Vasas SC - Békéscsabai Előre Spartacus SC 2 : 1 17:00

Fáy utca, 2500 néző
    Vezette: Molnár (****), (Nagy L., Puhl)
    Vasas: Kakas 6 — Balog 6, Híres 5, Rácz 7 — Farkas 7, Szíjjártó 5, Birinyi 5, Csima 5 — Borostyán 5, Teodoru 7, Izsó 6. Edző: Illovszky Rudolf.
    Békéscsaba: Leboniczky 6 — Ottlakán 6, Vágó 5, Vígh 5, Varga 5 — Antal 5, Pásztor 6, Csanálosi 6, Fecsku 5 — Steigerwald 5, Szekeres 6. Edző: Süle István.
    Csere: Balog helyett Gubucz (6) a 32., Varga helyett Takács J. (5) az 51., Antal helyett Kanyári (6) a 68. percben.
    Gólszerző: Izsó a 40., Szekeres (11-esből) a 42., Teodoru a 88. percben.
    Szögletarány: 6:4 (4:2) a Vasas javára.

(— Igencsak nehéz helyzetben voltam a keddi edzés után, mert fél csapatra való sérültünk volt — mondta az öltözőben a Vasas edzője, Illovszky Rudolf. — Szerencsére, most már kevesebb a gondom, akikre számítottam, rendbejöttek. Kovács három sárga lapja miatt hiányzik, ebből kettőt még Salgótarjánból hozott magával.
    A csabaiak tervezett összeállítása egy helyen megváltozott, Süle István bizalmat szavazott a 21 éves Antal Endrének, akit a Ganz-Mávagból igazoltak, és ez az első NB I-es mérkőzése.)
    Egy békéscsabai szöglet vezette be a találkozót, majd az 5. percben Farkas nagyszerű cselsorozata után betört a vendégek kapujának előterébe, már az ötös sarkánál járt, de erőtlenül Leboniczky kezébe gurított.
    Később Antal is megcélozta a kaput, Kakas azonban elcsípte a bal alsó sarok felé tartó labdát.
    A 22. percben a csabai kaputól 17 méterre, Vágó buktatta Teodorut. A szabadrúgást Birinyi Rácz elé pöccintette, aki futtából lőtt és Leboniczky szögletre öklözött.
    Két perccel később nagy Vasas-helyzet maradt kihasználatlanul. Birinyi indította Teodorut, a csatár a 16-os vonaláról átemelt a kifutó kapus fölött, de a labda, centiméterekkel, a léc fölött hagyta el a játékteret.
    (Cserélni kényszerült a Vasas, Balog Tibor nem tudta folytatni a játékot.
    — Meghúzódott a jobb lábam, ezért én kértem a cserét. Úgy érzem, hogy nem bírom az egy hónapja tartó nagy terhelést.)
    Valamivel bátrabb lett a Békéscsaba.
    A 35. percben Csima nagy szóló után Borostyánhoz továbbított, a szélső közeli perdítése Vargáról szögletre pattant.
    A 39. percben Szekeres középre adott labdáját Kakas csak másodszorra kaparintotta meg.
    A Vasas ellentámadása a 40. percben góllal végződött. Teodoru a jobb oldalról középre lőtt, Vágó lyukat rúgott és a jókor érkező Izsó hét méterről a jobb sarokba vágta a labdát. 1-0.
    Nem sokáig örülhetett a Vasas, a 42. percben Antal vezette a labdát, a 16-os vonalánál Farkas hátulról buktatta. A közelben lévő Molnár játékvezető azonnal a 11-es pontra mutatott. A büntetőből Szekeres a jobb alsó sarokba rúgta a labdát. 1-1.

A félidő végén Borostyán került helyzetbe, a kifutó Leboniczky azonban lábbal tisztázott. SZÜNET UTÁN a tornyosuló felhők miatt bekapcsolták a reflektorokat.
    Az 50. percben Teodoru beadását Birinyi elügyetlenkedte, majd a másik oldalon Szekeres lőtt mellé.
    A 70. percben Izsó az ötös oldalvonaláról, szorongatott helyzetben beadás helyett lőtt, Leboniczky azonban jól zárta a szöget.
    Nem sokkal ezután Teodoru lőtt elhamarkodottan mellé, majd Rácz veszélyeztetett, Leboniczky ezúttal a mezőnybe öklözte a labdát.
    A 80. percben Teodoru két csel után az alapvonal közeléből középre gurított, Borostyán azonban három méterről a felső lécre perdített és onnét a labda a kapu mögé hullott.
    A 86. percben eldőlt a mérkőzés. Borostyán átadását Teodora kapta, aki lerázta Víghet, és 12 méterről a kapu jobb oldalába vágta a labdát. 2-1.

★ ★ ★

Sokáig úgy tűnt, hogy a kiesés rémétől fenyegetett Békéscsaba megvalósítja a tervét, és elviszi az egyik pontot a Fáy utcából.
    A Vasas ugyan azonnal magához ragadta a játék irányítását, de a csabaiak jól alkalmazták a követő emberfogást, és így a találkozó első harmadában a mezőnyfölény ellenére nem tudott gólhelyzetet kialakítani a piros-kék gárda. Később veszélyesebbek lettek a Vasas támadások, ekkor már helyzetek is voltak, de a befejezésekkel adósak maradtak a hazaiak.
    A Békéscsaba ellentámadásainál általában Szekerest kereste, őt azonban jól őrizte Balog, majd a helyére beállt Gubucz. Ennek ellenére Szekeresnek volt néhány ügyes megoldása a mérkőzés folyamán, ezeket a Vasas-szurkolók is tapssal jutalmazták.
    A félidő hajrájára aztán góllá érett a hazai fölény, de erre még válaszolt a Békéscsaba.
    A második játékrész elején a vendégeknek volt több lehetőségük, de ezeket elpuskázták és ismét a Vasas vette át az irányítást. A csabaiak továbbra is szervezetten védekeztek.
    A nézők közül többen is elkönyvelték már a döntetlent, amikor a Vasas remek hajrával végül is a maga javára fordította az eredményt. Az utolsó húsz percben egyre nagyobb lett a piros-kékek fölénye, és éltek is a lehetőséggel.
    A küzdelmes, jó iramú mérkőzésen a piros-kékek bátor támadójátékukkal megérdemelten szerezték meg a két pontot.

Illovszky Rudolf: — Végig kézben tartottuk a mérkőzést. Helyzeteink alapján több góllal is nyerhettünk volna. A két pont megszerzésének több okból is örülök ...
    Süle István: — Ismételt figyelmetlenségünk miatt veszítettünk egy már biztosnak tűnt pontot.
    (Lázár Lajos)

8. Vasas 28 10 7 11 34-39 27
    ...
    13. Békéscsaba 28 7 9 12 31-44 23

Népsport, 1986. április 17. (Arcanum DT)
    Három perc alatt elúszott remények
    Vasas - Békéscsabai Előre Sp. 2-1 (1-1)

...

Hazai rohamokkal kezdődött a mérkőzés, s a félidő első felében ez is volt a jellemző.
    Az 5. percben Farkas három védőt is kicselezett, de gyengén lőtt, Leboniczky könnyen hárított.
    A Vasas végig támadott, a vendégegyüttes kontraakciókkal próbálkozott.
    A 22. percben Vágó buktatta Teodorut 17 m-re a kaputól. Rácz szabadrúgását Leboniczky látványosan öklözte kapu fölé.
    Három perc elteltével Teodoru a kifutó Leboniczky fölött a kapu fölé ívelt.
    A 32. percben Balog helyett Gubucz játszott tovább, s igyekezett Szekerest szorosan őrizni.
    A 35. percben Csima beadását Borostyán pörgette kapura, de Leboniczky szögletre tolta a labdát.
    Négy perc múlva Szekeres ismételte meg az akciót, beívelését Antal küldte kapura, de Kakas védett.
    A 40. percben Teodoru jobbról keresztbelőtt labdájára Izsó jó ütemben érkezett és nem hibázott 1-0.
    A 42. percben Antal kitört két védő közül, jó helyzetben Hires már csak hátulról szabálytalanul tudta szerelni. A büntetőt Szekeres lőtte a kapuba 1-1.

A második félidőben változatlanul érdekes, színvonalas küzdelmet vívtak.
    A 48. percben Rácz cselsorozat után 25 méterről alig lőtt kapu mellé.
    Három perc múlva Teodoru átadását Birinyi körülményeskedte el jó helyzetben, majd Szekeres végigrobogott a pályán, kicselezte Hirest, és centikkel lőtt a kapu mellé.
    Az 52. percben Varga helyére Takács J. állt be.
    Az 59. percben Híres Vágót buktatta, 25 méterről Pásztor célozta meg a kaput. Kakasnak minden tudására szükség volt, hogy mentsen.
    A 68. percben Antal helyén Kanyári játszott tovább.
    Hol Izsó és Rácz, hol pedig Szekeres és Fecsku veszélyeztetett. Az utánpótlás-válogatott Szekeres annyira jól játszott, hogy a hazai védők sűrűn cserélgették az őrizetét ellátó játékostársat.
    A 80. percben Borostyán és Szíjjártó együttes erővel lőtt a felső lécre.
    Hat perc múlva az egyre erősödő Vasas-rohamok után Borostyán csípett el egy csabai átadást, Teodorunak továbbított, aki botladozva bár, de a jobb felső sarokba lőtt, 2-1.
    A 88. percben Izsó 20 méterről próbálta bevenni Leboniczky kapuját, de a kapus bravúrral hárított.

Változatos, jó iramú találkozó volt. Sokáig úgy tűnt, hogy igazságos döntetlen eredmény születik. A végére azonban erősíteni tudott az Illovszky Rudolf irányította legénység, s Teodoru gólja két ponthoz juttatta a hazaiakat.

Jók: Farkas, Rácz, Izsó, Teodoru ill. Pásztor, Fecsku, Szekeres.

Békés Megyei Népújság, 1986. április 17.