Bp. Spartacus SC - Békéscsabai Előre SC 1 : 0 13:30

2023.01.15, 21:42 (szerk.: 2023.01.16, 21:59)
    Bp. Spartacus - Békéscsabai Előre 1:0 (1:0)

Kőér u. 1000 néző
    V: Palotai
    Bp. Spartacus: Virág — Fábián, Szűcs, Mihalecz, Nagy, Kácsor, Bánvölgyi, Strenitzer, Gábor, Ádám, Simon. Edző: Hidegkúti Nándor.
    Békéscsaba: Tóth — Kvasz, Dobó, Bertók, Kiss, Lengyel (Ambrus, a szünetben), Láza (Száraz, 66. perc), Moós, Németh, Szűcs, Schneider. Edző: Piller Sándor.

20. perc: Gábor a jobbszélen elhúzott, beadása elszállt a kapus felett és a jól helyezkedő Nagy a hálóba fejelt. 1:0.
    25. perc: Kvasz hibájából nagy helyzet alakult ki a csabai kapu előtt, de Strenitzer lövése az egyik védőn elakadt.
    39. perc: szabadrúgás után Strenitzer hat méterről a vetődő kapusba rúgta a labdát.
    43. perc: a kifutó Tóth Gáborral összecsapott, mindkettő ápolásra szorult. Tíz percig állt a játék.
    56. perc: Ambrus erős lövését Virág csak kiütni tudta, utána csak nehezen szabadult fel a Spartacus kapuja.
    60. perc: Gábor elől az utolsó pillanatban mentettek szögletre, a vendégek.
    61. perc: Bertók jó helyzetben rosszul találta el a labdát.
    64. perc: Tóth a 16-os környékén tanyázott, Ádám „ajándék” labdát kapott Dobótól, de nem tudta kihasználni nagy helyzetét.

Meglátszott a játék képén, hogy egyik csapatot sem fenyegeti különösebb veszély.
    Az első félidő iram nélküli, barátságos „játszadozással” telt el, szünet után valamivel érdekesebb lett a játék, mindkét csapat nagy becsvággyal küzdött, különösen a Békéscsaba.

Jó: Fábián, Mihalecz, Nagy, Strenitzer, ill. Kiss, Ambrus, Németh.

6. Bp. Spartacus 32 12 11 9 56:46 35
    ...
    8. Békéscsaba 32 13 8 11 47:41 34

Népsport, 1969. november 17. (Arcanum DT)
    Egy nagy Nagy-fejes

A Kőér utca mintegy négyszáz főnyi közönsége jó mérkőzést várt a két középcsapattól.
    Az első félidő nem aratott túl nagy tetszést. A hazai csapat támadott, de nem valami nagy átütő erővel. Inkább amolyan tét nélküli hangulatban. Ekkor a Békéscsaba teljesen védekezésre állt be.
    Kár volt! A 22. percben Gábor elszáguldott a jobbszélen, beadott és a balösszekötő helyén Nagy István magasra emelkedve védhetetlenül fejelt a hosszú sarokba. Ezenkívül még egy kapufa - és utána semmi a Spartacus részéről.
    A második félidőben azt tették a csabai fiúk, amit már az elsőben is kellett volna, végig támadtak. A Spartacus teljesen beszorult és kifulladt.
    Csak azért nem egyenlítettek ki a vendégek, mert nem lőttek. Minden labdát be akartak vinni a kapuba. Pedig, ha tudták volna, hogy Virág, a Spartacus kapusa erős derékfájással véd (megfelelő tartalék hiányában vállalta a szereplést), bizonyára jóval többet foglalkoztattak volna távoli lövésekkel.
    Békéscsaba igazolta jó hírnevét, a vereség ellenére kitűnő, összeszokott gárda benyomását keltette és nem véletlen, hogy újonc létére a bajnoki táblázat első felében helyezkedik el.

— Ni csak, a játékvezető többet fut, mint a játékosok, milyen jól bírja — mondták a szurkolók a mérkőzés vége felé. Nem véletlenül. Palotai Károly volt az, az ETO egykori játékosa. Kitűnően bíráskodott!
    (Füzér József)képFelszabadító rúgás - cigánykerékkel kombinálva. Mihalecz és Fábián nézi Szűcs III. mutatványát (Rédei Ferenc felvétele)

Képes Sport, 1969. november 18. (Arcanum DT)
    Ellentétes félidők

Kőér utca, 1000 néző
    V: Palotai
    Spartacus: Virágh (7) — Fábián (8), Szűcs (7), Mihalecz (7), Nagy (8), Kácsor (6), Bánvölgyi (5), Strenitzer (6), Gábor (7), Ádám (6), Simon (7). Edző: Hidegkúti Nándor.
    Előre: Tóth (7) — Kvasz (8), Dobó (7), Bertók (6), Kiss (7), Lengyel (5), Láza (5), Moós (7), Németh (7), Szűcs (6), Schneider (7). Edző: Piller Sándor.
    Csere: Lengyel helyett Ambrus (9), a szünetben, Láza helyett Száraz (7) a 66. percben.

Ideális labdarúgóidőben kezdődött a játék.
    Már az első percekben kirajzolódott a két csapat hadrendje. Mindkét oldalon megerősített védelmek állták útját a támadóknak. Az első percekben a Bp. Spartacus felfutó hátvédjei révén többet veszélyeztetett, de komoly gólhelyzet nem alakult ki Tóth kapuja előtt.
    A 20. percben Gábor az elcsúszó Bertók mellett a jobb szélen elfutott, beadása átszállt a védők fölött, s Nagy a bal kapufa tövénél a hálóba fejelte a labdát, 1:0.
    A gól kissé felrázta a csabai csapatot, s több jó támadást vezetett. A csonka csatársor azonban nem tudta bevenni Virágh kapuját.
    Változatos játékkal folytatódott a küzdelem, az iram közepes volt és a színvonal sem volt túl magas.
    A 24. percben Németh-Láza-Németh volt a labda útja, de a Spartacus-védők szögletre mentettek. A 25. percben Kvasz nem érte el a labdát, de Strenitzer lövését Tóth bravúrosan mentette.
    Az ellentámadás során Németh 20 m-ről fölé lőtt.
    A hazai támadások a csatárok rosszul irányzott lövéseivel fejeződtek be.
    A 39. percben egy cseles szabadrúgás után Strenitzer nyolc m-ről kapura lőtt, de Tóth elvetődve védett.
    A 43. percben egy magasan szálló beadásra Tóth és Gábor együtt ugrottak fel és csúnyán összefejeltek. A csabai kapuvédő szemöldöke fölrepedt, emiatt öt percig állt a játék.
    A második félidőben Lengyel helyett Ambrus játszott jobbfedezetet
    Érdekesebb, iramosabb lett a játék, ami főleg az Előrének köszönhető. Felhagyott a csapat a túl biztonságos játékkal és bátran támadott.
    A kitűnően játszó Ambrus az 56. percben óriási lövést küldött Virágh kapujára, utána csak nehezen szabadult fel a hazaiak kapuja.
    A következő percben Moós lövését védte a pesti kapus.
    Az ellentámadás során Gábor kitört, de a jól keresztező Dobó szögletre mentett.
    A 66. percben ismét cserélt a csabai csapat, Láza helyett Száraz állt be.
    A 68. percben Németh az alapvonalig futott el, keresztbeívelt, Bertók nagy helyzetben mellégurított.
    Két perc múlva a nagy lelkesedéssel játszó Száraz a bal szélen elrobogott, beadását Németh kapásból fölévágta.
    Az Előre határozott fölénybe került, s levegőben lógott a kiegyenlítő gól.
    A 73. percben Kvasz beadását Száraz Virághba lőtte, majd Moós lövését szögletre hárította a hazaiak kapusa. A szögletrúgást Schneider végezte el, s a kitűnően benyesett labdát nyolc méterről Ambrus centiméterekkel a kapu fölé fejelte. (Virágh már verve volt.)
    A Spartacus teljesen beszorult, elöl csak Gábor tartózkodott.
    A 78. percben ismét nagy csabai helyzet maradt kihasználatlanul, a jobb oldalról keresztbe ívelt labdát a kaputól három méterre álló Száraz nem érte el.
    A csabai csapat által diktált nagy iram az utolsó percekben sem esett, de Virágh kapuja ezen a mérkőzésen érintetlen maradt.

BÍRÁLAT
    Két ellentétes félidő jellemezte a találkozót. Míg az elsőben a hazai, a másodikban az Előre játszott döntő fölényben.
    A játék első részében a megerősített Előre-védelem ügyesen védte kapuját, de a támadásokról egy-két játékos gyengébb formája miatt le kellett mondania.
    A második félidőben a cserék használtak a csapatnak, s a taktikai elképzelést maradéktalanul sikerült végrehajtani, de a megteremtett gólhelyzeteket a csatárok nem tudták kihasználni.
    A második félidőben a jól játszó Előre döntetlent érdeméit volna.

Jók: Fábián, Mihalecz, Nagy, Gábor, ill. Ambrus, Kiss, Németh, Száraz.