MTK - Ferenczvárosi TC 2 : 1

2022.04.24, 23:21 (szerk.: 2022.04.25, 12:22)
    Az MTK legyőzte az FTC-t

MTK - FTC 2:1 (0:1)

Az első félidőben az FTC a széltől támogatva Tóth góljával vezetett. — Izgalmas, erős játék, amelyben Jeny lesántult. — A bíró a feltűnően durva Takácsot először kiállította, de azután ítéletét megváltozatta. A második félidőben az MTK fölénybe kerül s Winkler két fejes góljával megnyerte a meccset. - Orth pompás centerhalfjátéka. — 40.000 néző.

Vasárnap délután soha nem látott tömegben tódult ki a főváros sportszerető közönsége a Hungária-uti pályára. A legtöbben gyalogszerrel vágtak neki az utnak, mert a villamoskocsikon drága volt az utazás, de még nem is igen lehetett feljutni rájuk. Persze a mindenféle jármű, egylovas, kétlovas, a magánfogatok és autók százai is állandóan szállították a drágább helyek publikumát. Három óra felé már életveszélyes volt a forgalom a Hungária-uti pálya környékén. Lovasrendőrök lovagoltak bele végül a tömegbe, hogy utat nyissanak a boldog jegytulajdonosoknak, és tízezrekre megy azoknak a száma, akik már nem juthattak be a pályára, mert már nem volt hely. Fél négy órakor, amikorra a meccs kezdete volt kitűzve, már imponáló látványt nyujtott az MTK-Stadion. A tribünön minden talpalatnyi helyet elfoglalták az ülőhelyek szerencsés birtokosai, míg köröskörül a lépcsőkön csak fejeket lehetett látni. A pályabejáró magaslatait azok foglalták el, akiknek már másutt hely nem jutott, de — ha nem is sokat láthattak, — de legalább ott akartak lenni a meccs színhelyén.

A csapatok pár perccel fél négy óra után léptek a pályára. Először az MTK jelent meg, s meleg taps köszöntötte Orthot, Braunt és Jenyt, a három sérültet. Kropacsek helyett tényleg Fábián jelent meg a kapusdreszben. Az FTC lép ezután a pályára a népszerű Potya vezetésével és a zöldfehérek sajnálattal kénytelenek megállapítani, hogy Amsel hiányzik soraiból s a fiatal Weisz fogja helyettesíteni. Megjelenik Ivancsics bíró is két segédjével, Fodor Endrével és Wallisch-al és magához hívja a két kapitányt, Blumot és Kertész II-t. Sorsolnak. Ivancsics megnézi a ledobott pénzdarabot. Blum az egyik kapu felé mutat. Óriási taps! A sorsolás az FTC-nek kedvezett! Az MTK játszik nappal és széllel szemben.

A két csapat a következőképpen áll fel:
    MTK: Fábián, Mandl, Senkey I. — Kertész II., Orth, Nyul I. — Braun, Molnár, Winkler, Opata, Jeny.
    FTC: Weisz, Takács I., Hungler II. — Fuhrmann, Szabó, Blum — Héger, Kelemen, Pataky, Eisenhoffer, Tóth

Winkler kezdőrugása után a labdát csakhamar Pataki ragadja magához, aki Hégert szökteti és ennek átadásából Kelemen gyenge lövését Fábián fogja. Hangos taps jutalmazza ez akciót a zöld-fehér hívek részéről és az FTC a természet által is segítve meglehetős főlénybe kerül. Már a 3. percben Mandl hibájából az FTC kornerhez jut, azonban Pataki Fuhrmann precíz kornerét fölé fejeli. A kapurugásból Nyul próbálkozik a balszárny tűzbeküldésével, de Jeny a labdát taccsra engedi. Hasonló sors éri Braunt is Orth leadásával, miután az Patakit leszerelte. Pataki most jó helyzetben Kelement szökteti, de a bíró kissé szigoruan offszeidet ítél. Az eddig sima lefolyásu játékot a 8. percben Kertész II. erélyes beugrása zavarja meg, aki Patakit foutolja. Fuhrmann ötletes átemelésével Héger gyors támadást vezet, a tömörülő védelem miatt korán centerez, amelyből a helyzetet Eisenhoffer szépen kidolgozza Kelemen részére, azonban fölé lő. Az FTC kitűnő halfsora valósággal tömi labdával csatársorát, sőt Szabó talán a KAC elleni bravurját akarja megismételni, mikor a kapura lő, de labdája messze magasan elkerüli Fábián hálóját. Majd Blum Tóthot szökteti, de támadása tul jut a kapuvonalon. A 15. percben Kertész II. Eisenhoffer szerelése után Molnárhoz passzol, de Braunnal való összjátékát Hungler II. erélyes belemenéssel szétrombolja. A felszabadító rugásból Eisenhoffer Hégert szökteti, kinek szép beadását Senkey I. a mezőnybe fejeli. Orth támadása Jeny offszeid állásán akad meg, ki eközben Takáccsal összeütközik és sérülten kiviszik.
    A 19. percben Eisenhoffer áttöri a kék-fehér védelmet, Mandl üldözésére indul, de nem éri el. A reménytelen helyzetben Fábián elhagyva kapuját, Eisenhoffer elé dobja magát, mire Eisenhoffer keresztül esik rajta. Az ottmaradt labdát azután a befutó Tóth az üres kapuba lőtte. 1: 0 az FTC javára !

A hangulat izzóvá válik, a játékosok temperamentuma a végsőkig fokozódik és ez magával ragadja nemcsak az eddig kényelmesen játszó Orthot, de még Patakit is. A bírónak erős kézzel kell tartani a játék gyeplőjét. Eisenhoffer támadását Orth foulttal akasztja meg. A megítélt szabadrugást Eisenhoffer hatalmas erővel küldi kapura, de közben Héger offszoldját jelzi a bíró füttye. A 22. percben Eisenhoffer kitűnő taktikai érzékkel szökteti Tóthot, kinek beadását azonban Kelemen fölé lövi . A tíz emberrel és szél ellen játszó testgyakorlók óriási erőfeszítéssel küzdenek a kiegyenlítésért. A csonka balszárny miatt a játék átterelődik a jobboldalra, hol Kertész II. igyekszik célt elérni Braun szöktetésével, kit azonban Hungler II. taccsra szerel. A bedobásból kavarodás keletkezik és befejezéskép Kertész II. a háló oldalába lő. A kapurugást Orth fejjel Molnárhoz továbbítja, ki pár lépést téve előre, bombaszerű lövést küld Weisz kapujára, ki azonban azt biztosan fogja. A 27. percben ismét Braun fut le, miután faképnél hagyja Hungler II.-t, beadását azonban hosszura szabja, sőt ráadásul azt a labdát egyedül elérő Opata is elengedi. A 29. percben hatalmas taps köszönti Jeny visszatértét. A kompletté vált bajnokcsapat most döntő rohamra indul. Nyul csavart átadásával Winkler II. Hungler mellett megugrik, de a kapu közvetlen közelében Hungler II. még eléri és egy ugrásszerű lépéssel a lövés pillanatában kornerre ment. Braun szép korneréből Fuhrmann tisztázza a helyzetet Egy perccel később ismét kisért a kiegyenlítés veszedelme, de Braun magas beadását sikerül Weisznek kornerre menteni. A veszélytelen korner után a 33. percben Szabó labdájával Tóth vezet támadást, melyből Mandl kornert vét. Tóth sarokrugása a védőkön keresztül Hégerhez kerül, ki Senkeybe lövi a labdát. A visszapattanó labdát azután Senkey a mezőnybe továbbítja. A heves iram és izgalom hatása látszik a játék minden fázisán, melyhez még hozzájárul a nagy szél is és így előbb Braun rálép és elveszti a labdát, majd Eisenhoffer üti előre kézzel a labdát talán afeletti bosszuságában, hogy nem érte el azt máskép. Pedig ha csak egy lépéssel is előbbre áll! Kertész II Orth átadott labdájával Braunt szökteti, kinek azonban időnek előtti éles beadása Hunglerben megakad. A 38. percben Orth, Szabó és Fuhrmann kicselezése után váratlanul kapura lő, de a meszsziről irányított labda mellé megy. A 40. percben egy előreadott labdára Takács és Opata egyszerre startolnak, a labdát Takács előbb éri el és rugás után a lendületbe maradt lába Opata hasát éri, kit ki kellett vinni a pályáról. A közönség több erőszakot látva az esetben, Takács kiállítását követeli, melyet az egyik határbíró megkérdezése után a bíró teljesít is és kifelé mutat. A közönség egy része tapsol, a másik fütyül. A játékosok mind odatódulnak, Blum az FTC csapatkapitánya élénken protestál az ítélet ellen és már ismét egy levonulás veszélye fenyeget, mikor a másik határbíró megkérdezése után a bíró megváltoztatja ítéletét. Takácsot meghagyja a játékban.

A zenekar ismét megszólal, csakhogy most fordítva. Akik előbb tapsoltak, most fütyülnek, pfujolnak és viszont. Végre is 5 percnyi szünet után a bíró feldobja a labdát és megindul a játék. Ebből Eisenhoffer indítja el Hégert, ki szédületes tempóban futja le a kék-fehér védelmet, de ennek áldozataként a labdába botlik,mely tuljut a kapuvonalon. Az FTC minden erejét összeszedve, igyekszik növelni előnyét, a vörös Szabó mindenütt ott van, dolgozik három ember helyett, az MTK védelem pillanatokra valósággal felbomlik. Tóth támadását és kornerét előbb Mandl, majd Senkey hibázza és csak a rosszul helyezkedő FTC belsőnek köszönheti, hogy megmenekült az ujabb góltól. Végül is Senkey taccsra rugja a labdát, melynek bedobása után vége a félidőnek.

Helycsere után az MTK — ismét Opatával — a heves szél által segítve, nagy önbizalommal indul a küzdelembe és hatalmas iramot diktál. Az FTC elismerten kitűnő halfsorának ugyancsak résen kell lennie, hogy a sorozatos támadásokat visszaverje és emellett csatárairól se feledkezzék meg. Már az első percekben komoly veszedelem fenyegeti Weisz kapuját Hungler II. könnyelműsége folytán. Egy magasan felugró labdát ugyanis kényelmesen akar hátrahuzni, de Molnár leveszi azt lábáról és nagy rössel startol Weisz kapuja felé. Hungler II. azonban beéri a labdát, sarokkal a mezőny felé rugja s Takács kornerre véd. Héger támadását Nyul teszi ártalmatlanná, majd Braun akciójából Winkler elöl Weisz ragadja el a labdát, miközben őt Winkler fellöki. Orth most mutatja be tudományát. A szél által feltartott kapurugásokat

könnyűszerrel fejeli el Szabó elöl, míg kidolgozott labdái állandóan sakkban tartják az FTC védelmet, s egy éles lövése is alig kerüli el a kapu sarkát. Az FTC csak ritkán jut támadáshoz, de ilyenkor az előrehuzódott MTK védelem miatt veszélyes helyzeteket teremt. A 8. percben Fuhrmann kiugrasztja Hégert, kinek beadását Pataki fordulatból fölé lövi. A szem alig tudja követni az egyes mozzanatokat. Az FTC — a „legjobb védelem a támadás\" elve alapján — mindig frontban tudja tartani csatársorát és előbb Héger támadását kell Nyulnak szerelnie, majd Eisenhoffer támadását kell paríroznia Fábiánnak, aki kifutással ment. A 11. percben Eisenhoffer önmagát óhajtván szöktetni, átemeli a labdát Mandlon, de Kelemen foultja miatt szabadrugást ítél a bíró. Kisvártatva ujból Kelemen miatt szabadrugás, ki Orthot foultolja, majd Tóth Mandlt. A szabadrugásból Braun fut be, de beadását Takács fogja, míg Orth lövése kapu fölött süvít el. A 14. percben Héger vezet gyors támadást, beadására Kelemen és Mandl egyszerre startolnak, Mandl a 16-oson belül elesik és miközben karjával éri a labdát, Nyul azt a mezőnybe küldi. A 17. percben Orth a félpályán Molnárhoz passzol, ki egy dribli után mintegy 30 méterről váratlanul kapura lő. A labda a felső kapufáról a jól helyezkedő Winkler felé pattan, ki mintegy nyolc méterről fejjel beledobva magát, a labdát védhetetlenül befejeli. A kapott gól idegessé teszi a zöldfehéreket, a folytonos támadások magukban hordják az ujabb gól veszélyét Molnár—Braun szárny támadásából Opata lövését Weisz felugorva rosszul fogja — a labda az arcát éri — de szerencséjére Winkler azt magasan az üres kapu fölé emeli. Végre Jeny is szóhoz jut, erős beadásából azonban Braun lövését Weisz fogja. Az FTC Tóth révén jönne támadásba, de ez offszeidjén megakad, míg Eisenhoffer támadását Mandl taccsra szereli. A 25. percben Molnár szöktetését Braun offszeidje akasztja meg. A 27. percben Héger dolgoz ki egy helyzetet, melyet azonban Kelemen tul korán, mintegy 25 méterről óriási erővel küld kapu mellé. A kiadott labdával Orth szökteti Braunt, de hosszu labdáját nem éri el. Pár percen keresztül izgalmas mezőnyjáték folyik, a halfsorok tapogatódzása ez, mely kapásból továbbított labdákból áll, de melybe beleszóltak a hátvédek is, féltékenyen őrizve kapujukat Végül is Takács egy hosszu labdájával Tóth fut le a szélen, de senkisem követi őt, míg viszont Senkey nyugodtan leszerelt. A 34. percben a Kertész II. kidolgozott labdájával lefutó Braunt Hungler szabálytalanul akadályozza. A megítélt szabadrugást Braun Winklerhez irányítja, ki azt védhetetlenül befejeli. Az FTC erős támadással felel a gólra, melyből Kelemen fölé lő, majd Braun erőtlen támadását Blum könynyen veri vissza. A labdával Tóthot szökteti, kinek beadása Mandlon fennakad. A 38. percben Orth Jenyt szökteti, de a sántikáló kitűnő szélső a labdát nem éri el. A 40. percben Senkey az oldalt kitörő Eisenhoffert kézzel tartja fel. A megítélt szabadrugást azonban Tóth gyenge csavart lövéssel küldi kapura, melyet Fábián könnyen ment. A következő percben már az FTC kapuja forog veszedelemben, de a kiugró Molnár lövése a felső kapufán csuszik tul a kapuvonalon. Az utolsó percekben még Pataki megkísérli Tóthot támadásba vinni, de őt Mandl lefutja, míg Opata nagyszerű kitöréséből beadott lapos centerét Szabó stoppolja és küldi a mezőnybe, miközben a bíró sípja a mérkőzés végét jelzi.