Békéscsabai Előre Spartacus SC - Szombathelyi Haladás VSE 0 : 2 15:00

2017.09.29, 15:09 (szerk.: 2017.09.29, 15:50)
    Békéscsabai Előre Spartacus SC - Szombathelyi Haladás VSE 0-2 (0-1)
    Békéscsaba, 8 000 néző. V.: Müncz (4) (Závodszki, Jármai dr.)
    Haladás VSE: Békei (6) — Fischer (6), Horváth Á. (7) , Kereki (7), Kiss (5) — Halmosi (6), Fedor (6), Horváth Z. (5) — Szabó (6), Farkas (7), Király (—). Edző: Sárosi László.
    Előre Sp.: Tasnádi (5) — Paróczai (6), Kerekes (6), Láza <6), Schneider (5) — Mártai (6), Pásztor (5), Pogács (4) — Kolesánszky (4), Németh (5), Királyvári (4). Edző: Szűcs Gyula
    Csere: Király helyett Halser (61, a 38. percben, Pogács helyett Magyar (—), az 56. percben, Királyvári helyett Zielbauer (—), a 75. percben.
    Góllövő; Farkas, a 14. és a 74. percben.
    Szögletarány: 8:5 (3:2), a Haladás VSE javára
    A 30. másodpercben Kolesánszky tisztán állva, öt méterről lőhetett. Békéi beleütött a labdába, az a gólvonalra pattant. Kolesánszky rárajtolt a labdára, de közben lökte a kapust és így kimaradt a gólszerzési lehetőség. A 4. percben Királyvári futtából durrantoít mellé, majd a nagy helyzetben levő Pogács elől Fischer elkanalazta a labdát. A
    9. percben Németh a saját kapuja előterében szerelte a felfutó Kísst. A 13. percben Tas- nídi röviden öklözött, Fedor megcélozta az üres kaput, de Kerekes a gólvonal előtt menteni tudott. Egy perc múlva Fedor
    a lesen maradt Farkashoz játszott, Jármai dr. felemelte zászlaját, a csabai védők
    megálltak, Müncz azonban nem sípolt. Farkas egy pillanatnyi gondolkodás után mintegy három métert vezette a labdát, majd a kapuba gurított, 0-1 Az újrakezdés után Kolesánszky bombáját a szombat- helyi kapus estében kiütötte, de még mielőtt Németh fejelhetett volna, Horváth A. szögletre vágta a labdát. A 29. percben a játékvezető ügy ítélte meg , hogy Békéi tül sokáig tartotta magánál a labdát és 11 m-re a Haladás kapujától — közvetett szabadrúgást ítélt. Schneider lövése a sorfalról vágódott vissza. A másik oldalon, vasutas-szögletet követően Tasnádi Király jobb alsó sarokba tartó perdítését tenyerelte ki. Nem sokkal a szünet előtt Németh csípett el
    egy átadást, átcselezte magát három védőn, lövése azonban elkerülte a bal felső sarkot.
    Szünet után — amint azt várni lehetett — nagy erővel rohamozott a Békéscsaba és megerősítetté védelmét a vasutas gárda. A hazaiak így is összehoztak két góllal kecsegtető akciót, de Királyvári, azután Németh nem tudta kihasználni a helyzetét. A szombathelyiek kapuja csak az 57. percben szabadult fel a nagy békéscsabai nyomás alól. Ekkor Farkas nagy szóló után 20 méterről lőtt, Tasnádi csak öklözéssel tudott menteni. Né-^ hány perc elteltével Pásztor emelt kapura, Békei kiöklözte a labdát, éppen Németh elé. A csatár kapáslövése azonban célt tévesztett. Tovább támadott a lila-fehér együttes. Láza tört előre, amikor a 16-osnál buktatták. Ezt a szabadrúgást Kerekes lőtte — fölé. A 74. percben eldőlt a mérkőzés sorsa Pásztor cselezgetett az ellenfél térfelén, majd elcsúszott, Fedor megszerezte a labdát, Halmosit indította, aki Hausert futtatta. Tőle Farkas kapta a labdát. A csatár mintegy 20 m-ről lövésre szánta el magát. A labda a kint álló Tasnádi fölött csavarodott a kapu közepébe, 0-2
    A gól után a Haladás higgadtan tartotta a labdát, míg a Békéscsaba támadásaiból már hiányzott a tervszerűség és a lendület.

Az első percekben ügy tűnt, hogy a keddi kupamérkőzés előtt álló Haladást gólokkal veri a Békéscsaba! A hazaiak ugyanis valósággal kapujukhoz szegezték a kapkodó vendégeket. Később kiegyenlítetté vált a játék, majd a Haladást az „ajándékgól” megnyugtatta. A vasutasok játéka egyre magabiztosabbá vált. A vasi gárda sok mozgással akadályozta meg a Békéscsaba támadásainak kibontakozását, Fedor teljesén kikapcsolta Pásztort és ezzel számyszegetté vált a csabai támadósor.
    Szünet után lendületesen kezdtek a békéscsabaiak, de újra elkövették azt a hibát, hogy akcióikat középen erőltették és mindent magas labdákkal akartak megoldani. Ez a harcmodor azonban a remekül fejelő Horváthéknak kedvezett.
    Az, hogy a második szombat helyi gól után a csabai közönség nagy része lehorgasztott fejjel indult hazafelé, bizonyítja: a higgadtabb, szervezettebb csapatjátékot játszó vendégcsapat — megérdemelten vitte haza a két pontot.
    Nyilatkozatok. Sáros! László: A játék nem volt szép, de számunkra nagyszerűen végződött! Szűcs Gyula: A Haladás kevés helyzetét jól használta ki, megérdemelten győzött.

Forrás: Békés Megyei Népújság, 1975-09-28