Békéscsabai Előre FC - Budapesti VSC-Zugló FC 0 : 1 14:30

2016.05.15, 23:19 (szerk.: 2021.01.24, 20:52)
    Az nyert, aki kevésbé félt a találkozótól
    Békéscsabai Előre FC - BVSC-Zugló FC 0-1 (0-0)

NB I-es labdarúgó-mérkőzés, Békéscsaba, 3500 néző.
    V.: Vad
    Békéscsaba: Vámos 0 — Raducu 5 — Dávid 4, Sándor 5 — Dobi 4, Brlázs 4, Kerényi 5, Balog 5—2=3, Valentényi 5 — Stoica 4, Fülöp Z. 5. Edző: Pásztor József
    BVSC-Zugló: Koszta 0 — László 5 — Zováth 5, Komlósi 4 — Erős 5, Csiszár 5—2=3, Usvath 5, Farkas 4, Fűzi A. 5 — Kiss 5, Anghel 4. Edző: Bognár György
    Csere: Anghel helyett Csillag (5) a 40., Dávid h. Fazekas (5) a szünetben, Farkas h. Rósa (5) az 52., Dobi h. Vörös (-) a 69., Stoica h. Czipó (-) a 69., Kiss h. Csordás (-) a 85. percben.
    Gólszerző: Rósa 11-esből a 63. percben.
    Sárga lap: Farkas (Dobi lábát hátulról elrúgta) a 3., Dávid (Anghelt felvágta) a 11., Csiszár (reklamálásért) a 30., Brlázs (felrúgta Füzit) a 45., László (Dobit hátulról fölrúgta) a 48., Usvath (Kerényi felvágásáért) a 66. percben.
    Kiállítva: Csiszár a 35., Balog a 63. percben
    Szögletarány: 2:4 (1:3)

35. perc: Csiszár a felezővonalnál a földön fekve Brlázs után rúgott. Vad játékvezető odafutott, kivárta, míg feláll a BVSC középpályása, majd felmutatta neki a sárga lapot. Mivel ilyen kártyája már volt Csiszárnak, rögtön villant a piros is.
    63. perc: A békéscsabaiak szabadrúgáshoz jutottak a BVSC 16-osának előterében. Stoica volt az ítéletvégrehajtó, ám labdája a bolyban elakadt, a vasutasok előrevágták, majd Kiss még a saját térfeléről megiramodott, és faképnél hagyta az igencsak leredukálódott védelmet. Balog eszmélt leghamarabb, a vasutasok támadója után iramodott, de már csak a 16-oson belül érte utol, ahol hátulról föl is vágta - mindez jogos 11-est és jogos kiállítás követett. A büntetőt Rósa Dénes a balra vetődő Vámos mellett, erőből a kapu jobb oldalába lőtte félmagasan, 0-1.
    Brlázs (fehér mezben vezeti a labdát) és Anghel csatája. (Fotó: Such Tamás)

Kora reggel hózápor riogatta a futballt kedvelőket, aztán megérkezett az orkánszerű szél is. Ez gyakran megoldhatatlan feladat elé állította a pályán lévő, nem éppen labdazsonglőrködésről ismert játékosokat. A játékszer a nagy szélben olykor még annyira sem akart engedelmeskedni, mint az elvárható egy I. osztályú magyar labdarúgó képességeitől. Alaposan megtréfálta a pályán lévőket, különösen ha hosszan akarták indítani társukat vagy bedobást hajtottak végre. A „márvány típusú” futballisták pedig végképp nem tudták megszelídíteni a bőrgolyót. De amúgy is rengeteg hibával játszott a két csapat, a kétérintőzés is ritka jelenség volt.
    Ezért leginkább csak a két 16-os között pattogott a labda, a kapusok pedig jócskán unatkoztak. A hazaiak valamivel gyakrabban adták el a labdát, ezért olyan színezete volt a játéknak, mintha a BVSC lenne fölényben. Ám ők sem jeleskedtek igazán, ezért meglehetősen unalmas futballt láttunk.
    A kiállítás után a békéscsabai létszámfölény kiegyenlítetté tette a mezőnymunkát, de a kapuk továbbra sem forogtak veszélyben. Bognár edző a kiállítást követően taktikai cserét hajtott végre, egy támadót lehozott és inkább a védelmet erősítette.
    A fordulás után jelképesen kettős emberelőnybe került a Békéscsaba. Nem csak a kiállítás miatt kerültek enyhe mezőnyfölénybe, hanem a szél is őket támogatta ettől kezdve. Ezért már gyakrabban eljutottak Koszta kapujának közelébe a lila-fehér támadók, de veszélyt továbbra sem jelentettek.
    A 63. percben aztán - mint oly sokszor, ha szöglethez vagy szabadrúgáshoz jutnak a lila-fehérek — néhány védő előrelopakodott fejelni, ezáltal hátul fellazult a csabai védelem. Stoica rossz szabadrúgása után megiramodhattak a vendégek. Balog már csak súlyos szabálytalanság árán tudta megakadályozni Kisst abban, hogy Vámossal szemben egyedül állva gólt érjen el. A 11-esből esett váratlan vasutas-vezetést követően a vendégek megnyugodtak, a létszám kiegyenlítődött, ebből kifolyólag a mérkőzés ismét egyenrangú csapatok harcát hozta.
    A csabaiak futottak az eredmény után, igyekeztek mindig elöl tartani a labdát, keresték a lehetőségeket, a BVSC pedig gyors embereikre építve, kontrákkal operált.
    Végül a három pontot elvitték a vasutasok, ám az egész mérkőzést tekintve egyik csapat sem érdemelt volna pontokat, olyan alacsony színvonalú volt a találkozó. De mivel ilyen nem lehetséges, ezért a szerencsésebb csapat lehetett

Edzői nyilatkozatok
    Pásztor József, a Békéscsaba edzője:
    — Amatőr csapat vagyunk, még az emberelőnyt sem tudtuk kihasználni. Lehet, hogy hibáztam, amikor Dávidot lecseréltem, de mivel már volt egy sárgája, tartottam tőle, hogy egy rossz becsúszás után őt is kiállítják. Márpedig győzelemre játszottunk, s csak akkor volt esélyünk erre, ha teljes csapattal küzdünk.
    — Szünet után sem úgy alakult, hogy ebből lehet is valami...
    — Rejtély számomra is, hogy a cserék révén gyengült a játékunk ahelyett, hogy belelendültünk volna. Ha gólt kapunk, még azt a keveset is elfelejti a csapat, amit addig tudott. Már nem az első eset, hogy olyan gólt kaptunk, amilyet csak óvodásoktól kaphat egy gárda. Félidőben kértem a játékosoktól, hogy törekedjenek arra, hogy kiszűrjük az ellenfél gólszerzési lehetőségeit. Kértem azt is, hogy ne nyíljunk ki, mert a BVSC ezt könyörtelenül kihasználja. Ez be is igazolódott. Talán ha Balog Zoli nem buktat, úgy érzem, nem kaptunk volna gólt. Ezután viszont éreztem, nincs annyi a csapatban, hogy talpra álljon.
    — Mintha a Békéscsabát zavarta volna meg a vasutas csapatból való kiállítás.
    — Tény, hogy ezt követően senki sem akart embert fogni, mindenki irányítani próbált, és üresben játszani. Nem is nagyon kerültünk kapuközeibe. Nagyon bánt, hogy mi ijedtünk meg az esélytől, s a többség csak erőlködött, nem tudott hozzátenni semmit. Tudtam már, hogy ezen a mérkőzésen számunkra nem terem babér. Azok ijedtek meg legjobban, akiktől kevésbé vártam. Sokan a siófoki győzelem után elhitték, hogy jó futballisták. Tudom, nehéz volt játszani, mert a szél nagyon zavarta a játékot, ám mégis volt esélyünk a pontszerzésre is.
    Bognár György, a BVSC-Zugló edzője:
    — Egyik csapatnak sem jött össze a jó játék ezen a mérkőzésen, de van ilyen a labdarúgásban. Nagyon gyenge színvonalon futballoztunk, s talán egy butaság döntötte el a három pont sorsát, amit a Békéscsaba elkövetett azzal, hogy söprögető nélkül maradt a fél pálya, s el tudtunk menni a kapujuk elé.
    — Félidőben úgy tűnt, nem igazán nyugtalanította a kiállítás.
    — Azt játszottuk továbbra is, mint előtte, a felállásunk sem változott, hiszen kontrázni egy emberrel is lehet. Úgy érzem, szünet után több lehetőségünk lett volna a gólszerzésre, ha jól futballozunk, de mint mondtam, a jó játék elmaradt. Azt éreztem, hogy a kiállítás ellenére döntetlennél nem lesz rosszabb az eredmény.
    (Gyurkó Mihály - Jávor Péter - Verasztó Lajos)

10. BVSC 20 7 6 7 26-26 27