I. osztály 1910/1911, 17. forduló
  1. nela: 2.000

2021.07.24, 12:19
    Budapesti Torna Klub—Törekvés Sport Egye­sület 5:4 (4:1).

Hölgy-utcai versenypálya. A. B. T.K. lelkes, gyors és önfeláldozó játékának köszönheti a rendkívül értékes győzelmet. A Törekvést saját otthonában és mai formájában legyőzni olyan ered­mény. a mire a B. T. K. méltán büszke lehet; ügy látszik a Postásoktól átlépett Saly és Kovács jatéka lendített akkorát a piros-fehéreken, hogy ismét legjobb csapataink közé kell őket soroznunk. Nyugodt összejátszás és kitűnő védekezés jellemezte a B. T. K.-ot, ellentétben a Törekvés kapkodó, ideges játékával. A vesztes csapat a vezetőség nagy szomorú­ságára ezúttal ismét rakoncátlankodott, holott mos­tanában éppen azért ért el szebbnél-szebb eredmé­nyekét és vívta ki a sportközönség elismerését, mert fairen, úri módon játszott. Tegnap folytonosan apel­láltak a bíróhoz, sőt e közben meg is sértették, úgy hogy Nyilast és Bednárt e miatt ki is állította. Nyi­lasnak a büntetés nem volt elég és a mérkőzés után nekiesett a bírónak és súlyos szavakkal inzultálta. Biró:Sár Izidor volt.

Budapesti Hírlap 1911 május 30.

2021.07.14, 20:52
    B. T. C.—Törekvés 5: 4.

(Hölgy-uiczai pálya.) Ki hitte volna, hogy a Törek­vés, a mely néhány nap előtt még biztosan verte a kitűnő B. A. K.-ot, saját pályáján legyen kénytelen meghajolni éppen a letörtnek hitt B. T. C. előtt? Nem­csak az otthonosság érzete, a saját publikum lelkesítése, hanem kivételesen a rideg papírforma is a Törekvés mellett szóltak s igy veresége, még inkább pedig a szo­katlan goalarány méltán keltenek feltűnést. A Törekvés sorsa már a match első félórájában meg volt pecsételve. Játékosaik — különösen a védelem — kissé könnyelműen,
    némi elbizakodottsággal kezdték a mérkőzést; a mikor pedig ellenfelük fölénye a tényleges eredményben is jelentkezett, elvesztették nyugodtságukat s izgatottságuk durva játékmodorban nyert kifejezést, a minek követ­kezménye Nyilasnak, és az ifjúsági csapatból előrerukkolt Bodnárnak a játékból való kizárása lett. Itt emlitjük meg, mint a kiállításnak epilógusát, hogy Nyilas az öltözőben inzultálta a játékbirót és csak nehezen sikerült a tettleges inzultust megakadályozni. Nyilas eljárását a legmesszebbmenőleg elítéljük, már csak azért is, mert a mérkőzést vezető Schaár Izidor egyike a legkorrektebb biráinknak, a ki ezen a mérkőzésen vállalt nehéz tisztét is kiválóan törtötte be;
    A Torna-Club megérdemelte győzelmét; Csatársora — a Postásoktól átlépett játékosokkal, megerősödve — jó klasszist képvisel, és mai összeállításában megfelelően goalképes; legjobb ezúttal a jobbszélső Dobó volt. A fedezetsorban Simon, a közvetlen védelemben pedig Szendrő játszottak elismerésreméltóan, míg Bihary kissé indiszponáltan védett;
    A Törekvésnél Wolenszky ismét megfelelt annak a bizalomnak, a melylyel hivei a leggoalképesebb czentercsatárok közé sorozzák; partnerei közül csak a nyugodt balszélső vonta magára figyelmünket, mig a védelem sokat hibázott és különösen a helyezkedésben bövetett el helyrehozhatatlan mulasztásokat;
    A B. T. C. első veszélyes támadása sikerrel jár, mert negyedóra elteltével Saly már megszerzi az első goalt, a mit azonban a Wolenszky által szöktetett Nyilas csakhamar kiegyenlít. A Törekvésnek azután alkalma nyilik a vezető goal elérésére, de Wolenszky a munkáscsapat részére megítélt tizenegyest a kapu fölé rúgja. Hosszú ideig tartó középjáték után Simon szabadru ásából Saly remek goalt fejel (35. p.). A B. T. C. most fö­lénybe kerül, Bayer lövését Dürr a kapuba vágja, mig három perozczel a befejezés előtt Dobó lefutva a védel­met, a negyedik goalt rúgja.
    Félidő 4: 1.
    Szünet után a Törekvés heves támadásokat intéz a piros-fehérek kapuja ellen és Bodnár meg Wolenszky a félidő közepéig két goalt rúgnak, úgy hogy a mérkőzés már csak 4 : 3 arányban a B. T. C. javára áll. A Törekvés közönsége már kezd bizni kedvencz csapata győzelmében és izgatottságában néha tulhevesen buzdítja a játékoso­kat, a minek következménye a játék rövid ideig tartó elfajulása lett, a bíró erélye azonban csakhamar rendet teremt. A 30-ik perezben Dobó megszerzi csapata ötödik goalját, a mi egyszersmind a győzelmet is jelenti, mert az öt perczczel a mérkőzés vége előtt Wolenszky által rúgott goal csak 5 : 4-re tudja javítani a Törekvés goalarányát.