Debreceni VSC-Epona - Békéscsabai Előre FC 1 : 0 11:00

2017.01.18, 14:11 (szerk.: 2021.08.07, 20:47)
    Debreceni VSC - Békéscsabai Előre FC 1-0 (1-0)

NB I-es labdarúgó-mérkőzés, Debrecen, 6 ezer néző
    V.: Juhos (Cserna, Vida)
    Debrecen: Horváth B. 6 — Vadicska 6, Gojan 6, Sándor Cs. 5, Pető 6 — Dombi 6, Arany 5, Madar 6, Szathmári 6 — Sándor T. 5, Ilea 7. Edző: Garamvölgyi Lajos
    Békéscsaba: Baji 6 — Balogh 6, Usmajev 5, Zahorán 4 — Mracskó 4, Szabados 5, Fodor 4, Csató S. 7, Kasik 6 — Major 4, Kulcsár 4. Edző: Pásztor József
    Csere: Kulcsár helyett Szarvas (6) a szünetben, Balogh h. Csató J. (5) a 60., Szabados h. Stancu (-) a 71., Madar h. B. Szabó (-) a 80., Szathmári h. Medvid (-) a 88. percben.
    Gólszerző: Ilea a 45. percben
    Sárga lap: Major (Vadicska felvágásáért) a 36., Csató S. (Sándor T. buktatásáért) az 52., Sándor Cs. (Csató S. lerántásáért) a 62., Zahorán (Dombi felvágásáért) a 63., Pető (Szarvas buktatásáért) a 70. percben.
    Szögletarány: 11:4 (6:3)

A sérült Bede játékvezető helyett Juhos bíró ugrott be, akinek ez volt a huszadik első osztályú mérkőzése.
    Ilea, a debreceniek csatára arról beszélt a mérkőzés előtt, hogy az Újpest ellen szeretett volna már gólt lőni, akkor nem sikerült, de most biztos abban, hogy betalál Baji kapujába. Ezt erősítette Garamvölgyi edző, aki azt mondta:, ,Mindössze egy gól esik ezen a mérkőzésen, s aki azt belövi, már nyer is. Remélem mi leszünk azok..."
    Pásztor edző ugyanakkor 30 százalék esélyt látott csapata győzelmére, s negyvenet a döntetlenre, amiből kiderül: abszolút háromesélyesnek vélte a kelet-magyarországi rangadót. Csapatában egyébként némi meglepetésre Major kapott helyet kezdőként, míg a gólerős Szarvas csupán a kispadon foglalt helyet. ,,Ha a második játékrészre a hazaiak figyelme lankad, lesz egy ütőképes cserém" - mondta.

6. perc: Kulcsár labdáját Fodor 26 méterről, középről alig lőtte a kapu fölé.
    8. perc: Madar gyomron rúgta Majort a debreceni kaputól 25 méterre. A szabadrúgást elügyetlenkedték a csabaiak, a labda szögletre pattant. A beívelés után Kulcsár 10 méteres lövése egy védő testéről vágódott az alapvonalon túlra.
    20. perc: Csató S. beívelését Major 7 méterről, a jobbösszekötő helyéről kapura fejelte, Horváth B. bravúrral mentett.
    23. perc: Kasik a bal oldalon betört a 16-oson belülre, 10 méteres bombáját Horváth B. nagy bravúrral középre ütötte, ám nem volt ott csabai támadó.
    25. perc: Kulcsár elfutott a jobb szélen, beadását a 16-oson belül Szabados kecsegtető helyzetben elügyetlenkedte.
    27. perc: Pető 23 méteres szabadrúgása centiméterekkel ment mellé.
    29. perc: Ilea 24 méteres lövését a kapufánál védte Baji.
    34. perc: Sándor T. hosszú előreívelését Arany a 16-os vonalról a kimozduló Baji fölött a kapu fölé emelte.
    38. perc: Vadicska bal oldali beemelése után Sándor T. 7 méterről, jó helyzetben mellé fejelt.
    45. perc: Mracskó felszabadító rúgása után Ilea szerezte meg a labdát, fejjel a csabai 16-os előtt maga elé tette, majd a felpattanó labdát jobbal, nagy erővel a jobb alsó sarokba lőtte, 1-0.
    52. perc: Csató S. a 16-os előtt buktatta Sándor Tamást, amiért sárga lapot kapott. A sértett szabadrúgását Baji előrevetődve védte.
    64. perc: Csató J. előreívelése után a lőni készülő Kasikot Vadicska kibillentette egyensúlyából a 16-oson belül, ám a játékvezető úgy ítélte meg, nem történt szabálytalanság.
    66. perc: Pető szögletét Ilea alig fejelte a bal kapufa mellé.
    77. perc: Stancut a 16-osnál Madar lehúzta. Szarvas szabadrúgása a sorfalról vágódott a mezőnybe.
    84. perc: Sándor T. a 16-oson belül egy csel után ballal 12 méterről lőtt, Baji kiütötte a pettyest.
    85. perc: Szarvast buktatta B. Szabó 25 méterre a kaputól, a megítélt szabadrúgást Csató J. centiméterekkel lőtte fölé.
    87. perc: Fodor 15 méteres bombáját Horváth B. bravúrral tolta szögletre a jobb alsó sarok elől.

Mindenki azt várta, hogy a hazai pálya előnyét élvező Debrecen nekiront régi mumusának, az idei bajnokságban eddig egy mérkőzéstől eltekintve nem tündöklő Békéscsabának. Nem így történt, a hajdúságiak némiképp átadták a terepet a vendégeknek, akik ki is használták ezt a lehetőséget, ugyanis jó néhány veszélyes támadást mutattak be, miközben kialakultak a párok. Az egyik oldalon Balogh Aranyt, Zahorán Dombit, Csató Sándor pedig Sándor Tamást fogta, míg a túloldalon Vadicska és Pető igyekezett kikapcsolni Kulcsárt és Majort a játékból. De Szabadosnak is jutott külön őrző.
    A jó néhány veszélyes csabai kapura lövést követően a vendéglátók is feltámadtak, sőt az első félidő második részében egyre inkább átvették a játék irányítását, és ők is időnként tűz alá vették Baji kapuját. Középpályás soruk mindinkább a csabaiak fölé nőtt. Akadt is dolga a vendégvédelemnek, és a portásnak is, de hosszú időn át jól állták a sarat. A békéscsabai szoros emberőrizet bejött, nem nagyon éltek meg a Loki támadói, ha mégis megkísérelték a kapura lövést, Baji jól állta a labda útját vagy a kapu mellé durrantottak Sándor Tamásék. Eközben egyre inkább a kontrákra állt át a békéscsabai csapat.
    Már mindenki az első játékrész 0—0-s lefújását várta, amikor Ilea egy remek egyéni alakítás végén fantasztikusan jól eltalálta a labdát, amely szinte védhetetlenül vágódott a jobb alsó sarokba. A debreceniek csatárától ezúttal nem pártolt el a szerencse sem, de talán Usmajev is közbeléphetett volna, annál is inkább, mert Baji nem sokat láthatott az eseményből.
    A gól és a szünet a debrecenieket nyugtatta meg. A második játékrészben keveset hibáztak a mezőnyben, és egyre gyakrabban eljutottak Baji kapujához. Sőt, egyre veszélyesebb helyzeteket dolgoztak ki, ám miként ők a befejezésekkel hadilábon álltak, a folytatásban annyira a csabai kapus és védelem mellé pártolt Fortuna.
    Pásztor edző cserékkel próbált frissíteni. Szarvas beállása színt is vitt a vendégek játékába, de ez is kevés volt az üdvösséghez. Annál is inkább, mert alig akadt támogatóra, ugyanis néhány lila-fehér kulcsjátékos halvány volt ezen a napon, így Mracskó és Fodor egyszerűen eltűnt a pályáról.
    Okosan futballozott a Debrecen, egyre idegesebb lett a Békéscsaba. De legalább támadott időnként. Ezt látva Garamvölgyi edző, cserékkel a védelmet erősítette. Stabil volt addig is a debreceni hátvédsor, ezután is magabiztosan állt a lábán, hiába voltak helyenként gyorsak Szarvasék. Sokat jelentett, hogy a debreceni középpályás sor a mérkőzés nagy részén fölülmúlta a békéscsabaiak hasonló sorát. A védelem segítségével jól szűrték meg a békéscsabai támadásokat, és jól is szerveztek középen.
    Mindezt figyelembe véve, a Debrecen rászolgált a győzelemre, vagyis négy év után nyertek újra hazai környezetben a hajdúságiak a mumusnak tartott viharsarkiakkal szemben. Egyébként Ilea jubileumi gólja döntött, ugyanis a hajdúságiak eddig 39 gólt rúgtak a csabaiaknak, ez volt a negyvenedik, ami el is döntötte a három pont sorsát.

Edzői nyilatkozatok
    Garamvölgyi Lajos, a Debrecen edzője:
    — Nagyon örülök annak, hogy örömöt okoztunk szurkolóinknak, és bebizonyítottuk, hogy a múlt heti újpesti vereség csupán egy kisiklás volt. Pedig tartottam a békéscsabai mérkőzéstől is, hiszen egy gyors és korszerű játékot nyújtó ellenfelet ismertem meg eddig a lila-fehérekben.
    — Mikor volt abban biztos, hogy megnyerik a mérkőzést?
    — Miután úgy véltem, az a csapat, amelyik gólt lő, elviheti a három pontot, így az első játékrész végére sejtettem sikerünket. De a második félidő mindezt alátámasztotta, hiszen ekkor különösen jól játszott a csapat.
    — Hogyan sikerült összeszedni a gárdát a múlt heti fiaskó után?
    — A héten sokat elbeszélgettem a játékosokkal, és igyekeztem rendet teremteni a fejekben. Időnként szükség is van erre, hiszen sok a fiatal, akik elég szélsőséges teljesítményre képesek.
    — Miért nem sikerült ön szerint a békéscsabaiaknak?
    — Nem azt játszották, amit szoktak, nem éltek igazán régi fegyverükkel, a kontrákkal, és nagy helyzetük nem is akadt. Ráadásul jól szűrtük meg támadásaikat. Az elején pedig nem rontottunk nekik, miként várhatták, hanem nyugodtan igyekeztünk futballozni az első perctől kezdve.
    Pásztor József, a Békéscsaba edzője:
    — Az első játékrészben a Debrecen többet támadott, mégis nekünk volt két nagy lehetőségünk Kasik és Szabados révén. De sajnos, pár játékosunk az előre való játékban nem jeleskedett.
    — A szünetben milyen új megoldást próbáltál kitalálni?
    — Szarvas beállításával igyekeztem lendületet adni a csapatnak, és mivel hátrányban voltunk, gólratörőbben kellett játszanunk.
    — Baloghot miért cserélted le, hiszen jól játszott?
    — Valóban jó teljesítményt nyújtott a fiatal védő, de fájt a hasfala, ezért kellett lecserélnem. Szabados helyére is Stancut küldtem azzal, hátha neki jobb napja lesz. De ez most nem jött be.

4. Debrecen 8 4 2 2 9-10 14