Békéscsabai Előre FC - Újpesti TE 1 : 3 11:00

2016.12.07, 15:13 (szerk.: 2021.07.25, 00:09)
    Békéscsabai Előre FC - Újpesti TE 1-3 (1-2)

NB I-es labdarúgó-mérkőzés, Békéscsaba, 2500 néző
    V.: Juhos (Nyilas, Nagy I.)
    Békéscsaba: Derdák 5 — Csehi 5 — Medgyesi 5, Kovács T. 6 — Balog Zs. 5, Illés 4, Major 5, Belvon 4, Unchias 4 — Szabados 5, Kulcsár 6. Edző: Silviu Iorgulescu
    Újpest: Szűcs 6 — Sebők 6 — Fehér 5, Bérczi 6 — Jenei 5, Véber 6, Szanyó 6, Zombori 6, Szlezák 6 — Kvasz 5, Kovács Z. 6. Edző: Nagy László
    Csere: Illés helyett Varga (5), Belvon h. Todorovics (4) mindkettő a szünetben, Szanyó h. Tamási (5) az 50., Kvasz h. Kovács P. (5) a 60., Balog Zs. h. Kasik (-) a 66. percben.
    Gólszerző: Fehér (öngól) a 15., Véber a 18., Szanyó a 28., Kovács Z. a 85. percben.
    Sárga lap: Major (Zomborit visszahúzta) a 13., Kvasz (Kovács T. felvágásáért) a 25., Zombori (Balog Zs. felvágásáért) a 29., Unchias (hátulról leterítette Szanyót) a 33., Fehér (Kulcsár felvágásáért) a 37., Kovács Z. (a gól után levetette a mezét) a 85. percben.
    Szögletarány: 2:1 (2:1)

15. perc: A kezdőkörben álló Csehi elé került a labda, a csabaiak liberója azonnal előrevágta a meglóduló Szabados és Kulcsár felé. Szabados előtt elsuhant a labda, nem úgy Kulcsár előtt, aki Sebők kíséretében nyolc méterről megcélozta a kaput, a labda Fehér combján irányt változtatott, úgy pattant a hálóba a vetődő Szűcs fölött, öngól, 1-0.
    18. perc: Kovács Zoltán egy csel után a 16-os bal sarkától tovább gurított Véber elé, aki a 11-esig futott tovább, majd senkitől sem zavartatva célzott. A labda a bal kapufa tövéről vágódott a hálóba, a vetődő Derdák mögött, 1-1.
    28. perc: Szanyóhoz került a labda a békéscsabaiak 16-osának bal sarkánál, az újpesti középpályás zsebkendőnyi területen kicselezte a fél csabai védelmet, átjutott Unchiason, majd az elé futó Csehi mellett is elhúzta a labdát, végül a bal alsó sarokba gurított, 1-2.
    85. perc: Szlezák balról remekül átívelt a túloldalra, ahol Kovács Z. a kaputól hét méterre, magasra emelkedve bólintott. A labda a kimozduló Derdák fölött hullott a hálóba, 1-3.kép
    Illés próbálkozik labdaszerzéssel, ám Fehér (sötét mezben) lendületből tovább viszi a labdát. (Fotó: Such Tamás)

Már az első percekben nyilvánvalóvá vált, hogy jó mérkőzésre lesz kilátás, hiszen mindkét csapat a támadásokra helyezte a hangsúlyt. Igaz, a védelmeket is stabilizálták a szakvezetők, amiből bátran építhettek a kontrákra is a csapatok.
    Az első negyed órában enyhe fölényt harcolt ki a Békéscsaba, de igazi nagy gólhelyzete csak egy adódott, amiből viszont gól is született. A szépséghiba csak annyi, hogy nem Kulcsár neve szerepel a gólszerző mellett, hiszen Fehéren irányt változtatott a labda, ami Szűcsöt is becsapta, így szerezték meg a vezetést a házigazdák.
    A kapott gól után azonban felgyorsított az újpesti középpályás sor, s ekkor bizony kiütközött a két csapat közötti sebességkülönbség. A vendégek ettől kezdve fölénybe kerültek, gyakran hozták zavarba a csabaiak védelmét. Véber, Szanyó és Zombori nagy kedvvel játszott, s ez meghatározó volt a következő félórában.
    Az iramos mérkőzés további szépséghibája az volt, hogy mindkét oldalon egy-két játékos „begőzölt”, s elkezdték rugdosni egymást. Juhos játékvezető nem győzte kapkodni zsebéből a sárga lapot, az első játékrészben ötször mutatta fel, de két-három alkalommal így is a helyén maradt a színes kártya.
    A második játékrész elején az újpestiek ott folytatták, ahol az elsőt abbahagyták: újra riogatták a csabai védelmet, de most már nem volt olyan átütő erő és tűz a támadásaikban, mint korábban. Viszont a két csapat között az is különbség volt, hogy az UTE legalább némi veszélyt jelentett a kapura, a csabai támadások viszont el sem jutottak odáig.
    A hazaiak egész egyszerűen nem tudtak mit kezdeni a labdákkal, ugyanis már a félpályánál igyekezett megszűrni a támadásokat az újpesti középpályás sor. Ha viszont nagy ritkán túljutottak rajtuk, akkor egy szilárd védelemmel vagy a lestaktikával játszó vendégekkel találták szemben magukat a hazai támadók.
    A fővárosiak igyekeztek tartani minimális előnyüket, és az idő előrehaladtával ők sem erőltették túlságosan a támadásokat. Ezért edzőmeccs színvonalúra süllyedt a lila-fehérek rangadójának kikiáltott találkozó, amin a gyors egymás után végrehajtott cserék sem sokat változtattak. A finisben aztán még egyszer megrázta magát a fővárosi együttes, s ez a megvillanás elég volt ahhoz, hogy magabiztos győzelmet arassanak.
    A második félidőben ugyan nagyon ellaposodott a játék, de a lendületesebb, gyorsabb és magabiztosabb Újpest így is megérdemelten nyert a viharsarkiakkal szemben.

Edzői nyilatkozatok
    Silviu Iorgulescu, a Békéscsaba edzője:
    — Az első félidőben mindent megpróbáltunk, „haraptunk”, agresszíven játszottunk, de két hiba elég volt ahhoz, hogy hátrányba kerüljünk. Az Újpest labdabiztosabb lett, a kontratámadásaik veszélyesekké váltak.
    — Pedig az első gólt a Békéscsaba rúgta...
    — Megszereztük a vezetést, és ekkor nem hittem, hogy vesztesen hagyjuk el majd a pályát. Az első játékrészben fegyelmezetten játszottunk, és azt senki sem mondhatja, hogy a csapat nem akart. De egy ilyen jó ellenféllel szemben ez kevésnek bizonyult. Hét közben hiába gyakoroltuk a mérkőzés-szituációkat, a bajnokin minden másképp alakult.
    — Mi volt az eredeti „haditerv"?
    — Úgy képzeltem el, hogy egy biztonságos védekezés mellett kontrákra építjük a taktikát. Az első játékrészben az újpestieknél Szlezák, Jenei nem tudott kibontakozni, igaz helyettük Véber és Szanyó annál inkább élt a pályán. Ezt viszont nem tudtuk kivédeni.
    — Mi lehet az oka annak, hogy a vezetés birtokában nem tudja sokáig tartani az eredményt a Békéscsaba?
    — Ezen én is sokat gondolkodtam. Talán ekkor kellene igazán fegyelmezetten játszani. De az újpestiek ellen nem erről van szó, hiszen egy jobb erőkből álló ellenféltől kaptunk ki. Gólt rúgtunk, lehetőségeink is voltak... Sok erőt kivett belőlünk a váci mérkőzés, és Csehitől, Medgyesitől és Illéstől többet vártam, de adós maradt a jó játékkal Belvon és Kasik is.
    Nagy László, az Újpest edzője:
    — Az első félidőben mindkét csapat idegesen kezdett, a későbbiekben pedig eldurvult a küzdelem. Ettől a játékosaink felidegesedtek, s alig törődtek a játékkal, sokkal inkább a körülményekkel és a nézőkkel, no meg a játékvezetéssel.
    — Mi okozhatta ezt a zavart?
    — A délelőtti mérkőzés nem a legszerencsésebb számunkra, nem tudunk kellően ráhangolódni a meccsre. A békéscsabai gól után kedvező volt, hogy hamar egyenlítettünk, sőt fordítani is tudtunk, ezért a második félidőben már csak a játékkal törődtünk. A második félidőre szerencsére a rugdosódás is alábbhagyott. Mi igyekeztünk tartani az eredményt, de közben sem mondtunk le a további gólszerzési lehetőségről. Úgy kellett volna játszani az egész mérkőzésen, ahogy a hajrában tettük.

3. Újpest 15 11 2 2 36-15 35
    ...
    12. Békéscsaba 15 4 3 8 18-22 15

Békés Megyei Hírlap, 1996. november 16.
    képAz újpesti Szanyó (sötét mezben) perdít... kép...aztán elindul ünnepelni gólját.