helyszín : Mechelen, Stade Achter de Kazerne
játékvezető : Monteiro Coroado Jorge (Portugália)
  1. Magyar csapatok kupamérkőzései: 5.000
  3. MTI: 8.000

2. avatar: fgymat
    2015.01.02, 10:53 (szerk.: 2018.06.14, 11:21)
    Hidegkuti-kesergő ... - Ujabb magyar labdarugó kudarc után

Budapest, 1993. október 21. csütörtök (MTI) - A helyzet változatlan ... - röviden így lehet summázni a magyar labdarúgó kupacsapatok őszi szereplését, hiszen hasonlóan az elmúlt évekhez, ezuttal is már a sorozat kezdetén egymás után elbuktak. A ,,legtovább,, az MTK jutott, hiszen szerdán este Mechelenben az UEFA Kupa második fordulójában léphetett pályára, de az 5:0-ás vereség minden bizonnyal a végső bucsut jelenti - függetlenül a hazai visszavágótól.

S amikor ujabb és ujabb kudarc éri a magyar labdarugás elitjét (?), a sportágért (még) rajongók a múltat idézik, a régi szép napokat. Emlegetik a volt világklasszisokat, így például Hidegkuti Nándort is, akinek remek játékával sorozatban érte el a sikereket a válogatott, meg az MTK. Hidegkuti csütörtökön rövid időt az MLSZ-ben töltött, ezt az alkalmat használta ki az MTI munkatársa, hogy megkérdezze a szerdai ,,vesszőfutásról,,, az egykori 68-szoros válogatottat.

Hogyan értékeli annak a csapatnak a teljesítményét, amelynek egykor 12 évig volt a tagja?

- Borzasztó volt látni a második negyvenöt percet, azt, hogy miként omlott össze mind jobban a kék-fehér gárda - mondta a 71 éves sportember. - Biztos, hogy Eszenyi első gólja, amelyet minden kétséget kizáróan lesből ért el, visszavetette a csapatot, de a később történteket nem lehet ennek a számlájára írni. A belgák mindenben felülmúltak bennünket, gyorsak voltak, ügyesen szövögették támadásaikat, a kapura pedig rendkivül veszélyeseknek tüntek, amit az öt gól is mutat.

Ugyanekkor az MTK szinte teljesen veszélytelen volt a Mechelen kapujára. Mivel magyarázza ezt, mint egykori ,,életveszélyes,, csatár?

- A magyar labdarúgás betegsége az MTK-t sem kerülte el, nincsenek csatáraink, s nemhogy gólt nem tudunk szerezni, hanem még a kapura sem rugunk. Egy közepes képességü külföldi csapat ellen sem lehetnek esélyeink a mai játékkal.
    Meglepő volt, hogy az MTK fogyatékosságait elsősorban keménységével igyekezett ,,ellensulyozni,,. Erről mi a véleménye?

- Nem hinném, hogy Gellei Imre vezetőedző ilyen ,,taktikai,, utasítást adott volna játékosainak. Inkább ők próbálták ezzel megmutatni, hogy felveszik a versenyt ellenfelükkel. Ebben kétségtelenül ,,jobbak,, voltak, jogosan kaptak több sárga lapot, és a kiállítás jogosságát sem lehet vitatni. A tévé képernyője mindent bizonyított.

Eszenyi Dénes személyében egy magyar klasszis is játszott a pályán, s három gólja figyelemre méltó teljesítmény. Ha az MTK-ban szerepel, akkor fordÍtott lett volna az eredmény?

- Nem hinném. Eszenyi az a típusú labdarugó, aki be tudott illeszkedni a külföldi profi labdarugásba, felvette az ott megszokott tempót. De nem minden magyar idegenlégiós ilyen, hiszen látjuk: sorra jönnek haza, akik nem tudták megállni a helyüket, vagy a legjobb esetben tartalékként maradnak külföldön. Kis túlzással azt is mondhatnám: Eszenyi csak egy van...

Hol a kiut?

- Ha én azt tudnám... Egy ilyen negatív sorozat után, hiszen a Ferencváros Innsbruckban 3:0-ra, a Vác Limasszolban 4:0-ra, az MTK pedig Mechelenben 5:0-ra kapott ki, reménytelennek látom a helyzetet. Csak egy új generáció emelheti fel újból a magyar labdarugást, de hányszor elmondtuk ezt már az elmúlt években ...

Fóris György, az MTI brüsszeli tudósítója jelenti:
    Belgiumban Eszenyi a sztár - ,,Az MTK szánalmas ellenfél,,
    ,,A szerdai mérkőzésen egyetlen tehetséges magyar játékos volt csak a pályán - s az is belga csapathoz tartozott,, - jegyzi meg a szerdai KV Mechelen - MTK mérkőzés kapcsán a Le Soir, külön
    elismeréssel adózva Eszenyi Dénes teljesítményének, aki belga színekben három góllal is hozzájárult csapata győzelméhez.

,,Volt bennem némi szorongás a találkozó előtt, annál is inkább, mivel a magyar csapatban hat vagy hét barátom is játszik,, - nyilatkozta az Ujpesttől alig egy éve átigazolt magyar kedvenc, akit különösen azért zárt szívébe a helyi közönség, mert az előző kupafordulóban a Norrköping ellen az ő góljával sikerült biztosítani a továbbjutást. A múlt héten azonban a Waregem ellen nem igazán ment neki a játék, és szavai szerint most a bizonyitási szándék is fűtötte. Mint a Le Soir megjegyzi, nem is sikertelenül.

Az egyébként, ahogy a Mechelen 5:0-ra kiütötte az MTK-t, érthető módon terjedelmesen tárgyalt sikerélmény a belga lapokban - az MTK sajtója pedig a megalázó vereség után már nem is lehetne kedvezőtlenebb. A sorsolást ,,királyi ajándéknak,, minősíti a Le Soir, a Mechelen pont az MTK-val kerülhetett szembe, amelynél ,,szánalmasabb ellenfelet,, nehezen remélhetett volna. A nemes egyszerűséggel csak ,,harmadosztályúnak,, minősített magyar gárda védelmében csupán a La Libre Belgique talál annyi mentséget, hogy elismeri: az első belga gól egyértelműen lesből esett, ami a lap szerint hozzájárult az első félidőben nem igazán csillogó Mechelen második játékrészbeli feljövéséhez. (Már a tudósítás címe is sokatmondó: ,,Köszönjük partjelző úr ,,).

A belga csapat kapusa, Preud,homme pedig a túlzott elbizakodottságtól óvott. Mint fogalmazott, nyert ő már 5:0-ra - még a Standard-del - a Rába ETO ellen, aztán mégis rengeteget kellett kinlódniuk a visszavágón. ,,Tudom, hogy most mindenki kinevet, de nem szabad majd félvállról venni a visszavágót,, - vélte a belga csapat kaupvédője.

1993.10.21.

3. avatar: fgymat
    2015.01.02, 10:48 (szerk.: 2018.06.14, 11:18)
    Mechelen - MTK az UEFA kupáért

Mechelen - MTK 1:0 (félidő)
    Mechelen, 8000 néző, v: Coroado (portugál)
    gólszerző: Eszenyi (45.)

Mechelen:
    Preud,homme - Gisbrechts, de Boeck, Van dem Buys - Sanders, Sabbadini, Leen, Bartholomeussen, Deferm - Czerniatynski, Eszenyi

MTK:
    Piel - Turbék, Hires, Tamási - Talapa, Horváth, Vancsa, Komódi, Zsivótzky - Hámori, Jován

A várakozásnak megfelelően a belgák mindjárt átvették az irányítást, de aztán hamar kitünt, hogy akcióik nem túl veszélyesek, igaz, az MTK védelme nagyon jól zárt. A 9. percben Turbék csak szabálytalanul tudta megállítani Eszenyit, sárga lapot kapott. A kék-fehérek néhány akcióval próbálkoztak, de a pontatlan adogatások a belgák malmára hajtották a vizet. A 15. percben szöglet után Hámori 11 m-ről óriási helyzetből mellé lőtt. Ezt követően a hazaiak erősítettek az iramon, több szögletet is kiharcoltak, az MTK-játékosok néhány esetben csak szabálytalanul tudták megállítani ellenfelüket. A 24. percben például Tamási kapott sárga lapot, mert felrugta az ellenfelét. Fokozatosan fölénybe került a Mechelen, Eszenyi került helyzetbe, de mellé fejelt. Az utolsó negyedórában Eszenyi, akit társai mind több átadással igyekeztek gólhelyzetbe hozni, a 45. percben megszerezte belga csapatának a vezetést. A középkör tájékán a kék-fehérek ,,eladtak,, egy labdát, a belgák a kétségtelenül lesen álló Eszenyihez továbbitottak, ő nem késlekedett, és biztosan lőtt a hálóba (1:0). Néhány perces hosszabbítás is következett, a Mechelen fölénye jegyében. Ritmust váltott a második félidőre a belga csapat, pontos, gyors adogatásokkal, az iram fokozásával mind nagyobb fölénybe került, és végül sulyos vereséget mért a teljesen visszaesett MTK csapatára. A 61. percben a védő de Boeck szerezte csapata második gólját, aztán Eszenyi vezérletével sokszor került sakk-matt helyzetbe a budapesti gárda. Az MTK helyzetét tovább rontotta, hogy Tamási újabb szabálytalansága miatt a kiállítás sorsára jutott, s így a hátralévő 25 percben csak tizen ,,játszottak,, a kék-fehéreknél. A 72. percben Leen talált a hálóba, aztán két Eszenyi-alakítás következett, előbb egy legurított szabadrugást bombázott a hálóba, utóbb pedig átjátszva az MTK védelmét, közelről 5:0-ra növelte a Mechelen előnyét.

Kiegyenlített első félidő után óriási különbség mutatkozott a második játékrészben, amilyen a belga és a magyar labdarúgás között a jelenlegi helyzet. A belgák gyorsaságban, erőnlétben és játékban is felülmúlták az utolsó percekre már teljesen elfáradt és visszaesett MTK-t.

végeredmény:

Mechelen (belga) - MTK 5:0 (1:0)
    gólszerzők: Eszenyi (45., 79., 83.), de Boeck (61.), Leen (72.)
    sárga lap: de Boeck (87.), illetve Turbék (9.), Tamási (24.), Zsivótzky (78.)
    piros lap: Tamási (65.)
    csere: Sabbadini helyett van Gambel (81.), illetve Jován helyett Sztanó (67.), Komódi helyett Kenesei (86.)

4. avatar: BZS1979
    2011.02.26, 12:40 (szerk.: 2015.01.01, 22:18)
    Forrás: Népszava

5. avatar: Giovanni