Nemzeti SC - Sabaria LSZ 0 : 3

I. osztályú profi liga 1927/1928, 9. forduló
  1. Nemzeti Sport: 8.000

2022.10.02, 21:35 (szerk.: 2022.10.03, 13:12)
    Az I. liga mérkőzéseinek bírái: Ferencváros—III. ker. FC: Viczenik. — Hungária—Budai 33-as: Majorszky. — Nemzeti—Sabaria: Herzka. — Vasas— Attila: Salgó. — Újpest—Kispest: Széll. — Bástya—Bocskay: Boronkay.

Sporthirlap, 1927. november 19.

2022.10.02, 20:19 (szerk.: 2022.10.03, 09:22)
    Sabaria—Nemzeti 3:0 (1:0)

Sabaria: Weinhardt — Nagy, Prém — Pesovnik, Sághy, Bass — Buresch, Mészáros, Stofián, Holzbauer, Tárnok. — Nemzeti: Gallina — Török, Szendrő — Hossó, Volentik, Bartos — Rémay III., Odry, Kautzky, Bihámi, Czétényi.

Változatos és szép küzdelmet hozott a Sabaria és a Nemzeti csapatainak találkozása, amelyből a szebb futballt játszó szombathelyiek kerültek ki győztesen. A nagyarányú vereséget azonban a Nemzeti lelkesen küzdő együttese nem érdemelte meg és azt főképen az indiszponáltan bíráskodó Hegízka Pál terhére kell írnunk, akinek ítéletei legtöbbször a Nemzetit sújtották.
    Egy csúnya jelenettől eltekintve — amikor Nagy orron boxolta Bartost — a mérkőzés mentes volt minden durvaságtól és a játékosok még akkor sem vesztették el a fejüket, amikor a közönség állandó zajongásával percekig befolyásolta a játékot. Az első meleg helyzetet Czétényi teremti, de a bíró a támadást lefújja. A 6-ik percben Mészáros 25 méterről remek lövést küld a kapura, amely a felsőlécről visszapattan. A labda néhány pillanat múlva ismét Mészároshoz kerül, aki tíz méterről nagyszerű lövéssel megszerzi a vezető gólt. (1:0).
    A 17-ik percben Török roszszul ad „haza“, de a résen álló Stofián hibáz. A Sabaria továbbra is frontban marad, míg a Nemzeti Czétényi lefutásával veszélyeztet. Mindkét csapat egy-egy kornert vét, de úgy Bass, mint Kautzky fejesei a kapu fölé kerülnek. A 32-ik percben Nagy, akit az előző percben faultoltak, előretör, belerohan Bartosba és fordulás közben durván orron boxolja. A bíró azonban nem állítja ki. A következő percben Nagy Bihámi lövését a 16-os vonalon belül kézzel leüti, de a bíró nem lát szándékosságot és a reklamált 11-est nem adja meg.
    Két perccel később Tárnok megszökik, lövése a felső kapufát súrolva pattan vissza a mezőnybe. Az utolsó tíz perc a közönség állandó zajongása miatt teljesen élvezhetetlen.
    A második félidő első negyedórája a Nemzetié. Az első 5 percben két jó helyzete is akad, de Nagy egy biztos gólt ment.
    A Sabaria csak a 17-ik percben jut szóhoz, lekerülnek a Nemzeti kapuja elé, a 16-os vonalon belül Bartos hendszet vét, a bíró itt
    megítéli a 11-est, amelyet Bureseh védhetetlennül a sarokba lő. (2:0).
    Ezután Odryt faultolják a 16-oson, de a szabadrúgást Volentik rosszul irányítja. A 26-ik percben a bíró a 16-oson érthetetlenül szabadrúgást ítél a Nemzeti ellen. Mészáros labdája a vetődő Gallina mellett jut a hálóba. (3:0).