Békéscsabai Előre FC - Újpesti TE 1 : 2 13:00

2016.05.20, 14:52 (szerk.: 2021.02.01, 00:01)
    Békéscsabai Előre FC - Újpesti TE 1-2 (0-2)

NB I-es labdarúgó-mérkőzés, Békéscsaba, 5000 néző
    V.: Puhl (dr. Bozóky, Lánczos)
    Békéscsaba: Baji 6 — Raducu 6 — Balog 6, Futaki 5 — Dobi 5, Kerényi 4, Brlázs 5, Todorovics 4, Valentényi 4 — Belvon 5, Stoica 5. Edző: Pásztor József
    Újpest: Szűcs Lajos 6 — Sebők 6—2=4, Kiskapusi 0, Szlezák 5 — Jenei 5, Kozma 5, Véber 6, Zombori 4, Tóth N. 0 — Herczeg 4, Kovács 5. Edző: Várhidi Péter
    Csere: Tóth N. helyett Eszenyi (6) a 13., Kiskapusi h. Szanyó (6) a 23., Todorovics h. Vörös (6), Stoica h. Fazekas (5) mindkettő a szünetben, Zombori h. Kvasz (-) a 67., Kerényi h. Takács (-) a 78. percben.
    Gólszerző: Eszenyi a 30., Szanyó a 32., Fazekas a 62. percben.
    Sárga lap: Sebők (Dobit hátulról elgáncsolta) a 27., Balog (Szlezák felvágásért) a 45., Fukati (Herczeg lerántásáért) a 73. percben.
    Kiállítva: Sebők az 55. percben.
    Szögletarány: 4:4 (2:4)

Egyperces gyászszünet előzte meg a találkozót. Jakab Péternek, a békéscsabaiak utánpótlás edzőjének az édesapja hunyt el a napokban.
    30. perc: Eszenyi lövése után a labda túljutott Baji kapuson, de a fiatal Futaki a gólvonal előtt kivágta a mezőnybe. Ide-oda pattogott a labda, mígnem ismét Eszenyihez került, aki hét méterre, háttal a kapunak a háló közepébe ollózott, 0-1.
    32. perc: Kovács a 16-os vonaláról jobbra kitolta a labdát Szanyó elé, aki két lépés után, 11 méterről a vetődő Baji mellett laposan kilőtte az alsó sarkot, 0-2.
    55. perc: Sebők az újpesti térfél közepén felrúgta Fazekast, amiért villant a sárga lap. Mivel ilyen kártyája már volt, rögtön a pirosat is megkapta.
    62. perc: Vörös jobbról remekül átlőtt a túloldalra, ahol Fazekast teljesen egyedül hagyták az újpesti védők. A labda egyet pattant a játékos előtt, aki 13 méterről védhetetlenül a bal felső sarokba bombázott, 1-2.
    Belvon Attila (sötét mezben), akit a finnek is figyelnek, ezúttal nem volt gólerős, de olykor hasznosan dolgozott. (Fotó: Kovács Erzsébet)

Mintha csak hazai pályán játszott volna az Újpest, az első perctől kezdve támadólag lépett fel és azonnal mezőnyfölényt harcolt ki.
    A Békéscsaba kénytelen volt védekezni, ám ebbe is sok hiba csúszott. Az újpestiek korai kényszerű cseréi nem rontottak az összteljesítményen, sőt... Éppen a két frissiben beállt labdarúgójuk iratkozott fel hamar a góllövő-listára. A gólok után még tetszetősebben futballoztak a vendégek, tehették, hiszen ez végleg megnyugtatta őket. Jellemző az első félidőre, hogy a békéscsabaiak csupán egyetlen egyszer célozták meg a kaput.
    Sok minden megzavarta a vendégeket a folytatásra, ugyanis ettől kezdve az erős széllel szemben játszottak, ráadásul Sebők korán a kiállítás sorsára jutott, ami miatt megbomlott a védelmük egysége. Ráadásul mintha a második játékrészben egy kicsit nagyobb mellénnyel léptek volna pályára az újpestiek.
    Tény, a Békéscsaba is más harcmodorban küzdött, ami annak is köszönhető, hogy a sérüléssel bajlódó Stoica és a szokatlanul halvány teljesítményt nyújtó Todorovics helyére két gyors ember állt. Ahogy jó volt a csere az első játékrészben az ÚTE-nél, úgy sikeres volt a békéscsabaiaknál is, hiszen Vörös adta a szépítésnél a gólpasszt és a másik csere, Fazekas talált a hálóba.
    A második játékrészben a csabaiak feljavulása miatt sokkal kiegyensúlyozottabb és izgalmasabb lett a játék. A tíz főre fogyatkozott Újpest a kapott gól után már ocsúdott és azon volt, hogy tartsa előnyét. A csabaiak rohamoztak, ám nem sok sikerrel jártak kísérleteik, hiszen, ha mégis tűz alá vették a kaput, Szűcs Lajos remekül hárított. Az első félidőben nyújtott jobb teljesítménye révén rászolgált a győzelemre a fővárosi csapat.

Edzői nyilatkozatok
    Pásztor József, a Békéscsaba edzője:
    — Saját magunkat vertük meg, noha az Újpest két szép gólt rúgott, viszont mi adtuk oda a labdát mindkét esetben, amelyekből megkontráztak bennünket. Pedig felhívtam a játékosok figyelmét arra, hogy ne nagyon adogassuk el a labdákat, mert ellenfelünk könyörtelenül kihasználja a helyzeteit. Ez be is következett.
    — Szünet után feljavult a játék, igaz tíz ember ellen történt...
    — Igen, tartottam tőle, hogy beleszaladhatunk egy nagyobb vereségbe, ezért alakítottam át a csapatot a második félidőre. A gyengén játszó Todorovics és Stoica helyett olyan embereket állítottam be, akik játéktudásban ugyan nem ütik meg a lecseréltek szintjét, viszont sokkal fegyelmezettebben játszanak. Ennek meg is lett az eredménye, s szépítettünk is. Ám sajnos, csatársor nélkül nehéz gólokat rúgni, sőt, annyira veszélyesek voltak az újpesti kontrák, hogy a gyors csatáraik révén még tíz emberrel is nagy helyzeteket teremtettek.
    — A nagy vereség elmaradt, sőt, akár egyenlíthetett is volna a gárda...
    — A mi csapatunk szürke játékosokból áll, és nincsenek benne klasszisjátékosok. Amíg partiban vagyunk, azaz ha döntetlenre áll a mérkőzés vagy ha netán vezetünk, akkor megyünk, darálunk, ám ha az ellenfélnél az előny, akkor nehezen fordítunk. Ezen a mérkőzésen is megpróbáltuk ezt, s ha Raducu közelről egyenlít, talán még nyerünk is!
    Várhidi Péter, az Újpesti TE edzője:
    — A csapat ismét teljesített, amiért csupa nagy betűvel írnám le minden egyes játékosunk nevét. Kissé megéreztük a sérültjeink hiányát, s ráadásul tíz főre csökkentünk a kiállítás miatt, amit én túl szigorúnak ítéltem meg a kispadról, s ezért vált szorosabbá és nyílttá a találkozó.
    — A biztos vezetés után félteniük kellett a három pontot...
    — Igen, tízen maradtunk, s bizony nagyon küzdenünk kellett, hogy megtartsuk előnyünket. Mivel több csatárunk is volt a pályán, megpróbáltuk erőltetni a góllövést, mert félő volt, hogy a nagy hajtásban kiegyenlít a Békéscsaba. A helyzeteink kimaradtak, de szerencsére ellenfelünk sem jeleskedett a kapunk előtt.
    (Gyurkó Mihály - Jávor Péter - Verasztó Lajos)

2. Újpest 15 9 3 3 28-15 30