Hungary - Lithuania 1 : 0 17:00

2023.04.01, 20:57

2020.06.16, 13:11
    – Két osztályban is gólkirály volt, mégsem lett válogatott. Miért?

Tiber Krisztián: Talán nagyképűség nélkül mondhatom, hogy egy élvonalbeli gólkirály a világ minden táján válogatott lenne legalább egyszer, nekem viszont ez nem adatott meg. Az akkori szövetségi kapitány és a Gázszer tulajdonosa között nem volt jó a viszony, valószínűleg ennek ittam meg a levét. A Litvánia elleni barátságos mérkőzés előtt a keretben voltam, majd hazaengedtek minket a hétvégi bajnoki fordulóra, én pedig gólt lőttem, a csatárok közül mégis egyedül én maradtam ki.

3. avatar: magyarfutball.hu
    2017.09.20, 16:47
    Budapest, 1998. május 25., hétfő (MTI) - Király Gábor kapus, Fehér Csaba és Füzi Ákos védőjátékos hétfőn kikerült a magyar labdarúgó-válogatott keretéből, így 19 játékossal készül Bicskei Bertalan szövetségi kapitány csapata a szerdai, Nyíregyházán megrendezendő Litvánia elleni barátságos mérkőzésre.

Bicskei Bertalan arról tájékoztatta az MTI-t, hogy Illés Béla belázasodott, ezért Erős Károly bentmaradt a keretben. Ha Illés állapota keddre rendbe jön, akkor az MTK játékosát veszi figyelembe a csapat összeállításánál.

A magyar válogatott kedd reggel Nyíregyházára utazik, ahol a szerdai összecsapás időpontjában, 17 órakor tart edzést.

A Litvánia ellen készülő magyar válogatott kerete:

kapusok:
    Hajdu Attila (Ferencváros), Sáfár Szabolcs (SV Salzburg)

védők:
    Sebők Vilmos, Pető Tamás (Újpesti TE), Lakos Pál, Korsós György (Győri ETO FC), Hrutka János (1. FC Kaiserslautern), Mátyus János (Kispest-Honvéd FC)

középpályások:
    Lisztes Krisztián (VfB Stuttgart), Halmai Gábor, Illés Béla (MTK Hungária FC), Szilveszter Ferenc (Vasas Danubius Hotels), Erős Károly (BVSC-Zugló FC), Tóth Norbert (Újpesti TE)

csatárok:
    Herczeg Miklós, Korsós Attila (Újpesti TE), Horváth Ferenc (Ferencváros), Kovács Zoltán (PAOK Szaloniki), Hamar István (Beitar Jerusalem)

4. avatar: fgymat
    2013.05.18, 23:00 (szerk.: 2023.04.02, 12:20)
    Labdarúgás - Magyarország - Litvánia

1998. május 27.

Egyenként vonultak a két válogatott játékosai a küzdőtérre, a magyarokat nagy hangorkán köszöntötte. Különlegességet jelentett a játékszer megérkezése is, azt Kovács István olimpiai, világ- és Európa-bajnok ökölvívó hozta helikopterrel.

A román Marcel Lica játékvezető dirigálása mellett, közel 18 000 néző előtt a következő összeállításban kezdett a magyar és a litván válogatott.

Magyarország:
    Hajdu Attila - Sebők Vilmos - Hrutka János, Mátyus János - Pető Tamás, Lisztes Krisztián, Halmai Gábor, Hamar István - Herczeg Miklós, Horváth Ferenc, Korsós Attila

Litvánia:
    Gintaras Stauce - Dainius Gleveckias - Andrius Skerla, Deividas Semberas, Andrius Tereskinas - Aurelius Skarbalis, Irmantas Stumbris, Raimondas Zutautas, Grazvydas Mikulenas - Orestas Bujtskus, Aidas Preiksaitis

Tapogatódzó játék jellemezte a bevezető perceket, a litvánok meglepetésre már a térfél közepén letámadták a magyarokat. A 12. percben Lisztes indítása után Herczeg lőhetett 14 m-ről, a litván kapus azonban hárított.

A stadion közönsége hullámozni kezdett, miközben a pályán a vendégek irányítottát a játékot. A 25. percben Hamar 10 m-ről, középről tiszta helyzetből lőhetett volna, helyette azonban egyszerűen feladta a labdát a litván kapusnak. Gyorsan jött a vendégek válasza, Bujtskus lépett ki egyedül, de kisodródott helyzetből, jobbról 12 m-ről fölé lőtt. A 30. percben Pető a 16-oson belül buktatta Zutautast, a megítélt büntetőből Bujtskus a jobb kapufa mellé lőtte a labdát.

Továbbra is a vendégek voltak lendületesebbek, a magyarok térfelén folyt a játék. Lisztesék nem tudták felvenni a ritmust, zavarok uralkodtak a magyarok soraiban.

a félidőben:

Magyarország - Litvánia 0-0
    Nyíregyháza, 18 000 néző, V: Marcel Lica (román)
    sárga lap: Pető (30.)

Góllal nyitotta a második játékrészt a magyar válogatott. A 49. percben Hrutka 25 m-ről, középről szabadrúgásból a bal felső sarokba nyeste a labdát (1-0).

Az 56. percben rosszul léptek ki a vendégek, Horváth egyedül nyargalhatott kapura, majd önzetlenül Korsós elé passzolt, aki balról, 7 m-ről nem sokkal a kapu mellé lőtt. A magyarok játéka a gól és a helyzet után sem nagyon javult, hiányzott egy stílust adó játékmester. A litvánok továbbra is jó teljesítményt nyújtottak a mezőnyben, a magyar védőfallal azonban már nem bírtak.

A másik oldalon épp a hátvédsor lassúságával volt gond, amit a magyar csatárok nem tudtak kihasználni. A 80. percben a gólszerző Hrutka egy ütközés során a vállára esett, hosszasan ápolták a mentőkocsiban, majd kórházba szállították. A befejező percekben a sorozatos cserék folytán már nem alakulhatott ki folyamatos játék.

Egy jól eltalált lövéssel szerencsés, de megérdemelt győzelmet aratott a magyar válogatott a mezőnyben jól játszó litvánok ellen.

a végeredmény:

Magyarország - Litvánia 1-0 (0-0)
    gólszerző: Hrutka (49.)
    sárga lap: Pető (30.), illetve Skarbalis (70.), Stauce (70.)
    csere: Korsós helyett Tóth N. (59.), Herczeg helyett Kovács Z. (74.), Hrutka helyett Korsós György (80.), Lisztes helyett Szilveszter Ferenc (82.), illetve Stumbris helyett Igoris Morinas (60.), Bujtskus helyett Virginiu Baltusnikas (73.), Gleveckias helyett Arturas Steska (74.), Mikulenas helyett Igorius Steska (79.), Preiksaitis helyett Zydruna Grudzinskas (85.)
    jók: Hrutka, Sebők, Horváth F., illetve Gleveckias, Skerla, Mikulenas

Vélemények a magyar-litván mérkőzésről:

Bicskei Bertalan, a magyar válogatott szövetségi kapitánya, aki 13. alkalommal ült a nemzeti csapat kispadján:
    - Most hozott először szerencsét a 13-as szám. Az első félidőben szerencsénk volt, de a második játékrészben már elégedett voltam a csapat teljesítményével. Tudtam, hogy a litvánok jó játékerőt képviselnek, egy hajtós csapat, s kívánom, hogy szerencséjük legyen nekik az ősszel kezdődő Eb-selejtezőkön.

Kestutis Latoza, a litván válogatott szövetségi edzője:
    - Az első félidőben nem használtuk ki a kínálkozó helyzeteket, különösen a kimaradt 11-es fájó számunkra. A szünetet követően hamar gólt kaptunk, ami után kinyílt a védelmünk, s a gyors magyar csatárok veszélyesen kontrázhattak. Az Eb-selejtezőre való felkészülésünkhöz nagyon hasznos volt ez a találkozó.

Halmai Gábor, a magyar válogatott csapatkapitánya:
    - Az első játékrészben nem játszottunk jól, a mezőnyben végig egyenrangúak voltak a litvánok. Megtanultunk nyerni, aminek nagyon örülünk. A közepes színvonalú találkozón a nagy meleg is rányomta bélyegét a két csapat teljesítményére.

Gintaras Stauce, a litván válogatott kapusa, csapatkapitány:
    - Az első félidőben nekünk voltak helyzeteink, gondolok itt a 11-esre is, de a fordulást követően a váratlan gól megfogta csapatunkat. Különösen a támadójátékban maradtunk el a vártaktól, amiben közrejátszott az is, hogy nagyon jól védekeztek a magyarok. Számunkra váratlan volt a nagy meleg, hiszen Litvániában, mikor eljöttünk hideg volt.

5. avatar: magyarfutball.hu

6. avatar: fgymat
    2010.10.18, 17:50
    Az eltérések a szokásos nb1.hu-s pontatlanságokból adódtak, az összes többi helyen ugyanazt írják, mint a litván forrás, ezért javítottam.

7. avatar: magyarfutball.hu
    2010.10.18, 17:26 (szerk.: 2010.10.18, 17:29)
    Néhány eltérés:
    Dainius Gleveckas (68' Virginijus Baltušnikas)

Orestas Buitkus (63' Igoris Morinas)

Irmantas Stumbrys (70' Artūras Steško)

Gražvydas Mikulėnas (67' Igoris Steško)

8. avatar: magyarfutball.hu
    2010.01.22, 20:59 (szerk.: 2018.01.13, 13:31)
    1998-as programfüzet:

9. avatar: magyarfutball.hu
    2010.01.10, 19:42 (szerk.: 2023.03.30, 19:59)
    A MÉRKŐZÉS

7. perc: Lisztes balról, a tizenhatos vonalának magasságából, szabadrúgásból ívelt a vendégek kapuja elé, de az ötösön Zutautas megelőzte a magyar támadókat és kifejelte a labdát.

12. perc: Lisztes szerzett labdát harcosan a középpálya közepén, majd remekül ugratta ki a védők közül a jobb oldalon megiramodó Herczeget. Az újpesti csatár maga elé tette a labdát, s 14 méterről, a jobbösszekötő helyéről laposan lőtt, de Stauce biztosan fogta a kapu közepére tartó labdát.

14. perc: Mikulenas kapott labdát Skarbaliustól a jobb oldalon, a tizenegyes pont magasságában. A csatár felnézett, megpróbálta a bal oldalon a kapu elé egyedül érkező Preiksaitist játékba hozni, de a középpályás a kapu mögé lőtt.

24. perc: Pető jobb oldali bedobása után Herczeg futott el a jobb szélen, majd a kapu elől lőtt, de Korsós a tizenegyes pontnál lemaradt a labdáról.

25. perc: Korsós adott középre a bal oldalról, Horváth a tizenhatos vonaláról a tizenegyes ponthoz fejelt, ott Hamar mellre vette a labdát, majd jobbal, estében a bal kapufa mellé lőtt.

26. perc: Stumbrys indította Buitkust, aki kilépett a jobbösszekötő helyén, s mivel látta, hogy Hajdu elindul kifelé a gólvonalról, jobbal, 17 méterről lőtt, de a bal felső sarok mellé.

29. perc: Zutautas lépett ki a védők közül a bal oldalon, s már a tizenhatoson belül járt, amikor az őt utolérő Pető buktatta. Tizenegyes. A büntetőt Buitkus végezte el, s jobbal gyatrán a jobb kapufa mellé lőtt. Hajdu jó irányba vetődött, de beavatkozására nem volt szükség.

30. perc: Hrutka a kezdőkörből, még a magyar térfélről indította a bal oldalról befelé tartó Korsóst. A csatár a tizenhatos előtt testtel maga elé tette a labdát, elindult előre, de a kapujából kifutó Stauce merész vetődéssel védett.

47. perc: Hamar végzett el szabadrúgást a litván tizenhatos bal sarkától. Lisztes elé gurított, a középpályás pedig visszajátszott a védők közül kilépő Hamarhoz, aki lőhetett volna, ám inkább tolt egyet a labdán, így Glaveckas menteni tudott.

49. perc: Skerla buktatta Horváthot középen, 25 méterre a litván kaputól. Hrutka állt a labda mögé, és jobbal, elegánsan a bal felső sarokba csavart.

1-0

56. perc: Sebők pazar indítással ugratta ki a védők közül Horváthot. A ferencvárosi támadó betört a vendégek büntetőterületére, majd - mivel Semberas utolérte -, balra, a támadást kísérő Korsóshoz adott. A csatár az ötösön megtolta a labdát, majd a bal alsó sarok mellé lőtt.

61. perc: Mikulenas szerelte Hrutkát a kezdő körben, majd Preiksaitist indította. A litván középpályás 18 méterről lőni próbált, de az őt üldöző Hrutka belelépett a lövésbe, így a labda a kapu közepén térdre hulló Hajdu könnyu zsákmánya lett.

67. perc: Pető indította a jobb oldalon robogó Herczeget, aki remekül hozta játékba a középen érkező Lisztest. A középpályás jobbal átvette a labdát, aztán tizenhárom méterről ballal lőtt, de Stauce elcsípte a bal alsó sarok felé tartó labdát.

72. perc: Halmai adott Liszteshez, aki nyomban a jobbösszekötő helyén kilépő Herczeg elé tálalt. A csatár tizenhat méterről, jobb külsővel célbavette a kaput, ám a bal kapufa mellé talált.

80. perc: Egy jobb oldali magyar bedobás után a fejelni próbáló Hrutka a földre esett, majd miután feltápászkodott, fájdalmas fintorral az arcán markolta meg a bal vállát. A védő nem is tudta folytatni a játékot, Szilágyi doktor, a válogatott csapat orvosa majd tíz percig ápolta őt, a litván kapu mellett, ezután pedig egy mentőautó szállította kórházba a Kaiserslautern labdarúgóját.

83. perc: Mátyus tört előre a bal oldalon, és az ötös magasságából középre adott. Horváth Skerla mellett ballal, cseles mozdulattal, nyolc méterről kapura lőtt, Stauce azonban vetődve védte a labdát.

87. perc: Szilveszter szaporázta meg lépteit a jobb oldalon a tizenegyes pont magasságából a túlsó oldalra emelt, Horváth pedig az ötös jobb sarkáról, háttal a kapunak ollózva lőtt a jobb felső sarok mellé, fölé.

90. perc: Tóth adott Hamar elé, a támadó a bal oldalról a kapu elé emelt, Igoris Stesko azonban szögletre vágta a labdát. A sarokrúgást Tóth végezte el jobbról, beadása után a labda veszélyesen csavarodott az ötösre, Stauce azonban biztosan lépett ki a gólvonalról, és messzire öklözte a labdát.

KAPITÁNYI NYILATKOZATOK

BICSKEI BERTALAN: - Ellenfelünk körülbelül azt a játékerőt képviselte, amire számítottunk. A litvánoknak tiszteletreméltó volt az az eredményük, hogy Macedóniát kétszer is legyőzték a vébé-selejtezőkön. El kell ismernem, hogy az első félidőben nem álltunk hadilábon a szerencsével, sajnos ekkor hiányzott a csapatomból az az átütőerő, ami a veszélyes helyzetek kialakításához szükséges. Szünet után mozgósítottuk a tartalékainkat, ekkor már több helyzetet is kidolgoztunk, és egy szabadrúgás góllal nyertük meg a mérkőzést. Szerintem megérdemelten. Ellenfelünknek egyébként sok sikert és több szerencsét kívánok a jövőben.

KESTUTIS LATOZA: - Az első félidőben jobban játszottunk, sikerült végrehajtanunk azt a taktikát, amit elterveztünk, ám sajnos kihagytunk két helyzetet és a tizenegyest. Szünet után váratlanul gólt kaptunk. Aztán megpróbáltunk javítani a játékunkon, ám a magyarok jól védekeztek, nem hagytak bennünket kibontakozni. Azt azért szeretném hozzátenni, hogy Litvániában most sokkal huvösebb az idő, és ez a hőmérsékletkülönbség okozta fáradtság főként a második félidő második felében nagyon meglátszott a játékosainkon.

10. avatar: fgymat
    2009.05.24, 21:15
    Macedónia után újabb olyan csapat, amelyikkel első alkalommal nézünk szembe. A vidéki városban nagyon lelkes közönség várta a két csapatot.

A magyar válogatott sokat támadott, de a litvánok sem maradtak adósak. A vendégcsapat szép, de meddő játékot mutatott be. Igaz, egyik helyzetük gólra váltását a huszonkilencedik percben csak szabálytalanul tudtuk megakadályozni és így büntetőhöz jutottak. A 11-est viszont nem tudták értékesíteni (Buitkus mellérúgta). Meg kell állapítanunk, hogy a szerencsére is szükségünk volt a döntetlen megtartásához, bár akár vezetést is szerezhettünk volna.
    A második játékrészt is támadásokkal kezdtük és négy perccel a kezdés után szabadrúgáshoz jutottunk. A labdát Hrutka huszonöt méterről csavarta a kapu bal felső sarkába.
    A továbbiakban is mi alakítottunk ki lényegesen több helyzetet, de egyikből sem sikerült a kapuba találnunk.

A litvánok még így a csapat sztárjai nélkül is jó benyomást keltettek, különösen az első félidőben. De mi győztünk!