Haladás VFC - Békéscsabai Előre FC 3 : 1 19:00

2017.01.01, 22:23 (szerk.: 2021.09.14, 21:17)
    Haladás VFC - Békéscsabai Előre FC 3-1 (2-0)

NB I-es labdarúgó-mérkőzés, Szombathely, 8 ezer néző
    V.: Bede (Mező, Nagy L.)
    Haladás VFC: Király 7 — Varga K. 5, Tóth M. 4, Szekér 6 — Mikóczi 5, Kovács S. 7, Bognár 6, Varsányi 5, Tóth Gy. 6 — Fehér 8, Negrau 7. Edző: Mihalecz István
    Békéscsaba: Babócsy 6 — Mracskó 7, Csató 5, Szenti 5, Kovács T. 6 — Fodor 5, Balogh 6, Major 5, Puskás 7 — Kulcsár 4, Vlaicu 7. Edző: Pásztor József
    Csere: Major helyett Zahorán (4), Fodor h. Kasik (6) az 58., Tóth Gy. h. Sánta (5) a 60., Negrau h. Kiss P. (-), Balogh h. Filipovics (-) a 75., Varsányi h. Zugor (-) a 84. percben.
    Gólszerző: Bognár a 38., Fehér a 44., Puskás (11-esből) a 60., Negrau a 70. percben.
    Sárga lap: Szenti (Negraut vágta fel), Kovács T. (a karjánál fogva rántotta vissza Fehért) a 22., Varga K. (kézzel beleütött a labdába a 16-oson belül) a 60. percben.
    Szögletarány: 3:9 (2:6)

3. perc: Kovács Tibor próbálkozott 28 méteres lövéssel, de a kapu közepe felé tartó labdát Király magabiztosan fogta.
    5. perc Fodor labdáját Mracskó kapta a 16-os jobb oldalvonalánál, lövése azonban egy méterrel fölé szállt.
    6. perc: Fodor szintén a jobb oldalon futotta le a védőket, belül teljesen egyedül várta az átadást Kovács T., de végül is éppen hogy nem jutott el hozzá a labda, óriási lehetőség volt...
    12. perc: Bognár, a volt válogatott játékos a 16-osig csalta be magát, és a kényszerítőből visszakapott labdát rá is lőtte, Babócsy azonban résen volt.
    24. perc: Fehér táncolt a labda és Kovács T. körül az alapvonaltól három méterre, de még a 16-oson kívül. Miután már Kovács is megtanult néhány lépést, Fehér beadott, az érkező Negrau pedig éppen, hogy lemaradt a labdáról a kapu torkában.
    29. perc: Tóth Gy. ívelt be szabadrúgást ballal a csabai 16-os jobb sarkától. A pettyesnek Bognár feje jelentette a mandinert öt méterre a kaputól, ám a „bólintó” ezúttal nem volt jól beállítva.
    31. perc: Fodor keresztlabdáját Puskás 12 méterről kissé a kaputól balra állva fejelte egy méterrel fölé.
    37. perc: Egy óriási védelmi kihagyást követően Fehér egyből az üresen hagyott Kovács Sándor elé tálalt, a középpályás felnézett, tett egy lépést és százszázalékos helyzetben, 14 méterről a bal kapufát találta telibe.
    38. perc: Az iménti óriási helyzet kimaradt, egy kisebb pedig bement: 28 méterre a kapuval majdnem szemben szabadrúgáshoz jutott a Haladás. A legurított labdának ismét Bognár futott neki, és a szétugró sorfal között óriási erejű, lapos lövést eresztett meg, amely a jobb alsó sarokban kötött ki, 1-0.
    44. perc: Újabb védelmi kihagyás a csabaiaknál. Egy jobb oldali szabadrúgást Szekér fejelt vissza középre, a védők csak nézték, amint Fehér a kaputól négy méterre, senkitől sem zavartatva, kapásból a kapuba juttatta a labdát úgy, hogy az Csató lábán irányt változtatott, de ez már nem segített, 2-0.

48. perc: Kulcsár óriási helyzetben ugrott ki, de hatalmas lélekjelenléttel és bravúrral Király rávetődött a labdára, és ezzel együtt Kulcsár lábára is, akit egy percig ápoltak ezután.
    51. perc: Kovács Sándor a kaputól 16 méterre forgolódott, egyik lábáról a másikra tette a labdát, majd ballal nagy lövést eresztett meg, amely a kapu fölött hagyta el a játékteret.
    54. perc: Ismét a mozgékony Fehér ugrott ki, de Babócsy óriási vetődéssel lelopta a lábáról a labdát.
    55. perc: Csató Sándor egy elé lehulló labdát 30 méterről tüzelt a kapura, a Haladás kapusa ujjheggyel tolta a léc fölé a lövést.
    60. perc: Büntetőhöz jutott a vendégcsapat. Egy beadásba Varga kézzel ütött bele a 16-oson belül, amiért jogos 11-es járt. Puskás futott neki a labdának, és a balra elmozduló Király mellett okosan lőtt a jobb alsó sarokba, 2-1.
    62. perc: Mracskó éles szögből az alapvonaltól 11 méterre lövésre szánta el magát, Királynak minden tudását össze kellett szednie, hogy visszaérjen a rövidsarokra.
    68. perc: Ezúttal is Mracskó a főszereplő: Kasik legurítását 20 méterről jól lőtte meg, Király azonban nagy bravúrral a mezőnybe öklözte a bőrgolyót.
    70. perc: Negrau egyedül vezethette rá Szentire a labdát, termetéhez mérten meglepően fürgén, testcselek sorozatát mutatta be, majd a negyedik után 15 méterről ballal a jobb alsó sarokba lőtt, 3-1.
    (A gólt furcsa közjáték előzte meg, szabadrúgáshoz készülődött Szenti révén a Békéscsaba, amelyet a védő el is végzett, de Fehér a letett labdától egy méterre beleért a labdába, így megszerezve azt, amelyből Negrau helyzetbe került, Bede játékvezető szájához emelte a sípot, de utána mégiscsak tovább engedte a játékot.)
    89. perc: Kiss P. előtt adódott még egy nagy helyzet, együtt robbantak rá egy labdára Babócsy- val, amely a kapu előtt gumit, Kiss P. el is érte hamarabb, de Babócsy nagyot védett.

A mérkőzés kezdetekor a hazai szurkolók még a Debrecen elleni legutóbbi hazai meccset emlegették, amikor nagyon jó játékkal lepte meg a Haladás a nézőit. Éppen ezért bizakodó volt a publikum, csakúgy, mint a játékosok, akik szintén győzelmet vártak, s ezzel együtt az osztályozó nélküli biztos bentmaradást. A csabaiak háza táján is hasonlóan bizakodó volt az elmúlt heti Kispest-meccs után a hangulat és szintén úgy vélték, jók az egy vagy a három pont megszerzésére.
    A meleg ellenére nagy iramban kezdődött a találkozó, mindkét csapat veszélyeztetett, nem lehetett azt mondani, hogy kóstolgatás folyt az első percekben. Az elején a vendégeknek voltak veszélyesebb helyzeteik, de a következő tíz percben a hazaiak sem maradtak adósak, változatos, első 15 percet láthattunk, de gólt nem. Mindkét csapat nagyon könnyedén vitte át a labdát a középpályán, talán ennek is volt köszönhető a sok lehetőség a kapuk előtt.
    A következő negyedórát már másképpen kellett átélnie a csabaiaknak, leginkább a védekezésre fektetve a hangsúlyt, az ellentámadások lehetőségeit elvetve. Ebben az időszakban a Haladás támadói közül talán Fehér okozta a legtöbb riadalmat a vendégvédelemben, amiben közrejátszott az is, hogy az őrzésével megbízott Kovács T. besárgult, így vigyáznia kellett minden mozdulatára.
    A félidő utolsó negyedórájára pedig még jobban állandósult a hazaiak fölénye, ami gólokban is megmutatkozott, bár hozzátartozik, hogy mindkét gól elkerülhető lett volna. Mondjuk egy nem szétugró sorfallal, valamint a második gólnál, ha a kapuvonalon egy csomóban álló három védőből legalább az egyik figyel a lesipuskás Fehérre. Úgy tűnik tehát, hogy ezúttal a vendégek számára nem az első, hanem a harmadik negyedóra volt a sorsdöntő.
    A második félidőben más felfogású Csaba jött ki a pályára. Néhány szórványos ellentámadást tekintve náluk volt a labda, és óriási nyomás nehezedett a Haladás kapujára. A régen látott sokmozgásos játékot mutatták be a vendégek, rendre a hazai védelem mögé kerültek a két szélen, s csak idő kérdése volt a gól, amely 11-es formájában meg is jött.
    Tovább rohamozott a Békéscsaba, minden megmozdulásában gólveszélyt hordozva, csaknem sikerült az egyenlítés, amikor egy erősen vitatható találattal ismét kétgólos előnyre tett szert a dunántúli csapat.
    A mérkőzés további részében még jobban kettészakadt a pálya, a rengeteg lehetőség leginkább a Haladás kapuja előtt adódott, de szépítésre már nem futotta.
    A Békéscsaba - a vereség ellenére - a tavasz egyik legjobb játékát nyújtotta, egy baj volt: a Haladás egy kicsit még jobb volt, no meg szerencsésebb is. A semleges nézők egyébként remekül szórakoztak a jó iramú, helyenként színvonalas, közönségszórakoztató mérkőzésen.

Edzői nyilatkozatok
    Mihalecz István, a Haladás edzője:
    — Az idény legjobb játékát nyújtották az első félidőben a fiúk. A fordulást követően a sérülések és a néhány játékoson kiütköző fáradtság miatt kissé visszaestünk, de érzésem szerint megérdemelten nyertünk.
    Pásztor József a Békéscsaba edzője:
    — Az első félidőben a Haladás játszott jobban, két szabadrúgásból két gólt szerzett. Szünet után sikerült szépíteni, többet támadtunk, jó passzban voltunk, a Haladás harmadik góljára viszont kíváncsi leszek, mert nagyon érdekes körülmények között esett.
    (Szegedi Zsolt)

12. Haladás 27 8 6 13 28-42 30
    ...
    15. Békéscsaba 27 4 11 12 26-41 23

Békés Megyei Hírlap, 1996. június 6.
    képFehér Cs. csatázik védőjével, a békéscsabai Kováccsal. A szom­bathelyi támadó jól játszott, és gólt is szerzett. képKovács Sándor, a Haladás csapatkapitánya (középen) Balogh és Szenti szorításából próbál kitörni. (Fotó: Kaczmarski Z.)

Vas Népe, 1996. június 6. és 7. (Arcanum DT)