Vác FC-Samsung - Békéscsabai Előre FC 1 : 2 17:00

2016.12.14, 10:36 (szerk.: 2021.09.18, 17:04)
    A tavaszi második győzelem után jöhet a Győr
    Vác FC-Samsung - Békéscsabai Előre FC 1-2 (0-1)

NB I-es labdarúgó-mérkőzés, Vác, 1500 néző
    V.: Vavika (Kurmai, Nyilas)
    Vác: Hámori 7 — Nagy 5 — Lévai 5, Lajkovics 4 — Schwarcz 5, Andrássy 6, Vojtekovszki 5, Víg 5, Romanek 4 — Sándor T. 6, Füle 5. Edző: Tóth Dénes
    Békéscsaba: Babócsy 6 — Mracskó 6, Csató 7, Szenti 6, Zahorán 6 — Filipovics 6, Balogh 5, Kovács 5, Puskás 7 — Fodor 8, Vlaicu 6. Edző: Pásztor József
    Csere: Romanek helyett Nyikos (4) a szünetben, Kovács h. Kasik (6), Filipovics h. Szarvas (6), Sándor T. h. Borgulya (4) mindhárom a 60., Adrássy h. Kriska (-) a 74., Vlaicu h. Kulcsár a 78. percben.
    Gólszerző: Szenti a 13., Andrássy az 52., Szarvas a 81. percben.
    Sárga lap: Szenti (Fülét kaszálta el a felezővonalnál) a 40., Mracskó (Sándor Tamással szemben elkövetett gáncsért) a 48., Zahorán (Vojtekovszkit vágta fel) a 63., Puskás (Füle után rúgott) a 76. percben.
    Szögletarány: 5:8 (3:4)

4. perc: Fodor aranytálcán tálalta a labdát a felfutó Kovács elé, aki néhány lépés megtétele után a 16-oson belül találta magát kísérő nélkül, csak egy jó lövés hiányzott, amely helyett egy emelés sikeredett bal külsővel a kapus kezébe...
    13. perc: Szabadrúgást végezhetett el a Békéscsaba a váci térfél közepéről. Vlaicu gyorsan elvégzett gurítása a felfutó Mracskót találta meg, aki le viharzott az alapvonalig, onnan 45 fokos szögbe visszatolta a labdát az érkező Baloghnak, a hátvéd 15 méteres lövése még kipattant az egyik váci védőről, az ismétlő szerepben pedig Szenti tetszelgett, az ő 8 méteres okos gurítása már a bal alsó sarokban kötött ki, 0-1.
    26. perc: Váci helyzet következett: egy beadás után Szenti bizonytalankodott a 16-os vonalán, szemben a csabai kapuval, Schwarcz használta ezt ki és óriási löketet eresztett meg 17 méterről, Babócsynak bizony kapaszkodnia kellett a félmagas, bal sarkos lövés után, de sikerült kitolnia.
    31. perc: Mracskó hatalmas, 16 méteres lövésébe az utolsó pillanatban lépett be az egyik váci védő, pedig nagyon a kapu fele tartott a labda...
    32. perc: Romanek a csabai alapvonaltól 5 méterre, a 16-oson belül színészi tehetségét bontakoztatta ki egy szabálytalanság eljátszásával, ami izgalmat csak a váci nézők és az ő szívében okozott.
    42. perc: Szabadrúgást kapott a Vác a 16-os bal oldalvonalánál, a labda mögött természetesen Nagy Tibor állt, aki a kapuracsavarást választotta, Babócsy azonban remek érzékkel öklözött.
    48. perc: Balogh futott rá egy magas labdára Nagy díszkíséretében, 8 méterre a kaputól azonban nem találta el igazán a lehulló labdát, pedig nagy lehetőség volt.
    52. perc: Az alapvonaltól 28 méterre kissé a bal oldalon Füle eljátszotta, hogy szabálytalankodott vele Csató, Vavika értékelte az alakítást és szabadrúgást ítélt. A letett labdát Vígh ballal csavarta középre, Andrássy sosem látott magasságokba emelkedett (tehette, hiszen a védők nem zavarták) és 5 méterről remek fejest küldött a bal alsó sarokba, 1-1.
    58. perc: Sándor T. ügyes csellel csapta be Csatót, ezzel egyben tisztára játszotta magát, 16 méteres lövését Babócsy nagy bravúrral védte.
    59. perc: Csató tört előre, keresztlabdáját Puskás azonnal, egy pattanás után beadta, Csató érkezett és 4 méterről a meccs legnagyobb helyzetét hagyta ki.
    65. perc: Hatalmas partdobás után Szarvas fejelhetett 4 méterről (hol volt Hámori?), ez azonban erőtlenre sikerült, s a kapuvédőnek módja volt még javítani. (Szarvas a jelenet után hevesen kezezést reklamált, a sajtóhelyről nem lehetett megítélni az esetet, ő azonban nagyon közel állt.)
    71. perc: Újabb veszélyes váci pontrúgás következett: itt is Víg ívelt középre, azzal a különbséggel, hogy most a jobb oldalról. Az életveszélyes beadást Lévai fejelte a kapufára 5 méterről, ezután pedig Fodor a gólvonalról szabadított fel.
    72. perc: Szarvas kihagyta a kihagyhatatlant. Puskás olyan labdát tálalt neki, amilyen még talán a mesében sem létezik. Az átvétel után ugyanis Robinson magányában álldogált Hámorival szemben, három lövőcsel után a kapusba passzolt, a visszajövő labda ismét helyzetben találta, de ezt elcselezte.
    79. perc: Szarvas kitolta a labdát Puskáshoz, akivel szemben megint csak egyedül Hámori tornyosult, de ő is azt választotta, mint korábban játékos társa, azaz a kapust találta telibe.
    81. perc: Gyönyörű támadás után gyönyörű vendéggól: Fodor már ezerszer felfutott a 80 perc alatt a jobb oldalon, most megtette ezeregyedszer is, három védő átjátszása után Kulcsárhoz passzolt, aki egyből középre ívelt, az érkező Szarvas pedig tőle szokatlan módon fejjel továbbította a labdát az üresen árválkodó kapuba, mintegy 6 méterről, 1-2.
    84. perc: Szarvas beadását Kulcsár 4 méterről ollózta kapura csodálatos mozdulattal, Hámori azonban káprázatos reflexszel védett szögletre.
    88. perc: Puskás bőrözte meg az előtte álló váci hátvédet, amellyel óriási helyzetbe került, 14 méterről ügyesen átemelt a váci portás felett, de balszerencséjére a labda a kapufát csak kívülről érte.

A váciak bizakodva várták a mérkőzést, hiszen a legutóbbi fordulóban Újpesten imponáló játékkal döntetlent értek el a dobogóesélyes fővárosiak otthonában. A kérdés az volt, hogy Tóth Dénes akkori magasztaló szavai hogyan hatnak majd a játékosokra, hiszen mint elmondta, először dicsérhette meg a csapatát a tavasz folyamán. Nem szólt viszont a váciak mellett az a tény, hogy idén mindössze egy meccset sikerült megnyerniük hazai pályán, és azt is nagyon nehezen (ZTE).
    A vendégek helyzete a mérkőzés előtt eléggé elkeserítőnek tűnt. A gárdához közel álló matematikus szerint a Vác elleni egy pont megszerzése, majd az otthoni meccsen a Győr legyőzése jelenthetné az osztályozós helyet (vagy a bentmaradást). Az előjelek nem voltak tehát túl kedvezőek, hiszen két vereség után következett ez a találkozó, nem is akármilyen téttel.
    Az első percekben azonnal meglátszott, hogy kinek fontosabb a mérkőzés. A vendégcsapat a kezdést jelző sípszó után tulajdonképpen azonnal magához ragadta a kezdeményezést, ami a helyzetek számában is megmutatkozott. A sérült Kulcsárt Filipovics, illetve a gyakran felfutó Fodor próbálta helyettesíteni, mondhatni elég biztatóan.
    Az iramot tekintve jól kezdődött a találkozó, de ez, sajnos, nem sokáig tartott. Az első viharos perceket követően álmoskás időszak következett, ennek ellenére született a gól, amely kicsit felpörgette a játékot. A Vác továbbra sem nagyon találta az ellenszert a lilafehérek ellen, nagyobb helyzetet mindössze egyszer tudtak kidolgozni a hazaiak az első játékrészben, azt is a vendégvédelem hozta össze.
    Megfigyelhető volt egyébként, hogy a csabaiak futóteljesítményben hogyan főzik le a váciakat, mintha nem is ők állnának a táblázaton hátrébb. Többek között jó volt látni a remek formában játszó Fodort, aki régóta adós volt már ezzel a játékkal. (A hírek szerint a mérkőzés alatt nem egy megfigyelő leste játékát.)
    A szünet után tulajdonképpen nem sokat változott a játék. Továbbra is a vendégek akarata érvényesült a középpályán és a Békéscsaba védelmi vonalában. Mindezek ellenére a gólt a hazai csapat érte el, amelyet ismét pontrúgás után szereztek egy begyakorolt figurát követően. A gól semmit sem változtatott a játékon, pontosabban annyit azért igen, hogy a Békéscsaba meglepetésre még jobban kapujához szegezte ellenfelét. Sokat jelentett a kettős csere - Szarvas és Kasik beállása -, hiszen Filipovics ekkora már elfáradt és ők hárman, Fodorral kiegészítve nem egyszer a váci védők mögé tudtak kerülni.
    Ebben az időszakban a sokmozgásos, keresztbefutásos taktikát alkalmazta a vendégcsapat, amely egy-két éve még sikerek elérésére segítette őket. A rengeteg kihagyott helyzet után Szarvasnak végül is sikerült gólt szereznie, ami reméljük, meghozza az önbizalmát a zárófordulóra is. A gól után sem állt be a Békéscsaba sündisznóállásba, továbbra sem adta fel az újabb gól szerzésének lehetőségét, kivéve az utolsó két-három percet, azaz a hosszabbítás időszakát, amikor beszorultak saját kapujuk elé. Egyszóval Békéscsaba jó játékot mutatott be a valamivel esélyesebb Vác otthonában. Különösen igaz ez a második félidő egyes szakaszaira.

Edzői nyilatkozatok
    Tóth Dénes, a Vác edzője:
    — Jobban játszott a Békéscsaba, megérdemelten nyerte a mérkőzést. Rá sem ismertem saját csapatomra az elmúlt hét teljesítménye után.
    Pásztor József, a Békéscsaba edzője:
    — Sajnos, most is voltak hibák, mert nem tudtuk kihasználni a kínálkozó lehetőségeket. Vezetésünknél, azaz 1—0-nál, amikor az ellenfél padlóra került, be kellett volna lőni a helyzeteinket. A játékosok azonban továbbra is görcsösen játszottak, nagyon nehéz egy ilyen év után őket feloldani, így maradt a régi betegségünk, a nagyobbnál nagyobb ziccerek, helyzetek kihagyása.
    — Filipovics lecserélésére miért volt szükség?
    — Jól kezdett, de látszott rajta, hogy a mozgása szétesett, kezd fáradni, újítani kellett. A kispadon pedig olyan játékosok ültek, akik gyorsak és képesek a megújulásra, meglepetésre, ami - azt hiszem - be is igazolódott.
    — Elégedett Fodor és Szarvas játékával?
    — Meglepően lendületes volt Fodor, ilyen játékot kellett volna nyújtania végig a bajnokság során, Szarvas is letette a névjegyét, hiszen egy gólt szerzett igaz, kihagyott egy óriási ziccert is.