Vidéki bajnokságok – Középmagyarországi kerület, Pestkörnyéki alosztály 1921/1922

gól + / - 0 / 0

Piros adatsor : Kiesett vagy egyéb okból (például kizárás, klubegyesülés, megszűnés), a klub a következő bajnoki szezonban nem indul ebben a bajnoki osztályban.

1. 1) 1921. júliusában kivált a Vecsési MTK-ból
  2. 2) Visszalépett

Egészséges módon fejlődött a vidék labdarúgása. Az egyes kerületek bajnokságaira oly nagy számban érkeztek a nevezések, hogy vagy alosztályok felállításával (Észak), vagy másodosztály szervezésével (Kelet) tudták csak a csapatokat bajnokság keretében foglalkoztatni. Csak a középmagyarországi kerületben 36 együttes jelent meg az őszi rajtnál.

A megszűnt Monori alosztály csapatai a számukra új környezetben is kiválóan szerepeltek. A tavaly még csak ezüstérmes SzAC imponáló fölénnyel, pontveszteség nélkül végzett az első helyen, története során első bajnoki címét szerezve. Teljesítménye annál értékesebb, mivel fennállásának 20. évfordulóját ünneplő, többszörös alosztályi és kerületi bajnok Monori SE-t is maga mögé tudta utasítani.

Kerületi elődöntők

Kecskeméti Atlétikai Club – Péceli Atlétikai Club 3:1 (1:0) h.u.
Szentlőrinci Atlétikai Club – Budafoki MTE 2:0 (1:0)

Kerületi döntő

Szentlőrinci Atlétikai Club – Kecskeméti Atlétikai Club 3:2 (2:1)

A SzAC első bajnoki címét rövid időn belül követte a második. Eredménye tekintélyt parancsolt nemcsak a kerület, de még a főváros futballcsapatai előtt is.

A „legjobb vidéki csapat” címért

Selejtező

Szegedi Atlétikai Klub – Pécsi Sport Club 1:0
Diósgyőr-Vasgyári TK – Tatabányai Sport Club 3:1 (1:0)
Szentlőrinci Atlétikai Club erőnyerő
Debreceni KASE erőnyerő

Elődöntő

Szegedi Atlétikai Klub – Szentlőrinci Atlétikai Club 5:1
Diósgyőr-Vasgyári TK - Debreceni KASE 1:0 (0:0)

Döntő

Szegedi Atlétikai Klub – Diósgyőr-Vasgyári TK 5:2 (0:0)

A világháború után első ízben vehetett részt a Délnyugati kerület bajnoka is a sorozatban. A sorsolás rögtön összehozta a későbbi győztes Szegedi AK-kal, amelynek méltó ellenfele volt. Amíg a többi ellenfelei az alföldi csapatnak nem úszták meg öt kapott gól alatt, addig a Pécsi SC mindössze egy góllal maradt alul.
A Szegedi AK megvédte vidékbajnoki címét.

Az Országos bajnoki döntőt az MLSz ebben az évben sem írta ki.

Osztályozó az I. osztályban maradásért

1. Soroksárpéteri Testgyakorlók Köre 3 3 – – 6
2. Szolnoki Munkás Testedző Egyesület 3 2 – 1 4
-----------------------------------------------------------------
3. Kossuthvárosi Sport Club (Kecskemét) 3 1 – 2 2:5 2
4. Szentlőrinci Nemzeti Sport Egyesület 3 – – 3 --

Az alosztályok számának tervezett csökkentése miatt közvetlenül csak az 1-4. helyezett indulhatott a következő évi I. osztályban, míg az 5-6. helyezett a Kecskeméti alosztály hasonló helyein végzett csapataival osztályozón vett részt. Az 1-2. helyezett került az I. osztályba.
[*1] visszalépett
A táblázat az őszi végeredményt tartalmazza, a SzAC gólaránya is csak az őszi, de a pontszáma a végső.

Földessy János dr: A magyar futball és az MLSz 1897 - 1925.