Békéscsabai Előre Spartacus SC - Bryne IL 3 : 0 17:00

2021.01.24, 21:08 (szerk.: 2021.01.24, 21:20)
    Hazai futballpremier: KEK-előselejtezővel a Kórház utcában
    Biztató előny a visszavágóra!
    Békéscsabai Előre Spartacus - Bryne Idrettslag 3-0 (3-0)

Kupagyőztesek Európa Kupája selejtező labdarúgó-mérkőzés, Békéscsaba, 10 ezer néző.
    V.: Wiesel (Vemer, Dehmelt, NSZK-beliek)
    BÉKÉSCSABA: Gulyás — Szenti, Ottlakán, Csató, Fabulya — Mracskó, Gruborovics, Csanálosi, Horváth (60. p. Kanál) — Kvaszta (46. p. Csernus), Szekeres. Edző: Csank János
    BRYNE: Boe — Hansen, Karlsen, Sajte, Giljarhus (70. p. Fylling) — Undheim (46. p. Pedersen), Fjeldstad, Hellvik, Norheim — Meinseth, Lodden. Edző: Djarne Berntsen
    Gólszerző: Gruborovics (4. p. és 10. p.), Csató (37. p.)
    Szögletarány: 9:4 (4:1) a Békéscsaba javára.

Ilyen sem volt még! Az új eredményjelző fölött a norvégok piros-fehér, a nyugatnémetek nemzeti és a házigazdák lila-fehér zászlaja mellett ott lengett az UEFA, az Európai Labdarúgó-szövetség lobogója is. A történelmi nap kapcsán valaki megjegyezte, „milyen jó lenne örülni a végén is!”
    Nos, ha a kupaláz fokozatosan is emelkedett, azért néhány perccel 5 óra előtt egy kicsit mindenki izgatottabb volt a Kórház utca környékén.
    Beljebb, az öltözőkben?
    A csabaiak háza táján Csank János vezető edző azzal fogadott, mindenkiben ott van az egészséges önbizalom. Hajtani kell, és akkor nem lehet részünk meglepetésben.
    A norvég együttes háza táján viszont egy kissé emelkedett volt a hangulat, a bryneieket kissé feldobta válogatottjuk kedden, Oslóban, a bolgárok ellen elért 1—1-es döntetlenje! Mint mondták, ez nekik is lendületet adhat a KEK-nyitányon.
    A csapatkapitányok - Lars Gute Boe és Fabulya - kezdés előtti kézfogása (Fotó: Béla Ottó)

Másodpercek teltek el, amikor Gruborovics kapáslövése után kellett tornáznia Boe-nek.
    Nem sokkal később már nem hibázott a békéscsabaiak középpályása, amikor a bal oldalvonaltól becselezte magát a 16-os előterébe, majd a balösszekötő helyéről váratlanul megcélozta a kaput. A lapos lövés a jobb alsó sarokba perdült, a vetődő kapus már nem is érhette el, 1-0.
    A folytatás megint Gruborovics perceit hozta. Először Szenti jobb oldali partdobását Szekeres még a felső kapufára fejelte, a visszacsurgó labda ott pattogott a védők és a békéscsabai játékosok között. Gruborovics volt a legszemfülesebb, s 8 méterről higgadtan, elegánsan a bal alsó sarokba helyezett, 2-0.

Szekeres fejese, amely után a következő pillanatban a felső lécen csattant a labda, aztán jött a második gól (Fotó: Béla Ottó)

Mracskó először a jobb kapufa mellé, majd másodpercekkel később a túloldali kapufán túl gurított.
    Csató hatalmas lövését öklözte Boe Kvaszta elé, az újonnan igazolt csatár ismételhetett, de ezt szögletre tornázta a kapus. A beívelésből Kvaszta fejelt, de a gólvonalon álló Giljarhus a mezőnybe vágta a pettyest. Csató következett, de az ő fejese is Boe kezéről az alapvonalon túlra vágódott.
    A 27. percben Kvaszta ugrott ki Karlsen kíséretében, már a 11-es tájékán járt, amikor a védő
    utána nyúlt, Kvaszta fölbukott, de a játékvezető továbbot intett.
    Az első norvég akciót a 31. percben jegyezhettük fel, de Lodden lövésébe Csató jól lépett bele, aztán Meinseth kapu közepébe tartó lövését tolta szögletre Gulyás, amelyből aztán Karlsen alig fejelt fölé néhány lépéssel.
    Növelte az előnyét a hazai csapat. Szenti jobbról, a 11-essel egymagasságban szabadrúgást lőhetett be. A beívelt labdára Szekeres Boe-vel együtt ugrott föl, ám az átszállt fölöttük, az éppen álló Csató elé, aki nem habozott, és hat méterről az árván hagyott kapu közepébe fejelt, 3-0.

A SZÜNET UTÁN
    egy jobb oldali norvég szögletet követően Giljarhus lőtt fölé, a túloldalt pedig Csató fejese szállt el a felső kapufa fölött.
    Az 54. percben Szekeres lopott el egy labdát a norvég térfél közepén, megiramodott, már akár lőhetett volna, amikor az őt követő Fjelstad kitűnően utána nyúlt, és elpöckölte a lövő lába elől a labdát.
    A 73. percben Csanálosi Salte kíséretében viharzott el, ő is lőhetett volna, de a balösszekötő helyén feltűnő Szekeres elé tálalt, akinek lövésébe beleléptek.
    A 75. percben Meinseth jobbról átlőtt a túloldalra, ahol Fylling egyedül állt, de hét méterről fölé lőtt.
    Ugyanígy járt öt perc múlva, amikor 20 méterről szánta el magát lövésre.

Mintha már a bajnokság kellős közepén járnánk, olyan lendülettel vetette küzdelembe magát az Előre Spartacus gárdája.
    Az első másodpercektől kezdve oda szögezte kapujához a norvég együttest, szinte lélegzetvételhez sem hagyták jutni őket. Ekkor nemcsak tetszetősen és okosan futballoztak, hanem egyik-másik játékos jóvoltából, tapsra ragadtatták a szurkolókat is. Főleg Gruborovics tűnt ki, aki okos játékával és két látványos góljával gyorsan dűlőre vitte a dolgot, ami még inkább megadásra késztette a Bryne együttesét. Az első félidőben a „pluszt" Csató találata jelentette.
    A fordulás azonban jócskán megtorpantak a házigazdák. Egyre-másra vezette a támadásokat a vendégcsapat, igaz, a tudományuk a 16-oson belül már elfogyott.
    Mindenki azt várta, hogy előbb-utóbb elfárad a Bryne, hiszen nem szoktak hozzá ehhez a fülledt, nehéz meleghez, ám a 90. percig megállás nélkül küzdöttek, de Gulyás és Ottlakán vezérletével stabil lábon állt a csabai védelem.
    Hogy nem született több gól, az annak köszönhető, hogy a viharsarkiak továbbra is hadilábon állnak a gólszerzéssel, de talán megnyugtató előnyre tettek szert a két hét múlva esedékes visszavágóra.

Nyilatkozatok
    Csank János: — Több góllal kellett volna győznünk, de ha első félidői játékunkat produkáljuk a visszavágón, baj nem lehet. Elsősorban a gólhelyzetek kihasználásában kell előrelépnünk.
    Bjarne Berntsen: — Tudtam, hogy a Békéscsaba jó együttes, számítottam arra, hogy veszélyes támadásokat vezetnek. Sajnos, igazam lett. Továbbjutásunkra csekély remény maradt.