1. avatar: Golyó
      2023.05.06, 17:22
      Az egyik legkorszerűbb magyar stadion avatása 1978-ban Zalaegerszegen

A ZTE labdarúgócsapatának NB I-be való felkerülésének évében, 1972-ben rekord idő alatt készült el az új stadion, melyet a szurkolók és a játékosok nagy örömére 1978-ban korszerűsítettek.

Ez év áprilisában elkezdődött az esti mérkőzések lejátszására alkalmas villanyvilágítás kiépítése, a játéktér újragyepesítése és a nézőtér bővítése. A munkálatokkal sietni kellet, hiszen szerették volna a szervezők, hogy az augusztus 26-án kezdődő bajnokságra elkészüljenek. A talajjavítást, alagcsövezést a Nagykanizsai Városgazdálkodási Vállalat, a nézőtér bővítésének munkálatait a Tanácsi Építőipari Vállalat végezte. A négy világító oszlop a Ganz Mávag zalaegerszegi gyárában készült, a szerelés az Édász helyi üzemigazgatóságának feladata, 140 fényvető áraszt majd a pályára 600 lux feletti fényerőt, amely alkalmas lesz televíziós közvetítésre is. A tervezett avatás kissé megkésett, de vigasztalta a nézőket a szeptember 20-án, a stadionban elsőként villanyfénynél játszott labdarúgó-mérkőzése, a ZTE-Péti MTE NBK meccs. A ZTE stadion ünnepélyes avatására végül 1978. szeptember 23-án került sor, mikor 20 ezer néző előtt a zalaegerszegiek a Ferencvárossal csaptak össze. Erről a mérkőzésről természetesen tudósított a Zalai Hírlap, nézzük a csapatok összeállítását: ZTE: Bolemányi - Fodor (Simon a 66. perctől), Antoni, Kanász, Péter - Józsi (Konrád, a 81. perctől), Soós, Rácz - Szimacsek, Havasi, Csepregi). Edző: Kárpáti Béla - Ferencváros: Zsiborás - Tepszics, Bálint, Major, Vépi - Martos, Mészöly (Takács, a 61. perctől), Ebedli - Szokolai, Nyilasi, Mucha (Pogány, a 46. perctől). Edző: Friedmanszky Zoltán.

És az összecsapásról: „Hatalmas hangorkánban hazai szöglettel kezdődött a játék. Az egerszegiek nagy becsvággyal vetették magukat a küzdelembe, és a kiismerhetetlenül cselező, mesterien osztogató Soós vezérletével egyre másra vezették a szurkolókat lázba hozó rohamokat. A 4. percben Major megkezdte durvaságainak sorozatát: Szimacsekbe szállt bele. A szabadrúgás után Csepregi közelről mellé fejelt. Havasi balról középre lőtt labdáját hagyták a kapu előtt elszállni a belsők, majd Szimacsek szabadrúgását követően Soós közeli fejese a léc fölött hagyta el a játékteret. Jelentős volt a kékfehérek fölénye. A 19. percben Havasi jobbról kiugratta a középen felbukkant Csepregit, aki elöl Zsiborás messzire kifutva elrúgta a labdát, amely Szimacsek elé került, a jobbszélső azonban egyből rosszul találta el. Nem sokkal később Szimacsek keresztlabdáját Soós balról középre emelte. Zsiborás kivetődve tisztázott. Közben azonban összeütközött Ráczcal és rövid ápolásra szorult. Az előrehúzódó Kanász ívelt fejesét húzta le a fővárosiak hálójának őre, majd a 32. percben először került veszélybe a ZTE kapuja. Mucha azonban pontatlanul célzott. Rögtön eztán Nyilasi keverte meg a védőket, kavarodás támadt, végül Szokolai nagy lövése szögletre vágódott. Valamit csökkent, de még így is az átlagos fölött maradt az iram. A 37. percben gyors egymásutánban kétszer is alaposan felültette az FTC bal oldali védőit Soós, és előbb Szimacseket, majd Józsit hozta gólhelyzetbe, ám a lövések kipattantak a védőkről. Az első 45 perc nagy részében védekezésre kényszerült FTC nem sokkal a szünet előtt könnyen vezetést szerezhetett volna. Ebedli lövését azonban óriási bravúrral tette ártalmatlanná Bolemányi.” Ferencváros-ZTE 2:0

2. avatar: NNS
      2014.06.26, 17:52
      Jobb felső sarokban a gólnál látszik egy ZALAxxxxx reklámtábla.

3. avatar: magyarfutball.hu

4. avatar: ThomeeDVTK

5. avatar: meteo
      2012.03.15, 17:28
      Rábukkantam egy, az eddigi csúcsnál kicsit még magasabb nézőszámra.

A korabeli tudósítások szerint 1973. május 6-án 23 000 néző látta a helyszínen a futballtörténelem első NB I-es ZTE-Ferencváros mérkőzését.

A végeredmény 1-0 lett, Szimacsek Tibor 1.(!) percben szerzett góljával.

6. avatar: fgymat
      2012.01.22, 16:57 (szerk.: 2014.03.27, 18:51)
      Biztos, hogy 1972-ben készült a stadion? A cikk szerint csak felújítás volt...

Népsport
      1978.09.23.

7. avatar: fgymat
      2012.01.22, 10:18 (szerk.: 2014.03.27, 18:52)
      Népsport
      1978.09.10.

8. avatar: fgymat
      2012.01.21, 17:57 (szerk.: 2014.03.27, 18:50)

Népsport
      1978.08.11.

9. avatar: AMiUtunk
      2008.12.27, 15:01 (szerk.: 2009.12.21, 11:37)
      Az 1986/´87-es szezon tavaszi szünetében szerelték fel a stadion bejáratainál a fotocellás nézőszámlálókat. A rendszert első alkalommal a ZTE-Ferencváros-mérkőzésen (16. forduló) vetették be és a "majdnem telt házas" meccsen 13.200 nézőt számláltak. A meccs szerepelt a totóban, a 14 éven aluliak és a 70 éven felüliek ingyen tekinthették meg a 0:0-ra végződött összecsapást.

Forrás: az egyik napilap

10. avatar: gab
      gab
      2008.12.01, 22:30
      Az 1921-es átadási év tutira téves. A stadiont az 1972-es év nyarán, néhány hét alatt (!!!) építették, amikor a ZTE története során először feljutott az NB1-be.

11. avatar: Mestermd
      2008.01.21, 00:08
      Nekem megvan a Megkoronázva című könyv, amit a bajnoki cím megnyerésekor adtak ki. Ebben van egy csomó statisztika az összes nb1-es meccsünkről. Többek közt az összes meccs nézőszáma. Onnan kerestem ki a két legmagasabb nézőszámú mérkőzést: ZTE-UTE 1-0. 1972. október 22. 22.000néző. Valamint ZTE-FTC 1-3. 1976 június 16. szintén 22.000néző. Szerintem ennél nagyobb nézőszám Zalaegerszegen még válogatott mérkőzésen sem volt, úgyhogy ezen adatokat tekinthetjük a legmagasabbnak.

12. avatar: NNS
      2008.01.17, 23:00
      Egy egerszegi(?) újságíró oldala, szerintem tud segíteni a kérdésben!

13. avatar: FoB73
      2008.01.17, 22:50 (szerk.: 2010.04.02, 12:16)
      Girgily igen helyből én is azt mondtam volna, hogy 1990 október 3 Ferencváros -Royal Antwerp 3-1 (0-0, 0-0,2-1) micsoda meccs volt,

Egyébként azon napon nem akármilyen csapatok látogattak Magyarországra. Újpesten az Isteni Diego lépett pályára 20.000 néző előtt. (Újpesti Dózsa-SSCNapoli 0-2).

Pécsen az Uránvárosi pályán pedig a Manchester United volt az ellenfél 16.000 néző jelenlétében.

De ez a nap a Ferencvárosról szólt és Zalaegeszegről.
      18.000 néző volt Zalaegerszegen a győzelmet pedig a következő csapat vívta ki:
      Józsa- Lipcsei, Pintér, Limperger - Simon, Topor, (Albert 109.p), Szenes, (Vaszil 100.p), Keresztúri, Keller, - Fischer, Fonnyadt
      G.: Keresztúri 92. p, Topor 102. p, Van Rooy 104. p, Fischer 112. p

Szóval kérdésedre nem tudom az objektív választ. Tényleg elég nehéz a régi nézőszámokat elfogadni, elhinni. A múlt mindig szebb lesz, és ilyenkor lehet hallani, hogy még a fán is lógtak az emberek.

De emlékszem egy régi válogatott meccsre, és igen a statisztikák szerint 20.000 néző volt ZEG-en 1974. március 31-én,
      Magyarország- Bulgária 3-1 (2-0)
      M: Mészáros, - Kolár, (Kántor 25.p) Bálint, Vidáts, Megyesi, - Juhász I., Póczik, - Fazekas, Bene, Máté, Fekete
      G.: Fazekas 5.p, Fazekas 45.p, Bene 57.p, Bonev (11-es) 74. p

Én erre szavazok, aztán lehet kiderül egy szimpla ZTE-Fradi, ZTE-Haladás vagy ZTE-Nagykanizsa meccsről, hogy többen voltak.

14. avatar: Girgily
      2008.01.16, 22:33