MTK FC - Békéscsabai Előre FC 3 : 1 14:30

2016.12.07, 16:20 (szerk.: 2021.07.25, 22:53)

NB I-es labdarúgó-mérkőzés, Budapest, Hungária körút, 2000 néző
    V.: Vágner (Tompos, Hidasi)
    MTK: Babos G. 0 — Molnár 6, Kuttor 6, Talapa 5 — Zimmermann 5, Farkasházy 6, Halmai 6, Illés B. 8, Szekeres 5 — Csertői 6, Füle 6. Edző: Garami József
    Békéscsaba: Derdák 5 — Csehi 6 — Medgyesi 5, Kovács T. 6 — Ulici 5, Illés N. 4, Belvon 6, Sándor 5, Kasik 5 — Szabados 5, Balog Zs. 5. Edző: Silviu Iorguleseu
    Csere: Szekeres helyett Oprisan (-) a 73., Csertői h. Barva (-) a 85., Zimmermann h. Katzenbach (-) a 89., ill. Ulici h. Kulcsár (4) az 59., Illés N. h. Todorovics (-) a 61. percben.
    Gólszerző: Csertői a 6., Csehi (11-esből) a 35., Füle a 40., Illés B. az 57. percben.
    Sárga lap: Illés N. (rátartott Illés B. lábára) a 17., Molnár (elhúzta a 16-oson belül Kasik lábát) a 34., Szekeres (Szabados visszahúzásáért) a 65., Oprisan (rálépett Belvon lábára) a 78. percben.
    Szögletarány: 3:7 (1:2).

A hazaiaknál Zsivótzky nem gyógyult meg, Talapa került a helyére, míg a kezdőcsapatba jelölt Katzenbach helyett a sérüléséből felépült Zimmermann kapott lehetőséget. A vendégeknél Kulcsár helyett a fiatal Balog Zsolt játszott a csatársorban, míg a középpályára Illés N. került.

6. perc: egy rossz csabai bedobás után a hazaiakhoz került a labda, a védők előrevágták a pettyest, Illés B. a jobb oldalon üresen kapta, betört a 16-oson belülre, Kovács T. mellett átívelt a túloldalra és a jókor érkező Csertői három méterről kapásból a léc alá vágta a labdát, 1-0.
    8. perc: Illés N. adott Szabados elé az MTK 16-osán belül, a csatár éles szögből 8 méterről lőtt, Babos a jobb kapufa tövéből ütötte ki a labdát.
    10. perc: Illés B. a balösszekötő helyéről, 10 méterről megcélozta a jobb alsó sarkot, Derdák gyors vetődéssel a kapufánál megfogta a pettyest.
    24. perc: Belvon szögletét Sándor lefejelte Szabadoshoz, de a labda kecsegtető helyzetben elpattant a csabai csatártól.
    31. perc: Belvon Ulici beadása után az alapvonal közeléből visszaadta a labdát, Illés N. a 11-es pontnál, jó helyzetben elvétette a pettyest.
    32. perc: Kovács T. jól húzta meg a bal oldalon, az alapvonal közeléből jól adott középre, Balog Zs. 8 méterről fejelt a bal alsó sarokra, Babos G. nagy bravúrral ütötte szögletre a labdát.
    34. perc: Belvon remek 40 méteres átadása után Kasik betört a 16-oson belülre, Farkasházy mellett elvitte a labdát, majd a keresztező Molnár elhúzta az apró termetű középpályás lábát, Vágner határozottan mutatott a 11-es pontra, Molnárnak pedig felmutatta a sárga lapot. A megítélt büntetőt Csehi ballal jól helyezte a kapu jobb oldalába, 1-1.
    40. perc: Illés B. a félpályáról indult a bal oldalon, Csehi mellett elfutott, majd az alapvonal közeléből Illés N. mellől beadott, és a jókor érkező Füle jobb külsővel Medgyesi szorításában három lépésről a hálóba pörgetett, 2-1.

45. perc: jobb oldali hazai szöglet után Szekeres 7 méterről erőtlenül fejelt, Derdák könnyedén hárította a labdát.
    51. perc: Csertői vezetgette a labdát a csabai kapu előterébe, majd 24 méterről lövésre szánta el magát, a pettyes a felső léc fölött hagyta el a játékteret.
    55. perc: Illés B. betört a balösszekötő helyén a 16-oson belülre, Ulici mellett beadott, Füle 8 méterről, jó helyzetből fölé fejelt.
    57. perc: Molnár a jobbösszekötő helyén a csabai 16-oson belülre robogott a labdával, visszagurította azt, Talapa 16 méterről lőtt, ám rosszul találta el a pettyest, így a teljesen őrizetlenül hagyott Illés B. elé került, aki 5 méterről a bal felső sarokba lőtt, 3-1.
    61. perc: Molnár ismét felfutott, jobbról ügyesen adott középre, Derdák ügyes vetődéssel szerezte meg a labdát a csatárok elől.
    67. perc: Halmai középről jól tolta ki a labdát a balösszekötő helyén érkező Farkasházyhoz, aki 14 méterről jobb külsővel lőtt, Derdák a jobb kapufánál biztosan védett.
    69. perc: Illés Bélát Sándor feltartotta 25 méterre a csabai kaputól. A megítélt szabadrúgást Csertői végezte el, középre tartó labdáját biztosan hárította a békéscsabai kapuvédő.
    78. perc: Belvont Oprisan akasztotta a hazai 16-os előterében. A sértett 23 méteres szabadrúgása a sorfalról pattant szögletre.
    84. perc: Belvon szabadrúgása után Todorovics fejese egy védő hátáról pattant ki a mezőnybe.
    88. perc: korszerű Balog Zs.-Szabados-Kulcsár akció után Kulcsár jól látta meg, hogy kint áll Babos G. a kapujában, 17 méteres emelése azonban fél méterrel elkerülte a bal felső sarkot.

A békéscsabaiak hadrendjéből az derült ki, nem mennek ki feltartott kézzel, s még csak nem is csupán a védekezéssel kívánnak törődni az eddig százszázalékos MTK otthonába.
    Az más kérdés, hogy a hazai támadókat a két csabai emberfogó még úgy-ahogy semlegesítette, azaz Kovács Csertőit, Medgyesi pedig Fülét igyekezett kivonni a harcból, Illést azonban senki sem őrizte. Vagy ha lett volna mégis ilyen labdarúgó - ez nem derült ki a mérkőzés 90 perce alatt -, nos, az egyszerűen nem tudta megfogni. A válogatott középpályás remekül szervezett, két gólpassza és egy gólja dicséri.
    A csabaiak az első játékrészben még egyenrangú partnernek bizonyultak, néhány formás támadásra is futotta erejükből, de a hatékonyabb középpályás sorral rendelkező MTK mindig lépéselőnyben volt, és a kapura is veszélyesebbnek bizonyultak. Az viszont feltűnő volt, hogy az első játékrészben mindkét fővárosi gól egyéni hibák sorozatából esett, ráadásul kontrákból, ami az MTK gyorsaságát, a csabaiak körülményeskedéseit mutatja. Az sem volt mentség, hogy a Békéscsaba tartalékosán állt föl, Major, Raducu és Varga játékával nem számolhatott Silviu Iorguleseu, ugyanis a kék-fehéreknél még hosszabb volt a maródiak listája, hiszen korábbi öt kezdőjátékos nem állt Garami edző rendelkezésére.
    A fordulás után egy ijedt Békéscsaba lépett pályára: korántsem tudták megismételni az első félidő teljesítményét. A házigazdák egyre lendületesebben futballoztak, aminek eredménye volt a mezőny legjobb játékosának, Illésnek látványos gólja. Ám ezután igencsak visszafogtak az iramból a házigazdák, a mezőnyben fel is jött a Békéscsaba, de a középpályán egyedül Belvon, elöl pedig Szabados jó teljesítménye is kevés volt ahhoz, hogy góllá érleljenek egyet is a néhány támadásból.
    Ezen a napon az MTK ennyivel jobb volt a helyenként körülményeskedő Békéscsabánál, amely azért nem játszott alárendelt szerepet, mint amit a tabellán elfoglalt helyezés és pontszámbeli különbség mutat.

Edzői nyilatkozatok
    Garami József, az MTK edzője:
    — Ugyan tartalékos csapattal álltunk ki, mégis nyertünk, aminek nagyon örülök. A Békéscsaba egyes játékrészekben jól játszott, de jobbak voltunk náluk. Aki a csapatból bizonyítási lehetőséget kapott, élt is vele. Egy dolog viszont bánt: Molnár is kiesett, azaz a következő fordulóban nem léphet pályára.
    Silviu Iorguleseu, a Békéscsaba edzője:
    — Azt lehet mondani, reális az MTK győzelme, de nem volt két gólkülönbség a két csapat között. Ezen a napon az döntött, hogy jobb játékosállománya van a fővárosiaknak.
    — Az elsőjátékrészben úgy tűnt, felveszi a kesztyűt a Békéscsaba.
    — Valóban, nagyon fegyelmezetten játszott a csapat, de sajnos mind a két bekapott gólt nagy egyéni hibák előzték meg. Ha nem hibázunk ekkorákat, még jobb eredményt is elérhettünk volna. Nem beszélve arról, hogy ebben az időszakban kimondottan jól focizott a gárda. De az is tény, az MTK ellen nem szabad kalandozni.
    — A szünetben mit mondtál a játékosoknak?
    — Elsősorban arra hívtam fel a figyelmet, hogy a folytatásban nem szabad olyan hibákat elkövetni, amiből a gólt kaptuk. Egyben azt kértem, hogy ugyanilyen lendületesen játsszunk, hiszen az első félidőben két-három tetszetős támadásunk is volt, ami gólhelyezettel kecsegtetett.
    — Erre a csapat úgy kezdett, mintha álomból ébredt volna...
    — Tíz percig magam sem tudom, hogy mitől játszottak ennyire gyengén. Ennek következménye volt a fővárosiak harmadik gólja. Csak ezután ocsúdott föl a gárda, és az utolsó negyed órában ismét remekül futballoztak. Ebből is látszik, hogy fizikálisán jó erőben van a csapat, csak éppen az utolsó pillanatokban nem voltak pontosak. Különösen azt sajnálom, hogy Kulcsár szép ziccere kimaradt. A másik probléma az volt, hogy Ulici egy-egy jó helyzetben nem vállalta a kapura lövést.
    — Kikkel voltál elégedett?
    — Csehivel, Balog Zsolttal, Belvonnal, és az első játékrészben Kasikkal.

1. MTK 12 12 - - 36-7 36
    ...
    12. Békéscsaba 12 3 3 6 14-17 12

Békés Megyei Hírlap, 1996. október 28.
    képFüle a földön, a labda a hálóban. A békéscsabai védők dermedten szemlélik, ahogyan Illés beadása után az MTK csatára az első félidő végén 2-1-re módosítja a mérkőzés állását.képKovács Tibor (sötét mezben) a találkozó nagy részében nem bírt Csertőivel. A jubiláló MTK-csatár góllal ünne­pelte 200. NB l-es mérkőzését. (Németh Ferenc felvételei)

Nemzeti Sport, 1996. október 28. (Arcanum DT)