette, aki becsapva a balra vetődő kapust, a jobb alsó sarkot választotta (3:0).

Az egykori tatabányai labdarugó kishiján harmadik gólját is megszerezte a 88. percben, ám 15 m-es lövését védte a kapus. Legalább ennyire kecsegtető helyzetből kisérletezhetett a szombathelyiek frissiben beállt válogatottja, Illés, ám kissé elhamarkodottan fölé vágta a labdát. Már mindenki a mérkőzés végét várta, amikor Jenei kapitány Brockhauser helyére beküldte a kapuba Balogh Tamást. A ferencvárosi portás nem bizonyithatott, s nem csupán az idő rövidsége miatt. Már a 92. percben járt a mérkőzés, amikor 20 m-ről szabadrugást lőhetett Gecko, aki méregből bődületes erővel lőtt a kapu jobb oldalába (3:1).

Végeredmény:

Ukrajna - Magyarország 1:3 (0:0)
    gólszerzők: Gecko (92.), illetve Sallói (61.), Kiprich (68., 83., 11-esből)
    sárga lap: Kovaljev, illetve Mónos, Sallói
    csere: Pogogyin helyett Szak (56.), Szalenko helyett Gecko (59.), Scserbakov helyett Guszev (70.), illetve Limperger helyett Balog T. (59.), Sallói helyett Pisont (75.), Márton helyett Illés (83.), Lőrincz helyett Kovács E. (87.), Brockhauser helyett Balogh T. (89.)

A külföldön szereplő sztárokat nélkülöző ukránok nagy vehemenciával kezdtek, s az első negyed óra alatt akár három gólt is lőhettek volna. A szintén tartalékos összeállitásban játszó magyarok ugyanakkor szinte semmi veszélyt nem jelentettek az ellenfél kapujára. Jenei Imre csapatából nagyon hiányzott egy olyan irányitó, aki fazont szabott volna a támadásoknak.

Fordulás után kiegyenlitettebbé váltak az erőviszonyok, a magyarok mind jobban magukra találtak, s a gólokkal sem maradtak adósak. Szó se róla, a hazaiaknak is akadt helyzetük, de ők nem tudtak élni a kinálkozó lehetőségekkel. S még csak szerencséjük sem volt, hiszen Mónos egy alkalommal a gólvonalon állva mellel tudott tisztázni. A vendéglátók elkeseredetten támadgattak, hogy legalább a szépitő találatot bevigyék, közben azonban egyre lyukasabbá vált védelmük.

A 3:1-es győzelem a legszebb reményeket is fölülmulja, főleg a gyengére sikeredett első játékrész után. Viszont második félidei teljesitményük alapján a magyarok akár nagyobb arányban is nyerhettek volna.

Nyilatkozatok:

Viktor Prokopenko (Ukrajna), aki az Anatolij Puzacs, Valerij Jaremcsenko, Viktor Prokopenko hármasból ezuttal a vezetőedzői teendőket látta el:
    - Ilyen a futball. Mi játszottunk jobban, mi hoztuk össze a helyzeteket, mégis mi veszitettünk. Csak önmagunkat okolhatjuk ezért a fiaskóért, hiszen a támadásban és a védekezésben egyaránt sulyos hibákat követtünk el. Ezzel együtt csak gratulálni tudok a magyaroknak, további sikereket kivánok nekik.

Jenei Imre szövetségi kapitány:
    - Az eredménnyel elégedett vagyok, viszont a teljesitménnyel annál kevésbé. Rossz, mondhatni katasztrofális első félidőt produkáltak a játékosok, de használt a szünetben tartott fejmosás, s a második játékrészben egy lényegesen jobb magyar csapatot láthatott a közönség. Személy szerint Brockhauser, Telek, Simon, Vincze és Kiprich játékát tudom kiemelni.

Dr. Laczkó Mihály, az MLSZ elnöke:
    - Az első félidőben nagyon gyenge teljesitményt nyujtottak a középpályások. A másodikban azonban a szép játék párosult az eredményessel.

Czékus Lajos, az MLSZ főtitkár-helyettese:
    - Az első félidő után legvadabb álmaimban sem gondoltam ilyen sikerre. De aztán, akárcsak legutóbb az osztrákok ellen, beindult a gépezet, s akkor már nem volt megállás.

Limperger Zsolt:
    - Nagyon fáradt voltam, én kértem a cserét. Még nem pihentem ki igazán a legutóbbi sérülésem.

A sportszerkesztőségek figyelmébe
    Az ungvári mérkőzést a helyszinen 11 ezren látták.

7. avatar: magyarfutball.hu
    2009.07.02, 10:49 (szerk.: 2017.03.03, 22:05)

8. avatar: fgymat

9. avatar: magyarfutball.hu

10. avatar: harsi
    2008.12.06, 14:56
    Stadion Avanhard hasonlít rá, ha a kapu mögötti lelátókat azóta építették és persze beszékezték. A másik nem tom hogy néz ki, arról nem találtam képet a worldstadiums.com-on.smiley

11. avatar: harsi
    2008.12.06, 14:51
    Azthiszem láttam az összefoglalót, vagy a gólokat!smiley Mintha salakos futópálya lett volna, és kb. teltház is volt. A kapuk mögött, mintha kocsik parkotak volna és csak oldalt lett volna lelátó! Ennyire emlékszem!smileysmiley

12. avatar: magyarfutball.hu
    2008.12.06, 13:47 (szerk.: 2017.03.03, 22:06)
    This season was the first season for the Ukraine national football team. The Federation, particularly its president Bannykov had organized first game with Hungary on the small stadium near the border with the country of the opponents. The field on which the game was organized could have been counted as the neutral considering the fact that Uzhhorod has a big population of native Hungarians.

13. avatar: magyarfutball.hu
    2008.12.06, 13:46
    Mafoci és nso.hu szerint is Ungváron volt, kérdés melyik pályán?

14. avatar: magyarfutball.hu
    2008.12.06, 13:45 (szerk.: 2008.12.06, 13:45)
    Még nem találkozott egymással a két ország válogatottja. Nem is nagyon volt erre alkalom, hiszen Ukrajna is éppen csak megszületett.

Az első félidő igazi ismerkedési negyvenöt percet hozott. Mindkét válogatott kicsit idegesen, kapkodva játszott. Egy gól jó nyugtató lett volna, de az nem akart megszületni.

Minden fontos dolog az utolsó harminc percben történt. Több mint egy óra elteltével végre megtaláltuk az utat a hazaiak kapujába. Ettől nagyon megváltozott a játék. Végre látványos akciókat is vezettünk és további gólokkal sikerült emlékezetessé tenni a két válogatott első találkozását.

Tulajdonképpen a vereség ellenére nem keltett rossz benyomást a szerveződő ukrán válogatott.