Profi I. liga 1930/1931, 6. forduló
  1. Nemzeti Sport: 2.500

2023.07.27, 22:48
    Ujpest—Budai „11“ 6:0 (1:0)
    Az I. félidő tömeghisztériája ráragadt a játékosokra, a II.félidőben már nyugodtabban játszottak a megtizedelt csapatok, de csak egy-két játékos egyéni teljesítményének köszönheti Ujpest ezt a gólarányt
    Góllövők: Spitz, Spitz, P. Szabó, Spitz, P. Szabó, P. Szabó
    Ujpest. Bíró: Vas, 2500 néző.
    Ujpest: Huba — Dudás, Fogoly III. — Borsányi, Volentik, Vigh — Török, Avar, Köves, Spitz,
    P. Szabó.
    Budai „11”: Fábián — Oláh, Ligeti — Czumpf, Kárpáti II., Kovácsi — Sztancsik, Lyka, Sáros, Kárpáti I., Schuster.
    A budaiak indítják el a játékot,
    amelynek első momentumai Ujpest nagy frisseségéről tanuskodnak. A 3. percben Fogoly III. szabadrugását Avar fejjel passzolja oldalra és
    Spitz befejeli a hálóba, - hajszálnyira ofszájdon állt azonban.
    Avar 25 méteres bombája kapu fölé száll. Közben Schuster beadása Huba zsákmánya lesz. A 7. percben Avar- Török kombináció után Köves lövése emberben akad meg. P. Szabó kornert ér el, amit Avar fejel kapu mellé. Avar újabb éles bombája kapu mellett süvít el. Ligeti összeütközik a fejelő Törökkel, aki rosszul esik, de szerencsére nincs komoly baj. A budaiak egy-két tetszetős kombinációval nyomulnak fel, de támadásaiknak nincs átütő ereje.
    Most Ujpest remek játékba fog. A jobbszárny támadása után Avar gyilkos erejű lövését Fábián a felsőlécre tolja, innen Spitz elé kerül a labda, akinek lövését Fábián kiüti, a befutó
    P. Szabó hatalmasan megvágja a labdát amely keresztben taccsra megy a kapu torkából. Avar pompásan helyezett lövését Fábián bravúrosan tolja ki öklével. P. Szabó megy el mint a szélvész és közeli lövését a külső háló fogja fel. Most a Budai „11” egymásután két kornert rug, az első után veszélyes volt a helyzet. Ujpest még erősít és a 25. percben megszületik a vezetőgól.
    Borsányi taccsát visszakapja Volentiktól, szépen íveli a kapu elé, Oláh stoppolja a labdát, de Spitz elé, akinek még ideje van egy húzást is csinálni és 15 méterről tiszta helyzetben kényelmesen a bal sarokba helyezi.1:0.
    Ujpestet viszi előre a lendület, újabb kornert ér el. Avar löki Fábiánt, szabadrúgás. A 29. percben jó akció Kövest hozza lövőhelyzetbe,
    a center lövésre lendített lábába beletalpal Oláh. Kövest kiviszik.
    A bíró nem látott semmit és gólkikket ítél. A közönség tombol, a csapat ideges lesz. Víg Sztancsikot faultolja, Avar pedig beleugrik Kárpáti II. altestébe. Kárpáti I. vonul centerhalfba. Avar fellöki Fábiánt, szabadrúgás. A félvonal és a budaiak 16-osa közt folyik a játék, amikor
    Avar csunyán beleugrik Ligetibe.
    Ez elterül, de rögtön felugrik, nekirohan Avarnak és mind a két kézzel torkán ragadja, majd ujra összeesik.
    A bíró kiállítja Avart, Ligetit hordágyon viszik le, amint pedig később kiderült, Ligetit is kiállította a bíró.
    A játék három percig szünetel. Mikor ujra megindul, Kárpáti II. játszik hátvédet Ligeti helyett. A sántító Köves beáll, de nem sok vizet zavar. A közönség borzasztóan hangos, a játékosokon erőt vesz az idegesség. Van még egy ujpesti korner és az erős ofszájdról startolt P. Szabó érvénytelen gólja.
    Szünetben izzó a hangulat a tribünön és alatta egyaránt.
    A II. félidőre kivonuló budai csapatot erős pfujjal fogadja a közönség, a bírónak is kijut a gyalázkodó kifejezésekből. Ujpest Török—P. Szabó— Spitz—Köves csatársorral kezd, de hamarosan áttér a Török—Spitz—P. Szabó formációra, míg a sántikáló Köves negyedik halfot játszik inkább. A széles működési teret nyert két egyéni játékú csatár, P. Szabó és Spitz nagyszerűen használja ki a kínálkozó lehetőségeket és ez hamar eldönti a mérkőzés sorsát. A 12. percben Köves jól ugratja Spitzet, aki átmegy két emberen, lövése a jobb alsó kapufára és onnan a túlsó hálóba pattan. 2:0.
    A 15. percben Czumpf csúnyán beleszáll P. Szabóba, a bíró kiállítja. Sztancsik vonul hátra halfnak, most már a budaiaknak is csak három csatárjuk van. Schustert és Lykát variálják a két szélen, Sáros végig a centerben marad. A 20. percben Borsányi küld előre jó labdát,
    Spitz kiteszi P. Szabót, aki 10 lépésről a balsarokba helyezi a labdát. 3:0.
    Most ellaposodik a játék, a fáradtság vesz erőt a játékosokon és nem is változna az eredmény, ha a budaiak nem roppannának össze. A 37. p.-ben még Dudás elereszti Sárost és Huba nyaktörő kifutása és rádobása menti csak meg Ujpest kapuját a góltól.
    A 38. percben P. Szabó pompás labdát centerez Spitznek, akinek csak oda kell tennie a lábát. 4:0.
    A 39. percben Dudás hátulról gáncsolja a kitörő Schusztert,
    11-es, amit Sáros a baloldali kapulécre lő. A pattanó labdát Vig kivágja, P. Szabó jó tempóban elcsípi és mielőtt a budaiak magukhoz tudnának térni a meglepetéstől, P. Szabó egyedül törtet kapujuk felé. Fábián kifut, de
    P. Szabó ügyesen jobbra húzza a labdát, ő meg balról kerüli ki Fábiánt és az üres kapuba gurítja a labdát. 5:0.
    A 43. percben Spitz szökteti P. Szabót, aki a balsarokba helyezi az utolsó gólt. 6:0.