helyszín : Baku, Tofik Bakhramov Stadium
játékvezető : Bré Stéphane (Franciaország)
  2. nso.hu: 15.000
  3. nb1.hu: 25.000
  1. sárga lap 29' Fehér Csaba
    0 - 1 58' Dárdai Pál
    58' Lychkin Vyacheslav sárga lap
    60' Lychkin Vyacheslav sárga-piros lap
    sárga lap 76' Dombi Tibor
    sárga lap 77' Hrutka János
    0 - 2 84' Illés Béla (11-es)
    0 - 3 88' Pisont István
    0 - 4 90' Fehér Miklós

2017.09.20, 16:44
    Budapest, 1998. szeptember 2., péntek (MTI) - Bicskei Bertalan, a magyar labdarúgó-válogatott szövetségi kapitánya pénteken 18 játékost megnevezett az október 10-ei, Azerbajdzsán elleni idegenbeli Európa-bajnoki selejtezőre készülő keretéből, a további öt kerettagot azonban csak a hétvégi bajnoki forduló után jelöli ki a szakvezető. A bakui mérkőzésre 20 fő utazik - mondta Bicskei az MTI-nek.

A 23 játékos hétfőn találkozik a Népstadionnál, majd a tatai edzőtáborba utaznak, ahol csütörtökig közös felkészülésen vesznek részt. A keretből hiányzó öt labdarúgóval kapcsolatban annyit árult el a szövetségi kapitány, hogy angyalföldi, újpesti és ferencvárosi futballistákról van szó.

A 18 fős keretben a német Bundesligából négyen is helyet kaptak, köztük az a Pisont István is, aki hosszú ideje nem szerepelt a válogatottban.

- Igyekeztem sok információt begyűjteni az azeriekről. Bízom benne, hogy eredményes lesz a felkészülésünk és a portugáloktól elszenvedett vereség után sikeresebben folytatjuk a selejtező-sorozatot - nyilatkozta Bicskei Bertalan.

A magyar labdarúgó-válogatott 18 fős kerete:

kapusok:
    Király Gábor (Hertha BSC), Babos Gábor (MTK Hungária FC)

hátvédek:
    Korsós György, Lakos Pál (mindkettő Győri ETO FC), Fehér Csaba (Újpest FC), Hrutka János (1. FC Kaiserslautern), Mátyus János (Ferencváros), Szekeres Tamás (MTK Hungária FC)

középpályások:
    Illés Béla, Halmai Gábor (MTK Hungária FC), Pető Tamás (Újpest FC), Dárdai Pál (Hertha BSC), Pisont István (Eintracht Frankfurt)

csatárok: Dombi István (DVSC-Epona), Lisztes Krisztián (VfB Stuttgart), Horváth Ferenc (RC Genk), Hamar István (Beitar Jerusalem), Tóth Norbert (Újpest FC)

Budapest, 1998. október 4., vasárnap (MTI) - Egyelőre 21 főre bővült a soronkövetkező Eb-selejtezőmérkőzésekre készülő magyar labdarúgó-válogatott kerete, hiszen a korábban megnevezett 18 játékos mellett Sebők Vilmos (Újpest FC), Egressy Gábor (Diósgyőri FC) és Hámori Ferenc (Vasas DH) is meghívót kapott Bicskei Bertalan szövetségi kapitánytól - tájékoztatta vasárnap az MTI-t a szakvezető.

Bicskei Bertalan elmondta, hogy ő huszas keretet jelöl ki, a korábban napvilágot látott 23 fős bővített keret tévedésen alapulhatott.

- Hámori játéka kérdéses, hiszen ő kisebb sérüléssel bajlódik, a hétfői orvosi vizsgálat dönt sorsáról - nyilatkozta a szövetségi kapitány. - A diósgyőri Egressy Gábor jó formában játszik az utóbbi időben, így ő is tagja lett a keretnek. Sebők Vilmos felépült hosszan tartó sérüléséből, így újra számíthatok játékára.

Budapest, 1998. október 6. kedd (MTI) - Az MTK-ban szereplő Halmai Gábor sérülése kezelésre szorul, várhatóan szombaton kezdheti meg a könnyített edzéseket, így nem tarthat a csapattal Azerbajdzsánba, de Románia ellen már számítok játékára - tájékoztatta az MTI-t kedden Bicskei Bertalan, a magyar labdarúgó-válogatott szövetségi kapitánya. - Az utánpótlás együttesből Fehér Miklós jött át, így a terveknek megfelelően húsz játékos alkotja a keretet.

Bicskei elmondta: Halmai mellett a Vasas DH sérült csatára, Hámori Ferenc is szombaton kezdheti meg az edzéseket, vasárnap ő is csatlakozni tud már a románok elleni, a jövő szerdai Eb-mérkőzésre készülő válogatotthoz. Lakos Pál, a győriek hátvédje is kisebb sérüléssel bajlódik, egyelőre könnyített edzéseket végez.

A keddi foglalkozáson a magyar válogatott támadási variációkat gyakorolt.

2. avatar: fgymat
    2013.05.19, 14:17
    Labdarúgás: Azerbajdzsán-Magyarország

Törőcsik Béla, az MTI kiküldött munkatársa jelenti:

Baki, 1998. október 10., szombat (MTI) - Csendesen telt el a
    szombat délelőtt a magyar labdarúgók szálláshelyén.

Bicskei Bertalan legénysége pihenéssel töltötte el az időt a
    kora délelőtti ebédig, majd azt követően 10 perces sétával
    lazítottak Illés Béláék. Bicskei Bertalan szobájába zárkózott, a
    várható legjobb taktikai variációkon gondolkozott. Legalább is erről
    számolt be, amikor elhagyta szobáját. A játékosok izgatottan
    beszélgettek a délutáni Azerbajdzsán elleni összecsapásról.

A pénteki vereség után a fiatalok, az utánpótlás-válogatott
    tagjai között letört hangulat uralkodott. Dunai Antal szövetségi
    kapitány sem volt jó kedvű, a városnézésre tett ajánlatot is
    lemondta.

- A lelki gondok mellett, testi problémákkal, sérülésekkel is
    szenvednek egyesek, így a városnézésen nem vehetett volna részt a
    teljes csapat - indokolta döntését a szakvezető.

Baki óvárosa, és kikötője sok érdekességet tárt volna fel a
    magyar fiataloknak, Kelet-kapuja, a két kontinens Európa és Ázsia
    közös világát jelenti...

A stadionban való induláskor nemcsak a válogatott körül alakult
    ki pattanásig feszült hangulat, hanem a sajtómunkatársak között is.

helyére. A magyarok irányították a játékot, a vendéglátók hosszan
    előrevágott labdákkal próbálták helyzetbe hozni csatáraikat.

Az első negyedóra után kiegyenlítődöttebb lett a küzdelem. A 21.
    percben egy kemény összecsapás után Fehér is ápolásra szorult,
    szerencsére folytathatta a játékot. Mozgalmas csata folyt a pályán,
    a kapuk azonban nem kerültek veszélybe. A magyaroknál Pisont
    gyűjtögette a labdát a középpályán, Dárdai inkább hátul, míg a
    harmadik középpályás Illés elöl segített be. A 31. percben Illés
    került a 16-oson belül a földre, nem önszántából, majd Sebők hagyott
    ki nagy helyzetet, jobbról, 4 m-ről a kapusba fejelte a labdát.

A befejező negyedórát is magyarok kezdték jobban, de Illésék a
    16-osnál rendre megakadtak a kőkemény azeri védőfalon. A
    lelkesedéssel, akarással nem volt gond, összjátékban azonban már nem
    működött tökéletesen a magyar csapat. Sebők is kapott egy rúgást a
    lábára, ápolása közben a hazaiak alakítottak ki helyzetet Király
    kapuja előtt, végül sikerült felszabadítani.

A félidőben:

Azerbajdzsán - Magyarország 0-0
    -------------------------------
    Baki, 5000 néző, V: Stéphené Bre (francia)

A magyarok léptek fel támadólag a szünetet követően is, de az
    első helyzet Licskin előtt adódott, az azeri játékos azonban balról,
    15 m-ről mellé lőtt. A hazaiak bátrabbá váltak, többet birtokolták a
    labdát. Az 59. percben a fellazult azeri védelem között Hamar
    gurított középre és Dárdai 10 m-ről a kapuba bombázott (0-1).

A 62. percben emberelőnybe került a magyar válogatott, Licskin
    műesését sárga lappal díjazta a játékvezető, s mivel ez már a
    második volt neki, kiállították. Az azeriek érdekes módon nem
    torpantak meg, sőt, fölénybe kerültek, igaz kapura továbbra sem
    voltak veszélyesek. A 70. percben egy ellentámadást követően, Mátyus
    baloldali beadása után a keresztlécről pattant ki a labda.
    Egyfolytában a hazaiak támadtak, Illésék nem tudták tartani a
    labdát. Az azeriek gyenge kísérletei messze elkerülték a kaput. A
    84. percben 11-eshez jutottak a magyarok. Egy kényszerítőzés után
    Korsós lépett ki, akit buktattak a a hazai védők a 16-oson belül. A
    megítélt büntetőből Illés biztosan lőtte a labdát a hazai kapuba
    (0-2).

A teljesen szétzilált és kedveszegett védők mellett folytatódott
    a magyar gólgyártás. A 88. percben Pisont értékesített egy
    tökéletesen kijátszott helyzetet (0-3), majd Fehér a 90. percben a
    védők között, középről 10 m-ről bombázott az azeri kapuba (0-4).

-------------------------------------
    Baki, 25 000 néző, vezette: Bre (francia)

Bicskei Bertalan, a magyar válogatott szövetségi kapitánya:

- A második félidő alapján megérdemelten nyertünk.

hirdettek meg, de az újságírók nyitottabbnak bizonyultak, s
    elárulták a szerintük biztos kezdőcsapatot.

1998. október 11., 17:00, Baku, Tofiq Bəhramov adına Respublika Stadionu

A dátum hibás, a kezdési idő lehet jó is...

5. avatar: magyarfutball.hu
    2010.01.21, 22:00 (szerk.: 2018.01.13, 16:57)
    1998-as szlovák-azeri jegy:

6. avatar: magyarfutball.hu
    2010.01.10, 16:51
    A MÉRKŐZÉS

1. perc: A középkezdés után labdát szereztek a magyar válogatottól a hazaiak, és az volt a tervük, hogy megjáratják, körbe passzolják azt a védők. Ám Horváth Ferenc agresszíven megtámadta Gajszumovot, elvette tőle a labdát, és egyedül törhetett kapura. Azonban a 16-os vonalára kirontó Kramarenko mellett nem tudta sem elpasszolni, sem pedig elvinni a labdát, így a kapus menteni tudott. Az esetnél Horváth megsérült, néhány perccel később le kellett őt cserélni, helyére az élete első válogatott mérkőzésén pályára lépő 19 éves Fehér Miklós állt.

25. perc: Bár percek óta a magyar térfélen passzolgattak a játékosok, mégis először ment labda Király kapujára. Ekkor Gambarov cselezgetett befelé a bal oldalról, majd huszonkét méterről lőtt, de a magyar kapus könnyedén fogta a kapu jobb oldala felé pattogó labdát.

31. perc: Dárdai indította mélységből, a jobb oldalról, a felezővonal közeléből a bal oldalon előre induló Illést, aki átvette a labdát, majd a 16-oson belül egy remek csellel becsapta a rátámadó Kerimovot, aki buktatta a mellette ellépő középpályást. Bre játékvezető azonban -- mintha ott sem lett volna a pályán -- nem ítélte meg a nyilvánvaló 11-est.

32. perc: Mátyus adott be a balszélről, és a hosszú oldalon érkező Sebők három méterről, a bal kapufa magasságából úgy fejelt kapura, hogy a labda előbb a földre pattant, majd Kramarenko óriási bravúrral mentett.

36. perc: Lisztes cselezte be magát a jobbösszekötő helyén a hazaiak büntetőterületére, amikor érkezett Agajev, és elsodorta a labdát fedező magyar középpályást. A bíró újfent nem látott okot arra, hogy büntetőt ítéljen.

45. perc: Szirhajev lőtt kapura ballal, huszonnégy méterről középről, de a labdát Király nagy bravúrral szögletre ütötte. Rzajev bal oldali szöglete után ismét Szirhajevhez került a labda, aki tizenöt méterről, a balösszekötő helyéről jobbal lőtt, de Király biztosan fogta a kapu közepébe tartó labdát.

49. perc: Szirhajev ugratta ki a védők között kilépő Licskint, aki a balösszekötő helyéről, tizennégy méterről, ballal lőtt, de a labda, keresztben elgurulva a kapu előtt, a bal kapufa mellett hagyta el a pályát.

55. perc: Gambarov indult előre a jobb oldalon egy előreívelésre, de Mátyus és Sebők jobb pozícióban volt, a védők könnyedén felszabadíthattak volna. Csakhogy egymásra vártak, majd Sebők még rosszul is ért a labdához, amivel Gambarov indult a kapu felé, de éles szögből, hat méterről az oldalhálóba lőtt.

58. perc: Dárdai vezette fel a labdát a hazai térfél közepén, majd Illéshez passzolt, aki azonnal a bal oldalon meglóduló Hamart hozta játékba. A támadó az alapvonal közeléből bal lábbal középre nyeste a labdát, amit az ötös jobb sarkánál Fehér Miklós a kapust megelőzve még megcsúsztatott, és a középen érkező Dárdai nyolc méterről, jobbal a kapu jobb oldalába lőtt.

0-1

62. perc: Licskin tört be a jobb oldalon a magyarok büntetőterületére, majd amikor Fehér Csaba mellé ért, nagyot esett. Bre játékvezető látta az esetet, és azonnal döntött: a színészkedő Licskinnek sárga lapot mutatott fel. Miután az azeri korábban is részesült már ilyen büntetésben, a francia bíró kiállította.

73. perc: Dárdai játszott a 16-os előtt jobbra mozgó Fehér Miklóshoz, aki azonnal a lendületből a védőfal elé érkező Pisonthoz passzolt. A középpályás egy csellel becsapta Gajszumovot, majd ballal, tizenhét méterről kapura lőtt, de Zsidkov könnyedén fogta a középre tartó labdát.

84. perc: Illés remek átadása után Korsós György tört be középen a hazaiak büntetőterületére, majd érkezett Abusov, és buktatta a magyar védőt. Bre ezúttal sem habozott, hanem büntetőt ítélt a magyar válogatott javára. A labdát Illés tette le a tizenegyespontra, majd higgadtan, jobbal, félmagasan a jobbra vetődő Zsidkov helyére, a kapu közepébe emelte a labdát.

0-2

88. perc: Gajszumov próbálkozott azzal, hogy Zsidkov kapust hozza játékba, ám rövidnek bizonyult a hazaadása: Pisont utolérte a labdát, és a kétségbeesetten elévetődő Zsidkov felett jobbal, tíz méterről, jobbal a kapu bal oldalába emelt.

0-3

90. perc: Dombi ívelhetett be jobbról, a 16-os sarkának magasságából a kapu elé. A labda átszállt Fehér Miklós felett. Hrutka sem tudott fejelni, viszont a testéről Fehér Miklós elé pattant a labda, s a támadó ballal, fordulásból félmagasan a kapu jobb oldalába bombázott.

0-4

A MÉRKŐZÉS KRÓNIKÁJA

Az első félidő első perceiben kiderült, hogy az azerik túlbiztosított hadrendben, négy védővel, öt középpályással és egyetlen csatárral vették fel a küzdelmet. Ám még ez sem volt elég hatásos, ugyanis a letámadást alkalmazó magyarok közül Horváth Ferenc már az 1. percben helyzetbe került. A ziccer kimaradt, sőt a magyar csatár -- aki a lövés helyett a cselezést választotta -- az azeri kapussal ütközve megsérült, ezért Bicskei Bertalannak máris cserélnie kellett. A középcsatár helyére középcsatár állt: a kapitány Fehér Miklóst küldte a pályára. (Ekkor vált igazán fontossá Bicskei korábbi döntése, amellyel a Porto játékosát átvezényelte azolimpiai csapattól a nagyválogatottba.) A balszerencsés kezdetet követően lendületesen játszott a válogatott, feltunt, hogy az azeri védelmet könnyen zavarba lehetett hozni. A hazai gárda egyénileg (viszonylag) képzett labdarúgókból állt, erőfutballt játszott, a középpályán jól alkalmazta a letámadást, ám az összjátéka ívánnivalót hagyott maga után.

Az első negyedórában a magyarok csapatjátéka jobban is kidomborodhatott volna, ha kicsit jobban, szervezettebben futballozik a válogatott. Egy-egy azeri ritmusváltás azonban ekkor már jelezte: ügyelni kell a hazaiak kontráira. Beigazolódott amiről Bicskei Bertalan még a mérkőzés előtt beszélt: az azeriek nem a ma divatos vonal melletti játékot erőltették, hanem vagy ívelésekkel, vagy középre passzolt labdákkal próbáltak eljutni a magyar kapuig. Kissé monotonnak tunt a játék, ráadásul idővel feljöttek az azeriek is, a megalkuvás nélküli sokfutásos futballjuk ebben a periódusban már több veszélyt hordozott magában. Huszonöt perc elteltével kiegyenlítettebbé vált a játék, s bizony az is egyre nyilvánvalóbbá vált, hogy nem lehet lebecsülni a hazaiakat, annál is inkább, mert ebben az amúgy is kritikus időszakban a magyar csapat ,,szétesett". A válogatott kapkodóan játszott, ráadásul nagy volt az eladott labdák miatti területvesztés, a középpályások képtelenek voltak felépíteni a támadásokat. ,,Szétszakadt" a pálya és -- jobb szó nincs erre --, a félidő nagy részében a két csapat játékosai inkább csak kergették egymást.

Fél óra elteltével aztán újra megrázta magát a magyar válogatott, bár a fölény meddő volt. Igaz, Illés buktatásáért a francia játékvezető ,,elfelejtett" büntetőt ítélni, és nem sokkal később Lisztest is szabálytalanul választották el a labdától az azeri tizenhatoson belül. A mieink újabb gólhelyzetig jutottak, ám Kramarenko kapus bravúrral védte az előre lopakodó Sebők fejesét. Az újpesti védő a félidő végén rúgást kapott a lábára, hosszú percekig ápolták az oldalvonal mellett, s így -- ebben a szakaszban -- a magyar gárda középső védő nélkül maradt.

Az első félidő nem hozott túl magas színvonalú játékot (sőt...). Ám hozzá kell tenni, hogy az azeriek durván futballoztak, széttördelték a magyar csapat játékát. Válogatottunk az első negyvenöt percben adós maradt a jó, hatékony összjátékkal, s jókora hiányérzete támadt az embernek amiatt is, hogy a nemzeti csapatunk futballjából hiányzott a megfontoltság, a pontosság és a tudatosság .

A második félidő első megválaszolt kérdése Sebők Vilmos felbukkanása volt az öltözőkijáróban. Az újpesti középhátvéd az első játékrész utolsó pillanataiban összecsúszott ellenfelével, hosszasan ápolták, majd a szünetig erősen bicegve mozgott, így valószínunek tunt az újabb, kényszeru csere. Csakhogy Bicskei Bertalan Lakos Pált, a keret másik középhátvédjét nem nevezte a cserék közé, így több variáció is felmerült. Ám Sebők visszatért, így nem volt további változás a magyar együttes összeállításában.

Az első félideihez mérten jóval bágyadtabban kezdte a második játékrészt a magyar csapat. A fordulás után percekig a mi térfelünkön pattogott a labda, bár hozzá kell tenni, hogy Király kapuja igazából nem került veszélybe, s úgy tunt, noha néha kecsegtető lehetőségekhez juthatnának a hazaiak, legtöbbször önzőségük akadályozta meg őket abban, hogy helyzeteket alakítsanak ki. A legnagyobb lehetőségük egyébként akkor adódott, amikor Sebők és Mátyus egymásra várt, ám Gambarov közelről az oldalhálóba lőtt.

Úgy tunt, a két gyors azeri csere a hazaiakat zavarta meg: középen teljesen kinyíltak, és egy gyors támadás végén a válogatottban harmadszor pályára lépő, de először kezdő Dárdai Pál megszerezte első gólját a címeres mezben. A gólnál Kramarenko kapus megsérült, és Zsidkov -- aki idáig két meccsen hat gólt kapott a magyaroktól -- állt a helyére.

Hamarosan emberelőnybe került a magyar válogatott, miután Licskin megkapta második sárga lapját, és ekkor már érezni lehetett, hogy ha csak valami váratlan katasztrófa nem történik, a magyar csapat ismét elhozza a három pontot Bakiból. Az azeriek az emberhátrány ellenére is megpróbáltak támadásokat vezetni, ám továbbra sem jegyezhettünk fel igazi gólhelyzetet. A hazaiak lelkesek voltak, ám az idő múlásával egyre inkább érződött, hogy a magyar labdarúgó-válogatott már nem engedi ki a kezéből a győzelmet.

Hozzá kell tenni: a magyar csapat teljesítményét kedvezőtlenül befolyásolta a sok sérülés. A későbbiekben Sebők Vilmos és Fehér Miklós is hosszas ápolásra szorult, s talán ez is közrejátszott abban, hogy a mérkőzés egyes periódusában akadozott a mieink játéka.

Bicskei Bertalan azonban érezte, hogy az egygólos vezetés nem megnyugtató, ezért Dombi Tibort állította be, bízva abban, hogy a gyors debreceni játékos a fáradni látszó azeri védők mögött helyzeteket tud kialakítani. Igaz, a hajrában erre nem volt szükség, mert az előretörő Korsós tizenegyest harcolt ki, amelyet Illés higgadtan értékesített, majd Pisont góljával, illetve Fehér Miklós az utolsó pillanatokban szerzett találatával Bicskei Bertalan csapata túlszárnyalta a Csank János vezette válogatott korábbi azeri produkcióját -- s ami a gólkülönbséget illeti, alighanem a várakozásunkat is.

Bre játékvezető az első félidőben két tizenegyestől is megfosztotta a magyar csapatot, különösen Illés buktatása volt szembetunő, ám igazából nem panaszkodhatunk a bíróra, mert Licskint kiállította.

7. avatar: magyarfutball.hu
    2009.09.20, 16:39 (szerk.: 2018.01.13, 16:55)
    Ez sem túl gyakori, félpályánál az eredményjelző:

8. avatar: fgymat
    2009.05.24, 21:24
    Az elmúlt két évben világbajnoki selejtezőkön győztük le az azeri válogatottat. Természetesen most is győzelmet vártunk fiainktól. A keretbe átkerült az olimpiai csapattól a 19 éves Fehér Miklós is.

Bátran és kezdeményezően játszott a magyar csapat. Horváth már az első percben gólhelyzetet alakított ki. A kapus végül mentett, de az esetnél ütközött a magyar csatárral, aki nem is tudta folytatni a játékot. Sok helyzetet alakítottunk ki, de a gólszerzés nem akart sikerülni. Ehhez azért az is hozzájárult, hogy a játékvezető az utolsó tizenöt percben két 11-estől is megfosztott bennünket.
    A második félidőben is nehezen "tört meg a jég". De amikor megtört... Hamar beadását Fehér csúsztatta tovább az érkező Dárdai elé, aki nyolc méterről lőtt a kapuba. Az utolsó percekben még további három alkalommal is betaláltunk a hazaiak kapujába. Először Korsós buktatásáért jutottunk 11-eshez, majd Pisont csípett el egy rövid hazaadást, végül Fehér vágta az elé pattanó labdát fordulásból nagy erővel az azeri kapuba. Ezzel fölényes győzelmet sikerült aratnunk.
    Lehet, hogy ehhez köze volt Licskin kiállításának is, de azokat a gólokat mindenképpen be kellett rúgni.
    A hazai csapat az egész mérkőzés alatt kimondottan durván játszott, ezért játékosaink sokszor szorultak ápolásra, ami nyilvánvalóan nem könnyítette a helyzetünket.

Ne felejtsük el, hogy Európa-bajnoki selejtezőt játszottunk és így a győzelem, legfőképpen idegenben, fokozottan értékes.