Békéscsabai Előre Spartacus SC - Videoton SC 1 : 1 17:00

2022.06.07, 19:13 (szerk.: 2022.06.07, 19:20)

Békéscsaba, 9000 néző
    Vezette: Hartmann (*****), (Szabó B., Kovács II L.)
    Békéscsaba: Gulyás 5 — Szenti 5, Csató 5, Vígh 5, Fabulya 5 — Adorján 5, Kerepeczky 4, Gruborovics 5, Csanálosi 4 — Kurucz 5, Szekeres 5. Edző: Csank János.
    Videoton: Petry 7 — Végh 5, László 5, Novath 4, Horváth 5 — Tóth 5, Emmer 4, Wittman 4, Németh 5 — Magyar 5, Kovács 5. Edző: Kovács Ferenc.
    Csere: Kerepeczky helyett Mracskó (4) a 60., Wittman helyett Kanyok (—) a 65., Tóth helyett Májer (—) a 65. percben.
    Gólszerző: Kurucz a 33., László a 72. percben.
    Sárga lap: Szenti a 24., Fabulya a 47., Tóth a 63. percben.
    Szögletarány: 7:3 (6:0) a Békéscsaba javára.

(Gyászszünettel kezdődött a mérkőzés a napokban elhunyt Popol Pál emlékére, aki a hatvanas években robusztus termetű középhátvédként segítette az Előre Spartacust a jobb eredményekhez.)
    A 2. percben Szenti jobb oldali beívelését fejelte fölé Adorján. Ezzel meg is adták a játékosok a mérkőzés alaphangját.
    A másik oldalon Magyar ugrott ki ügyesen, már a 16-oson belül járt, de a kifutó Gulyás ügyesen levette a labdát a székesfehérvári csatár lábáról.
    Aztán egy jobb oldali békéscsabai szögletet követően Adorján fejéről öklözte le Petry a labdát, amely Kuruczhoz került. A békéscsabaiak szőke csatára a kapunak háttal, ollózva lőtt, de a védők tisztáztak.
    A 24. percben Szenti fölvágta Emmert, amiért sárga lapot kapott.
    Ezután Tóth 25 méteres, hatalmas szabadrúgása a bal kapufa mellett süvített el.
    A másik oldalon hasonló távolságról Csanálosi vállalkozott, ám ezt Petry a bal alsó sarok elől szögletre mentette.
    A 33. percben a fehérvári kapu előtt pattogott a labda. Adorján hét méterről lőtt, ezt még Petry kiütötte, balszerencséjére a hat méterre álló Kurucz elé, aki kapásból a kapu közepébe lőtt. A gólvonalon álló Végh kétségbeesetten próbált menteni, de a gyors labdát nem érte el, az csak súrolta a lábát. 1-0.
    A folytatásban Kurucz lövését tolta ujjheggyel szögletre Petry.
    A 37. percben Csató fejelt fölé, egy szöglet után.
    A 43. percben Szekeres két csellel becsapta Véghet, hosszú vágta után már a 16-oson belül járt, amikor megemelte a labdát. A keresztezni akaró Horváth kétségbeesetten kézzel ütött a pettyesbe, 11-es. A büntetőpontra letett labda mögé Kerepeczky állt, akinek rosszul helyezett, gyenge lövését Petry a bal sarok elől kiütötte.
    SZÜNET UTÁN Fabulya „kiharcolt” egy sárga lapot, miután Véghgel csatázott s „helybenhagyta” a székesfehérvári védőt.
    A 49. percben a házigazdák a saját 16-osuk előterében gurigáztak, Vígh passzolt haza, Gulyás mellett elcsorgott a labda, de a kapus még utolérte a gólvonal előtt.
    Az 54. percben Tóth addig forgolódott, míg helyzetbe került, lövésébe azonban beleléptek.
    A folytatásban Kovács Vígh mellől éles szögből lőhetett, de Gulyás zsákmánya lett a labda.
    A 63. percben Tóth kapott sárga lapot Kurucz lerántásáért.
    Egy perccel később Csanálosi fejese Petryről szögletre pattant.
    Aztán Szekeres a balösszekötő helyéről célzott jól, de Petry vetődve kiöklözte a labdát.
    A 72. percben Májer a jobb oldalról emelt, Kovács éles szögből lőtt, Gulyás még kiütötte a labdát, de a kapu közelében tanyázó László ügyesen a hálóba kotorta. 1-1.
    Adorján előtt maradt ki lehetőség a 80. percben, amikor az üres kaput sem találta el.
    A lefújás előtt Gruborovics lövését jegyezhettük föl, amit Petry megfogott.

★ ★

A mérkőzés elején úgy tűnt, harcos összecsapásra lesz kilátás, hiszen mindkét csapatnak nagy szüksége van a pontokra.
    A kezdeti lendület az idő múlásával alábbhagyott. A békéscsabaiak vezető gólja védelmi hibának minősíthető.
    Szünet után tovább gyengült a játék irama, egyre bágyadtabban mozogtak a játékosok a viharsarki pályán. Szerencsével szerzett gólt a békéscsabai csapat, hasonlóképp egyenlített a Videoton. Az egyenlítő gólt követően továbbra sem találták a góllövőcipőt a csatárok, ha üres volt a kapu, akkor sem találtak be.
    Úgy tűnt, mindkét gárda elégedett a szombati teljesítményével, ám a közönség füttyszavával nemtetszését fejezte ki. Mi több, a „régi gyakorlat” került előtérbe, sokan percekkel a találkozó lefújása előtt távoztak.

Csank János: — Az első félidőben gólokkal kellett volna eldöntenünk a mérkőzést. Petry szenzációs védései szinte megbénították csatárainkat.
    Kovács Ferenc: — Kiegyenlített erők küzdelmét hozta a kilencven perc. Az első félidőben a Békéscsaba mozgékonyabban és lendületesebben támadott. A fordulás után a lilák visszaestek és sikerült egyenlítenünk. A döntetlen igazságos.
    (Jávor Péter)

12. Békéscsaba 24 5 11 8 23-36 21
    13. Videoton 24 4 12 8 22-26 20

Népsport, 1988. május 1. (Arcanum DT)
    A végelszámolásnál hiányozhat az elveszett pont
    Békéscsabai Előre Sp. - Videoton 1-1 (1-0)

...

Közepes iramban kezdődött a mérkőzés, a kezdetben sokat veszélyeztetett mindkét csapat. Ahogy teltek a percek, úgy „ült le” mindkét gárda, s egyre álmosabbá vált a játék. Az első gól némiképp fölrázta a csapatokat, de rövid időre.
    A fordulás után sem változott a játék képe, s a székesfehérváriak egyenlítő gólja után egyre inkább úgy tűnt, mindkét csapat örül az egy pontnak, így hasonlóképp döntetlennel végződött a 90 perc, mint ősszel a Sóstói stadionban.
    Ugyanakkor a szurkolók bosszankodtak, gyakran ébresztőt kiabáltak be a pályára, de az első meleg tavaszi nap inkább tovább bágyasztotta a 22 játékost, semmint hogy hallgattak volna a szurkolókra.
    Jó: Petry.

Nemcsak Szekeres „ült le”, hanem ez az egész mérkőzés (Fotó: Veress Erzsi)