Békéscsabai Előre Spartacus SC - Ózdi Kohász SE 1 : 0 10:30

2020.07.03, 23:47 (szerk.: 2020.07.04, 00:22)
    Békéscsabai Előre Spartacus - Ózdi Kohász 1:0 (1:0)

Békéscsaba, 3000 néző. V: Almási
    Békéscsaba: Tóth — Szűcs, Dobó, Láza, Ambrus, Lengyel, Kriskó, Moós, Lukoviczki, Németh, Tímár. Edző: Piller Sándor
    Ózd: Csank — Abuczki, Murányi, Kovács, Holczhauser, Zalai II, Dolezsál, Szendrei, Csuhány, Fükő, Tóth. Edző: Zalai László

5. perc: Moóst buktatták az ózdi 16-osnál, a szabadot Lengyel a kapu fölé küldte.
    25. perc: Murányi hazaadása rövidre sikerült, Németh elhúzta a labdát Csank mellett, de a kapus, visszafelé vetődve, mentett.
    31. perc: Murányi és Ambrus "párbeszédének” az lett a vége, hogy a középhátvéd leköpte a csabai fedezetet. Almási Murányit kiállította.
    40. perc: Tímár faképnél hagyta a védőket, a jobb szélről pontosan ívelt középre, Németh felhőfejese után a labda a felső lécről vágódott le és a szemfüles Kriskó 3 m-ről a kapu közepébe bombázott, 1:0.
    55. perc: Németh az alapvonal közeléből a kifutó ózdi kapus mellett középre emelt, Tímár elvetődve fejelt az üres kapu mellé.
    60. perc: Csuhány átjátszotta a védőket, jobb oldalról, az 5-ös sarkáról lőtt, a labda az ellenkező kapufáról vágódott a mezőnybe.
    71. perc: Kovács keresztlabdáját Abuczki egyből kapura bombázta, de Tóth elvetődve kiöklözte a labdát.
    85. perc: Németh bombája centiméterekkel kerülte el a bal felső sarkot.

Nagyon mély talajon, havas esőben, élénk iramú, kemény küzdelmet vívtak a csapatok.
    A csabaiak a találkozó nagy részében fölényt harcoltak ki, jó néhány helyzetet teremtettek Csank kapuja előtt. Csatáraik azonban szünet után középen erőltették akcióikat, így az ózdi hátvédek dolga könnyebbé vált.
    A csabai védelem mellett az ózdiak gyors ellentámadásokat vezettek, de ezek eredménytelenek voltak.
    Kár, hogy a vendégcsapat egy-két játékosa nagy igyekezetében gyakran szabálytalankodott. Murányit kiállították, Fükő, Abuczki, Zalai II. sárga cédulát kapott.
    Jó: Tóth, Dobó, Láza, Németh, Kriskó, Tímár, ill. Csuhány (a mezőny legjobbja), Dolezsál, Zalai II, Csank.
    (Machalek István)

8. Békéscsaba 17 6 6 5 25-22 18
    ...
    17. Ózd 17 3 5 9 15-27 11

Népsport, 1971. december 6. (Arcanum DT)
    A labdarúgó NB I/B szezonzáróján:

Békéscsaba, Kórház utca, 3000 néző. V: Almási (6)
    Előre Spartacus: Tóth (8) — Szűcs (7), Dobó (8), Láza (8), Lengyel (6), Ambrus (7), Kriskó (7), Lukoviczki (6), Moós (6), Németh (8), Tímár (8). Edző: Piller Sándor
    Ózd: Csank (8) — Abuczki (5), Murányi (1), Kovács B. (6), Holczhauser (7), Zalai II. (8), Dolezsál (8), Szendrei (7), Csuhány (9), Fükő (6), Tóth (6). Edző: Zalai László
    Szögletarány: 14:1 (6:1), az Előre Spartacus javára.

Nagy lendülettel kezdett a hazai együttes.
    Az első perc végén Ambrus hatalmas partdobása után Kriskó csúsztatta hálóba a labdát. Almási játékvezető érvénytelenítette a gólt, mivel a csabai csatár lesen volt.
    Röviddel utána Lengyel 18 m-es bombaszabadrúgása süvített el a léc fölött.
    Az ellentámadás során a 7. percben Holczhauser ravaszul meglőtt labdáját védte nehezen Tóth. A 10. percben egy parázs csabai támadás végén Ambrus távoli lövését védte jó érzékkel Csank. A másik oldalon Dolezsál lőtt kapura, a csabai kapus a csúszós labdát csak másodszorra tudta megszerezni.
    A felázott talajon sokat „korcsolyáztak” a játékosok.
    A 20. percben Tímár nehéz helyzetből lőtt a léc fölé.
    Rögtön utána Csuhány nyargalt el és tiszta helyzetből a kapu mellé küldte a labdát.
    A 25. percben Murányi hazaadását a szemfüles Németh majdnem elcsípte. A kifutó kapus azonban egy gondolattal előbb megszerezte a labdát.
    Egy perc múlva ismét Németh jutott lövéshez, Csank azonban szögletre tudott hárítani.
    A 31. percben Murányi leköpte Ambrust. Az ózdi hátvédet a játékvezető kiállította.
    Nem sokkal később Fükő Némethet terítette le, majd Moós erősen meglőtt labdáját a kapus lábbal hárította.
    A 39. percben vezetéshez jutottak a hazaiak. Lengyel a felező vonalon megszerezte a labdát, s a tisztán álló Tímárhoz játszott. A szélső az alapvonalról ügyesen ívelt középre a védők felett, Németh fejelt kapura. A labda a felső lécről levágódott és a nagy lendülettel érkező Kriskó közelről a hálóba bombázott, 1:0.
    Újrakezdés után a jó helyzetbe kerülő Zalai II.-t Láza az ötösön az utolsó pillanatban becsúszással szerelte.
    A 42. percben Lengyel beívelését Tímár elvétette kecsegtető helyzetben.

A második játékrészt is heves csabai rohamok vezették be.
    A 49. percben Németh viharzott el, élesen beadott labdájánál Kriskó megcsúszott és a „második hullámban” érkező Szűcs a baloldali léc mellé bombázott.
    Egy perccel később Fükő felvágta Némethet.
    Az 54. percben Németh a kifutó Csankot kicselezve ívelt középre és Tímár előrevetődve az üresen hagyott kapu mellé fejelt! (Óriási gólhelyzet volt!)
    A 60. percben Csuhány faképnél hagyta a csabai védőket, éles szögből leadott lövése a jobb alsó kapufa éléről kivágódott.
    A 63. percben Dolezsál az oldalhálót találta el.
    A 70. percben a kitörő Némethet Fükő ismét leterítette. Lengyel szabadrúgása után Németh lesről lőtt a kapu bal alsó sarkába.
    képA mérkőzés 71. percében Németh lesről lőtt az Ózd kapujába. A gól természetesen érvénytelen. (Fotó: Barnácz István)

A 73. percben egy gyors Kohász-támadás végén Abuczki lövését Tóth a mezőnybe öklözte.
    A másik oldalon Kriskó közeli fejesét Csank nagy bravúrral szögletre tenyerelte.
    A 76. percben Fükő Némethbe rúgott, majd Abuczki Tímárt vágta fel. Almási játékvezető sárga cédulát mutatott mindkét ózdi játékosnak. Röviddel utána Zalai II. hasonló figyelmeztetésben részesült.
    A 84. percben Kriskó közeli lövése a kapus kezéről a gólvonalra esett, a védők azonban gyorsan kivágták a labdát.
    A 87. percben Németh került gólhelyzetbe, a csatár azonban elhirtelenkedve a baloldali léc mellé bombázott.
    képTömegjelenet az ózdi kapu előtt. A tizedik csabai szöglet után Kriskó közeli lövését Csank hárítja. A fehér mezes csabai fiúk közül Ambrus (a kép bal oldalán), Moós, Lengyel és Kriskó látszik.

BÍRÁLAT
    A végig zuhogó esőben — időnként havas esőben — nagyiramú, változatos és küzdelmes mérkőzést vívott egymással a két csapat.
    A felázott talajon jó játék nem alakulhatott ki, a játékosok sokat csúszkáltak és a labda is többször megtréfálta őket.
    A meg-megújuló hazai rohamok befejezését a vendégek védelme - ha durvaságok árán is - meg tudta akadályozni. Sajnos, Murányi kiállítása után a csabai csatárok elkövették azt a hibát, hogy középen erőltették a támadások befejezését és ez az ózdiaknak kedvezett.
    A „keménykedés” élenjárója az alattomos Fükő volt, akinek Almási sárga cédulát mutatott, de hasonló figyelmeztetésben részesült Abuczki és Zalai II. is.
    Végeredményben a többet támadó hazai együttes, bár nehezen, de megérdemelten jutott a két bajnoki pont birtokába.

Egyébként Tóth kitűnően látta el feladatát. A hátvédhármasban Dobó, Láza, Szűcs a rangsor, Ambrus, Lengyel igyekezett.
    A csatársorban Németh végig nagy kedvvel és jól játszott. Tímár a gól előkészítésben jeleskedett és bátran küzdött. Kriskót gólja dicséri. Moós és Lukoviczki ezúttal a szokottnál szürkébben mozgott.
    Az Ózdból Csank, Zalai II., Dolezsál és Csuhány (a mezőny legjobbja) dicsérhető.