Békéscsabai Előre Spartacus SC - Kossuth KFSE 2 : 1 15:30

1. Népsport: 8.000

2020.02.29, 22:26 (szerk.: 2020.02.29, 22:37)
    Békéscsaba - Kossuth KFSE 2:1 (1:0)

Békéscsaba, 8000 néző, V: Bana
    Békéscsaba: Tasnádi — Dobó, Kerekes, Schneider, Lengyel, Paróczai (Kiss, a 73. percben), Zielbauer, Moós, Dávid, Németh, Bánáti Edző: Babolcsay György
    KKFSE: Szűcs — Őze, Erőss, Wéber, Zöldi, Ebedli, Antoni, Karalyos (Vábró, a 60. percben), Vad, Pogács, Jernei Edző: Budai László

2. perc: a kitörő Némethet Erőss a 16-oson belül buktatta. 11-es! A büntetőt Németh — Szűcs a lövés pillanata előtt elmozdult — a kapusba rúgta.
    24. perc: Dávid lágyan ívelt középre, Németh előbb a felső lécre fejelt, majd a visszapattanó labdát Moós — ismét fejjel — a hálóba küldte, 1:0.
    49. perc: Dávid csukafejese után a léc fölé került a labda.
    57. perc: Karalyos beívelését Tasnádi merész vetődéssel szerezte meg.
    63. perc: Bánáti beadását Zielbauer fejjel Németh elé csúsztatta, aki teljesen tisztán állva, 5 lépésről a kapu jobb sarkába helyezett 2:0.
    64. perc: újrakezdés után Pogács vezette fel a labdát, és átadását Jernei a bal felső sarokba zúdította, 2:1.
    69. perc: Dávid gólba tartó lövését Wéber közvetlen a vonal előtt vágta ki.
    86. perc: Pogács tisztán futott el, de 10 méteres lövését Tasnádi bravúrosan hárította.
    90. perc: Bánáti lövése a felső lécről pattant vissza.
    A korai kezdés és a nagy meleg rányomta bélyegét a játékra. Az I. félidő jobbára a hazaiaké volt, de lendületük csak a második gólig tartott. Ezután, meglepetésre, feljavultak a vendégek, szépítettek, s a könnyelműsködő hazai védők mellett nem sok hiányzott második góljuk megszerzéséhez.
    Végeredményben küzdelmes mérkőzésen a nagy esélyes hazai együttes nehezen harcolta ki a legkisebb gólarányú győzelmét.
    Jó: Tasnádi, Moós, Kerekes, Zielbauer, ill. Erőss, Ebedli, Pogács.
    (Machalek István)

4. Békéscsaba 1 1 - - 2-1 2
    ...
    15. Kossuth KFSE 1 - - 1 1-2 -

Népsport, 1973, augusztus 13.

A szezonnyitón:
    Bcs. Előre Spartacus - Kossuth KFSE 2:1 (1:0)

NB I В-s labdarúgó-mérkőzés, Békéscsaba, 8000 néző. V: Bana (7)
    Előre Sp.: Tasnády (8) — Dobó (4), Kerekes (7), Schneider (6), Lengyel (6), Paróczai (6), Zielbauer (6), Moós (8), Dávid (6), Németh (6), Bánáti (6) Edző: Babolcsay György
    KKFSE: Szűcs (5) — Őze (6), Erős (8), Wéber (5), Zöldi (4), Ebedli (8), Antoni (6), Karajos (4), Vad (6), Pogács (8), Jernei (6). Edző: Budai László
    Csere: Paróczai helyett a 73. percben Kiss (-), ill. Karajos helyett a 60. percben Vábró (-)
    Szögletarány: 5:2 (3:0), a Kossuth KFSE javára.

Lendületes hazai rohamok vezették be a mérkőzést.
    Az első említésre méltó esemény a 12. percben adódott. A kitörő Némethet Erős a 16-oson belül buktatta. Vitathatatlan 11-es! A megítélt büntetőt Németh a rúgás pillanata előtt balra mozduló Szűcs kapus kezébe rúgta!
    Kapukirúgás után a vendégek vezettek jónak ígérkező támadást, s ennek végén Pogács jobb alsó sarokba tartó, erős lövését Tasnády elvetődve csípte el.
    Három perccel később nagy ováció fogadta a szezon első gólját. Dávid pontos beadását Németh a felső lécre fejelte. A visszapattanó labdát Moós — ugyancsak fejjel — a léc alá küldte, 1-0.
    Újrakezdés után Vad került gólhelyzetbe, de hosszan szöktette magát s odalett a kínálkozó alkalom.
    A 38. percben Jernei beívelt szögletét Tasnády magasan felugorva a mezőnybe bokszolta.

A második játékrész is csabai támadásokkal kezdődött.
    Először Lengyel lövése szállt a kapu mellé, majd Zielbauer távoli bombája tévesztett célt.
    Az ellenkező oldalon, a 61. percben, Vad Schneidertől szorongatva lőtt pontosan Tasnády kezébe.
    Két perccel később — a 63. percben — újabb hazai gólt láthattunk. Bánáti beívelését Zielbauer fejjel Németh elé csúsztatta. Az összekötő — mintegy nyolc méterről — senkitől sem zavartatva, nagy nyugalommal a kapu jobb alsó sarkába helyezte a labdát, 2-0.
    Újrakezdés után gyors honvéd-támadás bontakozott ki a bal oldalon, melynek végén — a hazai védelem jóvoltából — Jernei a kapu hal felső sarkába zúdította a labdát, 2-1.
    A szépítő gól után a vendégek jeleskedtek. Vad élesen belőtt labdája elsuhant a belső csatárok és a csabai védelem orra előtt, majd Jernei jó helyzetben Tasnády kezébe lőtt.
    A másik oldalon Dávid gólba tartó labdáját Wéber az utolsó pillanatban hárította.
    A 74. percben remek lila-fehér akció végén Zielbauer félfordulatból beadott, jobb lábas lövését a kapus szögletre ütötte.
    A hajrában jobbára a vendégek uralták a mezőnyt.
    A 79. percben Vad elől Lengyel szögletre mentett, majd Pogács labdáját Kerekes hárította — az utolsó pillanatban.
    A 83. percben — egy ellenakció során — Zielbauer nehéz szögből a léc fölé küldte a labdát.
    A 86. percben Vad átadásával Pogács teljesen tisztán futott el, de a csatár a kifutó Tasnády kezébe rúgta a labdát. (Egyenlítési alkalom volt!)
    A 90. perc végén Bánáti a felső lécet találta el.

Jól kezdett a hazai együttes. Lendületesen, gyorsan szőtték a támadásokat. Németh kihagyott büntetője után sem kedvetlenedtek el, s vezetéshez jutottak.
    Szünet után újabb csabai gól következett, de ekkor már alább hagyott a hazai lendület. A vendégek szépítettek és nem sok hiányzott ahhoz, hogy meglepetés szülessen!
    Végeredményben — ha nehezen is — nyert az Előre Spartacus, így jól sikerült hazai szemszögből a szezonnyitó mérkőzés.
    (Uhrin János)

Békés Megyei Népújság, 1973. augusztus 14.

2. avatar: bbsz
    2020.02.28, 00:01 (szerk.: 2020.02.28, 00:01)

Németh Lajos munkában az Előre Spartacus - Kossuth KFSE NB I B-s szezonnyitó mérkőzésen.