Budapest, 1991. február 25. hétfő - Aki hétfőn kora reggel a IV. kerületi polgármesteri hivatal környékén járt, az épület előtt a sportversenyekről jól ismert arcokat, az egyik legeredményesebb magyar egyesület, az Újpesti Dózsa egykori és mai versenyzőinek csoportjait láthatta. A neves sportemberek - többek között Rózsa Norbert világbajnok úszó és edzője, Széchy Tamás, Bene Ferenc olimpiai bajnok labdarúgó, Farkas Péter birkózó világbajnok, Abay Péter és Köves Csaba vívók - azért gyűltek össze, hogy döntsenek klubjuk jövőjéről.
A közgyűlés díszelnökségében helyet foglalt dr. Dercze Tamás, a IV. kerület polgármestere, Morvai István, a Belügyminisztérium politikai államtitkára, dr. Török Ferenc országgyűlési képviselő, Gallov Rezső helyettes államtitkár, az OTSH elnöke, Schmitt Pál, a MOB elnöke, Hólya István, az Ú. Dózsa elnöke. A megjelenteket Hólya István köszöntötte, majd javasolta levezető elnöknek dr. Török Ferencet és dr. Héra Attilát, az egyesület örökös tagját. Javaslatát a résztvevők elfogadták.
A szavazati jogú küldöttek összeszámlálása kicsit hosszadalmas volt, dr. Török hangoztatta is: ,,Az adminisztrációs nehézségeken túl kell esnünk, mert szeretném, ha rend lenne, nehogy utólag érjen vád bennünket. Kérem önöket, indulataikat próbálják félretenni, gondoljanak arra, hogy a klub jövőjéről döntenek.,,
Az érvényben lévő alapszabály szerint 125 fő - ebből 123 volt jelen - rendelkezett szavazati joggal. Első lépésként ők a közgyűlés kibővítéséről szavaztak. Vagyis arról, hogy a szakosztályok küldöttei mellett szavazati joggal rendelkezzen a Baráti Kör, a Belügyminisztérium, Újpest helyhatósága és társadalmi szervezetei, valamint a szponzorok is. Ezt a küldöttek elfogadták, így összesen 187 személy volt szavazásra jogosult, közülük 182 jelent meg.
A napirend elfogadása már ,,sima ügy,, volt, következhetett az alapszabály megtárgyalása. Az első vitás pont a klub nevének megváltoztatása volt, azaz hogy Ú. Dózsa helyett UTE legyen, tehát újból az Ujpesti Torna Egylet néven szerepeljen, amelyen 1885-ben megalakult. Az atléták körében felmerült a kérdés: a még Ú. Dózsa néven megkötött szerződések a módosítás után érvényben maradnak-e. Szerintük gondot okozna az is, ha a neveket és felszereléseket hirtelen le kellene cserélni. Zemplényi György, az úszók menedzsere gazdaságilag is alátámasztotta ezt a felvetést. ,,Minket a világban Dózsaként ismernek, az UTE név senkinek nem mond semmit. Tehát a Dózsa névnek tovább kell élnie.,, Széchy Tamás úszóedző így szólt:,,Támogatom az előttem elhangzott javaslatot. Egyébként is ez a Belügyminisztérium már a mi belügyminisztériumunk. Azt sem szabad elfelejteni, hogy a Dózsának sohasem úgy drukkoltak, hogy Újpesti Dózsa, vagy UTE, hanem úgy: Hajrá Újpest,,
Az ,,ellenzék,, nevében Kalmár Pál egykori UTE-tag a régi név mellett szállt síkra, s idézte a rég- és közelmúlt politikai eseményeit, amelyek szerinte rossz fényt vetettek a klubra. Zsivótzky Gyula kalapácsvető olimpiai bajnok hozzászólásában hangsúlyozta, hogy bár az újpesti egyesület UTE néven jött létre, de a Dózsa-korszak folytatta a sikereket. Mint mondta, ezt figyelembe véve valamilyen kompromisszumra van szükség. Zemplényi György újból szót kért, s szavaiból nem hiányzott az indulat sem: ,,Az úszó szakosztály világbajnokai nevében kikérem, hogy bárki is politikai síkra terelje a közgyűlést. Egyébként 40 millió forintba kerül az azonnali változtatás, s nem tudom, az UTE ezt az összeget átvállalja-e. Javaslom: a barcelonai olimpiáig maradjon a Dózsa név,,.
Több javaslat merült fel, például az UTE-Dózsa elnevezés, valamint az az ötlet is, hogy a szakosztályok 1992 december 31-ig tetszés szerint használhassák az Ú. Dózsa és az UTE nevet is. Végül hosszas javaslatháború után a közgyűlés 164 igen szavazattal elfogadta az UTE nevet, majd arról voksolt, 1992 december 31-ig milyen formában valósítható meg a kompromisszum, azaz a Dózsa név továbbvitele. A jelenlévők felhatalmazták az uj elnökséget, hogy a barcelonai olimpiáig a különböző szerződések kötésekor belátása szerint engedélyezze a szakosztályoknak a Dózsa nevet is. A csaknem egy órás ,,keresztelő,, után nyugodtabb hangulatban vették tovább a pontokat a küldöttek. Szó volt a sportolók egyéni reklámszerződéseinek lehetőségeiről, tehát arról, hogy kinek a jóváhagyása szükséges az ilyen megállapodásokhoz. A vezetőség összetételének megvitatásakor elhangzott, hogy a jövőben kettő helyett csak egy elnökhelyettes legyen. A zűrzavar miatt - mire szavazunk most? - előállt az a helyzet, hogy a sok voksolás után egyetlen elnökhelyettese sem maradt a klubnak. A közóhaj belátta a lehetetlen helyzetet, s újabb szavazás mellett döntött. Végül győzött a józan ész: továbbra is több elnökhelyettese lesz a klubnak. A szünet előtt kért szót Gallov Rezső, aki elmondta:
- Ne tagadjuk meg a hagyományokat, a múltat, de a jelent se, mert csak így lehet közös jövőnk. Az UTE-Dózsa együttélés bizonyíthatja, hogy lehet együtt élni és együtt dolgozni a sikerek érdekében. Ehhez kívánok erőt, egészséget mindannyiunknak.
A rövid pihenő után megint következett egy kényes téma, a választmány összetétele, azaz ki kit delegálhat a vezérkarba, s újból megfeneklett a munka. Meddő vita folyt arról, hogy az újjászerveződött egykori kis csoport, az UTE milyen szerepet kap az irányításban - míg valaki megszólalt: ,,Most már az az UTE nem létezik, hiszen az egész egyesület UTE lett. Ne keressünk a klubban egy másik kis klubot. Mindannyiunk szíve a lila-fehér sportolókért dobog.,, Kicsit soká tartott, amíg sikerült megfeledkezni az egykori UTE-Dózsa szembenállásról.
Az elnökség összetételének eldöntése is sok időt vett igénybe. A több javaslat felvetése után végül két elnökhelyettes mellett voksoltak, majd kikötötték: az elnökség nem lehet nagyobb 29 tagúnál - ugyanis a 15 szakosztály egy-egy képviselőjének összlétszámát nem haladhatja meg a többi delegáltak száma. Lassan, pontról pontra haladt az alapszabály megvitatása. A tanácskozás hetedik órájában végre sikerült teljes egészében elfogadni az alapszabályt. A bejelentést nagy taps fogadta, ami fokozódott akkor, amikor bemutatták a régi-új UTE címert. Hólya István elnök szóbeli kiegészítést fűzött írásban beterjesztett beszámolójához. A legutóbbi közgyűlés óta eltelt kétéves időszak munkáját értékelve elmondta: 1989-ben és 1990-ben is a legeredményesebb hazai klub volt az Ú. Dózsa. Világhírű versenyzőit felsorolni is hosszadalmas: Darnyi Tamás, Rózsa Norbert, Solti Attila, Farkas Péter, Mizsér Attila, Csernok László, Szabó Bence, Csongrádi László, Mészáros Erika, Dónusz Éva - csak néhány név ízelítőül. Az elnök hangsúlyozta, hogy a polgári, önálló gazdálkodásúvá vált egyesület nemcsak a neve megváltoztatásában, hanem más téren is közeledni akart Újpest lakosságához. Szólt arról is, hogy a klubban markánsabb utánpótlás-nevelést kell kialakítani a jövőben. Mint mondta, a sikerek mögött stabil gazdasági háttér van, de például a jégkorong és az ökölvívó szakosztály körülményei nem megfelelőek.
Az elnöki és a gazdasági beszámoló elfogadása után az Ú. Dózsa elnöksége lemondott, s jogosultságát átadta a választmánynak. Az újabb létszámellenőrzés 160 főt ,,regisztrált,, a teremben – majd megkezdődhetett a nap második csúcseseménye, az elnökségi és választmányi tagok megválasztása.
A választmány-elnöki posztra Dercze Tamás, a IV. kerület polgármestere, míg az alelnökire dr. Kara Pál, a Belügyminisztérium önkormányzati helyettes államtitkára volt az egyetlen jelölt.
Az egyesület elnöki posztjáért négyen indultak harcba: Hólya István, a volt elnök; dr. Gedővári Imre olimpiai bajnok vívó, a Magyar Vívó Szövetség főtitkára; Nagy Sándor, egykori atléta, a Népstadion és Intézményei szervezési igazgatója, aki korábban visszavont jelölését mégis érvényben tartotta; valamint Zsivótzky Gyula olimpiai bajnok kalapácsvető. Zsivótzky sokak ámulatára meglepő bejelentést tett: mivel célját elérte, azaz az Ú. Dózsából UTE lett, vezetői ambíciói pedig nincsenek, ezért visszalépett a küzdelemtől. A másik három jelölt felkerült a listára. Már tizenegy órája tartott a közgyűlés, amikor a szavazatszámláló bizottság elnöke bejelentette a voksolás eredményét. A választmány elnöke dr. Dercze Tamás (165 érvényes, 1 érvénytelen szavazat), míg alelnöke dr. Kara Pál lett (159/7).
Az UTE elnöki posztjára leadott 166 szavazat mindegyike érvényes volt. Dr. Gedővári Imre 92, Hólya István 71, Nagy Sándor pedig három voksot kapott, így 1992. december 31-ig dr. Gedővári Imréé az UTE elnöki széke. Az eredményhirdetés után az úszók kivonultak a teremből... Hólya István volt elnök megköszönte kollégái eddigi munkáját, majd vastaps közepette búcsúzott el a klubtól.
Következett a 13 elnökségi tag megválasztása (15 személyt a szakosztályok delegálnak, az elnök automatikusan tagja a testületnek, így áll majd össze a korábban megszavazott 29 fő). Már este 10 óra is elmúlt, amikor az első forduló eredményét kihirdették. Közben a létszám erősen megcsappant. Sokan hazamentek - de azért még határozatképes volt a közgyűlés. Az előzetesen megszavazott 32-es listából ,,első nekifutásra,, tízen kerültek be az elnökségbe: Hegedűs Oszkár, Győző Gábor, Vermes Albán, Nováki Balázs, Zsivótzky Gyula, Weglárz Iván, Nyúl Sándor, Mizsér Attila, Krőzsel Károly, dr. Turós András. Újabb egy órát kellett várni a második forduló eredményére. A 126 szavazatból kettő volt érvénytelen. Ekkor már egyszerű többség is elég volt, vagyis azok lettek az elnökség tagjai, akik a legtöbb voksot kapták. Így Varga Jenő, Szusza Ferenc és Deutsch Vilmos került be a testületbe.
Az elnökhelyettesek kijelölésére csak azt követően kerül sor, miután a szakosztályok is delegálják egy-egy képviselőjüket. Erre egy hét áll rendelkezésükre.
|