IFK Göteborg - Ferencvárosi TC 3 : 0 19:00

játékvezető : Sars Alain (Franciaország)
  3. tempofradi.hu: 7.000

2. avatar: ingersheim

3. avatar: fgymat
    2014.12.27, 17:44 (szerk.: 2022.02.17, 14:01)
    Norrköping, 1996. augusztus 7. szerda (MTI) - A stadionbetiltás miatt nem otthonában, hanem attól 200 km-re, semleges pályán, Norrköpingben fogadta szerdán a svéd IFK Göteborg labdarúgó BEK-selejtezőbeli ellenfelét, a Ferencvárost. A két együttes a következő összeállításban kezdte a játékot:

IFK Göteborg:
    Ravelli - Landberg, Lucic, Anegrund, Nilsson - Alexandersson, Mild, Lindqvist, Blomqvist - A. Andersson, Pettersson

Ferencváros:
    Hajdu - Limperger, Telek, Nagy N. - Szűcs, Miriuta, Jagodics, Lisztes, Aranyos - Horváth, Nicsenko

Az első percekben Miriuta távoli lövése foglalkoztatta a 130-szoros válogatott Ravellit, majd Limperger kapott sárga lapot Pettersson felvágásáért. Később Nicsenkónak is volt egy kecsegtető helyzete, de 11 m-ről leadott lövésébe Lucic belelépett. A 22. percben a rendkívül sokat mozgó Blomqvist sarokrúgását Hajdu szögletre ütötte, majd a következő beívelésnél a kapus lehúzta a labdát. A félidő közepétől a ferencvárosiak valamelyest visszaestek, már nem tudták úgy megtartani a labdát, mint a korábbi időszakban. Az egyre többet támadó svédek a 37. percben gólt szereztek: Blomqvist a jobb szélen lefutotta Horváthot és Jagodicsot, aztán Petterssont hozta játékba. Az ő lövése levágódott, a visszapattanó labdát Blomqvist a 16-oson belülről a hosszú, jobb sarokba emelte (1-0). Öt perccel később egy újabb formás skandináv támadás végén Blomqvist 7 m-ről lőtt, Hajdu bravúrral szögletre hárított. A sarokrúgás után Mild közelről a kapu fölé fejelt, ez is nagy helyzet volt.

A félidőben:

IFK Göteborg (svéd) - Ferencváros 1-0
    Norrköping, 7000 néző, V: Sars (francia)
    gólszerző: Blomqvist (37.)

A második félidő elején a hazaiak ott folytatták, ahol a fordulás előtt abbahagyták, továbbra is ők játszottak fölényben. Az első komoly akció végén Andersson közeli próbálkozását Hajdu még hárítani tudta, de az 50. percben már ő is tehetetlen volt. Igaz, Aranyos óriásit hibázott, mert kirúgta a kapus kezéből a labdát, de továbbítása pontatlan volt. A játékszer Mildhez, majd tőle Alexanderssonhoz került, az ő beívelését Pettersson a kapu torkából fejelte a hálóba (2-0). A ferencvárosiak teljesen beszorultak, jóformán alig-alig jutottak át a felezővonalon. Az 57. percben újabb találatot értek el a svédek: Blomqvist ívelt be szabadrúgást a jobb oldalról, Lindqvist visszafejelte a labdát, a szabadon hagyott Andersson 6 m-ről nem hibázott (3-0). A 68. percben Szűcs kapott sárga lapot egy szabálytalan belépőért, majd Novák Dezső vezetőedző cserékkel próbált frissíteni. A magyar bajnok azonban később sem talált magára, gyenge teljesítményével nagy csalódást okozott. A hajrában előbb Nicsenko próbálkozott, távolról ívelt labdája célt tévesztett, a másik oldalon Alexandersson beívelését Blomqvist fejelte kapura, Hajdu ezúttal is bravúrral védett. A 84. percben Milovanovic is feliratkozott a sárgalaposok közé, ő Blomqvistet akasztotta hátulról. Zárásként a göteborgiak legjobbja, Blomqvist 16 m-ről nagy lövést eresztett meg, a labda Hajduról kipattant, de másodszorra menteni tudott Andersson elől.

A ferencvárosiak jól kezdtek, mintegy 20 percen keresztül egyenrangú ellenfelek voltak, ám később érthetetlenül megtorpantak, átengedték a játék irányítását a göteborgiaknak, akik éltek is a lehetőséggel, s a második félidő elejére megnyugtató előnyt szereztek. Innentől nagyot esett a játék színvonala, az Üllői útiak képtelenek voltak feltámadni, a svédek pedig megelégedtek a háromgólos különbséggel.

A visszavágó két hét múlva Budapesten lesz.

BEK-selejtező, végeredmény:

IFK Göteborg (svéd) - Ferencváros 3-0 (1-0)

gólszerzők: Blomqvist (37.), Pettersson (50.), Andersson (57.)
    sárga lap: Limperger (7.), Szűcs (68.), Milovanovic (84.)
    csere: Pettersson helyett Wahlstedt (85.), illetve Limperger helyett Milovanovic (70.), Lisztes helyett Arany (73.), Nicsenko helyet Touati (83.)
    jók: Nilsson, Mild, Blomqvist, Andersson, illetve a Ferencvárosból senkit nem lehet kiemelni

4. avatar: magyarfutball.hu
    2010.05.25, 13:39 (szerk.: 2010.05.25, 13:41)
    A BL selejtezőre való felkészülés utolsó állomása volt a Pannatinaikosz elleni derbi. Athénban 1-1-es félidő után (két 11-essel) 3-1-re kikaptunk. Novák Dezső azonban elégedett volt, mivel a nagyon erős ellenféllel való találkozás jól szolgálta a felkészülést. Az új fiúk is jó benyomást tettek rá, így bizakodva várja az ősz mérkőzését.

Jól vagyok, és nem félek a Göteborgtól, A felkészülés alatt világosan kiderült, hogy a csapat nem gyengült. Vagyunk olyan jók, mint az ellenfél és mindenki biztos lehet benne, nem szenvedünk nagyarányú vereséget. Támadnunk kell, és támadni is fogunk, mert ha beállunk védekezni, az a halálunkat jelenti.

A mérkőzés egyébként Norrköping-ben lesz, mert a hazaiak pályája be van tiltva - dobálózás miatt.

A hangulat kicsit olyan mint tavaly Brüsszel előtt, és ebben nagy szerepe van a sajtónak, ami a nyilvánvaló párhuzamra építette a beharangozóját. Számomra van egy furcsa vetülete a meccsnek, mégpedig az, hogy ezt az “új Fradit” még egyáltalán nem láttam! Remélem jól mutatkoznak be!

FERENCVÁROS-Göteborg 0-3 (0-1)

Hajdú - Telek - Limperger, Nagy N. - Szűcs, Miriuta, Jagodics, Lisztes, Aranyos - Horváth, Nicsenko
    csere: Milovanovics, Arany, Touati

Nagyon kevés néző volt a stadionban, és ráadásul sokan mentek a fiúkkal, így a hangulatra nem lehetett panasz.

A mérkőzés óvatos tapogatózással kezdődött. Néhány perc alatt kiderült, hogy nem túl erős az ellenfél. A csapat Miriuta vezérletével vezetett néhány formás akciót. Azt lehet mondani, hogy az első 30 percben uraltuk a játékot. Tulajdonképpen már kezdtem megnyugodni, mert úgy láttam jól játszunk és az ellenfél sem veretes. Csendesen telt az idő, a kapuk nem kerültek veszélybe. Talán a fiúk is megnyugodtak, így nem vették komolyan azt az akciót ami a jobbszélen futott. Jagodics és Nagy Norbi métereken keresztül üldözte, cibálta a szélsőt eredménytelenül. A gyenge kapuralövésbe egy védő belevetődött, de a kipattanó labdát a hálóba emelték, mivel az első lövésre elvetődő Hajdúnak nem volt ideje felállni.

Még ekkor is úgy éreztem nem lehet különösebb baj, mivel a gól előzmények nélkül született, és a játék képe sem azt mutatta, hogy a csapat összeomlik. Az igaz, hogy Lisztes sérülten való játéka a támadásokat halovánnyá tették, de reménykedtem. A szünetet követően aztán hamar elszállt a remény, amikor is bekaptuk a másodikat. Hajdú már hatástalanított egy gyenge lövést, amikor Aranyos kirúgta a kezéből a labdát. Persze ellenfélhez jutott. A beívelésre Limpergert könnyedén megelőzve érkeztek belül.. A csapat összeomlott és most már láttam nem ússzuk meg 3 alatt.

Sajnos bekövetkezett. A sokadik beívelés szállt a kapunk elé, amik Hajdú vonalhoz ragadsága miatt mind veszélyesek voltak. Limpergert újra megelőzve érték el a harmadikat.

Elemeire hullott a társaság az iparos csapattal szemben. A Göteborgban nincs egy olyan játékos akinek a nevét egy napra is érdemes lenne megjegyezni. Az elején be is voltak rezelve tőlünk, de mi ezt nem tudtuk kihasználni. Tény, hogy a Fradi sem az volt aki tavaly ősszel mindenkit elkápráztatott. Sehol sem volt a tűz és a mindenre elszántság, csak a kishitűség és a kapkodás volt jelen.

Nicsenko -kapu elé is került, de nem sikerült gólt elérnie;
    Novák Dezső -súlyos hibája, hogy hagyta Lisztest a pályán szenvedni és hogy Aranyost nem zavarta világgá. Sokkal hamarabb kellett volna cserélnie

Novák Dezső:

-Nem tudom, nem értem az egészet. Sajnos éretlenek vagyunk a nemzetközi porondra. Továbbra is azt mondom, hogy nem gyengült a csapat, de azt el kell ismerni, hogy ez a társaság még messze nem tart ott, ahol a tavalyi. A játékosok át sem érezték a mérkőzés jelentőségét. Nem volt meg bennük a tűz, a lelkesedés, ami egy ilyen mérkőzésen elengedhetetlen. Baj volt az akaratukkal. Nem tudtak tenni annak érdekében, hogy egy verhető ellenféllel szemben továbblépjenek. Előjött a régi magyar betegség,vert helyzetben teljesen összeomlanak, és még arra sem képesek, hogy legalább a vereség mértékét csökkentsék. Néhányan gyávák voltak és néhányan nagyokat hibáztak.

-Ennek ellenére nem cserélte le a sérült Lisztest és a lelkibeteg Aranyost (az újságíró kérdése teljesen jogos)

-Lisztes még a szünetben is azt mondta egészséges. Aranyost pedig azért nem váltottam le, mert akkor az egész csapatot lecserélhettem volna. Sem Mirriuta, sem Nicsenko , sem Nagy N. nem játszott úgy, ahogy azt kellett volna. Egyedül Telekkel és Szűccsel vagyok elégedett. Lisztesre visszatérve meg kell jegyezzem, hogy csúnyán becsapott és nem csak engem, hanem a csapatot és a közönséget is.
    A hétvégére változások lesznek. Lisztes kipihenheti a sérülését azt garantálom, de rajta kívül is lesznek olyanok, akik kimaradnak. Aranyos biztosan, hisz valószinű, hogy a közönség kikezdené. Senki sem gondolhatta azt, hogy biztos helye van a csapatban. Azért van 22 játékosunk, hogy variálhassak. Ebből a szempontból könnyű a helyzetem, de sajnos nem ez határozza meg a gondolataim, hanem az, hogy egy olyan lehetőséget szalasztottunk el, ami talán soha vissza nem térő alkalom. Ezt a csapatot ki kellett volna verni. Mivel az esélyeink minimálisak lettek, így azt kell mondanom, hogy újra, most pontosan ott vagyunk, ahol két éve pocsolyában.

Mindig tiszteltem Novákot, mert nem köntörfalaz. Most is az igazságot mondta el. Annyi azért idekívánkozik, hogy az ő szerepe sem elhanyagolható, hisz a Tv-n keresztül is jói látható volt, hogy Krisztiánt és Aranyost le kellett volna, sokkal hamarabb, cserélni. Valószínűleg Limpergert is, aki - legalábbis a TV-n keresztül nézve - egy jóllakott ember benyomását keltette.

Az szörnyű igazság az, hogy a mérkőzés kudarca egy folyamat eredménye. A csapat évről évre szürkébb. A bajnokság színvonala pedig egyre alacsonyabb. örültünk-örültünk az újra megszerzett bajnoki címnek, de ez az öröm össze sem hasonlítható az 1992-eshez. Igaz, a Fodor által vezérelt csapat a maihoz képest több szórakozást nyújtó, csodálatos társulat volt. A politikai helyzet, az érzelmi egység, csapat, edző és közönség között nagyban felvillanyozta az embereket.

A játékosállomány a tavaszon szenzációs volt, de ezt a játékban sokszor nem sikerült megmutatni - igaz eredményben igen, hisz simán nyertük a bajnokságot. Ehhez azonban kellett a BVSC kifulladása is. Hoztuk a kellő pontokat, de csak azért, mert mindig akadt egy-egy játékos aki egyéni kvalitása folytán olyat produkált ami eldöntötte az adott találkozó sorsát. Sajnos azt kell mondani, hogy tudatos elemeket nélkülöző, egyéni képességekre alapuló grundfutballt játszottunk az elmúlt időszakban. Az egyéni klasszisok száma azonban megfogyatkozott, és ez sajnos rögvest az eredményben is megmutatkozott.

Persze az őszi nemzetközi mérkőzésekre a fentiek nem igazak, mert egy-egy találkozóra Novák mindig egyénre szabott, nagyszerű taktikát dolgozott ki. Ha ez nem így lett volna, elmaradtak volna a diadalok. De még ezen időszakban is csak a külföldiek ellen volt a játéknak arculata. A bajnokikon rendre ment a brusztolás. Persze a szurkolói igények is magasabbra emelkedtek - a csapat tette magának magasra a lécet - a tavalyi csodaősz után.