Atalanta BC - Békéscsabai Előre Spartacus SC 2 : 2 17:30

Közép-európai kupa (Mitropa kupa) 1984-85
helyszín : Bergamo, Stadio Atleti Azzurri d'Italia

2023.11.19, 10:38 (szerk.: 2023.11.19, 10:39)
    Bergamo, városi stadion, 5843 (!) néző. V: Matolinovics (jugoszláv) (Ongaro, Poschi, mindketten olaszok).
    ATALANTA: Malizia — Osti, Rossi, Vella, Codogno — Magrin, Stronberg, Donadoni, Agostinelli — Fattori, Larson. Edző: Medo Sonetti.
    BÉKÉSCSABA: Leboniczky — Királyvári, Kerekes, Takács, Ottlakán — Adorján, Pásztor, Fecsku — Kanyári, Melis, Szekeres. Edző: Sülé István.
    Csere: Kanyári helyett Steigerwald, a szünetben, Stronberg helyett Cortesi (59. p.), Magrin helyett Connsonni (65. p.), Pásztor helyett Plástyik (75. p.).
    Gól: Magrini (40. p.), 11-esből, Fecsku (54. p.), Adorján (62. p.), Vella (80. p.).
    Sárga lap: Fattori (27. p.), Pásztor (32. p.), Kerekes (82. p.).
    Piros lap: Ottlakán (40. p.), Fattori (79. p.).
    Szögletarány: 7:4 (5:2) a békéscsabaiak javára.

(Kora délután hol sütött a nap, hol pedig teljesen elsötétült az ég, ennek ellenére a kezdésre szépszámú közönség gyűlt össze, főleg fiatalok. Sülé István azt kérte az erősen tartalékos csapatának tagjaitól, hogy ne adják meg magukat, semmiképpen sem, mert most megint jó lehetőség nyílik arra, hogy önbizalmat szerezzenek — főleg a tartaléksorból előrelépett játékosokra gondolt. A hazaiak magabiztosak voltak, azt számolgatták, hogy 6—0-ás győzelemmel meg tudnák nyerni akkor is a kupát, ha a szombaton sorra kerülő Ostrava — Iskra mérkőzés döntetlenre végződne...).

Már az első percben akadt izgalom: Kanyári jól indította a felfutó Királyvárit, s az ugyancsak jó beadás után Codogno gólhelyzetben elsodorta Melist. Utána Leboniczky is bemutatkozott: kitűnő érzékkel húzta le Stronberg beadását. A 8. percben — ez is jelzi a csabaiak jó kezdését — két szögletet is rúghatott Pásztor. A másodiknál Szekeres gólhelyzetben fölé lőtt. A 15. percben Agostinelli tízméteres fejesét Leboniczky remek mozdulattal ütötte szögletre. Az egyik oldalon Fattori, a túloldalon pedig Pásztor kapott sárga lapos figyelmeztetést.

A 40. percben egy olasz támadás után ellenakcióba kezdtek volna a lila-fehérek, amikor Codogno a 11-es pont tájékán eljátszotta, hogy leütötték, mire a játékvezető — érthetetlenül — Ottlakánnak piros lapot mutatott fel, majd a labdát a 11-es pontra tetette. A büntetőt Magrin értékesítette úgy, hogy az ellenkező oldalra mozduló Leboniczky mellett a bal alsó sarokba lőtt, 1—0.

A túloldalon Kanyári egyenlíthetett volna, de az ötös sarkáról fölé fejelt, majd nagy 'tapsot kapott a félidő utolsó jelenete: Melis 30 méterről kapásból bombázott kapura, Malizia azonban a léc alól látványosan tenyerelte szögletre a labdát.

Szünet után mindenki azt várta, hogy jön a kék-fekete henger, azonban az egyenlítő gól volt a békéscsabaiak válasza. Az 54. percben Melis a jobb szélen nyargalt el, a védők közé beszálló labdát Szekeres nem érte el, de a túloldalról érkező Fecsku tíz méterről laposan a kapu közepébe bombázott, 1—1.

Hat perccel később megszerezte a vezetést az Előre Spartacus. Királyvári legszebb napjaira emlékeztetőén futott föl a szélen, a nyesett beadásánál Adorján a védőket megelőzve csúsztatott fejessel a jobb sarokba küldte a labdát, 1—2.

A 79. percben Plástyik Agostinelli és Fattori mellett elhozta a labdát, amikor Agostinelli csúnyán felvágta, amit Fattori egy óriási lökéssel tetézett — amiért az utóbbi piros lapot kapott.

A 80. percben Kerekes és Leboniczky nem értette meg egymást, a kapus fölöslegesen futott ki, a lepattant labdát Donadoni keresztbe ívelte és Vella az ötösről becsúszva a hálóba kotorta a labdát, 2—2.

A hátralevő percek nélkülözték az izgalmakat, kivéve Fecsku 100 százalékos lövését, ami fölé szállt.

Már az első percekben nyilvánvaló volt: az olasz közönség csak a maximális erőbedobást fogadja el kedvenceitől, ezért egy-egy rossz mozdulatnál, vagy gyenge lövésnél máris zúgott a füttykoncert. A hazaiak óriási tempóban kezdtek, de sokat hibáztak. Negyedóra után a békéscsabaiak felvettek a ritmust, nemcsak jól védekeztek, de támadásra is jutott erejükből. Kiegyenlítetté vált a küzdelem, és még a 40. percben történtek sem zavarták meg a vendégeket, sőt a lehető legcsattanósabb választ tudták adni Fecsku, majd Adorján góljával. Ha ilyen KK-meccseket játszanak máskor is az érdekeltek, újra meg lenne a rangja ennek a sorozatnak. A Békéscsaba együttese győzelemmel felérő döntetlent ért el, s szinte kivétel nélkül minden játékos dicséretet érdemel.

Nyilatkozatok. Medo Sonetti: - A csabaiak nagyon keményen játszottak, ami minket meglepett, és szünet után, sajnos, átvettük ellenfelünk harcmodorát. Sülé István: - Hátrányos helyzetből kaptuk a második gólt. Ennek ellenére jó eredményt produkált a csapat, csak gratulálni tudok a nagy becsvággyal küzdő játékosoknak.

forrás: Békés Megyei Népújság, 1985. április 25.

3. avatar: Giovanni
    2011.09.14, 19:09
    A meccs 17:30-kor kezdődött.