2016.04.08, 21:24
    Népsport, 1982. június 16.

4. avatar: heimo
    2015.10.10, 19:12 (szerk.: 2016.04.29, 17:29)
    A két csapat a bahreini Al Doy játékvezetése mellett a következő összeállításban kezdte el a küzdelmet,

Magyarország: Mészáros — Martos, Bálint, Garaba, Tóth — Müller, Nyilasi, Sallai — Fazekas, Törőcsik, Pölöskei.

Salvador: Mora — Castillo, Jövel, Rodriguez, Recdnos — Ventura, Huezo, Rugamas — J. Gonzales, Hernandez, Rivas.

A magyarok indították el 10 ezer néző előtt 90 perces útjára a labdát, és azonnal erős iramot diktáltak. Ennek eredményeként jobb oldali szöglet után, már a 4. percben Nyilasi fejese Móra hálójában táncolt. (1—0). A gól után egyre-másra alakultak ki a szögletek, amelyek rendre veszélyt jelentettek a salvadori kapura.

Azután nem telt el újabb 5 perc sem, amikor Pölöskei a balszélen cselezte ki a rátámadó balhátvédet, villámgyorsan kapura húzott, és ballal nagy erővel lőtt a kapu bal alsó sarkába. (2—0). Ügy tűnt, a salvadori védelem nem képes tartani a magyar csatárokat.

Negyed óra után azonban az ellenfél is bemutatta, hogy képes jó csatárteljesítményekre. Gonzales cselezte be magát a bal oldalon, de miután túlságosan kisodródott, a jól helyezkedő Mészáros bravúrral védett. Újabb két perc múlva Gonzales Garaba mellől bukkant fel, és lőtt a magyar kapu mellé. Változatos mezőnyjáték után Fazekas tört ki a jobbösszekötő helyén, s mintegy 18 méterről lövésre szánta el magát, és ballábas bombája a salvadori kapu jobb felső sarkában kötött ki. (3—0).

A félidő befejezése előtt Gonzales kapott kényszerítő átadást, remekül tört kapura, de nagy erejű lövését Mészáros bravúrral védte. Alig valamivel később Mora ugyanilyen nagyszerű védéssel hárította Pölöskei fejesét. A félidőben több gól már nem esett, bár helyzetek mindkét kapu előtt akadtak még.

A második játékrész a magyarok könnyelműségeivel és Gonzales szép lövésével kezdődött.

Törőcsik néhány rossz átadása borzolta fel a kedélyeket, majd az 50, percben Nyilasi a felfutó Tóth József elé tálalt, aki a balszélen az 5-ösről beadott, a labda egy védőről visszakerült hozzá, s másodszorra már a tétovázó salvadori védők között a kapuba talált (4—0).

Mindössze négy perc telt el a gól után, újabb bal oldali akció futott el a pályán, Fazekas bekanyarodott, és jobb lábas lövése a jobb alsó sarokban kötött ki (5—0); Azután mintha lemásolták volna a negyedik gól előtti jelenetet, Tóth József tört előre a szélen, beadását azonban Törőcsik elügyetlenkedte. Mészöly Kálmán szövetségi kapitány ezután cserét határozott el, és Törőcsik helyére Kiss László állt be. Továbbra is a magyar csapat támadott, mégis védelmi hibából Zapata révén első világbajnoki góljukat szerezhették a salvadoriak (5—1). Azután a csereként beállt Kiss szögletrúgás után, kapu előtti kavarodásból szerezte a magyarok hatodik gólját, és a frissen Müller helyére beállt Szentes egy bal oldali beadást értékesített (7—1). És számoltuk tovább a gólokat! Nyilasi, Kiss akció után a Vasas középcsatára látványosan emelte át Mórát, és szerezte a magyarok 8. gólját, és néhány salvadori helyzetet követően, amelyet Mészáros könnyedén hárított, Kiss középről leadott lövése, salvadori lábakon irányt változtatva, a kapust is érintve vágódott a hálóba (9—1).

Kis szöglet után Tóth József ívelt a kapu elé, s ezt Nyilasi fejelte a hálóba (10— 1). Mint később kiderült, ezen a látványos, szép mérkőzésen Nyilasi fejelte az első és az utolsó gólt. S így alakult ki a két számjegyű 10—1-es magyar győzelem.

Népszava 1982. június 16.

hmgy

5. avatar: fgymat
    2015.01.21, 19:11
    Semmilyen eltiltás nem volt, szerintem P22 összekeverte a 78-as vébével, akkor kiállítás után tényleg eltiltották Nyilasit. Egyébként itt a Népsport szerint azért kaptak sárgát Fazekassal, mert a szövetségi kapitánnyal beszélgettek.

6. avatar: Coimbra
    2015.01.21, 12:59
    P22-től kérdezném, hogy miféle eltiltásról van szó? Nyilasi a sárgája után végigjátszotta a köv. 2 csoportmeccset is.

7. avatar: magyarfutball.hu
    2014.03.12, 13:24

8. avatar: magyarfutball.hu
    2013.07.12, 14:07
    P22: Pedig akkor sem ártott volna helyén kezelni a dolgokat! H Salvador ellen 10-1-nél az agyhalott Nyilasi nem megy le a pályáról meccs közben inni egyet, és nem sárgul be ezért, majd kap eltiltást, talán jobban szerepel azon a VB-n a válogatott. És ha akkor valaki mer szólni a bölcs Nyílnak, hogy "legyen már eszed, trafikos", akkor talán később nem cseréli el magát edzőként a Veszprém ellen, és nem kell zöld asztal mellett a Fradinak odaítélni az aranyat, mert a meccs újrajátszása szabályellenes volt, és jogosan a Vácnak kellett volna bajnoknak lennie. Szóval a lényeg, fölényes győzelem esetén sem árt a kritika, esetleg még tanul belőle valaki.

9. avatar: ingersheim
    2011.04.24, 00:22
    Magyarország labdarúgói a harmadik csoportba kerültek, Argentína, Belgium és El Salvador labdarúgóinak társaságában. Mérkőzéseiket Elchében és Alicantéban vívják meg. Ha sikerrel küzdenek meg a sors kiszabta első sorozatbeli ellenfeleikkel, akkor Barcelonában folytathatják mérkőzéssorozatukat. Addig nincsen más út a számunkra, mint készülni - mert az ellenfelek sem tétlenkednek.
    El Salvador labdarúgóival egyszer egy ligaválogatott mérkőzött, akkor otthonukban győzték le a salvadori fiúkat. Belgium legjobbjai ellen legutóbb 10 esztendeje küzdöttek Liége-ben, az Európa-bajnokság négyes döntőjében, de akkor a belga fiúk hagyták el győztesen a játékteret. Argentína válogatottja ellen a legutóbbi két mérkőzést elvesztette a magyar válogatott. Budapesten viszont 2-0-ra a mieink diadalmaskodtak. Mindebből nem sok következtetést szabad levonni, ha csak azt nem, hogy a továbbjutás szempontjából nehéz ellenfélnek látszó argentin és belga válogatottal szemben van mit törleszteniük labdarúgóinknak.

Mészöly Kálmán: -Jól ismerjük ellenfeleinket. Mezey György, a segítőm már Argentínában is ott volt a világbajnokságon, ahol kis híján az első mérkőzésen sikerült a magyar válogatottnak nyernie. Alaposan ismerjük az argentin labdarúgást, az elmúlt évben több klubcsapattal játszottunk, ismerjük a játékosaikat, nem félünk Maradonától sem, hiszen éppen dél-amerikai portyánkon Garaba nagyszerűen tudta semlegesíteni. Ami pedig a belga csapatot illeti, ott játszanak a mi játékosaink, sokfajta ismeretet szereznek, fel tudunk készülni ellenük minden lehetőségre.
    El Salvador csapatáról viszont keveset tudunk. Ivanics Tibor, aki Kubában dolgozik és csapata többször játszott El Salvador válogatottjával, már eddig is értékes információkat küldött. Azt gondolom, hogy csoportunkban egyik csapat sem legyőzhetetlen. Talán a mi csoportunk a legkiegyensúlyozottabb valamennyi közül.

Képes Sport 1982.I.19.

10. avatar: magyarfutball.hu
    2011.02.08, 11:25 (szerk.: 2018.01.14, 16:45)
    Az 1982-es VB labdája:

11. avatar: magyarfutball.hu
    2010.10.06, 23:07
    azt nem értem, hogy ha mi tizet hintettünk Salvadornak, akkor hogy lehet, hogy a belgák egyet, az argentínok meg kettőt (egyiket tizenegyesből) tudtak csak? ellazáskodták? vagy Salvador 10 emberrek védekezett, ellenünk meg nem? vagy ennyivel jobbak voltunk? smiley

Szerintem Salvador ellenünk egy kicsit elszámolta magát.

Nem volt még VB-rutinjuk, nem is nagyon ismerték a magyar válogatottat és talán azt hitték, hogy ellenünk képesek egy nyíltsisiakos csatában jó eredményt elérni.

Hát nem tudtak, annál azért a Mészöly-gárda jobb csapat volt.

A mieink is hajtottak végig a meccsen, nem álltak le a második félidőben sem.

Ha ez a meccs a 2006-os Vb-n van, akkor a mieink az első félidő (3:0 volt a magyarok javára) beállnak bekkelni, őrizni az eredményt.

Istenem, milyen rossz irányba fejlődik napjaink labdarúgása!

A közép-amerikaiak tanultak az elképesztő méretű zakóból és a belgák meg az argentínok ellen már sokkal nagyobb gondot fordítottak a védekezésre.

Azt nem tudom, hogy 10 emberrel bekkeltek-e, de el tudom képzelni, hogy igen.

12. avatar: magyarfutball.hu
    2010.04.09, 17:43 (szerk.: 2018.01.14, 16:45)
    1982-es VB-re kiadott Panini album

13. avatar: magyarfutball.hu
    2010.04.09, 17:39 (szerk.: 2018.01.14, 16:44)

14. avatar: magyarfutball.hu
    2010.02.07, 18:09
    Most nézem a meccset felvételről, ahogy látom mindenhol rosszul vannak beadva a lapok.
    Második félidő 28. percben egyszerre kapta Nyilasi és Fazekas, de abból nem sok derült ki, hogy miért.

15. avatar: molibali1979
    2009.06.10, 00:02
    én úgy tudom h Szentes golja előtt Pölöskei passzolt középre ,nem Nyilasi.A lényegen azonban nem változtat..

16. avatar: fgymat
    2009.05.23, 19:38
    Az előzetes formabecslések alapján a leggyengébb ellenféllel kerültünk össze. Természetes tehát, hogy mindenki győzelmet várt.

A találkozó eseményei:

4. perc: Fazekas balról ívelt a kapu elé. Nyilasira nem figyeltek és Ő hét méterről fejelt a felső léc alá. 1-0

11. perc: Most Pölöskei ugrott ki. Becsapta a védőjét és a 16-oson belülről, meglehetősen éles szögből erőteljes lövést zúdított a kapu bal oldalába. 2-0

24. perc: Fazekas ismét a baloldalon hozta fel a labdát. 22 méterre járt a kaputól, amikor úgy látta érdemes lövéssel is megpróbálkoznia. Ballábas, nagy erejű bombája, szinte védhetetlenül vágódott a kapu bal felső sarkába. 3-0

51.perc: Újra a baloldalon futott a támadás. Most Tóth vezette fel a labdát. Amikor az ötössel egy magasságba ért, megpróbált laposan beadni. Jovel azonban belelépett a labda útjába és így az visszakerült Tóthhoz. A kapus közben kimozdult így rés nyílt a kapu felé, amit jól látott meg a magyar játékos és nehéz szögből ugyan, de mégis biztosan csavart a hálóba. 4-0

54.perc: Nyilasi az újra csak a baloldalon felfutó Fazekashoz továbbított, aki miután a rátámadó Castillot becsapta, tíz méterről talált a jobb alsó sarokba. 5-0

65.perc: Gonzales már a 16-oson belül járt, kicselezte Müller-t és Ramírezhez továbbított. A játékos a vetődő Mészáros mellett gurított a kapuba. 5-1

70.perc: Jobboldali szöglethez jutottunk, amit Fazekas laposan küldött a kapu elé. Az érkező labdát Kiss fordulásból, tíz méterről bombázta a kapuba. 6-1

71.perc: Nyilasi a baloldalon egészen az alapvonalig futott, majd hátra az ötös közepe felé gurított. A nagy lendülettel érkező Szentes elegánsan helyezett a kapu közepébe. 7-1

73.perc: Kiss a baloldalon a kaputól mintegy húsz méterre jelent meg és pontos labdát kapott Nyilasitól. Észrevette, hogy Mora meglehetősen kint áll, és tizennégy méterről a kapus feje felett csavart a hálóba. 8-1

77.perc: Nagy volt a kavarodás a kapu előtt. A legszemfülesebbnek Kiss bizonyult, aki az egy pillanatra elé került labdát nagy erővel a kapu közepébe lőtte. 9-1

83.perc: Nyilasi, mint az első gólnál, most is a kaputól hét méterre várta a beívelt labdát. Most Tóth küldte hozzá, de Ő most is fejjel továbbította a háló bal oldalába. 10-1

A találkozóról talán nem is kell mást mondani. Mindenesetre gyenge ellenfél ide, vagy oda, bemutatkozásnak nem volt rossz ez a teljesítmény.

A mieink csúcsot döntöttek: VB-n még egyetlen csapatnak sem sikerült tíz gólt lőnie egyetlen mérkőzésen! Sőt a kilencgólos különbség is eddig csak kétszer fordult elő. Egyszer, 1954-ben szintén a mi válogatottunknak sikerült, amikor a Koreai Köztársaságot vertük meg 9-0-ra. Másodszor 1974-ben Jugoszlávia verte ilyen arányban Zaire csapatát.

Kiss három gólja is ritkaságnak számított. Eddig világbajnokságon csupán 1962-ben Albert Bulgária ellen, Kocsis 1954-ben a Koreai Köztársaság ellen ért el ennyit. Igaz, Kocsis 1954-ben a németeknek rúgott egy mérkőzésen négyet is!