Békéscsabai Törekvés - Csabai AK 2 : 3 16:30

Nemzeti Bajnokság II, Mátyás csoport 1942/1943, 2. forduló

2023.05.02, 17:52 (szerk.: 2023.05.02, 17:52)
    Óriási küzdelem után nyerte a rangadót a CsAK

NB II. bajnoki
    Vezette: Nagy Lajos
    CsAK: Veres — Uhrin I., Bogdány — Hartl, Békési, Kokavecz — Salát, Uhrin II., Gojdár, Perza, Marik IV.
    Törekvés: Kucsmik — Filyó, Bohus — Vozár, Csicsely, Kalocsai — Kolarovszky, Kliment, Bikfalvi, Karaba, Szák.

Nyári időben, tűző napsütésben került sor a nagy rangadóra. 2300 néző övezi körül a pályát, amikor kifutnak a csapatok.
    Választásnál a Törekvésnek kedvez a szerencse.
    Az első elfutás a Törekvésé. Aztán Salát lefut, jó beadását Gojdár fölé fejeli.
    Utána Bikfalvi előtt nagy helyzet nyílik. Lövése a belső kapufa éléről vágódik ki.
    Közvetlen utána Bogdány majdnem öngólt vét.
    Aztán Bikfalvi lő mellé.
    Uhrin II. jó labdájából szöglet lesz.
    Hartl szabadot rúg. A beívelt labda elszáll a kapu előtt.
    Perza rúg utána bombaszabadrúgást, mely Kucsmik zsákmánya.
    Hullámzó mezőnyjáték után Szák az üres kapu fölé lő.
    Kliment messziről küldött lövését Veres könnyen fogja.
    Szák-Karaba akció után Veres fogja Szák lövését.
    Az első tíz percben inkább a Törekvés volt frontban.
    Szép lila támadás után Bikfalvi gyenge lövését Veres fogja.
    Gojdár egyedül fut a 16-ik percben, de hosszan szökteti magát és Kucsmik lábbal ment.Válaszként Kliment lő mellé.
    Nagy az iram. A Törekvés többet támad. Különösen a lilák balszárnya jeleskedik.
    Szák jó elfutás után nagy lövést ereszt meg, Veres szögletre tolja. Szák ível be. A védelem elalszik s Bikfalvi közelről begurít. (0:1.)
    Csicsely szögletet vét. Salát rúgja, rosszul.
    Feljön a CsAK is, a 27-ik percben Kucsmik hibájából Gojdár kiegyenlít. (1:1.)
    A 29-ik percben Filyó lövése után eredménytelen szögletet rúg a Törekvés.
    Marik elmegy Filyó mellett. Szép lövését Kucsmik fogja.
    Gojdár remekül kiugrik, nagy lövését Kucsmik kitolja.
    Salát lő kapásból fölé.
    Azután a megszökő Salát elé Kucsmik kifut, elrántja a szélsőt. Tizenegyes. Ezt Kokavecz lövi mellé.
    A 40-ik percben partdobás után Kolarovszky bead, a kapu szájából Bikfalvi bekotor. (1:2.)
    Marik okosan kiteszi Perzát, akinek nagy bombája a hálóban köt ki. (2:2.)

Utána Veres rosszul esik, elájul, kiviszik a kapuból s Bogdány áll be védeni. Egy perc múlva Veres visszatér.
    Szünet után az első támadást Perza vezeti.
    Aztán Hartl lő messziről mellé.
    A CsAK balszárnya megkeveri a védelmet, de Marik lesre fut s oda a helyzet.
    Az elején a CsAK-nak megy jobban a játék. Feljönnek a lilák is, majd Kalocsai szögletre ment Uhrin elől a 8-ik percben.
    Salát a 10-ik percben szögletet rúg. Perza alig fejel mellé belőle.
    Nagy a CsAK-fölény. Percekig a lilák kapuja előtt folyik a játék.
    Perza meszsziről lő, de fölé.
    A Törekvés első támadása a 13-ik percben fut a pályán. Ebből Kliment lő fölé.
    Salátot felvágják. A büntetőt Perza lövi fölé.
    Most egy kapura játszik a CsAK.
    A 20-ik percben Karaba elfut a lyukat rugó Uhrin I. mellett, lövését Veres nehezen fogja. Szabadrúgásokkal jön fel a Törekvés. A 22-ik percben a kiugró Pezzát kézzel visszarántják. Tiszta 11-es, a bíró sípja azonban néma marad.
    Salát szögletet rúg a 23-ik percben. Perza lő belőle mellé.
    Perza, Salát Uhrin II. akció után Salát lő, Kucsmik szépen véd.
    A Törekvés feljön és rögtön veszélyes. Kolarovszky alig fejel fölé.
    Salát jó beadását Gojdár ballal mellé lövi.
    Szák—Karaba támadás után Karaba nagy lövését Veres elvetéssel fogja.
    Most a Törekvés van frontban.
    Uhrin I. lerántja a kiugró Szákot.
    A 39-ik percben eredménytelen CsAK szöglet van. Perzát ketten is nyomják, 11-es gyanús a helyzet, a bíró azonban továbbot int.
    A 44-ik percben szögletet rúg a Törekvés.
    Az utolsó percben járunk, amikor baloldali CsAK-támadás után Uhrin II. kapja a labdát. Kicselezi Bohust, ott van már a 11-es pont táján. Lőhetne, de önzetlenül a befutó Saláthoz tol, aki bombagólt ragaszt a hálóba. (3:2.)
    Újrakezdés után azonnal vége a játéknak.

Óriási küzdelmet, jó játékot hozott a helyi rangadó, mely tele volt izgalmakkal. Mindjárt megállapíthatjuk, hogy az eredmény igazságos, a CsAK megérdemelte a győzelmet, melyre második félidőbeli játékával szolgált rá.
    Pedig nem úgy indult a mérkőzés, hogy a kék-fehérek győznek. A lilák az első tíz percben nagyszerűen játszottak s legalább négy ordító gólhelyzetet hoztak össze, de ekkor nem kísérte szerencse őket.
    A CsAK az első negyedóra után nőtt fel a Törekvéshez. Ettől kezdve az első félidőben egyenrangú ellenfelek küzdöttek a pályán.
    Szünet után jobb fedezetsora révén a CsAK fölénybe jutott s bár sokáig nem volt eredményes, a gól mindig a levegőben lógott. A Törekvés a második félidőben csak néha jött fel, de akkor veszélyes volt.
    A mérkőzést a fedezetsorok közötti különbség döntötte el a CsAK javára. A kékek fedezetsora rengeteg jó támadást indított el s fő része van a győzelem megszerzésében.

Egyénileg Veres bemutatkozása jól sikerült. Volt egy-két bátor közbelépése és parádés védése is.
    A hátvédpárban Bogdány egy árnyalattal felülmúlta Uhrint, igaz, hogy neki volt könnyebb dolga. Fejjátéka élmény.
    A csapat és a mezőny legjobbja Békési volt. Bikfalvit teljesen semlegesítette. A lila középcsatár a két gólon kívül úgyszólván,alig rúgott labdába. Hartl és Kokavecz is kitett magáért. Méltó társai voltak Békésinek. Hartl egyetlen hibája, hogy néha túlbuzgó és elhagyja helyét.
    A győztes csapat ötösfogata nem elégített ki. Olykor szépen játszottak a mezőnyben, a kapu előtt azonban még mindig nem elég erélyesek. Mariknak voltak jó elfutásai, a második gól előkészítése az ő érdeme. Perza még nem a régi. Egykét igazi Perza-bombát máris láttunk. Gólja mesteri volt, őneki azonban még javulnia kell. Gojdár tetszett, de csak mint középcsatár. Szemfüles, bátor, sokat szaladt lyukra. Uhrin II. beállítása jó húzás volt a CsAK részéről. Az »öreg« csatár még mindig megteszi a magáét. A győztes gólt ő dolgozta ki. Salát nagy harcot vívott a jó formában lévő Bohussal. Többször ő maradt felül. Gólja nagyszerűen sikerült lövésből eredt.
    A Törekvés remekül kezdett, aztán elhalványult. A csapat legjobb része a védelem volt. Kucsmik az első gólban hibázott ugyan, egyébként remekül védett. Oszlop volt hátul.
    Filyó és Bohus közül Bohus a jobbik. Teljes értékű harcos volt. Megtette a magáét. Filyó már nem a régi. Marik, a szükségszélső sokszor hagyta faképnél.
    A fedezetsor legjobbja a veterán Csicsely volt. Szívvel küzdött s nagyon kiválóan játszott, pedig nehéz feladat hárult rá. Kalocsai is teljes erőbedobással játszott s végigbírta a nagyirámú mérkőzést. Vozár gyengébb volt a szokottnál.
    Elől Karaba vitte a vezérszerepet. Remekül játszott, mint összekötő. Roppant veszélyes volt, ő indított el minden jó támadást. Kár volt később kiküldeni a szélre. Szák a szélen volt jobb, összekötőben nem bírt Hartllal. Bikfalvi alul maradt Békésivel szemben. Kliment megfelelt, a kis Kolarovszky a jövő embere. Jó labdarugó lesz.
    Nagy Lajost láttuk már jobban is bíráskodni.

Körösvidék, 1942. szeptember 14. (Arcanum DT)