Békéscsabai Előre FC - Pécsi Mecsek FC 1 : 2 15:00

2017.01.03, 12:04 (szerk.: 2021.09.09, 23:26)
    Kieső helyen a lila-fehérek
    Békéscsabai Előre FC - Pécsi MFC 1-2 (1-0)

NB I-es labdarúgó-mérkőzés, Békéscsaba, 5 ezer néző
    V.: Kiss B. (Nyilas, Koch)
    Békéscsaba: Udvarácz 4 — Major 4 — Balogh Z. 6, Szenti 4 — Nagy L. 4—2=2, Puskás 3, Filipovics 4, Sándor 4, Kasik 5 — Kulcsár 4, Szarvas 4. Edző: Pásztor József
    Pécs: Balogh T. 6 — Szabados J. 6, Dienes 5, Bumb 5 — Tolocskó 0, Jakl 6, Ulrich 6, Győri 4, Marozsán 4—2=2 — Tököli 5, Kovács Z. 6. Edző: Herke Imre
    Csere: Tolocskó helyett Ulveczki (7) a 25., Kasik h. Balázs L. (-), Szenti h. Mracskó (-), Sándor h. Szabados A. (-) mindhárman a 64., Ulrich h. Werner (-) a 70., Tököli h. Bujdak (-) a 76. percben.
    Gólszerző: Szarvas 11-esből a 20., Kovács Z. az 50., Ulveczki az 59. percben.
    Sárga lap: Nagy L. (Kovács Z. fölrúgásáért) a 12., Marozsán (lerántotta Eilipovicsot) a 19., Tököli (Balogh Z. felrúgásáért) az 57. percben.
    Kiállítva: Marozsán a 44., Nagy L. az 52. percben.
    Szögletarány: 9:6 (5:3)

Csató Sándor mostanában a Békéscsaba leggólerősebb játékosa, a mérkőzés előtt két nappal beteg lett: — Még szombaton délelőtt is lázas voltam, ami nagyon legyengített, ráadásul két nap alatt két kilót lefogytam, így nem vállalhattam a játékot - mondta a bajszos csabai védő.

6. perc: Tököli a 11-es pont tájékáról emelt kapura, ám Szenti közbelépett, és lábáról szögletre vágódott a labda.
    9. perc: Szarvas szabadrúgásából Szenti csúsztatta a labdát fejjel alig a kapu fölé.
    14. perc: A harmadik békéscsabai szögletből Filipovics fejelt három lépésről kapura, de a labda keresztbe elsuhant a léc előtt.
    17. perc: Kovács Z. közeli gurítását ártalmatlanította Udvarácz.
    20. perc: A békéscsabai térfélről Filipovics elé íveltek egy labdát, aki a 16-oson belül megiramodott. A labda hosszúnak bizonyult, Filipovics is láthatta már, hogy nem éri el, ezt viszont Marozsán nem ismerte fel, s kézzel visszarántotta a csabai középpályást. A játékvezető habozás nélkül 11-est ítélt. A büntetőt Szarvas nagy erővel, laposan a bal alsó sarokba vágta, az ellentétes irányba vetődő Balogh Tamás mellett, 1-0.
    27. perc: Kulcsár hétméteres fejesét Balogh T. üggyel-bajjal védte.
    38. perc: Ulrich 22 méteres szabadrúgása Udvarácz könnyű zsákmányának bizonyult.
    44. perc: Tököli ugrott ki a csabai védők közül, már a 16-oson belül járt, amikor Udvarácz a lábára vetődött. A pécsi játékos átesett a kapuson, de a játékvezető nem látott okot a közbeavatkozásra. Néhány másodperc múlva viszont sárga lapot adott az eset miatt reklamáló Marozsánnak, s mivel ez már a második ilyen kártyája volt a pécsi középpályásnak, Kiss B. a pirosat is felmutatta neki.
    48. perc: Nagy L. előreívelése után Szarvas 16 méterről alig lőtt fölé.
    50. perc: Ulveczki ívelt be jobbról, a védők csak nézték, mint került a labda Kovács Z. elé. A csatár három méterről a kapu közepébe fejelt, 1-1.
    52. perc: Nagy L. a felezővonalnál akasztotta Ulrichot, s mivel volt már egy sárga lapja, villámgyorsan villant a piros is.
    55. perc: Szarvas legurítása után Kulcsár a 16-osról centikkel a bal kapufa mellé durrantott.
    59. perc: A csabai védők ismét csak bámészkodtak, arra vártak, hogy Ulveczki valakinek majd legurítja a labdát. Ám a pécsiek első cseréje úgy döntött, próbára teszi Udvaráczot: 19 méterről, a jobb összekötő helyéről nagy erővel meglőtte a labdát, ami a késlekedő kapus mellett a kapu jobb oldalába vágódott, 1-2.
    74. perc: Mracskó óriási erejű, 20 méteres, léc alá tartó bombáját vetődve öklözte ki Balogh Tamás.
    81. perc: Szarvas szöglete után Filipovics lőtt a kapu mellé.
    84. perc: Werner hozta fel a labdát, majd jobbról beadta Győrinek, aki sakk-matt helyzetben alig lőtt mellé.kép
    Padlót fogott a Békéscsaba, Bumb pedig elhúz a labdával. A kiesési rangadó után keserű szájízzel vonult el a mintegy ötezer szurkoló a stadionból. (Fotó: Lehoczky Péter)

Mindenki azt várta, hogy a kiesés ellen küzdőkét együttes harapni fog, az élethalálharc kihozza belőlük a rejtett tartalékokat. Nem így történt.
    Meglehetősen álmos iramban kezdtek a csapatok, ami nemcsak a hirtelen jött meleg számlájára írható, hanem arra is, hogy a két gárda sérülések és sárga lapos eltiltások miatt meglehetősen tartalékosán állt ki. No meg a helyezésüket tanúsító tudásszint is „kiütközött” a játékukon. Ügettek a játékosok, de a labda sokszor zavarta őket, rengeteg hibával játszott mindkét csapat.
    Ami különösen feltűnő volt: a két középpályás sor az első 45 percben mélyen tudása alatt játszott. Mondhatni, szinte alig találkoztak a labdával. A hátsó alakzatok játékosai átlövésekkel kísérleteztek, messziről előrelődözték a labdát, de ezzel nem helyzetbe, hanem inkább zavarba hozták a saját csatáraikat. Így az első játékrészről elmondható, hogy mindkét csapat az NB II elkerüléséért küzdött, de csak egy dologban egyeztek: mindkét gárda NB II-es színvonalon futballozott.
    A Pécs ráadásul hamar megfogyatkozott, így mindenki azt várta, hogy könnyű győzelmet arat a házigazda. Számításaikat nemcsak az húzta keresztül, hogy hamar egyenlő lett a két csapat létszáma, hanem az is, hogy a fordulás után egy teljesen más felfogásban játszó Pécs lépett a pályára. Nem ismert elvesztett labdát, foggal-körömmel küzdöttek, és kezdtek eltűnni a hibák a játékból. Egyre jobban darált a vendégcsapat, hamar egyenlített, majd egy látványos góllal a vezetést is megszerezte.
    A Békéscsaba továbbra is gödörből szemlélte az eseményeket, nem véletlen, hogy Pásztor edző hármas cserével kísérletezett. Ám ez sem segített a házigazdákon, akik a mostani, megérdemelt vereségükkel még nehezebb helyzetbe kerültek, mint a szombati ellenlábasuk.
    A második 45 percben nyújtott teljesítménye alapján a Pécs rászolgált az idei első bajnoki győzelmére, míg a Békéscsabának a hátralévő kilenc fordulóban kellene kiharcolni a bentmaradást.

Pásztor József a Békéscsaba edzője:
    — Nagyon sajnálom a szurkolóinkat, hogy olyan tehetetlen csapatot láttak, mint amilyen a mai Békéscsaba volt. Szégyellem magam a játékosok helyett is. Egyesek teljesítménye számomra érthetetlen, amint az is, hogy miért maradt el a győzelem. De tény, hibát hibára halmoztunk a mérkőzés folyamán.
    — Nem az első olyan mérkőzés volt ez, amelyen kis odafigyeléssel győzhetett volna a csapat...
    — Nem tudom megmagyarázni, hogyan veszítettük el ismét a pontokat, ráadásul úgy, hogy az ellenfélnek alig-alig adódott helyzete. Szinte még lövést sem küldtek a kapura, sarkosan úgy is fogalmazhatnék, egy lövésből szereztek két gólt.
    — Pedig minden jól kezdődött...
    —Tény, vezettünk is, emberelőnyben is játszottunk, helyzeteink is voltak, ráadásul növelhettük volna az előnyt. De az is igaz, hogy a csapatnak el kelt volna egy kis segítség a kapuból, amit viszont nem kapott meg Udvarácztól. De hivatkozhatnék arra is, hogy hiányzott három meghatározó ember, a magabiztos Csató és Kovács, a gyors Fodor.
    — Ezzel viszont nagyon nehéz helyzetbe került a csapat...
    — Ha a játékosok még ezután sem érzik át, hogy kieshet a gárda, akkor a futballcipőt fel kell akasztani a szegre. Ha a következő mérkőzéseken nem kúsznak-másznak, akkor a legrosszabb kötvekezik be. Nem beszélve arról, hogy tovább már nem lehet hitegetni a szurkolókat.
    Herke Imre, a Pécs edzője:
    — Küzdelmes, kiélezett kiesési rangadót vívott a két csapat. A második félidei jobb teljesítményünk alapján rászolgáltunk a győzelemre. Nagyon örülünk, hogy mindhárom pontot megszereztük, amit még mindig nehéz elhinni.
    — Minek tulajdonítja a hirtelen feltámadást?
    — A szünetben igyekeztem elmondani a játékosoknak, hogy ez a békéscsabai védelem zavarba hozható, és a cserék is lendítettek a játékunkon. Arra biztattam labdarúgóinkat, hogy bátran támadjanak.
    — Egy héttel ezelőtt még felajánlotta lemondását. Most úgy tűnik, kiegyenesedik a Pécs.
    — Ugyanúgy végzem a dolgomat, mint eddig, s jólesik, hogy bíznak bennem. Ez megsokszorozza az erőmet.
    — Mit jelenthet a mostani sikerük?
    — Először is remélem, visszaadja a játékosok önbizalmát, ami egy felfelé ívelés kezdete is lehet. A csapat korábban nem hitte el, hogy képes győzni, de most bizonyított. Ha most kikaptunk volna Békéscsabán, már biztos semmi sem mentett meg volna minket az NB II-től. Így azonban maradt reményünk, s remélem, legalább az osztályozós helyig felkapaszkodunk.

15. Békéscsaba 21 3 9 9 22-33 18
    16. Pécs 21 5 2 14 18-34 14 -3 pont
    Békés Megyei Hírlap, 1996. április 22.
    képA forduló nyitómeccse jókora meglepetést hozott. A Békéscsaba ott­hon a szünetben (papírforma szerint) még egy-nullra vezetett a Pécs ellen, a meccs vége azonban 1-2 lett... Itt Szarvas, a Csaba góljának szerzője Szabados mellett igyekszik megiramodni. A két tar labdarú­gó csatáját csak az első félidőben nyerte a lila mezes hazai játékos...képBalogh Tamást nem érheti gáncs, a képünkön éppen egy szögletet „le­szedő” kapus magabiztosan őrizte a hálót, a gólt tizenegyesből kapta, amit, ugye, nem lehet védeni, csak...

Nemzeti Sport, 1996. április 23. (Arcanum DT)