Újpesti TE - Békéscsabai Előre FC 2 : 0 14:30

2017.01.01, 22:15 (szerk.: 2021.09.10, 21:14)
    Újpesti TE - Békéscsabai Előre FC 2-0 (1-0)

NB I-es labdarúgó-mérkőzés, Budapest, Megyeri út, 1500 néző
    V.: Tóth V. (Kincses, Molnár J.)
    Újpesti TE: Szűcs 5 — Füzesi 5 — Bérczy 6, Sebők 5 — Jenei 6, Véber 6, Túri 7, Szlezák 6, Egressy 6 — Tiefenbach 4, Szanyó 5. Edző: Garami József
    Békéscsaba: Babócsy 5 — Csató 5 — Mracskó 6, Major 3—2=1, Kovács 5 — Balogh 5, Puskás 5, Vlaicu 6, Zahorán 4 — Kulcsár 4, Szarvas 5. Edző: Pásztor József
    Csere: Zahorán helyett Fodor a 31., Balogh h. Sándor a 46., Szanyó h. Horváth a 46., Tiefenbach h. Djordevics a 67., Egressy h. Wukovics a 72., Szarvas h. Nagy L. a 72.
    Gólszerző: Túri a 24. és a 60. percben.
    Sárga lap: Puskás a 31., Major a 37., Sebők a 73., Nagy L. a 83. percben
    Kiállítva: Major 73. p.
    Szögletarány: 9:5 (5:3)

Tóth Vencel FIFA-játékvezető 60. NB I-es mérkőzésére készülődött. Mindkét csapat a legutóbbi bajnokin 2—2-őt játszott, ami arra engedett következtetni, hogy ezúttal is gólerősebbek lesznek, nem úgy, mint a tavasz többi mérkőzésén voltak.

3. perc: Bérczy csúsztatta meg fejjel a labdát a második újpesti szögletet követően, de a pettyes mellé szállt.
    18. perc: Egressy lesgyanús helyzetben kapott labdát a csabai térfél közepén, meglódult, Babócsy pedig csaknem a 16-osig kifutott, és elé is vetődött. Az újpesti támadó elgurította a fekvő kapus mellett a labdát, de az tovább haladva a jobb kapufa mellett hagyta el a játékteret.
    19. perc: Bérczy a 11-es pont tájékán óriási lyukat rúgott, így oda lett az újpestiek helyzete.
    23. perc: Jenei remek beadását Mracskó vágta szögletre az utolsó pillanatban a jó ütemben érkező Bérczy elől.
    24. perc: Jenei a félpálya tájékáról emelt messzire előre, éppen Túri fejére, aki Mracskó és Szarvas kíséretében a 11-es pontról fejelt az ellentétes irányba mozduló Babócsy mellett a kapu bal oldalába, 1-0.
    (A 30. percben Zahorán bicegett le a pályáról: - A combom fáj, hirtelen egy szúrást éreztem, ezért kell lejönnöm - mondta, és Fodor állt a helyére.)
    33. perc: Egressy 25 méterről, a bal összekötő helyéről lőtt fölé.
    34. perc: Fodor Vlaicunak kitolta jobbra a labdát, a román légiós két lépés után remekül emelt középre, Fodor azonban 10 méterről mellé fejelt.
    36. perc: Vlaicu a 16-os oldalvonalától szabadrúgást emelt be, Szlezák csaknem a saját kapujába rúgta a labdát.
    40. perc: Egressy 15 méterre Babócsy kapujától egy lövőcsellel kivárt óriási helyzetben, ám ez a kivárás azzal párosult, hogy Fodor odaért és belelépett a meglőtt labda útjába.
    43. perc: Szanyó egy visszagurítást a 11-esről sakk-matt helyzetben fölévágott.
    48. perc: Kulcsár jó ütemben ugrott ki a labdával, de a kivetődő Szűcs és a bal kapufa mellett elgurította a labdát.
    50. perc: Csató emelt lágyan Szűcs kapujára a 16-os jobb sarkáról, de könnyű kapuszsákmánynak bizonyult az emelés.
    52. perc: a csabai védelem nem értette meg egymást, ennek következtében Szanyó került óriási helyzetbe, kapura húzott, ám a vele visszafutó Babócsy óriási vetődéssel szögletre tolta a labdát a gólra éhes játékos elől.
    56. perc: Horváth egy kontra végén jobbra kisodródva célozta meg a kaput, Babócsy remekül kiöklözte a labdát, Wéber ismételhetett, de ezt is hárította a kapus.
    58. perc: Vlaicu óriási erejű, a 16-osról leadott bombáját Szűcs ujjheggyel tolta a kapu fölé. A szöglet után újra Vlaicu vehette tűz alá a kaput, de ezúttal egy védőről vágódott szögletre a labda.
    60. perc: Wéber előrevágott labdájára Túri csapott le, Babócsy kivetődött a labdára, ám nem tudta igazán megkaparintani, kiperdült a kezéből, amiben azonban Túri is ludas volt, s másodjára az újpesti játékos laposan a kapu közepébe gurított, 2-0.
    61. perc: Tiefenbach lábáról szedett le egy labdát a kivetődő Babócsy.
    67. perc: Szarvas visszagurí- tását Mracskó a 16-osról nagy erővel a jobb kapufa mellé lőtte.
    69. perc: ezúttal Fodor vissza- gurítását rúgta mellé Mracskó.
    73. perc: egy kapu előterébe ívelt labdát Major nem fejjel, hanem kézzel próbálta Szűcs kapujába kotorni, amiért újabb sárga lap dukált, ami viszont már pirossal párosult.
    80. perc: Kovács tette le a labdát a berobbanó Vlaicu elé, akinek nagy erejű lövését Szűcs kapus húzta le.
    82. perc: Mracskó 25 méterről durrantott fölé.
    85. perc: Szlezák 14 méterről emelt a csabai kapura, de Babócsy a helyén volt.
    89. perc: Szlezák fejjel csúsztatta meg a labdát az ötösről, a csabai kapuvédő ezúttal is hárított.
    92. perc: Horváth távoli bombáját tolta szögletre Babócsy.

A két csapat tavaly a Megyeri úton 2—2-őt játszott egymással, ettől függetlenül a fővárosi lila-fehérek mérlege a jobb, olyannyira, hogy az eddig 20 találkozóból 15-öt megnyertek, ötször döntetlent játszottak, míg a békéscsabaiak egyszer sem érezhették a siker ízét.
    Ilyen előzmények ellenére is Pásztor edző bízott abban, hogy legalább egy pontra jó lehet az utóbbi fordulókban magára találó csapata. Annál is inkább, mert az Újpest is gólszegénynek bizonyult a tavasz folyamán.
    Szemmel láthatóan tartott is egymástól a két gárda, ugyanis meglehetősen visszafogottan kezdtek, a kapuk pedig egyáltalán nem forogtak veszélyben, kezdetben, sőt meglehetősen csapkodó játékot produkált a két gárda, sokszor elvesztették a labdát, így egymás hibáiból élhettek volna, ám még ezeket a kis lehetőségeket sem tudták igazán kihasználni.
    Csaknem 20 perc kellett ahhoz, hogy igazi helyzetet is lássunk, s aztán az újpestiek harmadik jelentősebb akciója némi védelmi és kapushiba után góllá érett.
    Ettől kezdve kitámadt a Békéscsaba is, igaz, továbbra is veszélytelennek bizonyultak Szűcs kapujára. Az Újpest viszont a fellazult védelem mellett többször a védővonal mögé került, és ettől kezdve egyre több helyzetet dolgozott ki, ám esetükben gyakran baj volt az irányzékkal.
    A második játékrész már sokkal több izgalmat hozott, javult a játék, mi több, gyorsabbá is vált. Mindkét kapu egyre gyakrabban került veszélybe, egyre többet kellett dolgozni Szűcsnek és Babócsynak. De továbbra is a házigazdák helyzetei voltak veszélyesebbek, noha a Békéscsaba előtt is adódott lehetőség - akár az egyenlítésre is.
    A mérkőzés hőse, Túri a 60. percben megadta a kegyelemdöfést a vendég lila-fehéreknek, nem beszélve arról, hogy a nem sokkal később kiállított Major végleg nehéz helyzetbe hozta csapatát. Innen kezdve már érezni lehetett, hogy semmi keresnivalója a viharsarki gárdának, s ezt igyekezett kihasználni az újpesti támadógépezet, amely gyakran elügyetlenkedte a helyzeteket, máskor pedig Babócsy állta a rohamok útját.
    Az Újpest szervezettebb volt, nagyobb akarással futballozott, míg a békéscsabaiak kissé széteső játékot produkáltak, Vlaicu kivételével nem nagyon látszott rajtuk, hogy hisznek a győzelemben, így a fővárosi lila-fehérek rászolgáltak a három pontra.

Edzői nyilatkozatok
    Garami József, az Újpest edzője:
    — A hirtelen jött hőségben, nehéz mérkőzésen magabiztosan nyertünk. Jó eredménynek könyvelem el a mai 2—0-ás győzelmet, ugyanis számtalan helyzetünk volt, amiből mi kettőt berúgtunk. Ezért örülök a győzelemnek, annál is inkább, mert rég ért el sikert a csapat.
    — Elegendő' lesz ez a teljesítmény a jövő héten a Kispest ellen?
    — Nem ez itt a kérdés, sokkal inkább az, hogy, miért úszott el korábban sok hárompontos meccsünk, mikor nekünk állt a zászló. Valószínű, a célkitűzést így is teljesítjük, amit az év elején a harmadik-hatodik hely elérésében jelölt meg a vezetőség.
    Pásztor József, a Békéscsaba edzője:
    — Sajnos rossz szériában van a csapat, mert ha jól játszunk, akkor sem tudunk nyerni. Ennek oka olykor a bírói tevékenység, máskor pedig az, hogy a kapufáról kifelé pattannak a labdák. Ha rosszul játszunk, akkor pedig biztos a vereség. Nem beszélve arról, hogy mostanában nem tapasztalok tüzet a játékosokban. Korábban nem szoktuk meg, hogy zsinórban vereséggel hagyjuk el a pályát, ez is rányomja bélyegét a csapat teljesítményére, hiszen ilyenkor nagyon nehéz játszani.
    — Tavasszal még nem nyert a csapat, nehéz lesz így bennmaradni.
    — Én bízom továbbra is az osztályozós hely elérésében. Amihez természetesen pontok kellenek. Ez a mérkőzés előtt is úgy fogalmaztam: a következő két idegenbeli találkozóról legalább három pontot be kell gyűjteni. Most egyet sem sikerült, ezért maradt a jövő heti székesfehérváriak elleni kilencven perc, ahol már tényleg jó lenne nyerni.
    — Hétről hétre új csapattal áll ki a Békéscsaba...
    — Most már kapkodásnak tűnik az igazolás, tény, hogy az év elején kellett volna kialakítani új csapatot. Remélem, hogy most bennmaradunk, és akkor nyáron valóban körvonalazódhat egy új gárda.
    — Major fegyelmezetlensége mialt végképp elúszott a pontszerzési lehetőség.
    — Valóban, 2-0 után tíz emberrel már reményünk sem maradt az egyenlítésre.
    (Jávor Péter)

3. Újpesti TE 24 10 9 5 31-20 39
    ...
    14. Békéscsaba 24 3 10 11 24-38 19

Békés Megyei Hírlap, 1996. május 13.
    képSzanyó a Békéscsaba ellen inkább a mezőnymunkából vette ki a ré­szét, a kapu előtt nem volt igazán veszélyes. De ő legalább végigját­szotta a meccset, míg a mögötte loholó Major egy kezezés miatt kiállásra kényszerült.képKovács egy „balos lengetővel” parancsol megálljt Egressynek. A támadó arca azt mutatja, hogy a „küldemény” célba is ért.képA Megyeri úti mérkőzés mindkét gólját Túri lőtte. A középpályás egy okos fejesgóllal és egy harcosságának köszönhető gurítással döntötte el a meccset.

Nemzeti Sport, 1996. május 14. (Arcanum DT)